հանդիպել
Armenian
Etymology
From Old Armenian հանդիպիմ (handipim), from հանդէպ (handēp).
Pronunciation
- (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [hɑndiˈpɛl]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [hɑntʰiˈbɛl]
Verb
հանդիպել • (handipel)
Inflection
plain -el conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | հանդիպել (handipel) | imperfective converb | հանդիպում (handipum) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| passive | — | simultaneous converb | հանդիպելիս (handipelis) | ||||
| causative | հանդիպեցնել, հանդիպացնել*, հանդիպցնել* (handipecʿnel, handipacʿnel*, handipcʿnel*) | perfective converb | հանդիպել (handipel) | ||||
| aorist stem | հանդիպ- (handip-) | future converb I | հանդիպելու (handipelu) | ||||
| resultative participle | հանդիպած (handipac) | future converb II | հանդիպելիք (handipelikʿ) | ||||
| subject participle | հանդիպող (handipoł) | connegative converb | հանդիպի (handipi) | ||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | հանդիպում եմ (handipum em) | հանդիպում ես (handipum es) | հանդիպում է (handipum ē) | հանդիպում ենք (handipum enkʿ) | հանդիպում եք (handipum ekʿ) | հանդիպում են (handipum en) | |
| past imperfective | հանդիպում էի (handipum ēi) | հանդիպում էիր (handipum ēir) | հանդիպում էր (handipum ēr) | հանդիպում էինք (handipum ēinkʿ) | հանդիպում էիք (handipum ēikʿ) | հանդիպում էին (handipum ēin) | |
| future | հանդիպելու եմ (handipelu em) | հանդիպելու ես (handipelu es) | հանդիպելու է (handipelu ē) | հանդիպելու ենք (handipelu enkʿ) | հանդիպելու եք (handipelu ekʿ) | հանդիպելու են (handipelu en) | |
| past future | հանդիպելու էի (handipelu ēi) | հանդիպելու էիր (handipelu ēir) | հանդիպելու էր (handipelu ēr) | հանդիպելու էինք (handipelu ēinkʿ) | հանդիպելու էիք (handipelu ēikʿ) | հանդիպելու էին (handipelu ēin) | |
| present perfect | հանդիպել եմ (handipel em) | հանդիպել ես (handipel es) | հանդիպել է (handipel ē) | հանդիպել ենք (handipel enkʿ) | հանդիպել եք (handipel ekʿ) | հանդիպել են (handipel en) | |
| pluperfect | հանդիպել էի (handipel ēi) | հանդիպել էիր (handipel ēir) | հանդիպել էր (handipel ēr) | հանդիպել էինք (handipel ēinkʿ) | հանդիպել էիք (handipel ēikʿ) | հանդիպել էին (handipel ēin) | |
| aorist (past perfective) | հանդիպեցի, հանդիպի* (handipecʿi, handipi*) | հանդիպեցիր, հանդիպիր* (handipecʿir, handipir*) | հանդիպեց (handipecʿ) | հանդիպեցինք, հանդիպինք* (handipecʿinkʿ, handipinkʿ*) | հանդիպեցիք, հանդիպիք* (handipecʿikʿ, handipikʿ*) | հանդիպեցին, հանդիպին* (handipecʿin, handipin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | հանդիպեմ (handipem) | հանդիպես (handipes) | հանդիպի (handipi) | հանդիպենք (handipenkʿ) | հանդիպեք (handipekʿ) | հանդիպեն (handipen) | |
| past | հանդիպեի (handipei) | հանդիպեիր (handipeir) | հանդիպեր (handiper) | հանդիպեինք (handipeinkʿ) | հանդիպեիք (handipeikʿ) | հանդիպեին (handipein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | կհանդիպեմ (khandipem) | կհանդիպես (khandipes) | կհանդիպի (khandipi) | կհանդիպենք (khandipenkʿ) | կհանդիպեք (khandipekʿ) | կհանդիպեն (khandipen) | |
| past | կհանդիպեի (khandipei) | կհանդիպեիր (khandipeir) | կհանդիպեր (khandiper) | կհանդիպեինք (khandipeinkʿ) | կհանդիպեիք (khandipeikʿ) | կհանդիպեին (khandipein) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | հանդիպի՛ր, հանդիպի՛* (handipír, handipí*) | — | — | հանդիպե՛ք, հանդիպեցե՛ք** (handipékʿ, handipecʿékʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
plain -el negative conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | չհանդիպել (čʿhandipel) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| resultative participle | չհանդիպած (čʿhandipac) | ||||||
| subject participle | չհանդիպող (čʿhandipoł) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չեմ հանդիպում (čʿem handipum) | չես հանդիպում (čʿes handipum) | չի հանդիպում (čʿi handipum) | չենք հանդիպում (čʿenkʿ handipum) | չեք հանդիպում (čʿekʿ handipum) | չեն հանդիպում (čʿen handipum) | |
| past imperfective | չէի հանդիպում (čʿēi handipum) | չէիր հանդիպում (čʿēir handipum) | չէր հանդիպում (čʿēr handipum) | չէինք հանդիպում (čʿēinkʿ handipum) | չէիք հանդիպում (čʿēikʿ handipum) | չէին հանդիպում (čʿēin handipum) | |
| future | չեմ հանդիպելու (čʿem handipelu) | չես հանդիպելու (čʿes handipelu) | չի հանդիպելու (čʿi handipelu) | չենք հանդիպելու (čʿenkʿ handipelu) | չեք հանդիպելու (čʿekʿ handipelu) | չեն հանդիպելու (čʿen handipelu) | |
| past future | չէի հանդիպելու (čʿēi handipelu) | չէիր հանդիպելու (čʿēir handipelu) | չէր հանդիպելու (čʿēr handipelu) | չէինք հանդիպելու (čʿēinkʿ handipelu) | չէիք հանդիպելու (čʿēikʿ handipelu) | չէին հանդիպելու (čʿēin handipelu) | |
| present perfect | չեմ հանդիպել (čʿem handipel) | չես հանդիպել (čʿes handipel) | չի հանդիպել (čʿi handipel) | չենք հանդիպել (čʿenkʿ handipel) | չեք հանդիպել (čʿekʿ handipel) | չեն հանդիպել (čʿen handipel) | |
| pluperfect | չէի հանդիպել (čʿēi handipel) | չէիր հանդիպել (čʿēir handipel) | չէր հանդիպել (čʿēr handipel) | չէինք հանդիպել (čʿēinkʿ handipel) | չէիք հանդիպել (čʿēikʿ handipel) | չէին հանդիպել (čʿēin handipel) | |
| aorist (past perfective) | չհանդիպեցի, չհանդիպի* (čʿhandipecʿi, čʿhandipi*) | չհանդիպեցիր, չհանդիպիր* (čʿhandipecʿir, čʿhandipir*) | չհանդիպեց (čʿhandipecʿ) | չհանդիպեցինք, չհանդիպինք* (čʿhandipecʿinkʿ, čʿhandipinkʿ*) | չհանդիպեցիք, չհանդիպիք* (čʿhandipecʿikʿ, čʿhandipikʿ*) | չհանդիպեցին, չհանդիպին* (čʿhandipecʿin, čʿhandipin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չհանդիպեմ (čʿhandipem) | չհանդիպես (čʿhandipes) | չհանդիպի (čʿhandipi) | չհանդիպենք (čʿhandipenkʿ) | չհանդիպեք (čʿhandipekʿ) | չհանդիպեն (čʿhandipen) | |
| past | չհանդիպեի (čʿhandipei) | չհանդիպեիր (čʿhandipeir) | չհանդիպեր (čʿhandiper) | չհանդիպեինք (čʿhandipeinkʿ) | չհանդիպեիք (čʿhandipeikʿ) | չհանդիպեին (čʿhandipein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | չեմ հանդիպի (čʿem handipi) | չես հանդիպի (čʿes handipi) | չի հանդիպի (čʿi handipi) | չենք հանդիպի (čʿenkʿ handipi) | չեք հանդիպի (čʿekʿ handipi) | չեն հանդիպի (čʿen handipi) | |
| past | չէի հանդիպի (čʿēi handipi) | չէիր հանդիպի (čʿēir handipi) | չէր հանդիպի (čʿēr handipi) | չէինք հանդիպի (čʿēinkʿ handipi) | չէիք հանդիպի (čʿēikʿ handipi) | չէին հանդիպի (čʿēin handipi) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | մի՛ հանդիպիր, մի՛ հանդիպի* (mí handipir, mí handipi*) | — | — | մի՛ հանդիպեք, մի՛ հանդիպեցեք** (mí handipekʿ, mí handipecʿekʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
declension of the nominalized infinitive, u-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular (singulare tantum) | ||||
|---|---|---|---|---|
| nominative | հանդիպել (handipel) | |||
| dative | հանդիպելու (handipelu) | |||
| ablative | հանդիպելուց (handipelucʿ) | |||
| instrumental | հանդիպելով (handipelov) | |||
| locative | հանդիպելում (handipelum) | |||
| definite forms | ||||
| nominative | հանդիպելը/հանդիպելն (handipelə/handipeln) | |||
| dative | հանդիպելուն (handipelun) | |||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | հանդիպելս (handipels) | |||
| dative | հանդիպելուս (handipelus) | |||
| ablative | հանդիպելուցս (handipelucʿs) | |||
| instrumental | հանդիպելովս (handipelovs) | |||
| locative | հանդիպելումս (handipelums) | |||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | հանդիպելդ (handipeld) | |||
| dative | հանդիպելուդ (handipelud) | |||
| ablative | հանդիպելուցդ (handipelucʿd) | |||
| instrumental | հանդիպելովդ (handipelovd) | |||
| locative | հանդիպելումդ (handipelumd) | |||
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.