բողոքարկել
Armenian
Pronunciation
- (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [bɔʁɔkʰɑɾˈkɛl]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [pʰɔʁɔkʰɑɾˈɡɛl]
Inflection
plain -el conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | բողոքարկել (boġokʿarkel) | imperfective converb | բողոքարկում (boġokʿarkum) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| passive | բողոքարկվել (boġokʿarkvel) | simultaneous converb | բողոքարկելիս (boġokʿarkelis) | ||||
| causative | — | perfective converb | բողոքարկել (boġokʿarkel) | ||||
| aorist stem | բողոքարկ- (boġokʿark-) | future converb I | բողոքարկելու (boġokʿarkelu) | ||||
| resultative participle | բողոքարկած (boġokʿarkac) | future converb II | բողոքարկելիք (boġokʿarkelikʿ) | ||||
| subject participle | բողոքարկող (boġokʿarkoġ) | connegative converb | բողոքարկի (boġokʿarki) | ||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | բողոքարկում եմ (boġokʿarkum em) | բողոքարկում ես (boġokʿarkum es) | բողոքարկում է (boġokʿarkum ē) | բողոքարկում ենք (boġokʿarkum enkʿ) | բողոքարկում եք (boġokʿarkum ekʿ) | բողոքարկում են (boġokʿarkum en) | |
| past imperfective | բողոքարկում էի (boġokʿarkum ēi) | բողոքարկում էիր (boġokʿarkum ēir) | բողոքարկում էր (boġokʿarkum ēr) | բողոքարկում էինք (boġokʿarkum ēinkʿ) | բողոքարկում էիք (boġokʿarkum ēikʿ) | բողոքարկում էին (boġokʿarkum ēin) | |
| future | բողոքարկելու եմ (boġokʿarkelu em) | բողոքարկելու ես (boġokʿarkelu es) | բողոքարկելու է (boġokʿarkelu ē) | բողոքարկելու ենք (boġokʿarkelu enkʿ) | բողոքարկելու եք (boġokʿarkelu ekʿ) | բողոքարկելու են (boġokʿarkelu en) | |
| past future | բողոքարկելու էի (boġokʿarkelu ēi) | բողոքարկելու էիր (boġokʿarkelu ēir) | բողոքարկելու էր (boġokʿarkelu ēr) | բողոքարկելու էինք (boġokʿarkelu ēinkʿ) | բողոքարկելու էիք (boġokʿarkelu ēikʿ) | բողոքարկելու էին (boġokʿarkelu ēin) | |
| present perfect | բողոքարկել եմ (boġokʿarkel em) | բողոքարկել ես (boġokʿarkel es) | բողոքարկել է (boġokʿarkel ē) | բողոքարկել ենք (boġokʿarkel enkʿ) | բողոքարկել եք (boġokʿarkel ekʿ) | բողոքարկել են (boġokʿarkel en) | |
| pluperfect | բողոքարկել էի (boġokʿarkel ēi) | բողոքարկել էիր (boġokʿarkel ēir) | բողոքարկել էր (boġokʿarkel ēr) | բողոքարկել էինք (boġokʿarkel ēinkʿ) | բողոքարկել էիք (boġokʿarkel ēikʿ) | բողոքարկել էին (boġokʿarkel ēin) | |
| aorist (past perfective) | բողոքարկեցի, բողոքարկի* (boġokʿarkecʿi, boġokʿarki*) | բողոքարկեցիր, բողոքարկիր* (boġokʿarkecʿir, boġokʿarkir*) | բողոքարկեց (boġokʿarkecʿ) | բողոքարկեցինք, բողոքարկինք* (boġokʿarkecʿinkʿ, boġokʿarkinkʿ*) | բողոքարկեցիք, բողոքարկիք* (boġokʿarkecʿikʿ, boġokʿarkikʿ*) | բողոքարկեցին, բողոքարկին* (boġokʿarkecʿin, boġokʿarkin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | բողոքարկեմ (boġokʿarkem) | բողոքարկես (boġokʿarkes) | բողոքարկի (boġokʿarki) | բողոքարկենք (boġokʿarkenkʿ) | բողոքարկեք (boġokʿarkekʿ) | բողոքարկեն (boġokʿarken) | |
| past | բողոքարկեի (boġokʿarkei) | բողոքարկեիր (boġokʿarkeir) | բողոքարկեր (boġokʿarker) | բողոքարկեինք (boġokʿarkeinkʿ) | բողոքարկեիք (boġokʿarkeikʿ) | բողոքարկեին (boġokʿarkein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | կբողոքարկեմ (kboġokʿarkem) | կբողոքարկես (kboġokʿarkes) | կբողոքարկի (kboġokʿarki) | կբողոքարկենք (kboġokʿarkenkʿ) | կբողոքարկեք (kboġokʿarkekʿ) | կբողոքարկեն (kboġokʿarken) | |
| past | կբողոքարկեի (kboġokʿarkei) | կբողոքարկեիր (kboġokʿarkeir) | կբողոքարկեր (kboġokʿarker) | կբողոքարկեինք (kboġokʿarkeinkʿ) | կբողոքարկեիք (kboġokʿarkeikʿ) | կբողոքարկեին (kboġokʿarkein) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | բողոքարկի՛ր, բողոքարկի՛* (boġokʿarkír, boġokʿarkí*) | — | — | բողոքարկե՛ք, բողոքարկեցե՛ք** (boġokʿarkékʿ, boġokʿarkecʿékʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
plain -el negative conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | չբողոքարկել (čʿboġokʿarkel) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| resultative participle | չբողոքարկած (čʿboġokʿarkac) | ||||||
| subject participle | չբողոքարկող (čʿboġokʿarkoġ) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չեմ բողոքարկում (čʿem boġokʿarkum) | չես բողոքարկում (čʿes boġokʿarkum) | չի բողոքարկում (čʿi boġokʿarkum) | չենք բողոքարկում (čʿenkʿ boġokʿarkum) | չեք բողոքարկում (čʿekʿ boġokʿarkum) | չեն բողոքարկում (čʿen boġokʿarkum) | |
| past imperfective | չէի բողոքարկում (čʿēi boġokʿarkum) | չէիր բողոքարկում (čʿēir boġokʿarkum) | չէր բողոքարկում (čʿēr boġokʿarkum) | չէինք բողոքարկում (čʿēinkʿ boġokʿarkum) | չէիք բողոքարկում (čʿēikʿ boġokʿarkum) | չէին բողոքարկում (čʿēin boġokʿarkum) | |
| future | չեմ բողոքարկելու (čʿem boġokʿarkelu) | չես բողոքարկելու (čʿes boġokʿarkelu) | չի բողոքարկելու (čʿi boġokʿarkelu) | չենք բողոքարկելու (čʿenkʿ boġokʿarkelu) | չեք բողոքարկելու (čʿekʿ boġokʿarkelu) | չեն բողոքարկելու (čʿen boġokʿarkelu) | |
| past future | չէի բողոքարկելու (čʿēi boġokʿarkelu) | չէիր բողոքարկելու (čʿēir boġokʿarkelu) | չէր բողոքարկելու (čʿēr boġokʿarkelu) | չէինք բողոքարկելու (čʿēinkʿ boġokʿarkelu) | չէիք բողոքարկելու (čʿēikʿ boġokʿarkelu) | չէին բողոքարկելու (čʿēin boġokʿarkelu) | |
| present perfect | չեմ բողոքարկել (čʿem boġokʿarkel) | չես բողոքարկել (čʿes boġokʿarkel) | չի բողոքարկել (čʿi boġokʿarkel) | չենք բողոքարկել (čʿenkʿ boġokʿarkel) | չեք բողոքարկել (čʿekʿ boġokʿarkel) | չեն բողոքարկել (čʿen boġokʿarkel) | |
| pluperfect | չէի բողոքարկել (čʿēi boġokʿarkel) | չէիր բողոքարկել (čʿēir boġokʿarkel) | չէր բողոքարկել (čʿēr boġokʿarkel) | չէինք բողոքարկել (čʿēinkʿ boġokʿarkel) | չէիք բողոքարկել (čʿēikʿ boġokʿarkel) | չէին բողոքարկել (čʿēin boġokʿarkel) | |
| aorist (past perfective) | չբողոքարկեցի, չբողոքարկի* (čʿboġokʿarkecʿi, čʿboġokʿarki*) | չբողոքարկեցիր, չբողոքարկիր* (čʿboġokʿarkecʿir, čʿboġokʿarkir*) | չբողոքարկեց (čʿboġokʿarkecʿ) | չբողոքարկեցինք, չբողոքարկինք* (čʿboġokʿarkecʿinkʿ, čʿboġokʿarkinkʿ*) | չբողոքարկեցիք, չբողոքարկիք* (čʿboġokʿarkecʿikʿ, čʿboġokʿarkikʿ*) | չբողոքարկեցին, չբողոքարկին* (čʿboġokʿarkecʿin, čʿboġokʿarkin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չբողոքարկեմ (čʿboġokʿarkem) | չբողոքարկես (čʿboġokʿarkes) | չբողոքարկի (čʿboġokʿarki) | չբողոքարկենք (čʿboġokʿarkenkʿ) | չբողոքարկեք (čʿboġokʿarkekʿ) | չբողոքարկեն (čʿboġokʿarken) | |
| past | չբողոքարկեի (čʿboġokʿarkei) | չբողոքարկեիր (čʿboġokʿarkeir) | չբողոքարկեր (čʿboġokʿarker) | չբողոքարկեինք (čʿboġokʿarkeinkʿ) | չբողոքարկեիք (čʿboġokʿarkeikʿ) | չբողոքարկեին (čʿboġokʿarkein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | չեմ բողոքարկի (čʿem boġokʿarki) | չես բողոքարկի (čʿes boġokʿarki) | չի բողոքարկի (čʿi boġokʿarki) | չենք բողոքարկի (čʿenkʿ boġokʿarki) | չեք բողոքարկի (čʿekʿ boġokʿarki) | չեն բողոքարկի (čʿen boġokʿarki) | |
| past | չէի բողոքարկի (čʿēi boġokʿarki) | չէիր բողոքարկի (čʿēir boġokʿarki) | չէր բողոքարկի (čʿēr boġokʿarki) | չէինք բողոքարկի (čʿēinkʿ boġokʿarki) | չէիք բողոքարկի (čʿēikʿ boġokʿarki) | չէին բողոքարկի (čʿēin boġokʿarki) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | մի՛ բողոքարկիր, մի՛ բողոքարկի* (mí boġokʿarkir, mí boġokʿarki*) | — | — | մի՛ բողոքարկեք, մի՛ բողոքարկեցեք** (mí boġokʿarkekʿ, mí boġokʿarkecʿekʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
declension of the nominalized infinitive, u-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular (singulare tantum) | ||||
|---|---|---|---|---|
| nominative | բողոքարկել (boġokʿarkel) | |||
| dative | բողոքարկելու (boġokʿarkelu) | |||
| ablative | բողոքարկելուց (boġokʿarkelucʿ) | |||
| instrumental | բողոքարկելով (boġokʿarkelov) | |||
| locative | բողոքարկելում (boġokʿarkelum) | |||
| definite forms | ||||
| nominative | բողոքարկելը/բողոքարկելն (boġokʿarkelə/boġokʿarkeln) | |||
| dative | բողոքարկելուն (boġokʿarkelun) | |||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | բողոքարկելս (boġokʿarkels) | |||
| dative | բողոքարկելուս (boġokʿarkelus) | |||
| ablative | բողոքարկելուցս (boġokʿarkelucʿs) | |||
| instrumental | բողոքարկելովս (boġokʿarkelovs) | |||
| locative | բողոքարկելումս (boġokʿarkelums) | |||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | բողոքարկելդ (boġokʿarkeld) | |||
| dative | բողոքարկելուդ (boġokʿarkelud) | |||
| ablative | բողոքարկելուցդ (boġokʿarkelucʿd) | |||
| instrumental | բողոքարկելովդ (boġokʿarkelovd) | |||
| locative | բողոքարկելումդ (boġokʿarkelumd) | |||
Derived terms
- բողոքարկում (boġokʿarkum)
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.