բազմաստվածություն
Armenian
Alternative forms
- բազմաստուածութիւն (bazmastuacutʿiwn) — traditional orthography spelling
Etymology
Learned borrowing from Old Armenian բազմաստուածութիւն (bazmastuacutʿiwn).
Pronunciation
- (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [bɑzmɑstvɑt͡suˈt͡sʰjun]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [pʰɑzmɑstvɑd͡zuˈtʰʏn]
Audio (Eastern Armenian) (file)
Noun
բազմաստվածություն • (bazmastvacutʿyun)
- polytheism
- Coordinate term: միաստվածություն (miastvacutʿyun)
Declension
n-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular | plural | |||
|---|---|---|---|---|
| nominative | բազմաստվածություն (bazmastvacutʿyun) | բազմաստվածություններ (bazmastvacutʿyunner) | ||
| dative | բազմաստվածության (bazmastvacutʿyan) | բազմաստվածությունների, բազմաստվածությանց** (bazmastvacutʿyunneri, bazmastvacutʿyancʿ**) | ||
| ablative | բազմաստվածությունից (bazmastvacutʿyunicʿ) | բազմաստվածություններից (bazmastvacutʿyunnericʿ) | ||
| instrumental | բազմաստվածությամբ, բազմաստվածությունով* (bazmastvacutʿyamb, bazmastvacutʿyunov*) | բազմաստվածություններով (bazmastvacutʿyunnerov) | ||
| locative | բազմաստվածությունում (bazmastvacutʿyunum) | բազմաստվածություններում (bazmastvacutʿyunnerum) | ||
| definite forms | ||||
| nominative | բազմաստվածությունը/բազմաստվածությունն (bazmastvacutʿyunə/bazmastvacutʿyunn) | բազմաստվածությունները/բազմաստվածություններն (bazmastvacutʿyunnerə/bazmastvacutʿyunnern) | ||
| dative | բազմաստվածությանը/բազմաստվածությանն (bazmastvacutʿyanə/bazmastvacutʿyann) | բազմաստվածություններին (bazmastvacutʿyunnerin) | ||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | բազմաստվածությունս (bazmastvacutʿyuns) | բազմաստվածություններս (bazmastvacutʿyunners) | ||
| dative | բազմաստվածությանս (bazmastvacutʿyans) | բազմաստվածություններիս, բազմաստվածությանցս** (bazmastvacutʿyunneris, bazmastvacutʿyancʿs**) | ||
| ablative | բազմաստվածությունիցս (bazmastvacutʿyunicʿs) | բազմաստվածություններիցս (bazmastvacutʿyunnericʿs) | ||
| instrumental | բազմաստվածությամբս, բազմաստվածությունովս* (bazmastvacutʿyambs, bazmastvacutʿyunovs*) | բազմաստվածություններովս (bazmastvacutʿyunnerovs) | ||
| locative | բազմաստվածությունումս (bazmastvacutʿyunums) | բազմաստվածություններումս (bazmastvacutʿyunnerums) | ||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | բազմաստվածությունդ (bazmastvacutʿyund) | բազմաստվածություններդ (bazmastvacutʿyunnerd) | ||
| dative | բազմաստվածությանդ (bazmastvacutʿyand) | բազմաստվածություններիդ, բազմաստվածությանցդ** (bazmastvacutʿyunnerid, bazmastvacutʿyancʿd**) | ||
| ablative | բազմաստվածությունիցդ (bazmastvacutʿyunicʿd) | բազմաստվածություններիցդ (bazmastvacutʿyunnericʿd) | ||
| instrumental | բազմաստվածությամբդ, բազմաստվածությունովդ* (bazmastvacutʿyambd, bazmastvacutʿyunovd*) | բազմաստվածություններովդ (bazmastvacutʿyunnerovd) | ||
| locative | բազմաստվածությունումդ (bazmastvacutʿyunumd) | բազմաստվածություններումդ (bazmastvacutʿyunnerumd) | ||
| *colloquial **dated | ||||
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.