ժառանգություն
Armenian
Alternative forms
- ժառանգութիւն (žaṙangutʿiwn) — traditional orthography spelling
Etymology
From Old Armenian ժառանգութիւն (žaṙangutʿiwn).
Pronunciation
- (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [ʒɑrɑŋɡuˈt͡sʰjun]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [ʒɑɾɑŋkʰuˈtʰʏn]
Audio (Eastern Armenian) (file)
Declension
n-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular | plural | |||
|---|---|---|---|---|
| nominative | ժառանգություն (žaṙangutʿyun) | ժառանգություններ (žaṙangutʿyunner) | ||
| dative | ժառանգության (žaṙangutʿyan) | ժառանգությունների, ժառանգությանց** (žaṙangutʿyunneri, žaṙangutʿyancʿ**) | ||
| ablative | ժառանգությունից (žaṙangutʿyunicʿ) | ժառանգություններից (žaṙangutʿyunnericʿ) | ||
| instrumental | ժառանգությամբ, ժառանգությունով* (žaṙangutʿyamb, žaṙangutʿyunov*) | ժառանգություններով (žaṙangutʿyunnerov) | ||
| locative | ժառանգությունում (žaṙangutʿyunum) | ժառանգություններում (žaṙangutʿyunnerum) | ||
| definite forms | ||||
| nominative | ժառանգությունը/ժառանգությունն (žaṙangutʿyunə/žaṙangutʿyunn) | ժառանգությունները/ժառանգություններն (žaṙangutʿyunnerə/žaṙangutʿyunnern) | ||
| dative | ժառանգությանը/ժառանգությանն (žaṙangutʿyanə/žaṙangutʿyann) | ժառանգություններին (žaṙangutʿyunnerin) | ||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | ժառանգությունս (žaṙangutʿyuns) | ժառանգություններս (žaṙangutʿyunners) | ||
| dative | ժառանգությանս (žaṙangutʿyans) | ժառանգություններիս, ժառանգությանցս** (žaṙangutʿyunneris, žaṙangutʿyancʿs**) | ||
| ablative | ժառանգությունիցս (žaṙangutʿyunicʿs) | ժառանգություններիցս (žaṙangutʿyunnericʿs) | ||
| instrumental | ժառանգությամբս, ժառանգությունովս* (žaṙangutʿyambs, žaṙangutʿyunovs*) | ժառանգություններովս (žaṙangutʿyunnerovs) | ||
| locative | ժառանգությունումս (žaṙangutʿyunums) | ժառանգություններումս (žaṙangutʿyunnerums) | ||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | ժառանգությունդ (žaṙangutʿyund) | ժառանգություններդ (žaṙangutʿyunnerd) | ||
| dative | ժառանգությանդ (žaṙangutʿyand) | ժառանգություններիդ, ժառանգությանցդ** (žaṙangutʿyunnerid, žaṙangutʿyancʿd**) | ||
| ablative | ժառանգությունիցդ (žaṙangutʿyunicʿd) | ժառանգություններիցդ (žaṙangutʿyunnericʿd) | ||
| instrumental | ժառանգությամբդ, ժառանգությունովդ* (žaṙangutʿyambd, žaṙangutʿyunovd*) | ժառանգություններովդ (žaṙangutʿyunnerovd) | ||
| locative | ժառանգությունումդ (žaṙangutʿyunumd) | ժառանգություններումդ (žaṙangutʿyunnerumd) | ||
| *colloquial **dated | ||||
Related terms
- ժառանգ (žaṙang)
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.