կերցնել
Armenian
Pronunciation
- (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [kɛɾt͡sʰˈnɛl]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [ɡɛɾt͡sʰəˈnɛl]
Inflection
causative conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | կերցնել (kercʿnel) | imperfective converb | կերցնում (kercʿnum) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| passive | կերցվել (kercʿvel) | simultaneous converb | կերցնելիս (kercʿnelis) | ||||
| causative | — | perfective converb | կերցրել (kercʿrel) | ||||
| aorist stem | կերցր- (kercʿr-) | future converb I | կերցնելու (kercʿnelu) | ||||
| resultative participle | կերցրած (kercʿrac) | future converb II | կերցնելիք (kercʿnelikʿ) | ||||
| subject participle | կերցնող (kercʿnoł) | connegative converb | կերցնի (kercʿni) | ||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | կերցնում եմ (kercʿnum em) | կերցնում ես (kercʿnum es) | կերցնում է (kercʿnum ē) | կերցնում ենք (kercʿnum enkʿ) | կերցնում եք (kercʿnum ekʿ) | կերցնում են (kercʿnum en) | |
| past imperfective | կերցնում էի (kercʿnum ēi) | կերցնում էիր (kercʿnum ēir) | կերցնում էր (kercʿnum ēr) | կերցնում էինք (kercʿnum ēinkʿ) | կերցնում էիք (kercʿnum ēikʿ) | կերցնում էին (kercʿnum ēin) | |
| future | կերցնելու եմ (kercʿnelu em) | կերցնելու ես (kercʿnelu es) | կերցնելու է (kercʿnelu ē) | կերցնելու ենք (kercʿnelu enkʿ) | կերցնելու եք (kercʿnelu ekʿ) | կերցնելու են (kercʿnelu en) | |
| past future | կերցնելու էի (kercʿnelu ēi) | կերցնելու էիր (kercʿnelu ēir) | կերցնելու էր (kercʿnelu ēr) | կերցնելու էինք (kercʿnelu ēinkʿ) | կերցնելու էիք (kercʿnelu ēikʿ) | կերցնելու էին (kercʿnelu ēin) | |
| present perfect | կերցրել եմ (kercʿrel em) | կերցրել ես (kercʿrel es) | կերցրել է (kercʿrel ē) | կերցրել ենք (kercʿrel enkʿ) | կերցրել եք (kercʿrel ekʿ) | կերցրել են (kercʿrel en) | |
| pluperfect | կերցրել էի (kercʿrel ēi) | կերցրել էիր (kercʿrel ēir) | կերցրել էր (kercʿrel ēr) | կերցրել էինք (kercʿrel ēinkʿ) | կերցրել էիք (kercʿrel ēikʿ) | կերցրել էին (kercʿrel ēin) | |
| aorist (past perfective) | կերցրի, կերցրեցի* (kercʿri, kercʿrecʿi*) | կերցրիր, կերցրեցիր* (kercʿrir, kercʿrecʿir*) | կերցրեց (kercʿrecʿ) | կերցրինք, կերցրեցինք* (kercʿrinkʿ, kercʿrecʿinkʿ*) | կերցրիք, կերցրեցիք* (kercʿrikʿ, kercʿrecʿikʿ*) | կերցրին, կերցրեցին* (kercʿrin, kercʿrecʿin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | կերցնեմ (kercʿnem) | կերցնես (kercʿnes) | կերցնի (kercʿni) | կերցնենք (kercʿnenkʿ) | կերցնեք (kercʿnekʿ) | կերցնեն (kercʿnen) | |
| past | կերցնեի (kercʿnei) | կերցնեիր (kercʿneir) | կերցներ (kercʿner) | կերցնեինք (kercʿneinkʿ) | կերցնեիք (kercʿneikʿ) | կերցնեին (kercʿnein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | կկերցնեմ (kkercʿnem) | կկերցնես (kkercʿnes) | կկերցնի (kkercʿni) | կկերցնենք (kkercʿnenkʿ) | կկերցնեք (kkercʿnekʿ) | կկերցնեն (kkercʿnen) | |
| past | կկերցնեի (kkercʿnei) | կկերցնեիր (kkercʿneir) | կկերցներ (kkercʿner) | կկերցնեինք (kkercʿneinkʿ) | կկերցնեիք (kkercʿneikʿ) | կկերցնեին (kkercʿnein) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | կերցրո՛ւ, կերցրա՛* (kercʿrú, kercʿrá*) | — | — | կերցրե՛ք (kercʿrékʿ) | — | ||
| *colloquial | |||||||
causative negative conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | չկերցնել (čʿkercʿnel) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| resultative participle | չկերցրած (čʿkercʿrac) | ||||||
| subject participle | չկերցնող (čʿkercʿnoł) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չեմ կերցնում (čʿem kercʿnum) | չես կերցնում (čʿes kercʿnum) | չի կերցնում (čʿi kercʿnum) | չենք կերցնում (čʿenkʿ kercʿnum) | չեք կերցնում (čʿekʿ kercʿnum) | չեն կերցնում (čʿen kercʿnum) | |
| past imperfective | չէի կերցնում (čʿēi kercʿnum) | չէիր կերցնում (čʿēir kercʿnum) | չէր կերցնում (čʿēr kercʿnum) | չէինք կերցնում (čʿēinkʿ kercʿnum) | չէիք կերցնում (čʿēikʿ kercʿnum) | չէին կերցնում (čʿēin kercʿnum) | |
| future | չեմ կերցնելու (čʿem kercʿnelu) | չես կերցնելու (čʿes kercʿnelu) | չի կերցնելու (čʿi kercʿnelu) | չենք կերցնելու (čʿenkʿ kercʿnelu) | չեք կերցնելու (čʿekʿ kercʿnelu) | չեն կերցնելու (čʿen kercʿnelu) | |
| past future | չէի կերցնելու (čʿēi kercʿnelu) | չէիր կերցնելու (čʿēir kercʿnelu) | չէր կերցնելու (čʿēr kercʿnelu) | չէինք կերցնելու (čʿēinkʿ kercʿnelu) | չէիք կերցնելու (čʿēikʿ kercʿnelu) | չէին կերցնելու (čʿēin kercʿnelu) | |
| present perfect | չեմ կերցրել (čʿem kercʿrel) | չես կերցրել (čʿes kercʿrel) | չի կերցրել (čʿi kercʿrel) | չենք կերցրել (čʿenkʿ kercʿrel) | չեք կերցրել (čʿekʿ kercʿrel) | չեն կերցրել (čʿen kercʿrel) | |
| pluperfect | չէի կերցրել (čʿēi kercʿrel) | չէիր կերցրել (čʿēir kercʿrel) | չէր կերցրել (čʿēr kercʿrel) | չէինք կերցրել (čʿēinkʿ kercʿrel) | չէիք կերցրել (čʿēikʿ kercʿrel) | չէին կերցրել (čʿēin kercʿrel) | |
| aorist (past perfective) | չկերցրի, չկերցրեցի* (čʿkercʿri, čʿkercʿrecʿi*) | չկերցրիր, չկերցրեցիր* (čʿkercʿrir, čʿkercʿrecʿir*) | չկերցրեց (čʿkercʿrecʿ) | չկերցրինք, չկերցրեցինք* (čʿkercʿrinkʿ, čʿkercʿrecʿinkʿ*) | չկերցրիք, չկերցրեցիք* (čʿkercʿrikʿ, čʿkercʿrecʿikʿ*) | չկերցրին, չկերցրեցին* (čʿkercʿrin, čʿkercʿrecʿin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չկերցնեմ (čʿkercʿnem) | չկերցնես (čʿkercʿnes) | չկերցնի (čʿkercʿni) | չկերցնենք (čʿkercʿnenkʿ) | չկերցնեք (čʿkercʿnekʿ) | չկերցնեն (čʿkercʿnen) | |
| past | չկերցնեի (čʿkercʿnei) | չկերցնեիր (čʿkercʿneir) | չկերցներ (čʿkercʿner) | չկերցնեինք (čʿkercʿneinkʿ) | չկերցնեիք (čʿkercʿneikʿ) | չկերցնեին (čʿkercʿnein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | չեմ կերցնի (čʿem kercʿni) | չես կերցնի (čʿes kercʿni) | չի կերցնի (čʿi kercʿni) | չենք կերցնի (čʿenkʿ kercʿni) | չեք կերցնի (čʿekʿ kercʿni) | չեն կերցնի (čʿen kercʿni) | |
| past | չէի կերցնի (čʿēi kercʿni) | չէիր կերցնի (čʿēir kercʿni) | չէր կերցնի (čʿēr kercʿni) | չէինք կերցնի (čʿēinkʿ kercʿni) | չէիք կերցնի (čʿēikʿ kercʿni) | չէին կերցնի (čʿēin kercʿni) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | մի՛ կերցրու, մի՛ կերցրա* (mí kercʿru, mí kercʿra*) | — | — | մի՛ կերցրեք (mí kercʿrekʿ) | — | ||
| *colloquial | |||||||
declension of the nominalized infinitive, u-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular (singulare tantum) | ||||
|---|---|---|---|---|
| nominative | կերցնել (kercʿnel) | |||
| dative | կերցնելու (kercʿnelu) | |||
| ablative | կերցնելուց (kercʿnelucʿ) | |||
| instrumental | կերցնելով (kercʿnelov) | |||
| locative | կերցնելում (kercʿnelum) | |||
| definite forms | ||||
| nominative | կերցնելը/կերցնելն (kercʿnelə/kercʿneln) | |||
| dative | կերցնելուն (kercʿnelun) | |||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | կերցնելս (kercʿnels) | |||
| dative | կերցնելուս (kercʿnelus) | |||
| ablative | կերցնելուցս (kercʿnelucʿs) | |||
| instrumental | կերցնելովս (kercʿnelovs) | |||
| locative | կերցնելումս (kercʿnelums) | |||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | կերցնելդ (kercʿneld) | |||
| dative | կերցնելուդ (kercʿnelud) | |||
| ablative | կերցնելուցդ (kercʿnelucʿd) | |||
| instrumental | կերցնելովդ (kercʿnelovd) | |||
| locative | կերցնելումդ (kercʿnelumd) | |||
causative conjugation (Western Armenian)
| infinitive | կերցնել (kercʿnel) | evidential participle | կերցուցեր (kercʿucʿer) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| passive | կերցուիլ (kercʿuil) | future converb 1 | կերցնելու (kercʿnelu) | ||||
| causative | — | future converb 2 | կերցնելիք (kercʿnelikʿ) | ||||
| aorist stem | կերցուց- (kercʿucʿ-) | connegative converb (present) | կերցներ (kercʿner) | ||||
| resultative participle | կերցուցած (kercʿucʿac) | connegative converb (past imperfect) | կերցներ (kercʿner) | ||||
| subject participle | կերցնող (kercʿnoł) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դուն | ան | մենք | դուք | անոնք | |
| present | կը կերցնեմ (kə kercʿnem) | կը կերցնես (kə kercʿnes) | կը կերցնէ (kə kercʿnē) | կը կերցնենք (kə kercʿnenkʿ) | կը կերցնէք (kə kercʿnēkʿ) | կը կերցնեն (kə kercʿnen) | |
| past imperfective | կը կերցնէի (kə kercʿnēi) | կը կերցնէիր (kə kercʿnēir) | կը կերցնէր (kə kercʿnēr) | կը կերցնէինք (kə kercʿnēinkʿ) | կը կերցնէիք (kə kercʿnēikʿ) | կը կերցնէին (kə kercʿnēin) | |
| future | պիտի կերցնեմ (piti kercʿnem) | պիտի կերցնես (piti kercʿnes) | պիտի կերցնէ (piti kercʿnē) | պիտի կերցնենք (piti kercʿnenkʿ) | պիտի կերցնէք (piti kercʿnēkʿ) | պիտի կերցնեն (piti kercʿnen) | |
| past future | պիտի կերցնէի (piti kercʿnēi) | պիտի կերցնէիր (piti kercʿnēir) | պիտի կերցնէր (piti kercʿnēr) | պիտի կերցնէինք (piti kercʿnēinkʿ) | պիտի կերցնէիք (piti kercʿnēikʿ) | պիտի կերցնէին (piti kercʿnēin) | |
| present perfect (non-evidential) | կերցուցած եմ (kercʿucʿac em) | կերցուցած ես (kercʿucʿac es) | կերցուցած է (kercʿucʿac ē) | կերցուցած ենք (kercʿucʿac enkʿ) | կերցուցած էք (kercʿucʿac ēkʿ) | կերցուցած են (kercʿucʿac en) | |
| pluperfect (non-evidential) | կերցուցած էի (kercʿucʿac ēi) | կերցուցած էիր (kercʿucʿac ēir) | կերցուցած էր (kercʿucʿac ēr) | կերցուցած էինք (kercʿucʿac ēinkʿ) | կերցուցած էիք (kercʿucʿac ēikʿ) | կերցուցած էին (kercʿucʿac ēin) | |
| present perfect (evidential) | կերցուցեր եմ (kercʿucʿer em) | կերցուցեր ես (kercʿucʿer es) | կերցուցեր է (kercʿucʿer ē) | կերցուցեր ենք (kercʿucʿer enkʿ) | կերցուցեր էք (kercʿucʿer ēkʿ) | կերցուցեր են (kercʿucʿer en) | |
| pluperfect (evidential) | կերցուցեր էի (kercʿucʿer ēi) | կերցուցեր էիր (kercʿucʿer ēir) | կերցուցեր էր (kercʿucʿer ēr) | կերցուցեր էինք (kercʿucʿer ēinkʿ) | կերցուցեր էիք (kercʿucʿer ēikʿ) | կերցուցեր էին (kercʿucʿer ēin) | |
| aorist (past perfective) | կերցուցի (kercʿucʿi) | կերցուցիր (kercʿucʿir) | կերցուց (kercʿucʿ) | կերցուցինք (kercʿucʿinkʿ) | կերցուցիք (kercʿucʿikʿ) | կերցուցին (kercʿucʿin) | |
| subjunctive | ես | դուն | ան | մենք | դուք | անոնք | |
| present | կերցնեմ (kercʿnem) | կերցնես (kercʿnes) | կերցնէ (kercʿnē) | կերցնենք (kercʿnenkʿ) | կերցնէք (kercʿnēkʿ) | կերցնեն (kercʿnen) | |
| past | կերցնէի (kercʿnēi) | կերցնէիր (kercʿnēir) | կերցնէր (kercʿnēr) | կերցնէինք (kercʿnēinkʿ) | կերցնէիք (kercʿnēikʿ) | կերցնէին (kercʿnēin) | |
| imperative | — | (դուն) | — | — | (դուք) | — | |
| — | կերցո՛ւր (kercʿúr) | — | — | կերցուցէ՛ք (kercʿucʿḗkʿ) | — | ||
causative negative conjugation (Western Armenian)
| infinitive | չկերցնել (čʿkercʿnel) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| resultative participle | չկերցուցած (čʿkercʿucʿac) | ||||||
| subject participle | չկերցնող (čʿkercʿnoł) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դուն | ան | մենք | դուք | անոնք | |
| present | չեմ կերցներ (čʿem kercʿner) | չես կերցներ (čʿes kercʿner) | չի կերցներ (čʿi kercʿner) | չենք կերցներ (čʿenkʿ kercʿner) | չէք կերցներ (čʿēkʿ kercʿner) | չեն կերցներ (čʿen kercʿner) | |
| past imperfective | չէի կերցներ (čʿēi kercʿner) | չէիր կերցներ (čʿēir kercʿner) | չէր կերցներ (čʿēr kercʿner) | չէինք կերցներ (čʿēinkʿ kercʿner) | չէիք կերցներ (čʿēikʿ kercʿner) | չէին կերցներ (čʿēin kercʿner) | |
| future | պիտի չկերցնեմ (piti čʿkercʿnem) | պիտի չկերցնես (piti čʿkercʿnes) | պիտի չկերցնէ (piti čʿkercʿnē) | պիտի չկերցնենք (piti čʿkercʿnenkʿ) | պիտի չկերցնէք (piti čʿkercʿnēkʿ) | պիտի չկերցնեն (piti čʿkercʿnen) | |
| past future | պիտի չկերցնէի (piti čʿkercʿnēi) | պիտի չկերցնէիր (piti čʿkercʿnēir) | պիտի չկերցնէր (piti čʿkercʿnēr) | պիտի չկերցնէինք (piti čʿkercʿnēinkʿ) | պիտի չկերցնէիք (piti čʿkercʿnēikʿ) | պիտի չկերցնէին (piti čʿkercʿnēin) | |
| present perfect (non-evidential) | չեմ կերցուցած (čʿem kercʿucʿac) | չես կերցուցած (čʿes kercʿucʿac) | չէ կերցուցած (čʿē kercʿucʿac) | չենք կերցուցած (čʿenkʿ kercʿucʿac) | չէք կերցուցած (čʿēkʿ kercʿucʿac) | չեն կերցուցած (čʿen kercʿucʿac) | |
| pluperfect (non-evidential) | չէի կերցուցած (čʿēi kercʿucʿac) | չէիր կերցուցած (čʿēir kercʿucʿac) | չէր կերցուցած (čʿēr kercʿucʿac) | չէինք կերցուցած (čʿēinkʿ kercʿucʿac) | չէիք կերցուցած (čʿēikʿ kercʿucʿac) | չէին կերցուցած (čʿēin kercʿucʿac) | |
| present perfect (evidential) | չեմ կերցուցեր (čʿem kercʿucʿer) | չես կերցուցեր (čʿes kercʿucʿer) | չէ կերցուցեր (čʿē kercʿucʿer) | չենք կերցուցեր (čʿenkʿ kercʿucʿer) | չէք կերցուցեր (čʿēkʿ kercʿucʿer) | չեն կերցուցեր (čʿen kercʿucʿer) | |
| pluperfect (evidential) | չէի կերցուցեր (čʿēi kercʿucʿer) | չէիր կերցուցեր (čʿēir kercʿucʿer) | չէր կերցուցեր (čʿēr kercʿucʿer) | չէինք կերցուցեր (čʿēinkʿ kercʿucʿer) | չէիք կերցուցեր (čʿēikʿ kercʿucʿer) | չէին կերցուցեր (čʿēin kercʿucʿer) | |
| aorist (past perfective) | չկերցուցի (čʿkercʿucʿi) | չկերցուցիր (čʿkercʿucʿir) | չկերցուց (čʿkercʿucʿ) | չկերցուցինք (čʿkercʿucʿinkʿ) | չկերցուցիք (čʿkercʿucʿikʿ) | չկերցուցին (čʿkercʿucʿin) | |
| subjunctive | ես | դուն | ան | մենք | դուք | անոնք | |
| present | չկերցնեմ (čʿkercʿnem) | չկերցնես (čʿkercʿnes) | չկերցնէ (čʿkercʿnē) | չկերցնենք (čʿkercʿnenkʿ) | չկերցնէք (čʿkercʿnēkʿ) | չկերցնեն (čʿkercʿnen) | |
| past | չկերցնէի (čʿkercʿnēi) | չկերցնէիր (čʿkercʿnēir) | չկերցնէր (čʿkercʿnēr) | չկերցնէինք (čʿkercʿnēinkʿ) | չկերցնէիք (čʿkercʿnēikʿ) | չկերցնէին (čʿkercʿnēin) | |
| imperative | — | (դուն) | — | — | (դուք) | — | |
| — | մի՛ կերցներ (mí kercʿner) | — | — | մի՛ կերցնէք (mí kercʿnēkʿ) | — | ||
declension of the nominalized infinitive, u-type, inanimate (Western Armenian)
| singular (singulare tantum) | ||||
|---|---|---|---|---|
| nominative | կերցնել (kercʿnel) | |||
| dative | կերցնելու (kercʿnelu) | |||
| ablative | կերցնելէ (kercʿnelē) | |||
| instrumental | կերցնելով (kercʿnelov) | |||
| definite forms | ||||
| nominative | կերցնելը/կերցնելն (kercʿnelə/kercʿneln) | |||
| dative | կերցնելուն (kercʿnelun) | |||
| ablative | կերցնելէն (kercʿnelēn) | |||
| instrumental | կերցնելովը/կերցնելովն (kercʿnelovə/kercʿnelovn) | |||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | կերցնելս (kercʿnels) | |||
| dative | կերցնելուս (kercʿnelus) | |||
| ablative | կերցնելէս (kercʿnelēs) | |||
| instrumental | կերցնելովս (kercʿnelovs) | |||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | կերցնելդ (kercʿneld) | |||
| dative | կերցնելուդ (kercʿnelud) | |||
| ablative | կերցնելէդ (kercʿnelēd) | |||
| instrumental | կերցնելովդ (kercʿnelovd) | |||
Synonyms
- կերակրել (kerakrel)
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.