գուշակել
Armenian
Etymology
Learned borrowing from Old Armenian գուշակեմ (gušakem).
Pronunciation
- (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [ɡuʃɑˈkel]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [kʰuʃɑˈɡel]
Audio (Eastern Armenian (file)
Verb
գուշակել • (gušakel)
- to foretell, to predict
- ապագան գուշակել ― apagan gušakel ― to predict the future
- to understand, to get
- to anticipate
- to tell fortunes, to tell somebody's fortune
- սրճի բաժակով գուշակել ― srči bažakov gušakel ― to tell fortunes by coffee grounds
- to guess
- դուք ճիշտ գուշակեցիք ― dukʿ čišt gušakecʿikʿ ― you have guessed right!
- (archaic) to use magic to divine or make predictions
Inflection
plain -el conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | գուշակել (gušakel) | imperfective converb | գուշակում (gušakum) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| passive | գուշակվել (gušakvel) | simultaneous converb | գուշակելիս (gušakelis) | ||||
| causative | — | perfective converb | գուշակել (gušakel) | ||||
| aorist stem | գուշակ- (gušak-) | future converb I | գուշակելու (gušakelu) | ||||
| resultative participle | գուշակած (gušakac) | future converb II | գուշակելիք (gušakelikʿ) | ||||
| subject participle | գուշակող (gušakoġ) | connegative converb | գուշակի (gušaki) | ||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | գուշակում եմ (gušakum em) | գուշակում ես (gušakum es) | գուշակում է (gušakum ē) | գուշակում ենք (gušakum enkʿ) | գուշակում եք (gušakum ekʿ) | գուշակում են (gušakum en) | |
| past imperfective | գուշակում էի (gušakum ēi) | գուշակում էիր (gušakum ēir) | գուշակում էր (gušakum ēr) | գուշակում էինք (gušakum ēinkʿ) | գուշակում էիք (gušakum ēikʿ) | գուշակում էին (gušakum ēin) | |
| future | գուշակելու եմ (gušakelu em) | գուշակելու ես (gušakelu es) | գուշակելու է (gušakelu ē) | գուշակելու ենք (gušakelu enkʿ) | գուշակելու եք (gušakelu ekʿ) | գուշակելու են (gušakelu en) | |
| past future | գուշակելու էի (gušakelu ēi) | գուշակելու էիր (gušakelu ēir) | գուշակելու էր (gušakelu ēr) | գուշակելու էինք (gušakelu ēinkʿ) | գուշակելու էիք (gušakelu ēikʿ) | գուշակելու էին (gušakelu ēin) | |
| present perfect | գուշակել եմ (gušakel em) | գուշակել ես (gušakel es) | գուշակել է (gušakel ē) | գուշակել ենք (gušakel enkʿ) | գուշակել եք (gušakel ekʿ) | գուշակել են (gušakel en) | |
| pluperfect | գուշակել էի (gušakel ēi) | գուշակել էիր (gušakel ēir) | գուշակել էր (gušakel ēr) | գուշակել էինք (gušakel ēinkʿ) | գուշակել էիք (gušakel ēikʿ) | գուշակել էին (gušakel ēin) | |
| aorist (past perfective) | գուշակեցի, գուշակի* (gušakecʿi, gušaki*) | գուշակեցիր, գուշակիր* (gušakecʿir, gušakir*) | գուշակեց (gušakecʿ) | գուշակեցինք, գուշակինք* (gušakecʿinkʿ, gušakinkʿ*) | գուշակեցիք, գուշակիք* (gušakecʿikʿ, gušakikʿ*) | գուշակեցին, գուշակին* (gušakecʿin, gušakin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | գուշակեմ (gušakem) | գուշակես (gušakes) | գուշակի (gušaki) | գուշակենք (gušakenkʿ) | գուշակեք (gušakekʿ) | գուշակեն (gušaken) | |
| past | գուշակեի (gušakei) | գուշակեիր (gušakeir) | գուշակեր (gušaker) | գուշակեինք (gušakeinkʿ) | գուշակեիք (gušakeikʿ) | գուշակեին (gušakein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | կգուշակեմ (kgušakem) | կգուշակես (kgušakes) | կգուշակի (kgušaki) | կգուշակենք (kgušakenkʿ) | կգուշակեք (kgušakekʿ) | կգուշակեն (kgušaken) | |
| past | կգուշակեի (kgušakei) | կգուշակեիր (kgušakeir) | կգուշակեր (kgušaker) | կգուշակեինք (kgušakeinkʿ) | կգուշակեիք (kgušakeikʿ) | կգուշակեին (kgušakein) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | գուշակի՛ր, գուշակի՛* (gušakír, gušakí*) | — | — | գուշակե՛ք, գուշակեցե՛ք** (gušakékʿ, gušakecʿékʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
plain -el negative conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | չգուշակել (čʿgušakel) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| resultative participle | չգուշակած (čʿgušakac) | ||||||
| subject participle | չգուշակող (čʿgušakoġ) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չեմ գուշակում (čʿem gušakum) | չես գուշակում (čʿes gušakum) | չի գուշակում (čʿi gušakum) | չենք գուշակում (čʿenkʿ gušakum) | չեք գուշակում (čʿekʿ gušakum) | չեն գուշակում (čʿen gušakum) | |
| past imperfective | չէի գուշակում (čʿēi gušakum) | չէիր գուշակում (čʿēir gušakum) | չէր գուշակում (čʿēr gušakum) | չէինք գուշակում (čʿēinkʿ gušakum) | չէիք գուշակում (čʿēikʿ gušakum) | չէին գուշակում (čʿēin gušakum) | |
| future | չեմ գուշակելու (čʿem gušakelu) | չես գուշակելու (čʿes gušakelu) | չի գուշակելու (čʿi gušakelu) | չենք գուշակելու (čʿenkʿ gušakelu) | չեք գուշակելու (čʿekʿ gušakelu) | չեն գուշակելու (čʿen gušakelu) | |
| past future | չէի գուշակելու (čʿēi gušakelu) | չէիր գուշակելու (čʿēir gušakelu) | չէր գուշակելու (čʿēr gušakelu) | չէինք գուշակելու (čʿēinkʿ gušakelu) | չէիք գուշակելու (čʿēikʿ gušakelu) | չէին գուշակելու (čʿēin gušakelu) | |
| present perfect | չեմ գուշակել (čʿem gušakel) | չես գուշակել (čʿes gušakel) | չի գուշակել (čʿi gušakel) | չենք գուշակել (čʿenkʿ gušakel) | չեք գուշակել (čʿekʿ gušakel) | չեն գուշակել (čʿen gušakel) | |
| pluperfect | չէի գուշակել (čʿēi gušakel) | չէիր գուշակել (čʿēir gušakel) | չէր գուշակել (čʿēr gušakel) | չէինք գուշակել (čʿēinkʿ gušakel) | չէիք գուշակել (čʿēikʿ gušakel) | չէին գուշակել (čʿēin gušakel) | |
| aorist (past perfective) | չգուշակեցի, չգուշակի* (čʿgušakecʿi, čʿgušaki*) | չգուշակեցիր, չգուշակիր* (čʿgušakecʿir, čʿgušakir*) | չգուշակեց (čʿgušakecʿ) | չգուշակեցինք, չգուշակինք* (čʿgušakecʿinkʿ, čʿgušakinkʿ*) | չգուշակեցիք, չգուշակիք* (čʿgušakecʿikʿ, čʿgušakikʿ*) | չգուշակեցին, չգուշակին* (čʿgušakecʿin, čʿgušakin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չգուշակեմ (čʿgušakem) | չգուշակես (čʿgušakes) | չգուշակի (čʿgušaki) | չգուշակենք (čʿgušakenkʿ) | չգուշակեք (čʿgušakekʿ) | չգուշակեն (čʿgušaken) | |
| past | չգուշակեի (čʿgušakei) | չգուշակեիր (čʿgušakeir) | չգուշակեր (čʿgušaker) | չգուշակեինք (čʿgušakeinkʿ) | չգուշակեիք (čʿgušakeikʿ) | չգուշակեին (čʿgušakein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | չեմ գուշակի (čʿem gušaki) | չես գուշակի (čʿes gušaki) | չի գուշակի (čʿi gušaki) | չենք գուշակի (čʿenkʿ gušaki) | չեք գուշակի (čʿekʿ gušaki) | չեն գուշակի (čʿen gušaki) | |
| past | չէի գուշակի (čʿēi gušaki) | չէիր գուշակի (čʿēir gušaki) | չէր գուշակի (čʿēr gušaki) | չէինք գուշակի (čʿēinkʿ gušaki) | չէիք գուշակի (čʿēikʿ gušaki) | չէին գուշակի (čʿēin gušaki) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | մի՛ գուշակիր, մի՛ գուշակի* (mí gušakir, mí gušaki*) | — | — | մի՛ գուշակեք, մի՛ գուշակեցեք** (mí gušakekʿ, mí gušakecʿekʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
declension of the nominalized infinitive, u-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular (singulare tantum) | ||||
|---|---|---|---|---|
| nominative | գուշակել (gušakel) | |||
| dative | գուշակելու (gušakelu) | |||
| ablative | գուշակելուց (gušakelucʿ) | |||
| instrumental | գուշակելով (gušakelov) | |||
| locative | գուշակելում (gušakelum) | |||
| definite forms | ||||
| nominative | գուշակելը/գուշակելն (gušakelə/gušakeln) | |||
| dative | գուշակելուն (gušakelun) | |||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | գուշակելս (gušakels) | |||
| dative | գուշակելուս (gušakelus) | |||
| ablative | գուշակելուցս (gušakelucʿs) | |||
| instrumental | գուշակելովս (gušakelovs) | |||
| locative | գուշակելումս (gušakelums) | |||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | գուշակելդ (gušakeld) | |||
| dative | գուշակելուդ (gušakelud) | |||
| ablative | գուշակելուցդ (gušakelucʿd) | |||
| instrumental | գուշակելովդ (gušakelovd) | |||
| locative | գուշակելումդ (gušakelumd) | |||
Old Armenian
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.