ապագաղութացում
Armenian
Etymology
ապա- (apa-) + գաղութացում (gaġutʿacʿum)
Pronunciation
- (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [ɑpɑɡɑʁutʰɑˈt͡sʰum]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [ɑbɑkʰɑʁutʰɑˈt͡sʰum]
Audio (Eastern Armenian) (file)
Declension
n-type/i-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular | plural | |||
|---|---|---|---|---|
| nominative | ապագաղութացում (apagaġutʿacʿum) | ապագաղութացումներ (apagaġutʿacʿumner) | ||
| dative | ապագաղութացման, ապագաղութացումի (apagaġutʿacʿman, apagaġutʿacʿumi) | ապագաղութացումների (apagaġutʿacʿumneri) | ||
| ablative | ապագաղութացումից (apagaġutʿacʿumicʿ) | ապագաղութացումներից (apagaġutʿacʿumnericʿ) | ||
| instrumental | ապագաղութացմամբ, ապագաղութացումով (apagaġutʿacʿmamb, apagaġutʿacʿumov) | ապագաղութացումներով (apagaġutʿacʿumnerov) | ||
| locative | ապագաղութացումում* (apagaġutʿacʿumum*) | ապագաղութացումներում (apagaġutʿacʿumnerum) | ||
| definite forms | ||||
| nominative | ապագաղութացումը/ապագաղութացումն (apagaġutʿacʿumə/apagaġutʿacʿumn) | ապագաղութացումները/ապագաղութացումներն (apagaġutʿacʿumnerə/apagaġutʿacʿumnern) | ||
| dative | ապագաղութացմանը/ապագաղութացմանն, ապագաղութացումին (apagaġutʿacʿmanə/apagaġutʿacʿmann, apagaġutʿacʿumin) | ապագաղութացումներին (apagaġutʿacʿumnerin) | ||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | ապագաղութացումս (apagaġutʿacʿums) | ապագաղութացումներս (apagaġutʿacʿumners) | ||
| dative | ապագաղութացմանս/ապագաղութացումիս (apagaġutʿacʿmans/apagaġutʿacʿumis) | ապագաղութացումներիս (apagaġutʿacʿumneris) | ||
| ablative | ապագաղութացումիցս (apagaġutʿacʿumicʿs) | ապագաղութացումներիցս (apagaġutʿacʿumnericʿs) | ||
| instrumental | ապագաղութացումովս (apagaġutʿacʿumovs) | ապագաղութացումներովս (apagaġutʿacʿumnerovs) | ||
| locative | ապագաղութացումումս* (apagaġutʿacʿumums*) | ապագաղութացումներումս (apagaġutʿacʿumnerums) | ||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | ապագաղութացումդ (apagaġutʿacʿumd) | ապագաղութացումներդ (apagaġutʿacʿumnerd) | ||
| dative | ապագաղութացմանդ/ապագաղութացումիդ (apagaġutʿacʿmand/apagaġutʿacʿumid) | ապագաղութացումներիդ (apagaġutʿacʿumnerid) | ||
| ablative | ապագաղութացումիցդ (apagaġutʿacʿumicʿd) | ապագաղութացումներիցդ (apagaġutʿacʿumnericʿd) | ||
| instrumental | ապագաղութացումովդ (apagaġutʿacʿumovd) | ապագաղութացումներովդ (apagaġutʿacʿumnerovd) | ||
| locative | ապագաղութացումումդ* (apagaġutʿacʿumumd*) | ապագաղութացումներումդ (apagaġutʿacʿumnerumd) | ||
| *the singular locative is seldom used | ||||
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.