հայտնաբերել
Armenian
Pronunciation
- (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [hɑjtnɑbɛˈɾɛl]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [hɑjdnɑpʰɛˈɾɛl]
Inflection
plain -el conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | հայտնաբերել (haytnaberel) | imperfective converb | հայտնաբերում (haytnaberum) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| passive | հայտնաբերվել (haytnabervel) | simultaneous converb | հայտնաբերելիս (haytnaberelis) | ||||
| causative | — | perfective converb | հայտնաբերել (haytnaberel) | ||||
| aorist stem | հայտնաբեր- (haytnaber-) | future converb I | հայտնաբերելու (haytnaberelu) | ||||
| resultative participle | հայտնաբերած (haytnaberac) | future converb II | հայտնաբերելիք (haytnaberelikʿ) | ||||
| subject participle | հայտնաբերող (haytnaberoł) | connegative converb | հայտնաբերի (haytnaberi) | ||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | հայտնաբերում եմ (haytnaberum em) | հայտնաբերում ես (haytnaberum es) | հայտնաբերում է (haytnaberum ē) | հայտնաբերում ենք (haytnaberum enkʿ) | հայտնաբերում եք (haytnaberum ekʿ) | հայտնաբերում են (haytnaberum en) | |
| past imperfective | հայտնաբերում էի (haytnaberum ēi) | հայտնաբերում էիր (haytnaberum ēir) | հայտնաբերում էր (haytnaberum ēr) | հայտնաբերում էինք (haytnaberum ēinkʿ) | հայտնաբերում էիք (haytnaberum ēikʿ) | հայտնաբերում էին (haytnaberum ēin) | |
| future | հայտնաբերելու եմ (haytnaberelu em) | հայտնաբերելու ես (haytnaberelu es) | հայտնաբերելու է (haytnaberelu ē) | հայտնաբերելու ենք (haytnaberelu enkʿ) | հայտնաբերելու եք (haytnaberelu ekʿ) | հայտնաբերելու են (haytnaberelu en) | |
| past future | հայտնաբերելու էի (haytnaberelu ēi) | հայտնաբերելու էիր (haytnaberelu ēir) | հայտնաբերելու էր (haytnaberelu ēr) | հայտնաբերելու էինք (haytnaberelu ēinkʿ) | հայտնաբերելու էիք (haytnaberelu ēikʿ) | հայտնաբերելու էին (haytnaberelu ēin) | |
| present perfect | հայտնաբերել եմ (haytnaberel em) | հայտնաբերել ես (haytnaberel es) | հայտնաբերել է (haytnaberel ē) | հայտնաբերել ենք (haytnaberel enkʿ) | հայտնաբերել եք (haytnaberel ekʿ) | հայտնաբերել են (haytnaberel en) | |
| pluperfect | հայտնաբերել էի (haytnaberel ēi) | հայտնաբերել էիր (haytnaberel ēir) | հայտնաբերել էր (haytnaberel ēr) | հայտնաբերել էինք (haytnaberel ēinkʿ) | հայտնաբերել էիք (haytnaberel ēikʿ) | հայտնաբերել էին (haytnaberel ēin) | |
| aorist (past perfective) | հայտնաբերեցի, հայտնաբերի* (haytnaberecʿi, haytnaberi*) | հայտնաբերեցիր, հայտնաբերիր* (haytnaberecʿir, haytnaberir*) | հայտնաբերեց (haytnaberecʿ) | հայտնաբերեցինք, հայտնաբերինք* (haytnaberecʿinkʿ, haytnaberinkʿ*) | հայտնաբերեցիք, հայտնաբերիք* (haytnaberecʿikʿ, haytnaberikʿ*) | հայտնաբերեցին, հայտնաբերին* (haytnaberecʿin, haytnaberin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | հայտնաբերեմ (haytnaberem) | հայտնաբերես (haytnaberes) | հայտնաբերի (haytnaberi) | հայտնաբերենք (haytnaberenkʿ) | հայտնաբերեք (haytnaberekʿ) | հայտնաբերեն (haytnaberen) | |
| past | հայտնաբերեի (haytnaberei) | հայտնաբերեիր (haytnabereir) | հայտնաբերեր (haytnaberer) | հայտնաբերեինք (haytnabereinkʿ) | հայտնաբերեիք (haytnabereikʿ) | հայտնաբերեին (haytnaberein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | կհայտնաբերեմ (khaytnaberem) | կհայտնաբերես (khaytnaberes) | կհայտնաբերի (khaytnaberi) | կհայտնաբերենք (khaytnaberenkʿ) | կհայտնաբերեք (khaytnaberekʿ) | կհայտնաբերեն (khaytnaberen) | |
| past | կհայտնաբերեի (khaytnaberei) | կհայտնաբերեիր (khaytnabereir) | կհայտնաբերեր (khaytnaberer) | կհայտնաբերեինք (khaytnabereinkʿ) | կհայտնաբերեիք (khaytnabereikʿ) | կհայտնաբերեին (khaytnaberein) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | հայտնաբերի՛ր, հայտնաբերի՛* (haytnaberír, haytnaberí*) | — | — | հայտնաբերե՛ք, հայտնաբերեցե՛ք** (haytnaberékʿ, haytnaberecʿékʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
plain -el negative conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | չհայտնաբերել (čʿhaytnaberel) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| resultative participle | չհայտնաբերած (čʿhaytnaberac) | ||||||
| subject participle | չհայտնաբերող (čʿhaytnaberoł) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չեմ հայտնաբերում (čʿem haytnaberum) | չես հայտնաբերում (čʿes haytnaberum) | չի հայտնաբերում (čʿi haytnaberum) | չենք հայտնաբերում (čʿenkʿ haytnaberum) | չեք հայտնաբերում (čʿekʿ haytnaberum) | չեն հայտնաբերում (čʿen haytnaberum) | |
| past imperfective | չէի հայտնաբերում (čʿēi haytnaberum) | չէիր հայտնաբերում (čʿēir haytnaberum) | չէր հայտնաբերում (čʿēr haytnaberum) | չէինք հայտնաբերում (čʿēinkʿ haytnaberum) | չէիք հայտնաբերում (čʿēikʿ haytnaberum) | չէին հայտնաբերում (čʿēin haytnaberum) | |
| future | չեմ հայտնաբերելու (čʿem haytnaberelu) | չես հայտնաբերելու (čʿes haytnaberelu) | չի հայտնաբերելու (čʿi haytnaberelu) | չենք հայտնաբերելու (čʿenkʿ haytnaberelu) | չեք հայտնաբերելու (čʿekʿ haytnaberelu) | չեն հայտնաբերելու (čʿen haytnaberelu) | |
| past future | չէի հայտնաբերելու (čʿēi haytnaberelu) | չէիր հայտնաբերելու (čʿēir haytnaberelu) | չէր հայտնաբերելու (čʿēr haytnaberelu) | չէինք հայտնաբերելու (čʿēinkʿ haytnaberelu) | չէիք հայտնաբերելու (čʿēikʿ haytnaberelu) | չէին հայտնաբերելու (čʿēin haytnaberelu) | |
| present perfect | չեմ հայտնաբերել (čʿem haytnaberel) | չես հայտնաբերել (čʿes haytnaberel) | չի հայտնաբերել (čʿi haytnaberel) | չենք հայտնաբերել (čʿenkʿ haytnaberel) | չեք հայտնաբերել (čʿekʿ haytnaberel) | չեն հայտնաբերել (čʿen haytnaberel) | |
| pluperfect | չէի հայտնաբերել (čʿēi haytnaberel) | չէիր հայտնաբերել (čʿēir haytnaberel) | չէր հայտնաբերել (čʿēr haytnaberel) | չէինք հայտնաբերել (čʿēinkʿ haytnaberel) | չէիք հայտնաբերել (čʿēikʿ haytnaberel) | չէին հայտնաբերել (čʿēin haytnaberel) | |
| aorist (past perfective) | չհայտնաբերեցի, չհայտնաբերի* (čʿhaytnaberecʿi, čʿhaytnaberi*) | չհայտնաբերեցիր, չհայտնաբերիր* (čʿhaytnaberecʿir, čʿhaytnaberir*) | չհայտնաբերեց (čʿhaytnaberecʿ) | չհայտնաբերեցինք, չհայտնաբերինք* (čʿhaytnaberecʿinkʿ, čʿhaytnaberinkʿ*) | չհայտնաբերեցիք, չհայտնաբերիք* (čʿhaytnaberecʿikʿ, čʿhaytnaberikʿ*) | չհայտնաբերեցին, չհայտնաբերին* (čʿhaytnaberecʿin, čʿhaytnaberin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չհայտնաբերեմ (čʿhaytnaberem) | չհայտնաբերես (čʿhaytnaberes) | չհայտնաբերի (čʿhaytnaberi) | չհայտնաբերենք (čʿhaytnaberenkʿ) | չհայտնաբերեք (čʿhaytnaberekʿ) | չհայտնաբերեն (čʿhaytnaberen) | |
| past | չհայտնաբերեի (čʿhaytnaberei) | չհայտնաբերեիր (čʿhaytnabereir) | չհայտնաբերեր (čʿhaytnaberer) | չհայտնաբերեինք (čʿhaytnabereinkʿ) | չհայտնաբերեիք (čʿhaytnabereikʿ) | չհայտնաբերեին (čʿhaytnaberein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | չեմ հայտնաբերի (čʿem haytnaberi) | չես հայտնաբերի (čʿes haytnaberi) | չի հայտնաբերի (čʿi haytnaberi) | չենք հայտնաբերի (čʿenkʿ haytnaberi) | չեք հայտնաբերի (čʿekʿ haytnaberi) | չեն հայտնաբերի (čʿen haytnaberi) | |
| past | չէի հայտնաբերի (čʿēi haytnaberi) | չէիր հայտնաբերի (čʿēir haytnaberi) | չէր հայտնաբերի (čʿēr haytnaberi) | չէինք հայտնաբերի (čʿēinkʿ haytnaberi) | չէիք հայտնաբերի (čʿēikʿ haytnaberi) | չէին հայտնաբերի (čʿēin haytnaberi) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | մի՛ հայտնաբերիր, մի՛ հայտնաբերի* (mí haytnaberir, mí haytnaberi*) | — | — | մի՛ հայտնաբերեք, մի՛ հայտնաբերեցեք** (mí haytnaberekʿ, mí haytnaberecʿekʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
declension of the nominalized infinitive, u-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular (singulare tantum) | ||||
|---|---|---|---|---|
| nominative | հայտնաբերել (haytnaberel) | |||
| dative | հայտնաբերելու (haytnaberelu) | |||
| ablative | հայտնաբերելուց (haytnaberelucʿ) | |||
| instrumental | հայտնաբերելով (haytnaberelov) | |||
| locative | հայտնաբերելում (haytnaberelum) | |||
| definite forms | ||||
| nominative | հայտնաբերելը/հայտնաբերելն (haytnaberelə/haytnabereln) | |||
| dative | հայտնաբերելուն (haytnaberelun) | |||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | հայտնաբերելս (haytnaberels) | |||
| dative | հայտնաբերելուս (haytnaberelus) | |||
| ablative | հայտնաբերելուցս (haytnaberelucʿs) | |||
| instrumental | հայտնաբերելովս (haytnaberelovs) | |||
| locative | հայտնաբերելումս (haytnaberelums) | |||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | հայտնաբերելդ (haytnabereld) | |||
| dative | հայտնաբերելուդ (haytnaberelud) | |||
| ablative | հայտնաբերելուցդ (haytnaberelucʿd) | |||
| instrumental | հայտնաբերելովդ (haytnaberelovd) | |||
| locative | հայտնաբերելումդ (haytnaberelumd) | |||
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.