Պարսկական կայսրություն
Armenian
Pronunciation
- (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [pɑɾskɑˈkɑn kɑjsɾuˈt͡sʰjun]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [bɑɾskɑˈɡɑn ɡɑjsɾuˈtʰʏn]
Declension
n-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular (singulare tantum) | ||||
|---|---|---|---|---|
| nominative | Պարսկական կայսրություն (Parskakan kaysrutʿyun) | |||
| dative | Պարսկական կայսրության (Parskakan kaysrutʿyan) | |||
| ablative | Պարսկական կայսրությունից (Parskakan kaysrutʿyunicʿ) | |||
| instrumental | Պարսկական կայսրությամբ, Պարսկական կայսրությունով* (Parskakan kaysrutʿyamb, Parskakan kaysrutʿyunov*) | |||
| locative | Պարսկական կայսրությունում (Parskakan kaysrutʿyunum) | |||
| definite forms | ||||
| nominative | Պարսկական կայսրությունը/Պարսկական կայսրությունն (Parskakan kaysrutʿyunə/Parskakan kaysrutʿyunn) | |||
| dative | Պարսկական կայսրությանը/Պարսկական կայսրությանն (Parskakan kaysrutʿyanə/Parskakan kaysrutʿyann) | |||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | Պարսկական կայսրությունս (Parskakan kaysrutʿyuns) | |||
| dative | Պարսկական կայսրությանս (Parskakan kaysrutʿyans) | |||
| ablative | Պարսկական կայսրությունիցս (Parskakan kaysrutʿyunicʿs) | |||
| instrumental | Պարսկական կայսրությամբս, Պարսկական կայսրությունովս* (Parskakan kaysrutʿyambs, Parskakan kaysrutʿyunovs*) | |||
| locative | Պարսկական կայսրությունումս (Parskakan kaysrutʿyunums) | |||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | Պարսկական կայսրությունդ (Parskakan kaysrutʿyund) | |||
| dative | Պարսկական կայսրությանդ (Parskakan kaysrutʿyand) | |||
| ablative | Պարսկական կայսրությունիցդ (Parskakan kaysrutʿyunicʿd) | |||
| instrumental | Պարսկական կայսրությամբդ, Պարսկական կայսրությունովդ* (Parskakan kaysrutʿyambd, Parskakan kaysrutʿyunovd*) | |||
| locative | Պարսկական կայսրությունումդ (Parskakan kaysrutʿyunumd) | |||
| *colloquial **dated | ||||
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.