հայցական հոլով
Armenian
Pronunciation
- (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [hɑjt͡sʰɑˈkɑn hɔˈlɔv]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [hɑjt͡sʰɑˈɡɑn hɔˈlɔv]
Declension
i-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular | plural | |||
|---|---|---|---|---|
| nominative | հայցական հոլով (haycʿakan holov) | հայցական հոլովներ (haycʿakan holovner) | ||
| dative | հայցական հոլովի (haycʿakan holovi) | հայցական հոլովների (haycʿakan holovneri) | ||
| ablative | հայցական հոլովից (haycʿakan holovicʿ) | հայցական հոլովներից (haycʿakan holovnericʿ) | ||
| instrumental | հայցական հոլովով (haycʿakan holovov) | հայցական հոլովներով (haycʿakan holovnerov) | ||
| locative | հայցական հոլովում (haycʿakan holovum) | հայցական հոլովներում (haycʿakan holovnerum) | ||
| definite forms | ||||
| nominative | հայցական հոլովը/հայցական հոլովն (haycʿakan holovə/haycʿakan holovn) | հայցական հոլովները/հայցական հոլովներն (haycʿakan holovnerə/haycʿakan holovnern) | ||
| dative | հայցական հոլովին (haycʿakan holovin) | հայցական հոլովներին (haycʿakan holovnerin) | ||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | հայցական հոլովս (haycʿakan holovs) | հայցական հոլովներս (haycʿakan holovners) | ||
| dative | հայցական հոլովիս (haycʿakan holovis) | հայցական հոլովներիս (haycʿakan holovneris) | ||
| ablative | հայցական հոլովիցս (haycʿakan holovicʿs) | հայցական հոլովներիցս (haycʿakan holovnericʿs) | ||
| instrumental | հայցական հոլովովս (haycʿakan holovovs) | հայցական հոլովներովս (haycʿakan holovnerovs) | ||
| locative | հայցական հոլովումս (haycʿakan holovums) | հայցական հոլովներումս (haycʿakan holovnerums) | ||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | հայցական հոլովդ (haycʿakan holovd) | հայցական հոլովներդ (haycʿakan holovnerd) | ||
| dative | հայցական հոլովիդ (haycʿakan holovid) | հայցական հոլովներիդ (haycʿakan holovnerid) | ||
| ablative | հայցական հոլովիցդ (haycʿakan holovicʿd) | հայցական հոլովներիցդ (haycʿakan holovnericʿd) | ||
| instrumental | հայցական հոլովովդ (haycʿakan holovovd) | հայցական հոլովներովդ (haycʿakan holovnerovd) | ||
| locative | հայցական հոլովումդ (haycʿakan holovumd) | հայցական հոլովներումդ (haycʿakan holovnerumd) | ||
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.