երաշխավորել
Armenian
Alternative forms
- երաշխաւորել (erašxaworel) — traditional orthography spelling
Etymology
From Old Armenian երաշխաւորեմ (erašxaworem).
Pronunciation
- (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [jɛɾɑʃχɑvɔˈɾɛl]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [jɛɾɑʃχɑvɔˈɾɛl]
Inflection
plain -el conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | երաշխավորել (erašxavorel) | imperfective converb | երաշխավորում (erašxavorum) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| passive | երաշխավորվել (erašxavorvel) | simultaneous converb | երաշխավորելիս (erašxavorelis) | ||||
| causative | — | perfective converb | երաշխավորել (erašxavorel) | ||||
| aorist stem | երաշխավոր- (erašxavor-) | future converb I | երաշխավորելու (erašxavorelu) | ||||
| resultative participle | երաշխավորած (erašxavorac) | future converb II | երաշխավորելիք (erašxavorelikʿ) | ||||
| subject participle | երաշխավորող (erašxavoroġ) | connegative converb | երաշխավորի (erašxavori) | ||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | երաշխավորում եմ (erašxavorum em) | երաշխավորում ես (erašxavorum es) | երաշխավորում է (erašxavorum ē) | երաշխավորում ենք (erašxavorum enkʿ) | երաշխավորում եք (erašxavorum ekʿ) | երաշխավորում են (erašxavorum en) | |
| past imperfective | երաշխավորում էի (erašxavorum ēi) | երաշխավորում էիր (erašxavorum ēir) | երաշխավորում էր (erašxavorum ēr) | երաշխավորում էինք (erašxavorum ēinkʿ) | երաշխավորում էիք (erašxavorum ēikʿ) | երաշխավորում էին (erašxavorum ēin) | |
| future | երաշխավորելու եմ (erašxavorelu em) | երաշխավորելու ես (erašxavorelu es) | երաշխավորելու է (erašxavorelu ē) | երաշխավորելու ենք (erašxavorelu enkʿ) | երաշխավորելու եք (erašxavorelu ekʿ) | երաշխավորելու են (erašxavorelu en) | |
| past future | երաշխավորելու էի (erašxavorelu ēi) | երաշխավորելու էիր (erašxavorelu ēir) | երաշխավորելու էր (erašxavorelu ēr) | երաշխավորելու էինք (erašxavorelu ēinkʿ) | երաշխավորելու էիք (erašxavorelu ēikʿ) | երաշխավորելու էին (erašxavorelu ēin) | |
| present perfect | երաշխավորել եմ (erašxavorel em) | երաշխավորել ես (erašxavorel es) | երաշխավորել է (erašxavorel ē) | երաշխավորել ենք (erašxavorel enkʿ) | երաշխավորել եք (erašxavorel ekʿ) | երաշխավորել են (erašxavorel en) | |
| pluperfect | երաշխավորել էի (erašxavorel ēi) | երաշխավորել էիր (erašxavorel ēir) | երաշխավորել էր (erašxavorel ēr) | երաշխավորել էինք (erašxavorel ēinkʿ) | երաշխավորել էիք (erašxavorel ēikʿ) | երաշխավորել էին (erašxavorel ēin) | |
| aorist (past perfective) | երաշխավորեցի, երաշխավորի* (erašxavorecʿi, erašxavori*) | երաշխավորեցիր, երաշխավորիր* (erašxavorecʿir, erašxavorir*) | երաշխավորեց (erašxavorecʿ) | երաշխավորեցինք, երաշխավորինք* (erašxavorecʿinkʿ, erašxavorinkʿ*) | երաշխավորեցիք, երաշխավորիք* (erašxavorecʿikʿ, erašxavorikʿ*) | երաշխավորեցին, երաշխավորին* (erašxavorecʿin, erašxavorin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | երաշխավորեմ (erašxavorem) | երաշխավորես (erašxavores) | երաշխավորի (erašxavori) | երաշխավորենք (erašxavorenkʿ) | երաշխավորեք (erašxavorekʿ) | երաշխավորեն (erašxavoren) | |
| past | երաշխավորեի (erašxavorei) | երաշխավորեիր (erašxavoreir) | երաշխավորեր (erašxavorer) | երաշխավորեինք (erašxavoreinkʿ) | երաշխավորեիք (erašxavoreikʿ) | երաշխավորեին (erašxavorein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | կերաշխավորեմ (kerašxavorem) | կերաշխավորես (kerašxavores) | կերաշխավորի (kerašxavori) | կերաշխավորենք (kerašxavorenkʿ) | կերաշխավորեք (kerašxavorekʿ) | կերաշխավորեն (kerašxavoren) | |
| past | կերաշխավորեի (kerašxavorei) | կերաշխավորեիր (kerašxavoreir) | կերաշխավորեր (kerašxavorer) | կերաշխավորեինք (kerašxavoreinkʿ) | կերաշխավորեիք (kerašxavoreikʿ) | կերաշխավորեին (kerašxavorein) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | երաշխավորի՛ր, երաշխավորի՛* (erašxavorír, erašxavorí*) | — | — | երաշխավորե՛ք, երաշխավորեցե՛ք** (erašxavorékʿ, erašxavorecʿékʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
plain -el negative conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | չերաշխավորել (čʿerašxavorel) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| resultative participle | չերաշխավորած (čʿerašxavorac) | ||||||
| subject participle | չերաշխավորող (čʿerašxavoroġ) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չեմ երաշխավորում (čʿem erašxavorum) | չես երաշխավորում (čʿes erašxavorum) | չի երաշխավորում (čʿi erašxavorum) | չենք երաշխավորում (čʿenkʿ erašxavorum) | չեք երաշխավորում (čʿekʿ erašxavorum) | չեն երաշխավորում (čʿen erašxavorum) | |
| past imperfective | չէի երաշխավորում (čʿēi erašxavorum) | չէիր երաշխավորում (čʿēir erašxavorum) | չէր երաշխավորում (čʿēr erašxavorum) | չէինք երաշխավորում (čʿēinkʿ erašxavorum) | չէիք երաշխավորում (čʿēikʿ erašxavorum) | չէին երաշխավորում (čʿēin erašxavorum) | |
| future | չեմ երաշխավորելու (čʿem erašxavorelu) | չես երաշխավորելու (čʿes erašxavorelu) | չի երաշխավորելու (čʿi erašxavorelu) | չենք երաշխավորելու (čʿenkʿ erašxavorelu) | չեք երաշխավորելու (čʿekʿ erašxavorelu) | չեն երաշխավորելու (čʿen erašxavorelu) | |
| past future | չէի երաշխավորելու (čʿēi erašxavorelu) | չէիր երաշխավորելու (čʿēir erašxavorelu) | չէր երաշխավորելու (čʿēr erašxavorelu) | չէինք երաշխավորելու (čʿēinkʿ erašxavorelu) | չէիք երաշխավորելու (čʿēikʿ erašxavorelu) | չէին երաշխավորելու (čʿēin erašxavorelu) | |
| present perfect | չեմ երաշխավորել (čʿem erašxavorel) | չես երաշխավորել (čʿes erašxavorel) | չի երաշխավորել (čʿi erašxavorel) | չենք երաշխավորել (čʿenkʿ erašxavorel) | չեք երաշխավորել (čʿekʿ erašxavorel) | չեն երաշխավորել (čʿen erašxavorel) | |
| pluperfect | չէի երաշխավորել (čʿēi erašxavorel) | չէիր երաշխավորել (čʿēir erašxavorel) | չէր երաշխավորել (čʿēr erašxavorel) | չէինք երաշխավորել (čʿēinkʿ erašxavorel) | չէիք երաշխավորել (čʿēikʿ erašxavorel) | չէին երաշխավորել (čʿēin erašxavorel) | |
| aorist (past perfective) | չերաշխավորեցի, չերաշխավորի* (čʿerašxavorecʿi, čʿerašxavori*) | չերաշխավորեցիր, չերաշխավորիր* (čʿerašxavorecʿir, čʿerašxavorir*) | չերաշխավորեց (čʿerašxavorecʿ) | չերաշխավորեցինք, չերաշխավորինք* (čʿerašxavorecʿinkʿ, čʿerašxavorinkʿ*) | չերաշխավորեցիք, չերաշխավորիք* (čʿerašxavorecʿikʿ, čʿerašxavorikʿ*) | չերաշխավորեցին, չերաշխավորին* (čʿerašxavorecʿin, čʿerašxavorin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չերաշխավորեմ (čʿerašxavorem) | չերաշխավորես (čʿerašxavores) | չերաշխավորի (čʿerašxavori) | չերաշխավորենք (čʿerašxavorenkʿ) | չերաշխավորեք (čʿerašxavorekʿ) | չերաշխավորեն (čʿerašxavoren) | |
| past | չերաշխավորեի (čʿerašxavorei) | չերաշխավորեիր (čʿerašxavoreir) | չերաշխավորեր (čʿerašxavorer) | չերաշխավորեինք (čʿerašxavoreinkʿ) | չերաշխավորեիք (čʿerašxavoreikʿ) | չերաշխավորեին (čʿerašxavorein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | չեմ երաշխավորի (čʿem erašxavori) | չես երաշխավորի (čʿes erašxavori) | չի երաշխավորի (čʿi erašxavori) | չենք երաշխավորի (čʿenkʿ erašxavori) | չեք երաշխավորի (čʿekʿ erašxavori) | չեն երաշխավորի (čʿen erašxavori) | |
| past | չէի երաշխավորի (čʿēi erašxavori) | չէիր երաշխավորի (čʿēir erašxavori) | չէր երաշխավորի (čʿēr erašxavori) | չէինք երաշխավորի (čʿēinkʿ erašxavori) | չէիք երաշխավորի (čʿēikʿ erašxavori) | չէին երաշխավորի (čʿēin erašxavori) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | մի՛ երաշխավորիր, մի՛ երաշխավորի* (mí erašxavorir, mí erašxavori*) | — | — | մի՛ երաշխավորեք, մի՛ երաշխավորեցեք** (mí erašxavorekʿ, mí erašxavorecʿekʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
declension of the nominalized infinitive, u-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular (singulare tantum) | ||||
|---|---|---|---|---|
| nominative | երաշխավորել (erašxavorel) | |||
| dative | երաշխավորելու (erašxavorelu) | |||
| ablative | երաշխավորելուց (erašxavorelucʿ) | |||
| instrumental | երաշխավորելով (erašxavorelov) | |||
| locative | երաշխավորելում (erašxavorelum) | |||
| definite forms | ||||
| nominative | երաշխավորելը/երաշխավորելն (erašxavorelə/erašxavoreln) | |||
| dative | երաշխավորելուն (erašxavorelun) | |||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | երաշխավորելս (erašxavorels) | |||
| dative | երաշխավորելուս (erašxavorelus) | |||
| ablative | երաշխավորելուցս (erašxavorelucʿs) | |||
| instrumental | երաշխավորելովս (erašxavorelovs) | |||
| locative | երաշխավորելումս (erašxavorelums) | |||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | երաշխավորելդ (erašxavoreld) | |||
| dative | երաշխավորելուդ (erašxavorelud) | |||
| ablative | երաշխավորելուցդ (erašxavorelucʿd) | |||
| instrumental | երաշխավորելովդ (erašxavorelovd) | |||
| locative | երաշխավորելումդ (erašxavorelumd) | |||
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.