համագործակցել
Armenian
Etymology
համա- (hama-) + գործակցել (gorcakcʿel)
Pronunciation
- (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [hɑmɑɡɔɾt͡sɑkˈt͡sʰɛl]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [hɑmɑkʰɔɾd͡zɑkʰˈt͡sʰɛl]
Inflection
plain -el conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | համագործակցել (hamagorcakcʿel) | imperfective converb | համագործակցում (hamagorcakcʿum) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| passive | — | simultaneous converb | համագործակցելիս (hamagorcakcʿelis) | ||||
| causative | — | perfective converb | համագործակցել (hamagorcakcʿel) | ||||
| aorist stem | համագործակց- (hamagorcakcʿ-) | future converb I | համագործակցելու (hamagorcakcʿelu) | ||||
| resultative participle | համագործակցած (hamagorcakcʿac) | future converb II | համագործակցելիք (hamagorcakcʿelikʿ) | ||||
| subject participle | համագործակցող (hamagorcakcʿoł) | connegative converb | համագործակցի (hamagorcakcʿi) | ||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | համագործակցում եմ (hamagorcakcʿum em) | համագործակցում ես (hamagorcakcʿum es) | համագործակցում է (hamagorcakcʿum ē) | համագործակցում ենք (hamagorcakcʿum enkʿ) | համագործակցում եք (hamagorcakcʿum ekʿ) | համագործակցում են (hamagorcakcʿum en) | |
| past imperfective | համագործակցում էի (hamagorcakcʿum ēi) | համագործակցում էիր (hamagorcakcʿum ēir) | համագործակցում էր (hamagorcakcʿum ēr) | համագործակցում էինք (hamagorcakcʿum ēinkʿ) | համագործակցում էիք (hamagorcakcʿum ēikʿ) | համագործակցում էին (hamagorcakcʿum ēin) | |
| future | համագործակցելու եմ (hamagorcakcʿelu em) | համագործակցելու ես (hamagorcakcʿelu es) | համագործակցելու է (hamagorcakcʿelu ē) | համագործակցելու ենք (hamagorcakcʿelu enkʿ) | համագործակցելու եք (hamagorcakcʿelu ekʿ) | համագործակցելու են (hamagorcakcʿelu en) | |
| past future | համագործակցելու էի (hamagorcakcʿelu ēi) | համագործակցելու էիր (hamagorcakcʿelu ēir) | համագործակցելու էր (hamagorcakcʿelu ēr) | համագործակցելու էինք (hamagorcakcʿelu ēinkʿ) | համագործակցելու էիք (hamagorcakcʿelu ēikʿ) | համագործակցելու էին (hamagorcakcʿelu ēin) | |
| present perfect | համագործակցել եմ (hamagorcakcʿel em) | համագործակցել ես (hamagorcakcʿel es) | համագործակցել է (hamagorcakcʿel ē) | համագործակցել ենք (hamagorcakcʿel enkʿ) | համագործակցել եք (hamagorcakcʿel ekʿ) | համագործակցել են (hamagorcakcʿel en) | |
| pluperfect | համագործակցել էի (hamagorcakcʿel ēi) | համագործակցել էիր (hamagorcakcʿel ēir) | համագործակցել էր (hamagorcakcʿel ēr) | համագործակցել էինք (hamagorcakcʿel ēinkʿ) | համագործակցել էիք (hamagorcakcʿel ēikʿ) | համագործակցել էին (hamagorcakcʿel ēin) | |
| aorist (past perfective) | համագործակցեցի, համագործակցի* (hamagorcakcʿecʿi, hamagorcakcʿi*) | համագործակցեցիր, համագործակցիր* (hamagorcakcʿecʿir, hamagorcakcʿir*) | համագործակցեց (hamagorcakcʿecʿ) | համագործակցեցինք, համագործակցինք* (hamagorcakcʿecʿinkʿ, hamagorcakcʿinkʿ*) | համագործակցեցիք, համագործակցիք* (hamagorcakcʿecʿikʿ, hamagorcakcʿikʿ*) | համագործակցեցին, համագործակցին* (hamagorcakcʿecʿin, hamagorcakcʿin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | համագործակցեմ (hamagorcakcʿem) | համագործակցես (hamagorcakcʿes) | համագործակցի (hamagorcakcʿi) | համագործակցենք (hamagorcakcʿenkʿ) | համագործակցեք (hamagorcakcʿekʿ) | համագործակցեն (hamagorcakcʿen) | |
| past | համագործակցեի (hamagorcakcʿei) | համագործակցեիր (hamagorcakcʿeir) | համագործակցեր (hamagorcakcʿer) | համագործակցեինք (hamagorcakcʿeinkʿ) | համագործակցեիք (hamagorcakcʿeikʿ) | համագործակցեին (hamagorcakcʿein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | կհամագործակցեմ (khamagorcakcʿem) | կհամագործակցես (khamagorcakcʿes) | կհամագործակցի (khamagorcakcʿi) | կհամագործակցենք (khamagorcakcʿenkʿ) | կհամագործակցեք (khamagorcakcʿekʿ) | կհամագործակցեն (khamagorcakcʿen) | |
| past | կհամագործակցեի (khamagorcakcʿei) | կհամագործակցեիր (khamagorcakcʿeir) | կհամագործակցեր (khamagorcakcʿer) | կհամագործակցեինք (khamagorcakcʿeinkʿ) | կհամագործակցեիք (khamagorcakcʿeikʿ) | կհամագործակցեին (khamagorcakcʿein) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | համագործակցի՛ր, համագործակցի՛* (hamagorcakcʿír, hamagorcakcʿí*) | — | — | համագործակցե՛ք, համագործակցեցե՛ք** (hamagorcakcʿékʿ, hamagorcakcʿecʿékʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
plain -el negative conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | չհամագործակցել (čʿhamagorcakcʿel) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| resultative participle | չհամագործակցած (čʿhamagorcakcʿac) | ||||||
| subject participle | չհամագործակցող (čʿhamagorcakcʿoł) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չեմ համագործակցում (čʿem hamagorcakcʿum) | չես համագործակցում (čʿes hamagorcakcʿum) | չի համագործակցում (čʿi hamagorcakcʿum) | չենք համագործակցում (čʿenkʿ hamagorcakcʿum) | չեք համագործակցում (čʿekʿ hamagorcakcʿum) | չեն համագործակցում (čʿen hamagorcakcʿum) | |
| past imperfective | չէի համագործակցում (čʿēi hamagorcakcʿum) | չէիր համագործակցում (čʿēir hamagorcakcʿum) | չէր համագործակցում (čʿēr hamagorcakcʿum) | չէինք համագործակցում (čʿēinkʿ hamagorcakcʿum) | չէիք համագործակցում (čʿēikʿ hamagorcakcʿum) | չէին համագործակցում (čʿēin hamagorcakcʿum) | |
| future | չեմ համագործակցելու (čʿem hamagorcakcʿelu) | չես համագործակցելու (čʿes hamagorcakcʿelu) | չի համագործակցելու (čʿi hamagorcakcʿelu) | չենք համագործակցելու (čʿenkʿ hamagorcakcʿelu) | չեք համագործակցելու (čʿekʿ hamagorcakcʿelu) | չեն համագործակցելու (čʿen hamagorcakcʿelu) | |
| past future | չէի համագործակցելու (čʿēi hamagorcakcʿelu) | չէիր համագործակցելու (čʿēir hamagorcakcʿelu) | չէր համագործակցելու (čʿēr hamagorcakcʿelu) | չէինք համագործակցելու (čʿēinkʿ hamagorcakcʿelu) | չէիք համագործակցելու (čʿēikʿ hamagorcakcʿelu) | չէին համագործակցելու (čʿēin hamagorcakcʿelu) | |
| present perfect | չեմ համագործակցել (čʿem hamagorcakcʿel) | չես համագործակցել (čʿes hamagorcakcʿel) | չի համագործակցել (čʿi hamagorcakcʿel) | չենք համագործակցել (čʿenkʿ hamagorcakcʿel) | չեք համագործակցել (čʿekʿ hamagorcakcʿel) | չեն համագործակցել (čʿen hamagorcakcʿel) | |
| pluperfect | չէի համագործակցել (čʿēi hamagorcakcʿel) | չէիր համագործակցել (čʿēir hamagorcakcʿel) | չէր համագործակցել (čʿēr hamagorcakcʿel) | չէինք համագործակցել (čʿēinkʿ hamagorcakcʿel) | չէիք համագործակցել (čʿēikʿ hamagorcakcʿel) | չէին համագործակցել (čʿēin hamagorcakcʿel) | |
| aorist (past perfective) | չհամագործակցեցի, չհամագործակցի* (čʿhamagorcakcʿecʿi, čʿhamagorcakcʿi*) | չհամագործակցեցիր, չհամագործակցիր* (čʿhamagorcakcʿecʿir, čʿhamagorcakcʿir*) | չհամագործակցեց (čʿhamagorcakcʿecʿ) | չհամագործակցեցինք, չհամագործակցինք* (čʿhamagorcakcʿecʿinkʿ, čʿhamagorcakcʿinkʿ*) | չհամագործակցեցիք, չհամագործակցիք* (čʿhamagorcakcʿecʿikʿ, čʿhamagorcakcʿikʿ*) | չհամագործակցեցին, չհամագործակցին* (čʿhamagorcakcʿecʿin, čʿhamagorcakcʿin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չհամագործակցեմ (čʿhamagorcakcʿem) | չհամագործակցես (čʿhamagorcakcʿes) | չհամագործակցի (čʿhamagorcakcʿi) | չհամագործակցենք (čʿhamagorcakcʿenkʿ) | չհամագործակցեք (čʿhamagorcakcʿekʿ) | չհամագործակցեն (čʿhamagorcakcʿen) | |
| past | չհամագործակցեի (čʿhamagorcakcʿei) | չհամագործակցեիր (čʿhamagorcakcʿeir) | չհամագործակցեր (čʿhamagorcakcʿer) | չհամագործակցեինք (čʿhamagorcakcʿeinkʿ) | չհամագործակցեիք (čʿhamagorcakcʿeikʿ) | չհամագործակցեին (čʿhamagorcakcʿein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | չեմ համագործակցի (čʿem hamagorcakcʿi) | չես համագործակցի (čʿes hamagorcakcʿi) | չի համագործակցի (čʿi hamagorcakcʿi) | չենք համագործակցի (čʿenkʿ hamagorcakcʿi) | չեք համագործակցի (čʿekʿ hamagorcakcʿi) | չեն համագործակցի (čʿen hamagorcakcʿi) | |
| past | չէի համագործակցի (čʿēi hamagorcakcʿi) | չէիր համագործակցի (čʿēir hamagorcakcʿi) | չէր համագործակցի (čʿēr hamagorcakcʿi) | չէինք համագործակցի (čʿēinkʿ hamagorcakcʿi) | չէիք համագործակցի (čʿēikʿ hamagorcakcʿi) | չէին համագործակցի (čʿēin hamagorcakcʿi) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | մի՛ համագործակցիր, մի՛ համագործակցի* (mí hamagorcakcʿir, mí hamagorcakcʿi*) | — | — | մի՛ համագործակցեք, մի՛ համագործակցեցեք** (mí hamagorcakcʿekʿ, mí hamagorcakcʿecʿekʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
declension of the nominalized infinitive, u-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular (singulare tantum) | ||||
|---|---|---|---|---|
| nominative | համագործակցել (hamagorcakcʿel) | |||
| dative | համագործակցելու (hamagorcakcʿelu) | |||
| ablative | համագործակցելուց (hamagorcakcʿelucʿ) | |||
| instrumental | համագործակցելով (hamagorcakcʿelov) | |||
| locative | համագործակցելում (hamagorcakcʿelum) | |||
| definite forms | ||||
| nominative | համագործակցելը/համագործակցելն (hamagorcakcʿelə/hamagorcakcʿeln) | |||
| dative | համագործակցելուն (hamagorcakcʿelun) | |||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | համագործակցելս (hamagorcakcʿels) | |||
| dative | համագործակցելուս (hamagorcakcʿelus) | |||
| ablative | համագործակցելուցս (hamagorcakcʿelucʿs) | |||
| instrumental | համագործակցելովս (hamagorcakcʿelovs) | |||
| locative | համագործակցելումս (hamagorcakcʿelums) | |||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | համագործակցելդ (hamagorcakcʿeld) | |||
| dative | համագործակցելուդ (hamagorcakcʿelud) | |||
| ablative | համագործակցելուցդ (hamagorcakcʿelucʿd) | |||
| instrumental | համագործակցելովդ (hamagorcakcʿelovd) | |||
| locative | համագործակցելումդ (hamagorcakcʿelumd) | |||
Synonyms
- համագործել (hamagorcel)
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.