անզգայանալ
Armenian
Etymology
From Old Armenian անզգայանամ (anzgayanam).
Pronunciation
Audio (file) - (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [ɑnəzɡɑjɑˈnɑl]
- (Eastern Armenian, colloquial) IPA(key): [ɑnzɡɑjɑˈnɑl]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [ɑnəskʰɑjɑˈnɑl]
Inflection
plain -al conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | անզգայանալ (anzgayanal) | imperfective converb | անզգայանում (anzgayanum) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| passive | — | simultaneous converb | անզգայանալիս (anzgayanalis) | ||||
| causative | — | perfective converb | անզգայացել (anzgayacʿel) | ||||
| aorist stem | անզգայաց- (anzgayacʿ-) | future converb I | անզգայանալու (anzgayanalu) | ||||
| resultative participle | անզգայացած (anzgayacʿac) | future converb II | անզգայանալիք (anzgayanalikʿ) | ||||
| subject participle | անզգայացող (anzgayacʿoġ) | connegative converb | անզգայանա (anzgayana) | ||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | անզգայանում եմ (anzgayanum em) | անզգայանում ես (anzgayanum es) | անզգայանում է (anzgayanum ē) | անզգայանում ենք (anzgayanum enkʿ) | անզգայանում եք (anzgayanum ekʿ) | անզգայանում են (anzgayanum en) | |
| past imperfective | անզգայանում էի (anzgayanum ēi) | անզգայանում էիր (anzgayanum ēir) | անզգայանում էր (anzgayanum ēr) | անզգայանում էինք (anzgayanum ēinkʿ) | անզգայանում էիք (anzgayanum ēikʿ) | անզգայանում էին (anzgayanum ēin) | |
| future | անզգայանալու եմ (anzgayanalu em) | անզգայանալու ես (anzgayanalu es) | անզգայանալու է (anzgayanalu ē) | անզգայանալու ենք (anzgayanalu enkʿ) | անզգայանալու եք (anzgayanalu ekʿ) | անզգայանալու են (anzgayanalu en) | |
| past future | անզգայանալու էի (anzgayanalu ēi) | անզգայանալու էիր (anzgayanalu ēir) | անզգայանալու էր (anzgayanalu ēr) | անզգայանալու էինք (anzgayanalu ēinkʿ) | անզգայանալու էիք (anzgayanalu ēikʿ) | անզգայանալու էին (anzgayanalu ēin) | |
| present perfect | անզգայացել եմ (anzgayacʿel em) | անզգայացել ես (anzgayacʿel es) | անզգայացել է (anzgayacʿel ē) | անզգայացել ենք (anzgayacʿel enkʿ) | անզգայացել եք (anzgayacʿel ekʿ) | անզգայացել են (anzgayacʿel en) | |
| pluperfect | անզգայացել էի (anzgayacʿel ēi) | անզգայացել էիր (anzgayacʿel ēir) | անզգայացել էր (anzgayacʿel ēr) | անզգայացել էինք (anzgayacʿel ēinkʿ) | անզգայացել էիք (anzgayacʿel ēikʿ) | անզգայացել էին (anzgayacʿel ēin) | |
| aorist (past perfective) | անզգայացա (anzgayacʿa) | անզգայացար (anzgayacʿar) | անզգայացավ (anzgayacʿav) | անզգայացանք (anzgayacʿankʿ) | անզգայացաք (anzgayacʿakʿ) | անզգայացան (anzgayacʿan) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | անզգայանամ (anzgayanam) | անզգայանաս (anzgayanas) | անզգայանա (anzgayana) | անզգայանանք (anzgayanankʿ) | անզգայանաք (anzgayanakʿ) | անզգայանան (anzgayanan) | |
| past | անզգայանայի (anzgayanayi) | անզգայանայիր (anzgayanayir) | անզգայանար (anzgayanar) | անզգայանայինք (anzgayanayinkʿ) | անզգայանայիք (anzgayanayikʿ) | անզգայանային (anzgayanayin) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | կանզգայանամ (kanzgayanam) | կանզգայանաս (kanzgayanas) | կանզգայանա (kanzgayana) | կանզգայանանք (kanzgayanankʿ) | կանզգայանաք (kanzgayanakʿ) | կանզգայանան (kanzgayanan) | |
| past | կանզգայանայի (kanzgayanayi) | կանզգայանայիր (kanzgayanayir) | կանզգայանար (kanzgayanar) | կանզգայանայինք (kanzgayanayinkʿ) | կանզգայանայիք (kanzgayanayikʿ) | կանզգայանային (kanzgayanayin) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | անզգայացի՛ր, անզգայացի՛* (anzgayacʿír, anzgayacʿí*) | — | — | անզգայացե՛ք (anzgayacʿékʿ) | — | ||
| *colloquial | |||||||
plain -al negative conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | չանզգայանալ (čʿanzgayanal) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| resultative participle | չանզգայացած (čʿanzgayacʿac) | ||||||
| subject participle | չանզգայացող (čʿanzgayacʿoġ) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չեմ անզգայանում (čʿem anzgayanum) | չես անզգայանում (čʿes anzgayanum) | չի անզգայանում (čʿi anzgayanum) | չենք անզգայանում (čʿenkʿ anzgayanum) | չեք անզգայանում (čʿekʿ anzgayanum) | չեն անզգայանում (čʿen anzgayanum) | |
| past imperfective | չէի անզգայանում (čʿēi anzgayanum) | չէիր անզգայանում (čʿēir anzgayanum) | չէր անզգայանում (čʿēr anzgayanum) | չէինք անզգայանում (čʿēinkʿ anzgayanum) | չէիք անզգայանում (čʿēikʿ anzgayanum) | չէին անզգայանում (čʿēin anzgayanum) | |
| future | չեմ անզգայանալու (čʿem anzgayanalu) | չես անզգայանալու (čʿes anzgayanalu) | չի անզգայանալու (čʿi anzgayanalu) | չենք անզգայանալու (čʿenkʿ anzgayanalu) | չեք անզգայանալու (čʿekʿ anzgayanalu) | չեն անզգայանալու (čʿen anzgayanalu) | |
| past future | չէի անզգայանալու (čʿēi anzgayanalu) | չէիր անզգայանալու (čʿēir anzgayanalu) | չէր անզգայանալու (čʿēr anzgayanalu) | չէինք անզգայանալու (čʿēinkʿ anzgayanalu) | չէիք անզգայանալու (čʿēikʿ anzgayanalu) | չէին անզգայանալու (čʿēin anzgayanalu) | |
| present perfect | չեմ անզգայացել (čʿem anzgayacʿel) | չես անզգայացել (čʿes anzgayacʿel) | չի անզգայացել (čʿi anzgayacʿel) | չենք անզգայացել (čʿenkʿ anzgayacʿel) | չեք անզգայացել (čʿekʿ anzgayacʿel) | չեն անզգայացել (čʿen anzgayacʿel) | |
| pluperfect | չէի անզգայացել (čʿēi anzgayacʿel) | չէիր անզգայացել (čʿēir anzgayacʿel) | չէր անզգայացել (čʿēr anzgayacʿel) | չէինք անզգայացել (čʿēinkʿ anzgayacʿel) | չէիք անզգայացել (čʿēikʿ anzgayacʿel) | չէին անզգայացել (čʿēin anzgayacʿel) | |
| aorist (past perfective) | չանզգայացա (čʿanzgayacʿa) | չանզգայացար (čʿanzgayacʿar) | չանզգայացավ (čʿanzgayacʿav) | չանզգայացանք (čʿanzgayacʿankʿ) | չանզգայացաք (čʿanzgayacʿakʿ) | չանզգայացան (čʿanzgayacʿan) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չանզգայանամ (čʿanzgayanam) | չանզգայանաս (čʿanzgayanas) | չանզգայանա (čʿanzgayana) | չանզգայանանք (čʿanzgayanankʿ) | չանզգայանաք (čʿanzgayanakʿ) | չանզգայանան (čʿanzgayanan) | |
| past | չանզգայանայի (čʿanzgayanayi) | չանզգայանայիր (čʿanzgayanayir) | չանզգայանար (čʿanzgayanar) | չանզգայանայինք (čʿanzgayanayinkʿ) | չանզգայանայիք (čʿanzgayanayikʿ) | չանզգայանային (čʿanzgayanayin) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | չեմ անզգայանա (čʿem anzgayana) | չես անզգայանա (čʿes anzgayana) | չի անզգայանա (čʿi anzgayana) | չենք անզգայանա (čʿenkʿ anzgayana) | չեք անզգայանա (čʿekʿ anzgayana) | չեն անզգայանա (čʿen anzgayana) | |
| past | չէի անզգայանա (čʿēi anzgayana) | չէիր անզգայանա (čʿēir anzgayana) | չէր անզգայանա (čʿēr anzgayana) | չէինք անզգայանա (čʿēinkʿ anzgayana) | չէիք անզգայանա (čʿēikʿ anzgayana) | չէին անզգայանա (čʿēin anzgayana) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | մի՛ անզգայացիր, մի՛ անզգայացի* (mí anzgayacʿir, mí anzgayacʿi*) | — | — | մի՛ անզգայացեք (mí anzgayacʿekʿ) | — | ||
| *colloquial | |||||||
declension of the nominalized infinitive, u-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular (singulare tantum) | ||||
|---|---|---|---|---|
| nominative | անզգայանալ (anzgayanal) | |||
| dative | անզգայանալու (anzgayanalu) | |||
| ablative | անզգայանալուց (anzgayanalucʿ) | |||
| instrumental | անզգայանալով (anzgayanalov) | |||
| locative | անզգայանալում (anzgayanalum) | |||
| definite forms | ||||
| nominative | անզգայանալը/անզգայանալն (anzgayanalə/anzgayanaln) | |||
| dative | անզգայանալուն (anzgayanalun) | |||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | անզգայանալս (anzgayanals) | |||
| dative | անզգայանալուս (anzgayanalus) | |||
| ablative | անզգայանալուցս (anzgayanalucʿs) | |||
| instrumental | անզգայանալովս (anzgayanalovs) | |||
| locative | անզգայանալումս (anzgayanalums) | |||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | անզգայանալդ (anzgayanald) | |||
| dative | անզգայանալուդ (anzgayanalud) | |||
| ablative | անզգայանալուցդ (anzgayanalucʿd) | |||
| instrumental | անզգայանալովդ (anzgayanalovd) | |||
| locative | անզգայանալումդ (anzgayanalumd) | |||
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.