կազմակերպվել
Armenian
Alternative forms
- կազմակերպուել (kazmakerpuel), կազմակերպւել (kazmakerpwel) — traditional orthography spelling
Pronunciation
- (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [kɑzmɑkeɾpˈvel]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [ɡɑzmɑɡeɾbˈvel]
Audio (Eastern Armenian) (file)
Inflection
plain -el conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | կազմակերպվել (kazmakerpvel) | imperfective converb | կազմակերպվում (kazmakerpvum) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| passive | — | simultaneous converb | կազմակերպվելիս (kazmakerpvelis) | ||||
| causative | — | perfective converb | կազմակերպվել (kazmakerpvel) | ||||
| aorist stem | կազմակերպվ- (kazmakerpv-) | future converb I | կազմակերպվելու (kazmakerpvelu) | ||||
| resultative participle | կազմակերպված (kazmakerpvac) | future converb II | կազմակերպվելիք (kazmakerpvelikʿ) | ||||
| subject participle | կազմակերպվող (kazmakerpvoġ) | connegative converb | կազմակերպվի (kazmakerpvi) | ||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | կազմակերպվում եմ (kazmakerpvum em) | կազմակերպվում ես (kazmakerpvum es) | կազմակերպվում է (kazmakerpvum ē) | կազմակերպվում ենք (kazmakerpvum enkʿ) | կազմակերպվում եք (kazmakerpvum ekʿ) | կազմակերպվում են (kazmakerpvum en) | |
| past imperfective | կազմակերպվում էի (kazmakerpvum ēi) | կազմակերպվում էիր (kazmakerpvum ēir) | կազմակերպվում էր (kazmakerpvum ēr) | կազմակերպվում էինք (kazmakerpvum ēinkʿ) | կազմակերպվում էիք (kazmakerpvum ēikʿ) | կազմակերպվում էին (kazmakerpvum ēin) | |
| future | կազմակերպվելու եմ (kazmakerpvelu em) | կազմակերպվելու ես (kazmakerpvelu es) | կազմակերպվելու է (kazmakerpvelu ē) | կազմակերպվելու ենք (kazmakerpvelu enkʿ) | կազմակերպվելու եք (kazmakerpvelu ekʿ) | կազմակերպվելու են (kazmakerpvelu en) | |
| past future | կազմակերպվելու էի (kazmakerpvelu ēi) | կազմակերպվելու էիր (kazmakerpvelu ēir) | կազմակերպվելու էր (kazmakerpvelu ēr) | կազմակերպվելու էինք (kazmakerpvelu ēinkʿ) | կազմակերպվելու էիք (kazmakerpvelu ēikʿ) | կազմակերպվելու էին (kazmakerpvelu ēin) | |
| present perfect | կազմակերպվել եմ (kazmakerpvel em) | կազմակերպվել ես (kazmakerpvel es) | կազմակերպվել է (kazmakerpvel ē) | կազմակերպվել ենք (kazmakerpvel enkʿ) | կազմակերպվել եք (kazmakerpvel ekʿ) | կազմակերպվել են (kazmakerpvel en) | |
| pluperfect | կազմակերպվել էի (kazmakerpvel ēi) | կազմակերպվել էիր (kazmakerpvel ēir) | կազմակերպվել էր (kazmakerpvel ēr) | կազմակերպվել էինք (kazmakerpvel ēinkʿ) | կազմակերպվել էիք (kazmakerpvel ēikʿ) | կազմակերպվել էին (kazmakerpvel ēin) | |
| aorist (past perfective) | կազմակերպվեցի, կազմակերպվի* (kazmakerpvecʿi, kazmakerpvi*) | կազմակերպվեցիր, կազմակերպվիր* (kazmakerpvecʿir, kazmakerpvir*) | կազմակերպվեց (kazmakerpvecʿ) | կազմակերպվեցինք, կազմակերպվինք* (kazmakerpvecʿinkʿ, kazmakerpvinkʿ*) | կազմակերպվեցիք, կազմակերպվիք* (kazmakerpvecʿikʿ, kazmakerpvikʿ*) | կազմակերպվեցին, կազմակերպվին* (kazmakerpvecʿin, kazmakerpvin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | կազմակերպվեմ (kazmakerpvem) | կազմակերպվես (kazmakerpves) | կազմակերպվի (kazmakerpvi) | կազմակերպվենք (kazmakerpvenkʿ) | կազմակերպվեք (kazmakerpvekʿ) | կազմակերպվեն (kazmakerpven) | |
| past | կազմակերպվեի (kazmakerpvei) | կազմակերպվեիր (kazmakerpveir) | կազմակերպվեր (kazmakerpver) | կազմակերպվեինք (kazmakerpveinkʿ) | կազմակերպվեիք (kazmakerpveikʿ) | կազմակերպվեին (kazmakerpvein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | կկազմակերպվեմ (kkazmakerpvem) | կկազմակերպվես (kkazmakerpves) | կկազմակերպվի (kkazmakerpvi) | կկազմակերպվենք (kkazmakerpvenkʿ) | կկազմակերպվեք (kkazmakerpvekʿ) | կկազմակերպվեն (kkazmakerpven) | |
| past | կկազմակերպվեի (kkazmakerpvei) | կկազմակերպվեիր (kkazmakerpveir) | կկազմակերպվեր (kkazmakerpver) | կկազմակերպվեինք (kkazmakerpveinkʿ) | կկազմակերպվեիք (kkazmakerpveikʿ) | կկազմակերպվեին (kkazmakerpvein) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | կազմակերպվի՛ր, կազմակերպվի՛* (kazmakerpvír, kazmakerpví*) | — | — | կազմակերպվե՛ք, կազմակերպվեցե՛ք** (kazmakerpvékʿ, kazmakerpvecʿékʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
plain -el negative conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | չկազմակերպվել (čʿkazmakerpvel) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| resultative participle | չկազմակերպված (čʿkazmakerpvac) | ||||||
| subject participle | չկազմակերպվող (čʿkazmakerpvoġ) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չեմ կազմակերպվում (čʿem kazmakerpvum) | չես կազմակերպվում (čʿes kazmakerpvum) | չի կազմակերպվում (čʿi kazmakerpvum) | չենք կազմակերպվում (čʿenkʿ kazmakerpvum) | չեք կազմակերպվում (čʿekʿ kazmakerpvum) | չեն կազմակերպվում (čʿen kazmakerpvum) | |
| past imperfective | չէի կազմակերպվում (čʿēi kazmakerpvum) | չէիր կազմակերպվում (čʿēir kazmakerpvum) | չէր կազմակերպվում (čʿēr kazmakerpvum) | չէինք կազմակերպվում (čʿēinkʿ kazmakerpvum) | չէիք կազմակերպվում (čʿēikʿ kazmakerpvum) | չէին կազմակերպվում (čʿēin kazmakerpvum) | |
| future | չեմ կազմակերպվելու (čʿem kazmakerpvelu) | չես կազմակերպվելու (čʿes kazmakerpvelu) | չի կազմակերպվելու (čʿi kazmakerpvelu) | չենք կազմակերպվելու (čʿenkʿ kazmakerpvelu) | չեք կազմակերպվելու (čʿekʿ kazmakerpvelu) | չեն կազմակերպվելու (čʿen kazmakerpvelu) | |
| past future | չէի կազմակերպվելու (čʿēi kazmakerpvelu) | չէիր կազմակերպվելու (čʿēir kazmakerpvelu) | չէր կազմակերպվելու (čʿēr kazmakerpvelu) | չէինք կազմակերպվելու (čʿēinkʿ kazmakerpvelu) | չէիք կազմակերպվելու (čʿēikʿ kazmakerpvelu) | չէին կազմակերպվելու (čʿēin kazmakerpvelu) | |
| present perfect | չեմ կազմակերպվել (čʿem kazmakerpvel) | չես կազմակերպվել (čʿes kazmakerpvel) | չի կազմակերպվել (čʿi kazmakerpvel) | չենք կազմակերպվել (čʿenkʿ kazmakerpvel) | չեք կազմակերպվել (čʿekʿ kazmakerpvel) | չեն կազմակերպվել (čʿen kazmakerpvel) | |
| pluperfect | չէի կազմակերպվել (čʿēi kazmakerpvel) | չէիր կազմակերպվել (čʿēir kazmakerpvel) | չէր կազմակերպվել (čʿēr kazmakerpvel) | չէինք կազմակերպվել (čʿēinkʿ kazmakerpvel) | չէիք կազմակերպվել (čʿēikʿ kazmakerpvel) | չէին կազմակերպվել (čʿēin kazmakerpvel) | |
| aorist (past perfective) | չկազմակերպվեցի, չկազմակերպվի* (čʿkazmakerpvecʿi, čʿkazmakerpvi*) | չկազմակերպվեցիր, չկազմակերպվիր* (čʿkazmakerpvecʿir, čʿkazmakerpvir*) | չկազմակերպվեց (čʿkazmakerpvecʿ) | չկազմակերպվեցինք, չկազմակերպվինք* (čʿkazmakerpvecʿinkʿ, čʿkazmakerpvinkʿ*) | չկազմակերպվեցիք, չկազմակերպվիք* (čʿkazmakerpvecʿikʿ, čʿkazmakerpvikʿ*) | չկազմակերպվեցին, չկազմակերպվին* (čʿkazmakerpvecʿin, čʿkazmakerpvin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չկազմակերպվեմ (čʿkazmakerpvem) | չկազմակերպվես (čʿkazmakerpves) | չկազմակերպվի (čʿkazmakerpvi) | չկազմակերպվենք (čʿkazmakerpvenkʿ) | չկազմակերպվեք (čʿkazmakerpvekʿ) | չկազմակերպվեն (čʿkazmakerpven) | |
| past | չկազմակերպվեի (čʿkazmakerpvei) | չկազմակերպվեիր (čʿkazmakerpveir) | չկազմակերպվեր (čʿkazmakerpver) | չկազմակերպվեինք (čʿkazmakerpveinkʿ) | չկազմակերպվեիք (čʿkazmakerpveikʿ) | չկազմակերպվեին (čʿkazmakerpvein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | չեմ կազմակերպվի (čʿem kazmakerpvi) | չես կազմակերպվի (čʿes kazmakerpvi) | չի կազմակերպվի (čʿi kazmakerpvi) | չենք կազմակերպվի (čʿenkʿ kazmakerpvi) | չեք կազմակերպվի (čʿekʿ kazmakerpvi) | չեն կազմակերպվի (čʿen kazmakerpvi) | |
| past | չէի կազմակերպվի (čʿēi kazmakerpvi) | չէիր կազմակերպվի (čʿēir kazmakerpvi) | չէր կազմակերպվի (čʿēr kazmakerpvi) | չէինք կազմակերպվի (čʿēinkʿ kazmakerpvi) | չէիք կազմակերպվի (čʿēikʿ kazmakerpvi) | չէին կազմակերպվի (čʿēin kazmakerpvi) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | մի՛ կազմակերպվիր, մի՛ կազմակերպվի* (mí kazmakerpvir, mí kazmakerpvi*) | — | — | մի՛ կազմակերպվեք, մի՛ կազմակերպվեցեք** (mí kazmakerpvekʿ, mí kazmakerpvecʿekʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
declension of the nominalized infinitive, u-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular (singulare tantum) | ||||
|---|---|---|---|---|
| nominative | կազմակերպվել (kazmakerpvel) | |||
| dative | կազմակերպվելու (kazmakerpvelu) | |||
| ablative | կազմակերպվելուց (kazmakerpvelucʿ) | |||
| instrumental | կազմակերպվելով (kazmakerpvelov) | |||
| locative | կազմակերպվելում (kazmakerpvelum) | |||
| definite forms | ||||
| nominative | կազմակերպվելը/կազմակերպվելն (kazmakerpvelə/kazmakerpveln) | |||
| dative | կազմակերպվելուն (kazmakerpvelun) | |||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | կազմակերպվելս (kazmakerpvels) | |||
| dative | կազմակերպվելուս (kazmakerpvelus) | |||
| ablative | կազմակերպվելուցս (kazmakerpvelucʿs) | |||
| instrumental | կազմակերպվելովս (kazmakerpvelovs) | |||
| locative | կազմակերպվելումս (kazmakerpvelums) | |||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | կազմակերպվելդ (kazmakerpveld) | |||
| dative | կազմակերպվելուդ (kazmakerpvelud) | |||
| ablative | կազմակերպվելուցդ (kazmakerpvelucʿd) | |||
| instrumental | կազմակերպվելովդ (kazmakerpvelovd) | |||
| locative | կազմակերպվելումդ (kazmakerpvelumd) | |||
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.