բարոյականություն
Armenian
Alternative forms
- բարոյականութիւն (baroyakanutʿiwn) — traditional orthography spelling
Pronunciation
- (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [bɑɾɔjɑkɑnuˈt͡sʰjun]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [pʰɑɾɔjɑɡɑnuˈtʰʏn]
Audio (file)
Declension
n-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular | plural | |||
|---|---|---|---|---|
| nominative | բարոյականություն (baroyakanutʿyun) | բարոյականություններ (baroyakanutʿyunner) | ||
| dative | բարոյականության (baroyakanutʿyan) | բարոյականությունների, բարոյականությանց** (baroyakanutʿyunneri, baroyakanutʿyancʿ**) | ||
| ablative | բարոյականությունից (baroyakanutʿyunicʿ) | բարոյականություններից (baroyakanutʿyunnericʿ) | ||
| instrumental | բարոյականությամբ, բարոյականությունով* (baroyakanutʿyamb, baroyakanutʿyunov*) | բարոյականություններով (baroyakanutʿyunnerov) | ||
| locative | բարոյականությունում (baroyakanutʿyunum) | բարոյականություններում (baroyakanutʿyunnerum) | ||
| definite forms | ||||
| nominative | բարոյականությունը/բարոյականությունն (baroyakanutʿyunə/baroyakanutʿyunn) | բարոյականությունները/բարոյականություններն (baroyakanutʿyunnerə/baroyakanutʿyunnern) | ||
| dative | բարոյականությանը/բարոյականությանն (baroyakanutʿyanə/baroyakanutʿyann) | բարոյականություններին (baroyakanutʿyunnerin) | ||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | բարոյականությունս (baroyakanutʿyuns) | բարոյականություններս (baroyakanutʿyunners) | ||
| dative | բարոյականությանս (baroyakanutʿyans) | բարոյականություններիս, բարոյականությանցս** (baroyakanutʿyunneris, baroyakanutʿyancʿs**) | ||
| ablative | բարոյականությունիցս (baroyakanutʿyunicʿs) | բարոյականություններիցս (baroyakanutʿyunnericʿs) | ||
| instrumental | բարոյականությամբս, բարոյականությունովս* (baroyakanutʿyambs, baroyakanutʿyunovs*) | բարոյականություններովս (baroyakanutʿyunnerovs) | ||
| locative | բարոյականությունումս (baroyakanutʿyunums) | բարոյականություններումս (baroyakanutʿyunnerums) | ||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | բարոյականությունդ (baroyakanutʿyund) | բարոյականություններդ (baroyakanutʿyunnerd) | ||
| dative | բարոյականությանդ (baroyakanutʿyand) | բարոյականություններիդ, բարոյականությանցդ** (baroyakanutʿyunnerid, baroyakanutʿyancʿd**) | ||
| ablative | բարոյականությունիցդ (baroyakanutʿyunicʿd) | բարոյականություններիցդ (baroyakanutʿyunnericʿd) | ||
| instrumental | բարոյականությամբդ, բարոյականությունովդ* (baroyakanutʿyambd, baroyakanutʿyunovd*) | բարոյականություններովդ (baroyakanutʿyunnerovd) | ||
| locative | բարոյականությունումդ (baroyakanutʿyunumd) | բարոյականություններումդ (baroyakanutʿyunnerumd) | ||
| *colloquial **dated | ||||
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.