գերեվարել
Armenian
Etymology
From Old Armenian գերեվարիմ (gerevarim).
Pronunciation
- (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [ɡɛɾɛvɑˈɾɛl]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [kʰɛɾɛvɑˈɾɛl]
Inflection
plain -el conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | գերեվարել (gerevarel) | imperfective converb | գերեվարում (gerevarum) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| passive | գերեվարվել (gerevarvel) | simultaneous converb | գերեվարելիս (gerevarelis) | ||||
| causative | — | perfective converb | գերեվարել (gerevarel) | ||||
| aorist stem | գերեվար- (gerevar-) | future converb I | գերեվարելու (gerevarelu) | ||||
| resultative participle | գերեվարած (gerevarac) | future converb II | գերեվարելիք (gerevarelikʿ) | ||||
| subject participle | գերեվարող (gerevaroġ) | connegative converb | գերեվարի (gerevari) | ||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | գերեվարում եմ (gerevarum em) | գերեվարում ես (gerevarum es) | գերեվարում է (gerevarum ē) | գերեվարում ենք (gerevarum enkʿ) | գերեվարում եք (gerevarum ekʿ) | գերեվարում են (gerevarum en) | |
| past imperfective | գերեվարում էի (gerevarum ēi) | գերեվարում էիր (gerevarum ēir) | գերեվարում էր (gerevarum ēr) | գերեվարում էինք (gerevarum ēinkʿ) | գերեվարում էիք (gerevarum ēikʿ) | գերեվարում էին (gerevarum ēin) | |
| future | գերեվարելու եմ (gerevarelu em) | գերեվարելու ես (gerevarelu es) | գերեվարելու է (gerevarelu ē) | գերեվարելու ենք (gerevarelu enkʿ) | գերեվարելու եք (gerevarelu ekʿ) | գերեվարելու են (gerevarelu en) | |
| past future | գերեվարելու էի (gerevarelu ēi) | գերեվարելու էիր (gerevarelu ēir) | գերեվարելու էր (gerevarelu ēr) | գերեվարելու էինք (gerevarelu ēinkʿ) | գերեվարելու էիք (gerevarelu ēikʿ) | գերեվարելու էին (gerevarelu ēin) | |
| present perfect | գերեվարել եմ (gerevarel em) | գերեվարել ես (gerevarel es) | գերեվարել է (gerevarel ē) | գերեվարել ենք (gerevarel enkʿ) | գերեվարել եք (gerevarel ekʿ) | գերեվարել են (gerevarel en) | |
| pluperfect | գերեվարել էի (gerevarel ēi) | գերեվարել էիր (gerevarel ēir) | գերեվարել էր (gerevarel ēr) | գերեվարել էինք (gerevarel ēinkʿ) | գերեվարել էիք (gerevarel ēikʿ) | գերեվարել էին (gerevarel ēin) | |
| aorist (past perfective) | գերեվարեցի, գերեվարի* (gerevarecʿi, gerevari*) | գերեվարեցիր, գերեվարիր* (gerevarecʿir, gerevarir*) | գերեվարեց (gerevarecʿ) | գերեվարեցինք, գերեվարինք* (gerevarecʿinkʿ, gerevarinkʿ*) | գերեվարեցիք, գերեվարիք* (gerevarecʿikʿ, gerevarikʿ*) | գերեվարեցին, գերեվարին* (gerevarecʿin, gerevarin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | գերեվարեմ (gerevarem) | գերեվարես (gerevares) | գերեվարի (gerevari) | գերեվարենք (gerevarenkʿ) | գերեվարեք (gerevarekʿ) | գերեվարեն (gerevaren) | |
| past | գերեվարեի (gerevarei) | գերեվարեիր (gerevareir) | գերեվարեր (gerevarer) | գերեվարեինք (gerevareinkʿ) | գերեվարեիք (gerevareikʿ) | գերեվարեին (gerevarein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | կգերեվարեմ (kgerevarem) | կգերեվարես (kgerevares) | կգերեվարի (kgerevari) | կգերեվարենք (kgerevarenkʿ) | կգերեվարեք (kgerevarekʿ) | կգերեվարեն (kgerevaren) | |
| past | կգերեվարեի (kgerevarei) | կգերեվարեիր (kgerevareir) | կգերեվարեր (kgerevarer) | կգերեվարեինք (kgerevareinkʿ) | կգերեվարեիք (kgerevareikʿ) | կգերեվարեին (kgerevarein) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | գերեվարի՛ր, գերեվարի՛* (gerevarír, gerevarí*) | — | — | գերեվարե՛ք, գերեվարեցե՛ք** (gerevarékʿ, gerevarecʿékʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
plain -el negative conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | չգերեվարել (čʿgerevarel) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| resultative participle | չգերեվարած (čʿgerevarac) | ||||||
| subject participle | չգերեվարող (čʿgerevaroġ) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չեմ գերեվարում (čʿem gerevarum) | չես գերեվարում (čʿes gerevarum) | չի գերեվարում (čʿi gerevarum) | չենք գերեվարում (čʿenkʿ gerevarum) | չեք գերեվարում (čʿekʿ gerevarum) | չեն գերեվարում (čʿen gerevarum) | |
| past imperfective | չէի գերեվարում (čʿēi gerevarum) | չէիր գերեվարում (čʿēir gerevarum) | չէր գերեվարում (čʿēr gerevarum) | չէինք գերեվարում (čʿēinkʿ gerevarum) | չէիք գերեվարում (čʿēikʿ gerevarum) | չէին գերեվարում (čʿēin gerevarum) | |
| future | չեմ գերեվարելու (čʿem gerevarelu) | չես գերեվարելու (čʿes gerevarelu) | չի գերեվարելու (čʿi gerevarelu) | չենք գերեվարելու (čʿenkʿ gerevarelu) | չեք գերեվարելու (čʿekʿ gerevarelu) | չեն գերեվարելու (čʿen gerevarelu) | |
| past future | չէի գերեվարելու (čʿēi gerevarelu) | չէիր գերեվարելու (čʿēir gerevarelu) | չէր գերեվարելու (čʿēr gerevarelu) | չէինք գերեվարելու (čʿēinkʿ gerevarelu) | չէիք գերեվարելու (čʿēikʿ gerevarelu) | չէին գերեվարելու (čʿēin gerevarelu) | |
| present perfect | չեմ գերեվարել (čʿem gerevarel) | չես գերեվարել (čʿes gerevarel) | չի գերեվարել (čʿi gerevarel) | չենք գերեվարել (čʿenkʿ gerevarel) | չեք գերեվարել (čʿekʿ gerevarel) | չեն գերեվարել (čʿen gerevarel) | |
| pluperfect | չէի գերեվարել (čʿēi gerevarel) | չէիր գերեվարել (čʿēir gerevarel) | չէր գերեվարել (čʿēr gerevarel) | չէինք գերեվարել (čʿēinkʿ gerevarel) | չէիք գերեվարել (čʿēikʿ gerevarel) | չէին գերեվարել (čʿēin gerevarel) | |
| aorist (past perfective) | չգերեվարեցի, չգերեվարի* (čʿgerevarecʿi, čʿgerevari*) | չգերեվարեցիր, չգերեվարիր* (čʿgerevarecʿir, čʿgerevarir*) | չգերեվարեց (čʿgerevarecʿ) | չգերեվարեցինք, չգերեվարինք* (čʿgerevarecʿinkʿ, čʿgerevarinkʿ*) | չգերեվարեցիք, չգերեվարիք* (čʿgerevarecʿikʿ, čʿgerevarikʿ*) | չգերեվարեցին, չգերեվարին* (čʿgerevarecʿin, čʿgerevarin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չգերեվարեմ (čʿgerevarem) | չգերեվարես (čʿgerevares) | չգերեվարի (čʿgerevari) | չգերեվարենք (čʿgerevarenkʿ) | չգերեվարեք (čʿgerevarekʿ) | չգերեվարեն (čʿgerevaren) | |
| past | չգերեվարեի (čʿgerevarei) | չգերեվարեիր (čʿgerevareir) | չգերեվարեր (čʿgerevarer) | չգերեվարեինք (čʿgerevareinkʿ) | չգերեվարեիք (čʿgerevareikʿ) | չգերեվարեին (čʿgerevarein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | չեմ գերեվարի (čʿem gerevari) | չես գերեվարի (čʿes gerevari) | չի գերեվարի (čʿi gerevari) | չենք գերեվարի (čʿenkʿ gerevari) | չեք գերեվարի (čʿekʿ gerevari) | չեն գերեվարի (čʿen gerevari) | |
| past | չէի գերեվարի (čʿēi gerevari) | չէիր գերեվարի (čʿēir gerevari) | չէր գերեվարի (čʿēr gerevari) | չէինք գերեվարի (čʿēinkʿ gerevari) | չէիք գերեվարի (čʿēikʿ gerevari) | չէին գերեվարի (čʿēin gerevari) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | մի՛ գերեվարիր, մի՛ գերեվարի* (mí gerevarir, mí gerevari*) | — | — | մի՛ գերեվարեք, մի՛ գերեվարեցեք** (mí gerevarekʿ, mí gerevarecʿekʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
declension of the nominalized infinitive, u-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular (singulare tantum) | ||||
|---|---|---|---|---|
| nominative | գերեվարել (gerevarel) | |||
| dative | գերեվարելու (gerevarelu) | |||
| ablative | գերեվարելուց (gerevarelucʿ) | |||
| instrumental | գերեվարելով (gerevarelov) | |||
| locative | գերեվարելում (gerevarelum) | |||
| definite forms | ||||
| nominative | գերեվարելը/գերեվարելն (gerevarelə/gerevareln) | |||
| dative | գերեվարելուն (gerevarelun) | |||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | գերեվարելս (gerevarels) | |||
| dative | գերեվարելուս (gerevarelus) | |||
| ablative | գերեվարելուցս (gerevarelucʿs) | |||
| instrumental | գերեվարելովս (gerevarelovs) | |||
| locative | գերեվարելումս (gerevarelums) | |||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | գերեվարելդ (gerevareld) | |||
| dative | գերեվարելուդ (gerevarelud) | |||
| ablative | գերեվարելուցդ (gerevarelucʿd) | |||
| instrumental | գերեվարելովդ (gerevarelovd) | |||
| locative | գերեվարելումդ (gerevarelumd) | |||
Derived terms
- գերեվարում (gerevarum)
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.