կազմավորվել
Armenian
Pronunciation
- (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [kɑzmɑvoɾˈvel]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [ɡɑzmɑvoɾˈvel]
Audio (file)
Inflection
plain -el conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | կազմավորվել (kazmavorvel) | imperfective converb | կազմավորվում (kazmavorvum) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| passive | — | simultaneous converb | կազմավորվելիս (kazmavorvelis) | ||||
| causative | — | perfective converb | կազմավորվել (kazmavorvel) | ||||
| aorist stem | կազմավորվ- (kazmavorv-) | future converb I | կազմավորվելու (kazmavorvelu) | ||||
| resultative participle | կազմավորված (kazmavorvac) | future converb II | կազմավորվելիք (kazmavorvelikʿ) | ||||
| subject participle | կազմավորվող (kazmavorvoġ) | connegative converb | կազմավորվի (kazmavorvi) | ||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | կազմավորվում եմ (kazmavorvum em) | կազմավորվում ես (kazmavorvum es) | կազմավորվում է (kazmavorvum ē) | կազմավորվում ենք (kazmavorvum enkʿ) | կազմավորվում եք (kazmavorvum ekʿ) | կազմավորվում են (kazmavorvum en) | |
| past imperfective | կազմավորվում էի (kazmavorvum ēi) | կազմավորվում էիր (kazmavorvum ēir) | կազմավորվում էր (kazmavorvum ēr) | կազմավորվում էինք (kazmavorvum ēinkʿ) | կազմավորվում էիք (kazmavorvum ēikʿ) | կազմավորվում էին (kazmavorvum ēin) | |
| future | կազմավորվելու եմ (kazmavorvelu em) | կազմավորվելու ես (kazmavorvelu es) | կազմավորվելու է (kazmavorvelu ē) | կազմավորվելու ենք (kazmavorvelu enkʿ) | կազմավորվելու եք (kazmavorvelu ekʿ) | կազմավորվելու են (kazmavorvelu en) | |
| past future | կազմավորվելու էի (kazmavorvelu ēi) | կազմավորվելու էիր (kazmavorvelu ēir) | կազմավորվելու էր (kazmavorvelu ēr) | կազմավորվելու էինք (kazmavorvelu ēinkʿ) | կազմավորվելու էիք (kazmavorvelu ēikʿ) | կազմավորվելու էին (kazmavorvelu ēin) | |
| present perfect | կազմավորվել եմ (kazmavorvel em) | կազմավորվել ես (kazmavorvel es) | կազմավորվել է (kazmavorvel ē) | կազմավորվել ենք (kazmavorvel enkʿ) | կազմավորվել եք (kazmavorvel ekʿ) | կազմավորվել են (kazmavorvel en) | |
| pluperfect | կազմավորվել էի (kazmavorvel ēi) | կազմավորվել էիր (kazmavorvel ēir) | կազմավորվել էր (kazmavorvel ēr) | կազմավորվել էինք (kazmavorvel ēinkʿ) | կազմավորվել էիք (kazmavorvel ēikʿ) | կազմավորվել էին (kazmavorvel ēin) | |
| aorist (past perfective) | կազմավորվեցի, կազմավորվի* (kazmavorvecʿi, kazmavorvi*) | կազմավորվեցիր, կազմավորվիր* (kazmavorvecʿir, kazmavorvir*) | կազմավորվեց (kazmavorvecʿ) | կազմավորվեցինք, կազմավորվինք* (kazmavorvecʿinkʿ, kazmavorvinkʿ*) | կազմավորվեցիք, կազմավորվիք* (kazmavorvecʿikʿ, kazmavorvikʿ*) | կազմավորվեցին, կազմավորվին* (kazmavorvecʿin, kazmavorvin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | կազմավորվեմ (kazmavorvem) | կազմավորվես (kazmavorves) | կազմավորվի (kazmavorvi) | կազմավորվենք (kazmavorvenkʿ) | կազմավորվեք (kazmavorvekʿ) | կազմավորվեն (kazmavorven) | |
| past | կազմավորվեի (kazmavorvei) | կազմավորվեիր (kazmavorveir) | կազմավորվեր (kazmavorver) | կազմավորվեինք (kazmavorveinkʿ) | կազմավորվեիք (kazmavorveikʿ) | կազմավորվեին (kazmavorvein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | կկազմավորվեմ (kkazmavorvem) | կկազմավորվես (kkazmavorves) | կկազմավորվի (kkazmavorvi) | կկազմավորվենք (kkazmavorvenkʿ) | կկազմավորվեք (kkazmavorvekʿ) | կկազմավորվեն (kkazmavorven) | |
| past | կկազմավորվեի (kkazmavorvei) | կկազմավորվեիր (kkazmavorveir) | կկազմավորվեր (kkazmavorver) | կկազմավորվեինք (kkazmavorveinkʿ) | կկազմավորվեիք (kkazmavorveikʿ) | կկազմավորվեին (kkazmavorvein) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | կազմավորվի՛ր, կազմավորվի՛* (kazmavorvír, kazmavorví*) | — | — | կազմավորվե՛ք, կազմավորվեցե՛ք** (kazmavorvékʿ, kazmavorvecʿékʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
plain -el negative conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | չկազմավորվել (čʿkazmavorvel) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| resultative participle | չկազմավորված (čʿkazmavorvac) | ||||||
| subject participle | չկազմավորվող (čʿkazmavorvoġ) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չեմ կազմավորվում (čʿem kazmavorvum) | չես կազմավորվում (čʿes kazmavorvum) | չի կազմավորվում (čʿi kazmavorvum) | չենք կազմավորվում (čʿenkʿ kazmavorvum) | չեք կազմավորվում (čʿekʿ kazmavorvum) | չեն կազմավորվում (čʿen kazmavorvum) | |
| past imperfective | չէի կազմավորվում (čʿēi kazmavorvum) | չէիր կազմավորվում (čʿēir kazmavorvum) | չէր կազմավորվում (čʿēr kazmavorvum) | չէինք կազմավորվում (čʿēinkʿ kazmavorvum) | չէիք կազմավորվում (čʿēikʿ kazmavorvum) | չէին կազմավորվում (čʿēin kazmavorvum) | |
| future | չեմ կազմավորվելու (čʿem kazmavorvelu) | չես կազմավորվելու (čʿes kazmavorvelu) | չի կազմավորվելու (čʿi kazmavorvelu) | չենք կազմավորվելու (čʿenkʿ kazmavorvelu) | չեք կազմավորվելու (čʿekʿ kazmavorvelu) | չեն կազմավորվելու (čʿen kazmavorvelu) | |
| past future | չէի կազմավորվելու (čʿēi kazmavorvelu) | չէիր կազմավորվելու (čʿēir kazmavorvelu) | չէր կազմավորվելու (čʿēr kazmavorvelu) | չէինք կազմավորվելու (čʿēinkʿ kazmavorvelu) | չէիք կազմավորվելու (čʿēikʿ kazmavorvelu) | չէին կազմավորվելու (čʿēin kazmavorvelu) | |
| present perfect | չեմ կազմավորվել (čʿem kazmavorvel) | չես կազմավորվել (čʿes kazmavorvel) | չի կազմավորվել (čʿi kazmavorvel) | չենք կազմավորվել (čʿenkʿ kazmavorvel) | չեք կազմավորվել (čʿekʿ kazmavorvel) | չեն կազմավորվել (čʿen kazmavorvel) | |
| pluperfect | չէի կազմավորվել (čʿēi kazmavorvel) | չէիր կազմավորվել (čʿēir kazmavorvel) | չէր կազմավորվել (čʿēr kazmavorvel) | չէինք կազմավորվել (čʿēinkʿ kazmavorvel) | չէիք կազմավորվել (čʿēikʿ kazmavorvel) | չէին կազմավորվել (čʿēin kazmavorvel) | |
| aorist (past perfective) | չկազմավորվեցի, չկազմավորվի* (čʿkazmavorvecʿi, čʿkazmavorvi*) | չկազմավորվեցիր, չկազմավորվիր* (čʿkazmavorvecʿir, čʿkazmavorvir*) | չկազմավորվեց (čʿkazmavorvecʿ) | չկազմավորվեցինք, չկազմավորվինք* (čʿkazmavorvecʿinkʿ, čʿkazmavorvinkʿ*) | չկազմավորվեցիք, չկազմավորվիք* (čʿkazmavorvecʿikʿ, čʿkazmavorvikʿ*) | չկազմավորվեցին, չկազմավորվին* (čʿkazmavorvecʿin, čʿkazmavorvin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չկազմավորվեմ (čʿkazmavorvem) | չկազմավորվես (čʿkazmavorves) | չկազմավորվի (čʿkazmavorvi) | չկազմավորվենք (čʿkazmavorvenkʿ) | չկազմավորվեք (čʿkazmavorvekʿ) | չկազմավորվեն (čʿkazmavorven) | |
| past | չկազմավորվեի (čʿkazmavorvei) | չկազմավորվեիր (čʿkazmavorveir) | չկազմավորվեր (čʿkazmavorver) | չկազմավորվեինք (čʿkazmavorveinkʿ) | չկազմավորվեիք (čʿkazmavorveikʿ) | չկազմավորվեին (čʿkazmavorvein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | չեմ կազմավորվի (čʿem kazmavorvi) | չես կազմավորվի (čʿes kazmavorvi) | չի կազմավորվի (čʿi kazmavorvi) | չենք կազմավորվի (čʿenkʿ kazmavorvi) | չեք կազմավորվի (čʿekʿ kazmavorvi) | չեն կազմավորվի (čʿen kazmavorvi) | |
| past | չէի կազմավորվի (čʿēi kazmavorvi) | չէիր կազմավորվի (čʿēir kazmavorvi) | չէր կազմավորվի (čʿēr kazmavorvi) | չէինք կազմավորվի (čʿēinkʿ kazmavorvi) | չէիք կազմավորվի (čʿēikʿ kazmavorvi) | չէին կազմավորվի (čʿēin kazmavorvi) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | մի՛ կազմավորվիր, մի՛ կազմավորվի* (mí kazmavorvir, mí kazmavorvi*) | — | — | մի՛ կազմավորվեք, մի՛ կազմավորվեցեք** (mí kazmavorvekʿ, mí kazmavorvecʿekʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
declension of the nominalized infinitive, u-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular (singulare tantum) | ||||
|---|---|---|---|---|
| nominative | կազմավորվել (kazmavorvel) | |||
| dative | կազմավորվելու (kazmavorvelu) | |||
| ablative | կազմավորվելուց (kazmavorvelucʿ) | |||
| instrumental | կազմավորվելով (kazmavorvelov) | |||
| locative | կազմավորվելում (kazmavorvelum) | |||
| definite forms | ||||
| nominative | կազմավորվելը/կազմավորվելն (kazmavorvelə/kazmavorveln) | |||
| dative | կազմավորվելուն (kazmavorvelun) | |||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | կազմավորվելս (kazmavorvels) | |||
| dative | կազմավորվելուս (kazmavorvelus) | |||
| ablative | կազմավորվելուցս (kazmavorvelucʿs) | |||
| instrumental | կազմավորվելովս (kazmavorvelovs) | |||
| locative | կազմավորվելումս (kazmavorvelums) | |||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | կազմավորվելդ (kazmavorveld) | |||
| dative | կազմավորվելուդ (kazmavorvelud) | |||
| ablative | կազմավորվելուցդ (kazmavorvelucʿd) | |||
| instrumental | կազմավորվելովդ (kazmavorvelovd) | |||
| locative | կազմավորվելումդ (kazmavorvelumd) | |||
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.