խորտակվել
Armenian
Alternative forms
- խորտակուել (xortakuel), խորտակւել (xortakwel) — traditional orthography spelling
Pronunciation
- (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [χoɾtɑkˈvel]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [χoɾdɑɡˈvel]
Inflection
plain -el conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | խորտակվել (xortakvel) | imperfective converb | խորտակվում (xortakvum) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| passive | — | simultaneous converb | խորտակվելիս (xortakvelis) | ||||
| causative | — | perfective converb | խորտակվել (xortakvel) | ||||
| aorist stem | խորտակվ- (xortakv-) | future converb I | խորտակվելու (xortakvelu) | ||||
| resultative participle | խորտակված (xortakvac) | future converb II | խորտակվելիք (xortakvelikʿ) | ||||
| subject participle | խորտակվող (xortakvoġ) | connegative converb | խորտակվի (xortakvi) | ||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | խորտակվում եմ (xortakvum em) | խորտակվում ես (xortakvum es) | խորտակվում է (xortakvum ē) | խորտակվում ենք (xortakvum enkʿ) | խորտակվում եք (xortakvum ekʿ) | խորտակվում են (xortakvum en) | |
| past imperfective | խորտակվում էի (xortakvum ēi) | խորտակվում էիր (xortakvum ēir) | խորտակվում էր (xortakvum ēr) | խորտակվում էինք (xortakvum ēinkʿ) | խորտակվում էիք (xortakvum ēikʿ) | խորտակվում էին (xortakvum ēin) | |
| future | խորտակվելու եմ (xortakvelu em) | խորտակվելու ես (xortakvelu es) | խորտակվելու է (xortakvelu ē) | խորտակվելու ենք (xortakvelu enkʿ) | խորտակվելու եք (xortakvelu ekʿ) | խորտակվելու են (xortakvelu en) | |
| past future | խորտակվելու էի (xortakvelu ēi) | խորտակվելու էիր (xortakvelu ēir) | խորտակվելու էր (xortakvelu ēr) | խորտակվելու էինք (xortakvelu ēinkʿ) | խորտակվելու էիք (xortakvelu ēikʿ) | խորտակվելու էին (xortakvelu ēin) | |
| present perfect | խորտակվել եմ (xortakvel em) | խորտակվել ես (xortakvel es) | խորտակվել է (xortakvel ē) | խորտակվել ենք (xortakvel enkʿ) | խորտակվել եք (xortakvel ekʿ) | խորտակվել են (xortakvel en) | |
| pluperfect | խորտակվել էի (xortakvel ēi) | խորտակվել էիր (xortakvel ēir) | խորտակվել էր (xortakvel ēr) | խորտակվել էինք (xortakvel ēinkʿ) | խորտակվել էիք (xortakvel ēikʿ) | խորտակվել էին (xortakvel ēin) | |
| aorist (past perfective) | խորտակվեցի, խորտակվի* (xortakvecʿi, xortakvi*) | խորտակվեցիր, խորտակվիր* (xortakvecʿir, xortakvir*) | խորտակվեց (xortakvecʿ) | խորտակվեցինք, խորտակվինք* (xortakvecʿinkʿ, xortakvinkʿ*) | խորտակվեցիք, խորտակվիք* (xortakvecʿikʿ, xortakvikʿ*) | խորտակվեցին, խորտակվին* (xortakvecʿin, xortakvin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | խորտակվեմ (xortakvem) | խորտակվես (xortakves) | խորտակվի (xortakvi) | խորտակվենք (xortakvenkʿ) | խորտակվեք (xortakvekʿ) | խորտակվեն (xortakven) | |
| past | խորտակվեի (xortakvei) | խորտակվեիր (xortakveir) | խորտակվեր (xortakver) | խորտակվեինք (xortakveinkʿ) | խորտակվեիք (xortakveikʿ) | խորտակվեին (xortakvein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | կխորտակվեմ (kxortakvem) | կխորտակվես (kxortakves) | կխորտակվի (kxortakvi) | կխորտակվենք (kxortakvenkʿ) | կխորտակվեք (kxortakvekʿ) | կխորտակվեն (kxortakven) | |
| past | կխորտակվեի (kxortakvei) | կխորտակվեիր (kxortakveir) | կխորտակվեր (kxortakver) | կխորտակվեինք (kxortakveinkʿ) | կխորտակվեիք (kxortakveikʿ) | կխորտակվեին (kxortakvein) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | խորտակվի՛ր, խորտակվի՛* (xortakvír, xortakví*) | — | — | խորտակվե՛ք, խորտակվեցե՛ք** (xortakvékʿ, xortakvecʿékʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
plain -el negative conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | չխորտակվել (čʿxortakvel) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| resultative participle | չխորտակված (čʿxortakvac) | ||||||
| subject participle | չխորտակվող (čʿxortakvoġ) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չեմ խորտակվում (čʿem xortakvum) | չես խորտակվում (čʿes xortakvum) | չի խորտակվում (čʿi xortakvum) | չենք խորտակվում (čʿenkʿ xortakvum) | չեք խորտակվում (čʿekʿ xortakvum) | չեն խորտակվում (čʿen xortakvum) | |
| past imperfective | չէի խորտակվում (čʿēi xortakvum) | չէիր խորտակվում (čʿēir xortakvum) | չէր խորտակվում (čʿēr xortakvum) | չէինք խորտակվում (čʿēinkʿ xortakvum) | չէիք խորտակվում (čʿēikʿ xortakvum) | չէին խորտակվում (čʿēin xortakvum) | |
| future | չեմ խորտակվելու (čʿem xortakvelu) | չես խորտակվելու (čʿes xortakvelu) | չի խորտակվելու (čʿi xortakvelu) | չենք խորտակվելու (čʿenkʿ xortakvelu) | չեք խորտակվելու (čʿekʿ xortakvelu) | չեն խորտակվելու (čʿen xortakvelu) | |
| past future | չէի խորտակվելու (čʿēi xortakvelu) | չէիր խորտակվելու (čʿēir xortakvelu) | չէր խորտակվելու (čʿēr xortakvelu) | չէինք խորտակվելու (čʿēinkʿ xortakvelu) | չէիք խորտակվելու (čʿēikʿ xortakvelu) | չէին խորտակվելու (čʿēin xortakvelu) | |
| present perfect | չեմ խորտակվել (čʿem xortakvel) | չես խորտակվել (čʿes xortakvel) | չի խորտակվել (čʿi xortakvel) | չենք խորտակվել (čʿenkʿ xortakvel) | չեք խորտակվել (čʿekʿ xortakvel) | չեն խորտակվել (čʿen xortakvel) | |
| pluperfect | չէի խորտակվել (čʿēi xortakvel) | չէիր խորտակվել (čʿēir xortakvel) | չէր խորտակվել (čʿēr xortakvel) | չէինք խորտակվել (čʿēinkʿ xortakvel) | չէիք խորտակվել (čʿēikʿ xortakvel) | չէին խորտակվել (čʿēin xortakvel) | |
| aorist (past perfective) | չխորտակվեցի, չխորտակվի* (čʿxortakvecʿi, čʿxortakvi*) | չխորտակվեցիր, չխորտակվիր* (čʿxortakvecʿir, čʿxortakvir*) | չխորտակվեց (čʿxortakvecʿ) | չխորտակվեցինք, չխորտակվինք* (čʿxortakvecʿinkʿ, čʿxortakvinkʿ*) | չխորտակվեցիք, չխորտակվիք* (čʿxortakvecʿikʿ, čʿxortakvikʿ*) | չխորտակվեցին, չխորտակվին* (čʿxortakvecʿin, čʿxortakvin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չխորտակվեմ (čʿxortakvem) | չխորտակվես (čʿxortakves) | չխորտակվի (čʿxortakvi) | չխորտակվենք (čʿxortakvenkʿ) | չխորտակվեք (čʿxortakvekʿ) | չխորտակվեն (čʿxortakven) | |
| past | չխորտակվեի (čʿxortakvei) | չխորտակվեիր (čʿxortakveir) | չխորտակվեր (čʿxortakver) | չխորտակվեինք (čʿxortakveinkʿ) | չխորտակվեիք (čʿxortakveikʿ) | չխորտակվեին (čʿxortakvein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | չեմ խորտակվի (čʿem xortakvi) | չես խորտակվի (čʿes xortakvi) | չի խորտակվի (čʿi xortakvi) | չենք խորտակվի (čʿenkʿ xortakvi) | չեք խորտակվի (čʿekʿ xortakvi) | չեն խորտակվի (čʿen xortakvi) | |
| past | չէի խորտակվի (čʿēi xortakvi) | չէիր խորտակվի (čʿēir xortakvi) | չէր խորտակվի (čʿēr xortakvi) | չէինք խորտակվի (čʿēinkʿ xortakvi) | չէիք խորտակվի (čʿēikʿ xortakvi) | չէին խորտակվի (čʿēin xortakvi) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | մի՛ խորտակվիր, մի՛ խորտակվի* (mí xortakvir, mí xortakvi*) | — | — | մի՛ խորտակվեք, մի՛ խորտակվեցեք** (mí xortakvekʿ, mí xortakvecʿekʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
declension of the nominalized infinitive, u-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular (singulare tantum) | ||||
|---|---|---|---|---|
| nominative | խորտակվել (xortakvel) | |||
| dative | խորտակվելու (xortakvelu) | |||
| ablative | խորտակվելուց (xortakvelucʿ) | |||
| instrumental | խորտակվելով (xortakvelov) | |||
| locative | խորտակվելում (xortakvelum) | |||
| definite forms | ||||
| nominative | խորտակվելը/խորտակվելն (xortakvelə/xortakveln) | |||
| dative | խորտակվելուն (xortakvelun) | |||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | խորտակվելս (xortakvels) | |||
| dative | խորտակվելուս (xortakvelus) | |||
| ablative | խորտակվելուցս (xortakvelucʿs) | |||
| instrumental | խորտակվելովս (xortakvelovs) | |||
| locative | խորտակվելումս (xortakvelums) | |||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | խորտակվելդ (xortakveld) | |||
| dative | խորտակվելուդ (xortakvelud) | |||
| ablative | խորտակվելուցդ (xortakvelucʿd) | |||
| instrumental | խորտակվելովդ (xortakvelovd) | |||
| locative | խորտակվելումդ (xortakvelumd) | |||
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.