գեղարվեստականացնել
Armenian
Pronunciation
- (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [ɡɛʁɑɾvɛstɑkɑnɑt͡sʰˈnɛl]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [kʰɛʁɑɾvɛstɑɡɑnɑt͡sʰəˈnɛl]
Verb
գեղարվեստականացնել • (geġarvestakanacʿnel)
- causative of գեղարվեստականանալ (geġarvestakananal)
- (transitive) to fictionalize, make artistic, spice up
- Ո՞վ չի ցանկանում մի փոքր գեղարվեստականացնել իր սեռական կյանքը։ ― O?v čʿi cʿankanum mi pʿokʿr geġarvestakanacʿnel ir seṙakan kyankʿə. ― Who doesn't want to spice up their sex life a little?
- (transitive) to fictionalize, make artistic, spice up
Inflection
causative conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | գեղարվեստականացնել (geġarvestakanacʿnel) | imperfective converb | գեղարվեստականացնում (geġarvestakanacʿnum) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| passive | գեղարվեստականացվել (geġarvestakanacʿvel) | simultaneous converb | գեղարվեստականացնելիս (geġarvestakanacʿnelis) | ||||
| causative | — | perfective converb | գեղարվեստականացրել (geġarvestakanacʿrel) | ||||
| aorist stem | գեղարվեստականացր- (geġarvestakanacʿr-) | future converb I | գեղարվեստականացնելու (geġarvestakanacʿnelu) | ||||
| resultative participle | գեղարվեստականացրած (geġarvestakanacʿrac) | future converb II | գեղարվեստականացնելիք (geġarvestakanacʿnelikʿ) | ||||
| subject participle | գեղարվեստականացնող (geġarvestakanacʿnoġ) | connegative converb | գեղարվեստականացնի (geġarvestakanacʿni) | ||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | գեղարվեստականացնում եմ (geġarvestakanacʿnum em) | գեղարվեստականացնում ես (geġarvestakanacʿnum es) | գեղարվեստականացնում է (geġarvestakanacʿnum ē) | գեղարվեստականացնում ենք (geġarvestakanacʿnum enkʿ) | գեղարվեստականացնում եք (geġarvestakanacʿnum ekʿ) | գեղարվեստականացնում են (geġarvestakanacʿnum en) | |
| past imperfective | գեղարվեստականացնում էի (geġarvestakanacʿnum ēi) | գեղարվեստականացնում էիր (geġarvestakanacʿnum ēir) | գեղարվեստականացնում էր (geġarvestakanacʿnum ēr) | գեղարվեստականացնում էինք (geġarvestakanacʿnum ēinkʿ) | գեղարվեստականացնում էիք (geġarvestakanacʿnum ēikʿ) | գեղարվեստականացնում էին (geġarvestakanacʿnum ēin) | |
| future | գեղարվեստականացնելու եմ (geġarvestakanacʿnelu em) | գեղարվեստականացնելու ես (geġarvestakanacʿnelu es) | գեղարվեստականացնելու է (geġarvestakanacʿnelu ē) | գեղարվեստականացնելու ենք (geġarvestakanacʿnelu enkʿ) | գեղարվեստականացնելու եք (geġarvestakanacʿnelu ekʿ) | գեղարվեստականացնելու են (geġarvestakanacʿnelu en) | |
| past future | գեղարվեստականացնելու էի (geġarvestakanacʿnelu ēi) | գեղարվեստականացնելու էիր (geġarvestakanacʿnelu ēir) | գեղարվեստականացնելու էր (geġarvestakanacʿnelu ēr) | գեղարվեստականացնելու էինք (geġarvestakanacʿnelu ēinkʿ) | գեղարվեստականացնելու էիք (geġarvestakanacʿnelu ēikʿ) | գեղարվեստականացնելու էին (geġarvestakanacʿnelu ēin) | |
| present perfect | գեղարվեստականացրել եմ (geġarvestakanacʿrel em) | գեղարվեստականացրել ես (geġarvestakanacʿrel es) | գեղարվեստականացրել է (geġarvestakanacʿrel ē) | գեղարվեստականացրել ենք (geġarvestakanacʿrel enkʿ) | գեղարվեստականացրել եք (geġarvestakanacʿrel ekʿ) | գեղարվեստականացրել են (geġarvestakanacʿrel en) | |
| pluperfect | գեղարվեստականացրել էի (geġarvestakanacʿrel ēi) | գեղարվեստականացրել էիր (geġarvestakanacʿrel ēir) | գեղարվեստականացրել էր (geġarvestakanacʿrel ēr) | գեղարվեստականացրել էինք (geġarvestakanacʿrel ēinkʿ) | գեղարվեստականացրել էիք (geġarvestakanacʿrel ēikʿ) | գեղարվեստականացրել էին (geġarvestakanacʿrel ēin) | |
| aorist (past perfective) | գեղարվեստականացրի, գեղարվեստականացրեցի* (geġarvestakanacʿri, geġarvestakanacʿrecʿi*) | գեղարվեստականացրիր, գեղարվեստականացրեցիր* (geġarvestakanacʿrir, geġarvestakanacʿrecʿir*) | գեղարվեստականացրեց (geġarvestakanacʿrecʿ) | գեղարվեստականացրինք, գեղարվեստականացրեցինք* (geġarvestakanacʿrinkʿ, geġarvestakanacʿrecʿinkʿ*) | գեղարվեստականացրիք, գեղարվեստականացրեցիք* (geġarvestakanacʿrikʿ, geġarvestakanacʿrecʿikʿ*) | գեղարվեստականացրին, գեղարվեստականացրեցին* (geġarvestakanacʿrin, geġarvestakanacʿrecʿin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | գեղարվեստականացնեմ (geġarvestakanacʿnem) | գեղարվեստականացնես (geġarvestakanacʿnes) | գեղարվեստականացնի (geġarvestakanacʿni) | գեղարվեստականացնենք (geġarvestakanacʿnenkʿ) | գեղարվեստականացնեք (geġarvestakanacʿnekʿ) | գեղարվեստականացնեն (geġarvestakanacʿnen) | |
| past | գեղարվեստականացնեի (geġarvestakanacʿnei) | գեղարվեստականացնեիր (geġarvestakanacʿneir) | գեղարվեստականացներ (geġarvestakanacʿner) | գեղարվեստականացնեինք (geġarvestakanacʿneinkʿ) | գեղարվեստականացնեիք (geġarvestakanacʿneikʿ) | գեղարվեստականացնեին (geġarvestakanacʿnein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | կգեղարվեստականացնեմ (kgeġarvestakanacʿnem) | կգեղարվեստականացնես (kgeġarvestakanacʿnes) | կգեղարվեստականացնի (kgeġarvestakanacʿni) | կգեղարվեստականացնենք (kgeġarvestakanacʿnenkʿ) | կգեղարվեստականացնեք (kgeġarvestakanacʿnekʿ) | կգեղարվեստականացնեն (kgeġarvestakanacʿnen) | |
| past | կգեղարվեստականացնեի (kgeġarvestakanacʿnei) | կգեղարվեստականացնեիր (kgeġarvestakanacʿneir) | կգեղարվեստականացներ (kgeġarvestakanacʿner) | կգեղարվեստականացնեինք (kgeġarvestakanacʿneinkʿ) | կգեղարվեստականացնեիք (kgeġarvestakanacʿneikʿ) | կգեղարվեստականացնեին (kgeġarvestakanacʿnein) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | գեղարվեստականացրո՛ւ, գեղարվեստականացրա՛* (geġarvestakanacʿrú, geġarvestakanacʿrá*) | — | — | գեղարվեստականացրե՛ք (geġarvestakanacʿrékʿ) | — | ||
| *colloquial | |||||||
causative negative conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | չգեղարվեստականացնել (čʿgeġarvestakanacʿnel) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| resultative participle | չգեղարվեստականացրած (čʿgeġarvestakanacʿrac) | ||||||
| subject participle | չգեղարվեստականացնող (čʿgeġarvestakanacʿnoġ) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չեմ գեղարվեստականացնում (čʿem geġarvestakanacʿnum) | չես գեղարվեստականացնում (čʿes geġarvestakanacʿnum) | չի գեղարվեստականացնում (čʿi geġarvestakanacʿnum) | չենք գեղարվեստականացնում (čʿenkʿ geġarvestakanacʿnum) | չեք գեղարվեստականացնում (čʿekʿ geġarvestakanacʿnum) | չեն գեղարվեստականացնում (čʿen geġarvestakanacʿnum) | |
| past imperfective | չէի գեղարվեստականացնում (čʿēi geġarvestakanacʿnum) | չէիր գեղարվեստականացնում (čʿēir geġarvestakanacʿnum) | չէր գեղարվեստականացնում (čʿēr geġarvestakanacʿnum) | չէինք գեղարվեստականացնում (čʿēinkʿ geġarvestakanacʿnum) | չէիք գեղարվեստականացնում (čʿēikʿ geġarvestakanacʿnum) | չէին գեղարվեստականացնում (čʿēin geġarvestakanacʿnum) | |
| future | չեմ գեղարվեստականացնելու (čʿem geġarvestakanacʿnelu) | չես գեղարվեստականացնելու (čʿes geġarvestakanacʿnelu) | չի գեղարվեստականացնելու (čʿi geġarvestakanacʿnelu) | չենք գեղարվեստականացնելու (čʿenkʿ geġarvestakanacʿnelu) | չեք գեղարվեստականացնելու (čʿekʿ geġarvestakanacʿnelu) | չեն գեղարվեստականացնելու (čʿen geġarvestakanacʿnelu) | |
| past future | չէի գեղարվեստականացնելու (čʿēi geġarvestakanacʿnelu) | չէիր գեղարվեստականացնելու (čʿēir geġarvestakanacʿnelu) | չէր գեղարվեստականացնելու (čʿēr geġarvestakanacʿnelu) | չէինք գեղարվեստականացնելու (čʿēinkʿ geġarvestakanacʿnelu) | չէիք գեղարվեստականացնելու (čʿēikʿ geġarvestakanacʿnelu) | չէին գեղարվեստականացնելու (čʿēin geġarvestakanacʿnelu) | |
| present perfect | չեմ գեղարվեստականացրել (čʿem geġarvestakanacʿrel) | չես գեղարվեստականացրել (čʿes geġarvestakanacʿrel) | չի գեղարվեստականացրել (čʿi geġarvestakanacʿrel) | չենք գեղարվեստականացրել (čʿenkʿ geġarvestakanacʿrel) | չեք գեղարվեստականացրել (čʿekʿ geġarvestakanacʿrel) | չեն գեղարվեստականացրել (čʿen geġarvestakanacʿrel) | |
| pluperfect | չէի գեղարվեստականացրել (čʿēi geġarvestakanacʿrel) | չէիր գեղարվեստականացրել (čʿēir geġarvestakanacʿrel) | չէր գեղարվեստականացրել (čʿēr geġarvestakanacʿrel) | չէինք գեղարվեստականացրել (čʿēinkʿ geġarvestakanacʿrel) | չէիք գեղարվեստականացրել (čʿēikʿ geġarvestakanacʿrel) | չէին գեղարվեստականացրել (čʿēin geġarvestakanacʿrel) | |
| aorist (past perfective) | չգեղարվեստականացրի, չգեղարվեստականացրեցի* (čʿgeġarvestakanacʿri, čʿgeġarvestakanacʿrecʿi*) | չգեղարվեստականացրիր, չգեղարվեստականացրեցիր* (čʿgeġarvestakanacʿrir, čʿgeġarvestakanacʿrecʿir*) | չգեղարվեստականացրեց (čʿgeġarvestakanacʿrecʿ) | չգեղարվեստականացրինք, չգեղարվեստականացրեցինք* (čʿgeġarvestakanacʿrinkʿ, čʿgeġarvestakanacʿrecʿinkʿ*) | չգեղարվեստականացրիք, չգեղարվեստականացրեցիք* (čʿgeġarvestakanacʿrikʿ, čʿgeġarvestakanacʿrecʿikʿ*) | չգեղարվեստականացրին, չգեղարվեստականացրեցին* (čʿgeġarvestakanacʿrin, čʿgeġarvestakanacʿrecʿin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չգեղարվեստականացնեմ (čʿgeġarvestakanacʿnem) | չգեղարվեստականացնես (čʿgeġarvestakanacʿnes) | չգեղարվեստականացնի (čʿgeġarvestakanacʿni) | չգեղարվեստականացնենք (čʿgeġarvestakanacʿnenkʿ) | չգեղարվեստականացնեք (čʿgeġarvestakanacʿnekʿ) | չգեղարվեստականացնեն (čʿgeġarvestakanacʿnen) | |
| past | չգեղարվեստականացնեի (čʿgeġarvestakanacʿnei) | չգեղարվեստականացնեիր (čʿgeġarvestakanacʿneir) | չգեղարվեստականացներ (čʿgeġarvestakanacʿner) | չգեղարվեստականացնեինք (čʿgeġarvestakanacʿneinkʿ) | չգեղարվեստականացնեիք (čʿgeġarvestakanacʿneikʿ) | չգեղարվեստականացնեին (čʿgeġarvestakanacʿnein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | չեմ գեղարվեստականացնի (čʿem geġarvestakanacʿni) | չես գեղարվեստականացնի (čʿes geġarvestakanacʿni) | չի գեղարվեստականացնի (čʿi geġarvestakanacʿni) | չենք գեղարվեստականացնի (čʿenkʿ geġarvestakanacʿni) | չեք գեղարվեստականացնի (čʿekʿ geġarvestakanacʿni) | չեն գեղարվեստականացնի (čʿen geġarvestakanacʿni) | |
| past | չէի գեղարվեստականացնի (čʿēi geġarvestakanacʿni) | չէիր գեղարվեստականացնի (čʿēir geġarvestakanacʿni) | չէր գեղարվեստականացնի (čʿēr geġarvestakanacʿni) | չէինք գեղարվեստականացնի (čʿēinkʿ geġarvestakanacʿni) | չէիք գեղարվեստականացնի (čʿēikʿ geġarvestakanacʿni) | չէին գեղարվեստականացնի (čʿēin geġarvestakanacʿni) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | մի՛ գեղարվեստականացրու, մի՛ գեղարվեստականացրա* (mí geġarvestakanacʿru, mí geġarvestakanacʿra*) | — | — | մի՛ գեղարվեստականացրեք (mí geġarvestakanacʿrekʿ) | — | ||
| *colloquial | |||||||
declension of the nominalized infinitive, u-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular (singulare tantum) | ||||
|---|---|---|---|---|
| nominative | գեղարվեստականացնել (geġarvestakanacʿnel) | |||
| dative | գեղարվեստականացնելու (geġarvestakanacʿnelu) | |||
| ablative | գեղարվեստականացնելուց (geġarvestakanacʿnelucʿ) | |||
| instrumental | գեղարվեստականացնելով (geġarvestakanacʿnelov) | |||
| locative | գեղարվեստականացնելում (geġarvestakanacʿnelum) | |||
| definite forms | ||||
| nominative | գեղարվեստականացնելը/գեղարվեստականացնելն (geġarvestakanacʿnelə/geġarvestakanacʿneln) | |||
| dative | գեղարվեստականացնելուն (geġarvestakanacʿnelun) | |||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | գեղարվեստականացնելս (geġarvestakanacʿnels) | |||
| dative | գեղարվեստականացնելուս (geġarvestakanacʿnelus) | |||
| ablative | գեղարվեստականացնելուցս (geġarvestakanacʿnelucʿs) | |||
| instrumental | գեղարվեստականացնելովս (geġarvestakanacʿnelovs) | |||
| locative | գեղարվեստականացնելումս (geġarvestakanacʿnelums) | |||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | գեղարվեստականացնելդ (geġarvestakanacʿneld) | |||
| dative | գեղարվեստականացնելուդ (geġarvestakanacʿnelud) | |||
| ablative | գեղարվեստականացնելուցդ (geġarvestakanacʿnelucʿd) | |||
| instrumental | գեղարվեստականացնելովդ (geġarvestakanacʿnelovd) | |||
| locative | գեղարվեստականացնելումդ (geġarvestakanacʿnelumd) | |||
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.