կորուսանել
Armenian
Etymology
Learned borrowing from Old Armenian կորուսանեմ (korusanem).
Pronunciation
- (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [kɔɾusɑˈnɛl]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [ɡɔɾusɑˈnɛl]
Inflection
plain -el conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | կորուսանել (korusanel) | imperfective converb | կորուսանում (korusanum) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| passive | կորուսանվել (korusanvel) | simultaneous converb | կորուսանելիս (korusanelis) | ||||
| causative | — | perfective converb | կորուսել (korusel) | ||||
| aorist stem | կորուս- (korus-) | future converb I | կորուսանելու (korusanelu) | ||||
| resultative participle | կորուսած (korusac) | future converb II | կորուսանելիք (korusanelikʿ) | ||||
| subject participle | կորուսանող (korusanoł) | connegative converb | կորուսանի (korusani) | ||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | կորուսանում եմ (korusanum em) | կորուսանում ես (korusanum es) | կորուսանում է (korusanum ē) | կորուսանում ենք (korusanum enkʿ) | կորուսանում եք (korusanum ekʿ) | կորուսանում են (korusanum en) | |
| past imperfective | կորուսանում էի (korusanum ēi) | կորուսանում էիր (korusanum ēir) | կորուսանում էր (korusanum ēr) | կորուսանում էինք (korusanum ēinkʿ) | կորուսանում էիք (korusanum ēikʿ) | կորուսանում էին (korusanum ēin) | |
| future | կորուսանելու եմ (korusanelu em) | կորուսանելու ես (korusanelu es) | կորուսանելու է (korusanelu ē) | կորուսանելու ենք (korusanelu enkʿ) | կորուսանելու եք (korusanelu ekʿ) | կորուսանելու են (korusanelu en) | |
| past future | կորուսանելու էի (korusanelu ēi) | կորուսանելու էիր (korusanelu ēir) | կորուսանելու էր (korusanelu ēr) | կորուսանելու էինք (korusanelu ēinkʿ) | կորուսանելու էիք (korusanelu ēikʿ) | կորուսանելու էին (korusanelu ēin) | |
| present perfect | կորուսել եմ (korusel em) | կորուսել ես (korusel es) | կորուսել է (korusel ē) | կորուսել ենք (korusel enkʿ) | կորուսել եք (korusel ekʿ) | կորուսել են (korusel en) | |
| pluperfect | կորուսել էի (korusel ēi) | կորուսել էիր (korusel ēir) | կորուսել էր (korusel ēr) | կորուսել էինք (korusel ēinkʿ) | կորուսել էիք (korusel ēikʿ) | կորուսել էին (korusel ēin) | |
| aorist (past perfective) | կորուսի, կորուսի* (korusi, korusi*) | կորուսիր, կորուսիր* (korusir, korusir*) | կորուս (korus) | կորուսինք, կորուսինք* (korusinkʿ, korusinkʿ*) | կորուսիք, կորուսիք* (korusikʿ, korusikʿ*) | կորուսին, կորուսին* (korusin, korusin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | կորուսանեմ (korusanem) | կորուսանես (korusanes) | կորուսանի (korusani) | կորուսանենք (korusanenkʿ) | կորուսանեք (korusanekʿ) | կորուսանեն (korusanen) | |
| past | կորուսանեի (korusanei) | կորուսանեիր (korusaneir) | կորուսաներ (korusaner) | կորուսանեինք (korusaneinkʿ) | կորուսանեիք (korusaneikʿ) | կորուսանեին (korusanein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | կկորուսանեմ (kkorusanem) | կկորուսանես (kkorusanes) | կկորուսանի (kkorusani) | կկորուսանենք (kkorusanenkʿ) | կկորուսանեք (kkorusanekʿ) | կկորուսանեն (kkorusanen) | |
| past | կկորուսանեի (kkorusanei) | կկորուսանեիր (kkorusaneir) | կկորուսաներ (kkorusaner) | կկորուսանեինք (kkorusaneinkʿ) | կկորուսանեիք (kkorusaneikʿ) | կկորուսանեին (kkorusanein) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | կորուսի՛ր, կորուսի՛* (korusír, korusí*) | — | — | կորուսե՛ք (korusékʿ) | — | ||
| *colloquial | |||||||
plain -el negative conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | չկորուսանել (čʿkorusanel) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| resultative participle | չկորուսած (čʿkorusac) | ||||||
| subject participle | չկորուսանող (čʿkorusanoł) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չեմ կորուսանում (čʿem korusanum) | չես կորուսանում (čʿes korusanum) | չի կորուսանում (čʿi korusanum) | չենք կորուսանում (čʿenkʿ korusanum) | չեք կորուսանում (čʿekʿ korusanum) | չեն կորուսանում (čʿen korusanum) | |
| past imperfective | չէի կորուսանում (čʿēi korusanum) | չէիր կորուսանում (čʿēir korusanum) | չէր կորուսանում (čʿēr korusanum) | չէինք կորուսանում (čʿēinkʿ korusanum) | չէիք կորուսանում (čʿēikʿ korusanum) | չէին կորուսանում (čʿēin korusanum) | |
| future | չեմ կորուսանելու (čʿem korusanelu) | չես կորուսանելու (čʿes korusanelu) | չի կորուսանելու (čʿi korusanelu) | չենք կորուսանելու (čʿenkʿ korusanelu) | չեք կորուսանելու (čʿekʿ korusanelu) | չեն կորուսանելու (čʿen korusanelu) | |
| past future | չէի կորուսանելու (čʿēi korusanelu) | չէիր կորուսանելու (čʿēir korusanelu) | չէր կորուսանելու (čʿēr korusanelu) | չէինք կորուսանելու (čʿēinkʿ korusanelu) | չէիք կորուսանելու (čʿēikʿ korusanelu) | չէին կորուսանելու (čʿēin korusanelu) | |
| present perfect | չեմ կորուսել (čʿem korusel) | չես կորուսել (čʿes korusel) | չի կորուսել (čʿi korusel) | չենք կորուսել (čʿenkʿ korusel) | չեք կորուսել (čʿekʿ korusel) | չեն կորուսել (čʿen korusel) | |
| pluperfect | չէի կորուսել (čʿēi korusel) | չէիր կորուսել (čʿēir korusel) | չէր կորուսել (čʿēr korusel) | չէինք կորուսել (čʿēinkʿ korusel) | չէիք կորուսել (čʿēikʿ korusel) | չէին կորուսել (čʿēin korusel) | |
| aorist (past perfective) | չկորուսի, չկորուսի* (čʿkorusi, čʿkorusi*) | չկորուսիր, չկորուսիր* (čʿkorusir, čʿkorusir*) | չկորուս (čʿkorus) | չկորուսինք, չկորուսինք* (čʿkorusinkʿ, čʿkorusinkʿ*) | չկորուսիք, չկորուսիք* (čʿkorusikʿ, čʿkorusikʿ*) | չկորուսին, չկորուսին* (čʿkorusin, čʿkorusin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չկորուսանեմ (čʿkorusanem) | չկորուսանես (čʿkorusanes) | չկորուսանի (čʿkorusani) | չկորուսանենք (čʿkorusanenkʿ) | չկորուսանեք (čʿkorusanekʿ) | չկորուսանեն (čʿkorusanen) | |
| past | չկորուսանեի (čʿkorusanei) | չկորուսանեիր (čʿkorusaneir) | չկորուսաներ (čʿkorusaner) | չկորուսանեինք (čʿkorusaneinkʿ) | չկորուսանեիք (čʿkorusaneikʿ) | չկորուսանեին (čʿkorusanein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | չեմ կորուսանի (čʿem korusani) | չես կորուսանի (čʿes korusani) | չի կորուսանի (čʿi korusani) | չենք կորուսանի (čʿenkʿ korusani) | չեք կորուսանի (čʿekʿ korusani) | չեն կորուսանի (čʿen korusani) | |
| past | չէի կորուսանի (čʿēi korusani) | չէիր կորուսանի (čʿēir korusani) | չէր կորուսանի (čʿēr korusani) | չէինք կորուսանի (čʿēinkʿ korusani) | չէիք կորուսանի (čʿēikʿ korusani) | չէին կորուսանի (čʿēin korusani) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | մի՛ կորուսիր, մի՛ կորուսի* (mí korusir, mí korusi*) | — | — | մի՛ կորուսեք (mí korusekʿ) | — | ||
| *colloquial | |||||||
declension of the nominalized infinitive, u-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular (singulare tantum) | ||||
|---|---|---|---|---|
| nominative | կորուսանել (korusanel) | |||
| dative | կորուսանելու (korusanelu) | |||
| ablative | կորուսանելուց (korusanelucʿ) | |||
| instrumental | կորուսանելով (korusanelov) | |||
| locative | կորուսանելում (korusanelum) | |||
| definite forms | ||||
| nominative | կորուսանելը/կորուսանելն (korusanelə/korusaneln) | |||
| dative | կորուսանելուն (korusanelun) | |||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | կորուսանելս (korusanels) | |||
| dative | կորուսանելուս (korusanelus) | |||
| ablative | կորուսանելուցս (korusanelucʿs) | |||
| instrumental | կորուսանելովս (korusanelovs) | |||
| locative | կորուսանելումս (korusanelums) | |||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | կորուսանելդ (korusaneld) | |||
| dative | կորուսանելուդ (korusanelud) | |||
| ablative | կորուսանելուցդ (korusanelucʿd) | |||
| instrumental | կորուսանելովդ (korusanelovd) | |||
| locative | կորուսանելումդ (korusanelumd) | |||
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.