թույլտվություն
Armenian
Alternative forms
- թոյլտուութիւն (tʿoyltuutʿiwn) — traditional orthography spelling
Etymology
From Old Armenian թոյլտուութիւն (tʿoyltuutʿiwn).
Pronunciation
- (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [tʰujlt(ə)vuˈt͡sʰjun]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [tʰujldəvuˈtʰʏn]
Declension
n-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular | plural | |||
|---|---|---|---|---|
| nominative | թույլտվություն (tʿuyltvutʿyun) | թույլտվություններ (tʿuyltvutʿyunner) | ||
| dative | թույլտվության (tʿuyltvutʿyan) | թույլտվությունների, թույլտվությանց** (tʿuyltvutʿyunneri, tʿuyltvutʿyancʿ**) | ||
| ablative | թույլտվությունից (tʿuyltvutʿyunicʿ) | թույլտվություններից (tʿuyltvutʿyunnericʿ) | ||
| instrumental | թույլտվությամբ, թույլտվությունով* (tʿuyltvutʿyamb, tʿuyltvutʿyunov*) | թույլտվություններով (tʿuyltvutʿyunnerov) | ||
| locative | թույլտվությունում (tʿuyltvutʿyunum) | թույլտվություններում (tʿuyltvutʿyunnerum) | ||
| definite forms | ||||
| nominative | թույլտվությունը/թույլտվությունն (tʿuyltvutʿyunə/tʿuyltvutʿyunn) | թույլտվությունները/թույլտվություններն (tʿuyltvutʿyunnerə/tʿuyltvutʿyunnern) | ||
| dative | թույլտվությանը/թույլտվությանն (tʿuyltvutʿyanə/tʿuyltvutʿyann) | թույլտվություններին (tʿuyltvutʿyunnerin) | ||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | թույլտվությունս (tʿuyltvutʿyuns) | թույլտվություններս (tʿuyltvutʿyunners) | ||
| dative | թույլտվությանս (tʿuyltvutʿyans) | թույլտվություններիս, թույլտվությանցս** (tʿuyltvutʿyunneris, tʿuyltvutʿyancʿs**) | ||
| ablative | թույլտվությունիցս (tʿuyltvutʿyunicʿs) | թույլտվություններիցս (tʿuyltvutʿyunnericʿs) | ||
| instrumental | թույլտվությամբս, թույլտվությունովս* (tʿuyltvutʿyambs, tʿuyltvutʿyunovs*) | թույլտվություններովս (tʿuyltvutʿyunnerovs) | ||
| locative | թույլտվությունումս (tʿuyltvutʿyunums) | թույլտվություններումս (tʿuyltvutʿyunnerums) | ||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | թույլտվությունդ (tʿuyltvutʿyund) | թույլտվություններդ (tʿuyltvutʿyunnerd) | ||
| dative | թույլտվությանդ (tʿuyltvutʿyand) | թույլտվություններիդ, թույլտվությանցդ** (tʿuyltvutʿyunnerid, tʿuyltvutʿyancʿd**) | ||
| ablative | թույլտվությունիցդ (tʿuyltvutʿyunicʿd) | թույլտվություններիցդ (tʿuyltvutʿyunnericʿd) | ||
| instrumental | թույլտվությամբդ, թույլտվությունովդ* (tʿuyltvutʿyambd, tʿuyltvutʿyunovd*) | թույլտվություններովդ (tʿuyltvutʿyunnerovd) | ||
| locative | թույլտվությունումդ (tʿuyltvutʿyunumd) | թույլտվություններումդ (tʿuyltvutʿyunnerumd) | ||
| *colloquial **dated | ||||
Related terms
- թույլ տալ (tʿuyl tal)
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.