կեղծել
Armenian
Etymology
From կեղծ (keġc).
Pronunciation
- (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [kɛχˈt͡sɛl]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [ɡɛʁˈd͡zɛl]
Inflection
plain -el conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | կեղծել (keġcel) | imperfective converb | կեղծում (keġcum) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| passive | կեղծվել (keġcvel) | simultaneous converb | կեղծելիս (keġcelis) | ||||
| causative | — | perfective converb | կեղծել (keġcel) | ||||
| aorist stem | կեղծ- (keġc-) | future converb I | կեղծելու (keġcelu) | ||||
| resultative participle | կեղծած (keġcac) | future converb II | կեղծելիք (keġcelikʿ) | ||||
| subject participle | կեղծող (keġcoġ) | connegative converb | կեղծի (keġci) | ||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | կեղծում եմ (keġcum em) | կեղծում ես (keġcum es) | կեղծում է (keġcum ē) | կեղծում ենք (keġcum enkʿ) | կեղծում եք (keġcum ekʿ) | կեղծում են (keġcum en) | |
| past imperfective | կեղծում էի (keġcum ēi) | կեղծում էիր (keġcum ēir) | կեղծում էր (keġcum ēr) | կեղծում էինք (keġcum ēinkʿ) | կեղծում էիք (keġcum ēikʿ) | կեղծում էին (keġcum ēin) | |
| future | կեղծելու եմ (keġcelu em) | կեղծելու ես (keġcelu es) | կեղծելու է (keġcelu ē) | կեղծելու ենք (keġcelu enkʿ) | կեղծելու եք (keġcelu ekʿ) | կեղծելու են (keġcelu en) | |
| past future | կեղծելու էի (keġcelu ēi) | կեղծելու էիր (keġcelu ēir) | կեղծելու էր (keġcelu ēr) | կեղծելու էինք (keġcelu ēinkʿ) | կեղծելու էիք (keġcelu ēikʿ) | կեղծելու էին (keġcelu ēin) | |
| present perfect | կեղծել եմ (keġcel em) | կեղծել ես (keġcel es) | կեղծել է (keġcel ē) | կեղծել ենք (keġcel enkʿ) | կեղծել եք (keġcel ekʿ) | կեղծել են (keġcel en) | |
| pluperfect | կեղծել էի (keġcel ēi) | կեղծել էիր (keġcel ēir) | կեղծել էր (keġcel ēr) | կեղծել էինք (keġcel ēinkʿ) | կեղծել էիք (keġcel ēikʿ) | կեղծել էին (keġcel ēin) | |
| aorist (past perfective) | կեղծեցի, կեղծի* (keġcecʿi, keġci*) | կեղծեցիր, կեղծիր* (keġcecʿir, keġcir*) | կեղծեց (keġcecʿ) | կեղծեցինք, կեղծինք* (keġcecʿinkʿ, keġcinkʿ*) | կեղծեցիք, կեղծիք* (keġcecʿikʿ, keġcikʿ*) | կեղծեցին, կեղծին* (keġcecʿin, keġcin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | կեղծեմ (keġcem) | կեղծես (keġces) | կեղծի (keġci) | կեղծենք (keġcenkʿ) | կեղծեք (keġcekʿ) | կեղծեն (keġcen) | |
| past | կեղծեի (keġcei) | կեղծեիր (keġceir) | կեղծեր (keġcer) | կեղծեինք (keġceinkʿ) | կեղծեիք (keġceikʿ) | կեղծեին (keġcein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | կկեղծեմ (kkeġcem) | կկեղծես (kkeġces) | կկեղծի (kkeġci) | կկեղծենք (kkeġcenkʿ) | կկեղծեք (kkeġcekʿ) | կկեղծեն (kkeġcen) | |
| past | կկեղծեի (kkeġcei) | կկեղծեիր (kkeġceir) | կկեղծեր (kkeġcer) | կկեղծեինք (kkeġceinkʿ) | կկեղծեիք (kkeġceikʿ) | կկեղծեին (kkeġcein) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | կեղծի՛ր, կեղծի՛* (keġcír, keġcí*) | — | — | կեղծե՛ք, կեղծեցե՛ք** (keġcékʿ, keġcecʿékʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
plain -el negative conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | չկեղծել (čʿkeġcel) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| resultative participle | չկեղծած (čʿkeġcac) | ||||||
| subject participle | չկեղծող (čʿkeġcoġ) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չեմ կեղծում (čʿem keġcum) | չես կեղծում (čʿes keġcum) | չի կեղծում (čʿi keġcum) | չենք կեղծում (čʿenkʿ keġcum) | չեք կեղծում (čʿekʿ keġcum) | չեն կեղծում (čʿen keġcum) | |
| past imperfective | չէի կեղծում (čʿēi keġcum) | չէիր կեղծում (čʿēir keġcum) | չէր կեղծում (čʿēr keġcum) | չէինք կեղծում (čʿēinkʿ keġcum) | չէիք կեղծում (čʿēikʿ keġcum) | չէին կեղծում (čʿēin keġcum) | |
| future | չեմ կեղծելու (čʿem keġcelu) | չես կեղծելու (čʿes keġcelu) | չի կեղծելու (čʿi keġcelu) | չենք կեղծելու (čʿenkʿ keġcelu) | չեք կեղծելու (čʿekʿ keġcelu) | չեն կեղծելու (čʿen keġcelu) | |
| past future | չէի կեղծելու (čʿēi keġcelu) | չէիր կեղծելու (čʿēir keġcelu) | չէր կեղծելու (čʿēr keġcelu) | չէինք կեղծելու (čʿēinkʿ keġcelu) | չէիք կեղծելու (čʿēikʿ keġcelu) | չէին կեղծելու (čʿēin keġcelu) | |
| present perfect | չեմ կեղծել (čʿem keġcel) | չես կեղծել (čʿes keġcel) | չի կեղծել (čʿi keġcel) | չենք կեղծել (čʿenkʿ keġcel) | չեք կեղծել (čʿekʿ keġcel) | չեն կեղծել (čʿen keġcel) | |
| pluperfect | չէի կեղծել (čʿēi keġcel) | չէիր կեղծել (čʿēir keġcel) | չէր կեղծել (čʿēr keġcel) | չէինք կեղծել (čʿēinkʿ keġcel) | չէիք կեղծել (čʿēikʿ keġcel) | չէին կեղծել (čʿēin keġcel) | |
| aorist (past perfective) | չկեղծեցի, չկեղծի* (čʿkeġcecʿi, čʿkeġci*) | չկեղծեցիր, չկեղծիր* (čʿkeġcecʿir, čʿkeġcir*) | չկեղծեց (čʿkeġcecʿ) | չկեղծեցինք, չկեղծինք* (čʿkeġcecʿinkʿ, čʿkeġcinkʿ*) | չկեղծեցիք, չկեղծիք* (čʿkeġcecʿikʿ, čʿkeġcikʿ*) | չկեղծեցին, չկեղծին* (čʿkeġcecʿin, čʿkeġcin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չկեղծեմ (čʿkeġcem) | չկեղծես (čʿkeġces) | չկեղծի (čʿkeġci) | չկեղծենք (čʿkeġcenkʿ) | չկեղծեք (čʿkeġcekʿ) | չկեղծեն (čʿkeġcen) | |
| past | չկեղծեի (čʿkeġcei) | չկեղծեիր (čʿkeġceir) | չկեղծեր (čʿkeġcer) | չկեղծեինք (čʿkeġceinkʿ) | չկեղծեիք (čʿkeġceikʿ) | չկեղծեին (čʿkeġcein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | չեմ կեղծի (čʿem keġci) | չես կեղծի (čʿes keġci) | չի կեղծի (čʿi keġci) | չենք կեղծի (čʿenkʿ keġci) | չեք կեղծի (čʿekʿ keġci) | չեն կեղծի (čʿen keġci) | |
| past | չէի կեղծի (čʿēi keġci) | չէիր կեղծի (čʿēir keġci) | չէր կեղծի (čʿēr keġci) | չէինք կեղծի (čʿēinkʿ keġci) | չէիք կեղծի (čʿēikʿ keġci) | չէին կեղծի (čʿēin keġci) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | մի՛ կեղծիր, մի՛ կեղծի* (mí keġcir, mí keġci*) | — | — | մի՛ կեղծեք, մի՛ կեղծեցեք** (mí keġcekʿ, mí keġcecʿekʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
declension of the nominalized infinitive, u-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular (singulare tantum) | ||||
|---|---|---|---|---|
| nominative | կեղծել (keġcel) | |||
| dative | կեղծելու (keġcelu) | |||
| ablative | կեղծելուց (keġcelucʿ) | |||
| instrumental | կեղծելով (keġcelov) | |||
| locative | կեղծելում (keġcelum) | |||
| definite forms | ||||
| nominative | կեղծելը/կեղծելն (keġcelə/keġceln) | |||
| dative | կեղծելուն (keġcelun) | |||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | կեղծելս (keġcels) | |||
| dative | կեղծելուս (keġcelus) | |||
| ablative | կեղծելուցս (keġcelucʿs) | |||
| instrumental | կեղծելովս (keġcelovs) | |||
| locative | կեղծելումս (keġcelums) | |||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | կեղծելդ (keġceld) | |||
| dative | կեղծելուդ (keġcelud) | |||
| ablative | կեղծելուցդ (keġcelucʿd) | |||
| instrumental | կեղծելովդ (keġcelovd) | |||
| locative | կեղծելումդ (keġcelumd) | |||
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.