խոստովանել
Armenian
Etymology
From Old Armenian խոստովանիմ (xostovanim).
Pronunciation
- (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [χɔstɔvɑˈnɛl]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [χɔstɔvɑˈnɛl]
Inflection
plain -el conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | խոստովանել (xostovanel) | imperfective converb | խոստովանում (xostovanum) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| passive | խոստովանվել (xostovanvel) | simultaneous converb | խոստովանելիս (xostovanelis) | ||||
| causative | — | perfective converb | խոստովանել (xostovanel) | ||||
| aorist stem | խոստովան- (xostovan-) | future converb I | խոստովանելու (xostovanelu) | ||||
| resultative participle | խոստովանած (xostovanac) | future converb II | խոստովանելիք (xostovanelikʿ) | ||||
| subject participle | խոստովանող (xostovanoġ) | connegative converb | խոստովանի (xostovani) | ||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | խոստովանում եմ (xostovanum em) | խոստովանում ես (xostovanum es) | խոստովանում է (xostovanum ē) | խոստովանում ենք (xostovanum enkʿ) | խոստովանում եք (xostovanum ekʿ) | խոստովանում են (xostovanum en) | |
| past imperfective | խոստովանում էի (xostovanum ēi) | խոստովանում էիր (xostovanum ēir) | խոստովանում էր (xostovanum ēr) | խոստովանում էինք (xostovanum ēinkʿ) | խոստովանում էիք (xostovanum ēikʿ) | խոստովանում էին (xostovanum ēin) | |
| future | խոստովանելու եմ (xostovanelu em) | խոստովանելու ես (xostovanelu es) | խոստովանելու է (xostovanelu ē) | խոստովանելու ենք (xostovanelu enkʿ) | խոստովանելու եք (xostovanelu ekʿ) | խոստովանելու են (xostovanelu en) | |
| past future | խոստովանելու էի (xostovanelu ēi) | խոստովանելու էիր (xostovanelu ēir) | խոստովանելու էր (xostovanelu ēr) | խոստովանելու էինք (xostovanelu ēinkʿ) | խոստովանելու էիք (xostovanelu ēikʿ) | խոստովանելու էին (xostovanelu ēin) | |
| present perfect | խոստովանել եմ (xostovanel em) | խոստովանել ես (xostovanel es) | խոստովանել է (xostovanel ē) | խոստովանել ենք (xostovanel enkʿ) | խոստովանել եք (xostovanel ekʿ) | խոստովանել են (xostovanel en) | |
| pluperfect | խոստովանել էի (xostovanel ēi) | խոստովանել էիր (xostovanel ēir) | խոստովանել էր (xostovanel ēr) | խոստովանել էինք (xostovanel ēinkʿ) | խոստովանել էիք (xostovanel ēikʿ) | խոստովանել էին (xostovanel ēin) | |
| aorist (past perfective) | խոստովանեցի, խոստովանի* (xostovanecʿi, xostovani*) | խոստովանեցիր, խոստովանիր* (xostovanecʿir, xostovanir*) | խոստովանեց (xostovanecʿ) | խոստովանեցինք, խոստովանինք* (xostovanecʿinkʿ, xostovaninkʿ*) | խոստովանեցիք, խոստովանիք* (xostovanecʿikʿ, xostovanikʿ*) | խոստովանեցին, խոստովանին* (xostovanecʿin, xostovanin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | խոստովանեմ (xostovanem) | խոստովանես (xostovanes) | խոստովանի (xostovani) | խոստովանենք (xostovanenkʿ) | խոստովանեք (xostovanekʿ) | խոստովանեն (xostovanen) | |
| past | խոստովանեի (xostovanei) | խոստովանեիր (xostovaneir) | խոստովաներ (xostovaner) | խոստովանեինք (xostovaneinkʿ) | խոստովանեիք (xostovaneikʿ) | խոստովանեին (xostovanein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | կխոստովանեմ (kxostovanem) | կխոստովանես (kxostovanes) | կխոստովանի (kxostovani) | կխոստովանենք (kxostovanenkʿ) | կխոստովանեք (kxostovanekʿ) | կխոստովանեն (kxostovanen) | |
| past | կխոստովանեի (kxostovanei) | կխոստովանեիր (kxostovaneir) | կխոստովաներ (kxostovaner) | կխոստովանեինք (kxostovaneinkʿ) | կխոստովանեիք (kxostovaneikʿ) | կխոստովանեին (kxostovanein) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | խոստովանի՛ր, խոստովանի՛* (xostovanír, xostovaní*) | — | — | խոստովանե՛ք, խոստովանեցե՛ք** (xostovanékʿ, xostovanecʿékʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
plain -el negative conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | չխոստովանել (čʿxostovanel) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| resultative participle | չխոստովանած (čʿxostovanac) | ||||||
| subject participle | չխոստովանող (čʿxostovanoġ) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չեմ խոստովանում (čʿem xostovanum) | չես խոստովանում (čʿes xostovanum) | չի խոստովանում (čʿi xostovanum) | չենք խոստովանում (čʿenkʿ xostovanum) | չեք խոստովանում (čʿekʿ xostovanum) | չեն խոստովանում (čʿen xostovanum) | |
| past imperfective | չէի խոստովանում (čʿēi xostovanum) | չէիր խոստովանում (čʿēir xostovanum) | չէր խոստովանում (čʿēr xostovanum) | չէինք խոստովանում (čʿēinkʿ xostovanum) | չէիք խոստովանում (čʿēikʿ xostovanum) | չէին խոստովանում (čʿēin xostovanum) | |
| future | չեմ խոստովանելու (čʿem xostovanelu) | չես խոստովանելու (čʿes xostovanelu) | չի խոստովանելու (čʿi xostovanelu) | չենք խոստովանելու (čʿenkʿ xostovanelu) | չեք խոստովանելու (čʿekʿ xostovanelu) | չեն խոստովանելու (čʿen xostovanelu) | |
| past future | չէի խոստովանելու (čʿēi xostovanelu) | չէիր խոստովանելու (čʿēir xostovanelu) | չէր խոստովանելու (čʿēr xostovanelu) | չէինք խոստովանելու (čʿēinkʿ xostovanelu) | չէիք խոստովանելու (čʿēikʿ xostovanelu) | չէին խոստովանելու (čʿēin xostovanelu) | |
| present perfect | չեմ խոստովանել (čʿem xostovanel) | չես խոստովանել (čʿes xostovanel) | չի խոստովանել (čʿi xostovanel) | չենք խոստովանել (čʿenkʿ xostovanel) | չեք խոստովանել (čʿekʿ xostovanel) | չեն խոստովանել (čʿen xostovanel) | |
| pluperfect | չէի խոստովանել (čʿēi xostovanel) | չէիր խոստովանել (čʿēir xostovanel) | չէր խոստովանել (čʿēr xostovanel) | չէինք խոստովանել (čʿēinkʿ xostovanel) | չէիք խոստովանել (čʿēikʿ xostovanel) | չէին խոստովանել (čʿēin xostovanel) | |
| aorist (past perfective) | չխոստովանեցի, չխոստովանի* (čʿxostovanecʿi, čʿxostovani*) | չխոստովանեցիր, չխոստովանիր* (čʿxostovanecʿir, čʿxostovanir*) | չխոստովանեց (čʿxostovanecʿ) | չխոստովանեցինք, չխոստովանինք* (čʿxostovanecʿinkʿ, čʿxostovaninkʿ*) | չխոստովանեցիք, չխոստովանիք* (čʿxostovanecʿikʿ, čʿxostovanikʿ*) | չխոստովանեցին, չխոստովանին* (čʿxostovanecʿin, čʿxostovanin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չխոստովանեմ (čʿxostovanem) | չխոստովանես (čʿxostovanes) | չխոստովանի (čʿxostovani) | չխոստովանենք (čʿxostovanenkʿ) | չխոստովանեք (čʿxostovanekʿ) | չխոստովանեն (čʿxostovanen) | |
| past | չխոստովանեի (čʿxostovanei) | չխոստովանեիր (čʿxostovaneir) | չխոստովաներ (čʿxostovaner) | չխոստովանեինք (čʿxostovaneinkʿ) | չխոստովանեիք (čʿxostovaneikʿ) | չխոստովանեին (čʿxostovanein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | չեմ խոստովանի (čʿem xostovani) | չես խոստովանի (čʿes xostovani) | չի խոստովանի (čʿi xostovani) | չենք խոստովանի (čʿenkʿ xostovani) | չեք խոստովանի (čʿekʿ xostovani) | չեն խոստովանի (čʿen xostovani) | |
| past | չէի խոստովանի (čʿēi xostovani) | չէիր խոստովանի (čʿēir xostovani) | չէր խոստովանի (čʿēr xostovani) | չէինք խոստովանի (čʿēinkʿ xostovani) | չէիք խոստովանի (čʿēikʿ xostovani) | չէին խոստովանի (čʿēin xostovani) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | մի՛ խոստովանիր, մի՛ խոստովանի* (mí xostovanir, mí xostovani*) | — | — | մի՛ խոստովանեք, մի՛ խոստովանեցեք** (mí xostovanekʿ, mí xostovanecʿekʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
declension of the nominalized infinitive, u-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular (singulare tantum) | ||||
|---|---|---|---|---|
| nominative | խոստովանել (xostovanel) | |||
| dative | խոստովանելու (xostovanelu) | |||
| ablative | խոստովանելուց (xostovanelucʿ) | |||
| instrumental | խոստովանելով (xostovanelov) | |||
| locative | խոստովանելում (xostovanelum) | |||
| definite forms | ||||
| nominative | խոստովանելը/խոստովանելն (xostovanelə/xostovaneln) | |||
| dative | խոստովանելուն (xostovanelun) | |||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | խոստովանելս (xostovanels) | |||
| dative | խոստովանելուս (xostovanelus) | |||
| ablative | խոստովանելուցս (xostovanelucʿs) | |||
| instrumental | խոստովանելովս (xostovanelovs) | |||
| locative | խոստովանելումս (xostovanelums) | |||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | խոստովանելդ (xostovaneld) | |||
| dative | խոստովանելուդ (xostovanelud) | |||
| ablative | խոստովանելուցդ (xostovanelucʿd) | |||
| instrumental | խոստովանելովդ (xostovanelovd) | |||
| locative | խոստովանելումդ (xostovanelumd) | |||
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.