հանձնվել
Armenian
Alternative forms
- յանձնուել (yanjnuel), յանձնւել (yanjnwel) — traditional orthography spelling
- յանձնուիլ (yanjnuil) — Western Armenian, traditional orthography spelling
Pronunciation
- (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [hɑnd͡znəˈvel]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [hɑnt͡sʰnəˈvel]
Verb
հանձնվել • (hanjnvel)
Inflection
plain -el conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | հանձնվել (hanjnvel) | imperfective converb | հանձնվում (hanjnvum) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| passive | — | simultaneous converb | հանձնվելիս (hanjnvelis) | ||||
| causative | — | perfective converb | հանձնվել (hanjnvel) | ||||
| aorist stem | հանձնվ- (hanjnv-) | future converb I | հանձնվելու (hanjnvelu) | ||||
| resultative participle | հանձնված (hanjnvac) | future converb II | հանձնվելիք (hanjnvelikʿ) | ||||
| subject participle | հանձնվող (hanjnvoġ) | connegative converb | հանձնվի (hanjnvi) | ||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | հանձնվում եմ (hanjnvum em) | հանձնվում ես (hanjnvum es) | հանձնվում է (hanjnvum ē) | հանձնվում ենք (hanjnvum enkʿ) | հանձնվում եք (hanjnvum ekʿ) | հանձնվում են (hanjnvum en) | |
| past imperfective | հանձնվում էի (hanjnvum ēi) | հանձնվում էիր (hanjnvum ēir) | հանձնվում էր (hanjnvum ēr) | հանձնվում էինք (hanjnvum ēinkʿ) | հանձնվում էիք (hanjnvum ēikʿ) | հանձնվում էին (hanjnvum ēin) | |
| future | հանձնվելու եմ (hanjnvelu em) | հանձնվելու ես (hanjnvelu es) | հանձնվելու է (hanjnvelu ē) | հանձնվելու ենք (hanjnvelu enkʿ) | հանձնվելու եք (hanjnvelu ekʿ) | հանձնվելու են (hanjnvelu en) | |
| past future | հանձնվելու էի (hanjnvelu ēi) | հանձնվելու էիր (hanjnvelu ēir) | հանձնվելու էր (hanjnvelu ēr) | հանձնվելու էինք (hanjnvelu ēinkʿ) | հանձնվելու էիք (hanjnvelu ēikʿ) | հանձնվելու էին (hanjnvelu ēin) | |
| present perfect | հանձնվել եմ (hanjnvel em) | հանձնվել ես (hanjnvel es) | հանձնվել է (hanjnvel ē) | հանձնվել ենք (hanjnvel enkʿ) | հանձնվել եք (hanjnvel ekʿ) | հանձնվել են (hanjnvel en) | |
| pluperfect | հանձնվել էի (hanjnvel ēi) | հանձնվել էիր (hanjnvel ēir) | հանձնվել էր (hanjnvel ēr) | հանձնվել էինք (hanjnvel ēinkʿ) | հանձնվել էիք (hanjnvel ēikʿ) | հանձնվել էին (hanjnvel ēin) | |
| aorist (past perfective) | հանձնվեցի, հանձնվի* (hanjnvecʿi, hanjnvi*) | հանձնվեցիր, հանձնվիր* (hanjnvecʿir, hanjnvir*) | հանձնվեց (hanjnvecʿ) | հանձնվեցինք, հանձնվինք* (hanjnvecʿinkʿ, hanjnvinkʿ*) | հանձնվեցիք, հանձնվիք* (hanjnvecʿikʿ, hanjnvikʿ*) | հանձնվեցին, հանձնվին* (hanjnvecʿin, hanjnvin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | հանձնվեմ (hanjnvem) | հանձնվես (hanjnves) | հանձնվի (hanjnvi) | հանձնվենք (hanjnvenkʿ) | հանձնվեք (hanjnvekʿ) | հանձնվեն (hanjnven) | |
| past | հանձնվեի (hanjnvei) | հանձնվեիր (hanjnveir) | հանձնվեր (hanjnver) | հանձնվեինք (hanjnveinkʿ) | հանձնվեիք (hanjnveikʿ) | հանձնվեին (hanjnvein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | կհանձնվեմ (khanjnvem) | կհանձնվես (khanjnves) | կհանձնվի (khanjnvi) | կհանձնվենք (khanjnvenkʿ) | կհանձնվեք (khanjnvekʿ) | կհանձնվեն (khanjnven) | |
| past | կհանձնվեի (khanjnvei) | կհանձնվեիր (khanjnveir) | կհանձնվեր (khanjnver) | կհանձնվեինք (khanjnveinkʿ) | կհանձնվեիք (khanjnveikʿ) | կհանձնվեին (khanjnvein) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | հանձնվի՛ր, հանձնվի՛* (hanjnvír, hanjnví*) | — | — | հանձնվե՛ք, հանձնվեցե՛ք** (hanjnvékʿ, hanjnvecʿékʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
plain -el negative conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | չհանձնվել (čʿhanjnvel) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| resultative participle | չհանձնված (čʿhanjnvac) | ||||||
| subject participle | չհանձնվող (čʿhanjnvoġ) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չեմ հանձնվում (čʿem hanjnvum) | չես հանձնվում (čʿes hanjnvum) | չի հանձնվում (čʿi hanjnvum) | չենք հանձնվում (čʿenkʿ hanjnvum) | չեք հանձնվում (čʿekʿ hanjnvum) | չեն հանձնվում (čʿen hanjnvum) | |
| past imperfective | չէի հանձնվում (čʿēi hanjnvum) | չէիր հանձնվում (čʿēir hanjnvum) | չէր հանձնվում (čʿēr hanjnvum) | չէինք հանձնվում (čʿēinkʿ hanjnvum) | չէիք հանձնվում (čʿēikʿ hanjnvum) | չէին հանձնվում (čʿēin hanjnvum) | |
| future | չեմ հանձնվելու (čʿem hanjnvelu) | չես հանձնվելու (čʿes hanjnvelu) | չի հանձնվելու (čʿi hanjnvelu) | չենք հանձնվելու (čʿenkʿ hanjnvelu) | չեք հանձնվելու (čʿekʿ hanjnvelu) | չեն հանձնվելու (čʿen hanjnvelu) | |
| past future | չէի հանձնվելու (čʿēi hanjnvelu) | չէիր հանձնվելու (čʿēir hanjnvelu) | չէր հանձնվելու (čʿēr hanjnvelu) | չէինք հանձնվելու (čʿēinkʿ hanjnvelu) | չէիք հանձնվելու (čʿēikʿ hanjnvelu) | չէին հանձնվելու (čʿēin hanjnvelu) | |
| present perfect | չեմ հանձնվել (čʿem hanjnvel) | չես հանձնվել (čʿes hanjnvel) | չի հանձնվել (čʿi hanjnvel) | չենք հանձնվել (čʿenkʿ hanjnvel) | չեք հանձնվել (čʿekʿ hanjnvel) | չեն հանձնվել (čʿen hanjnvel) | |
| pluperfect | չէի հանձնվել (čʿēi hanjnvel) | չէիր հանձնվել (čʿēir hanjnvel) | չէր հանձնվել (čʿēr hanjnvel) | չէինք հանձնվել (čʿēinkʿ hanjnvel) | չէիք հանձնվել (čʿēikʿ hanjnvel) | չէին հանձնվել (čʿēin hanjnvel) | |
| aorist (past perfective) | չհանձնվեցի, չհանձնվի* (čʿhanjnvecʿi, čʿhanjnvi*) | չհանձնվեցիր, չհանձնվիր* (čʿhanjnvecʿir, čʿhanjnvir*) | չհանձնվեց (čʿhanjnvecʿ) | չհանձնվեցինք, չհանձնվինք* (čʿhanjnvecʿinkʿ, čʿhanjnvinkʿ*) | չհանձնվեցիք, չհանձնվիք* (čʿhanjnvecʿikʿ, čʿhanjnvikʿ*) | չհանձնվեցին, չհանձնվին* (čʿhanjnvecʿin, čʿhanjnvin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չհանձնվեմ (čʿhanjnvem) | չհանձնվես (čʿhanjnves) | չհանձնվի (čʿhanjnvi) | չհանձնվենք (čʿhanjnvenkʿ) | չհանձնվեք (čʿhanjnvekʿ) | չհանձնվեն (čʿhanjnven) | |
| past | չհանձնվեի (čʿhanjnvei) | չհանձնվեիր (čʿhanjnveir) | չհանձնվեր (čʿhanjnver) | չհանձնվեինք (čʿhanjnveinkʿ) | չհանձնվեիք (čʿhanjnveikʿ) | չհանձնվեին (čʿhanjnvein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | չեմ հանձնվի (čʿem hanjnvi) | չես հանձնվի (čʿes hanjnvi) | չի հանձնվի (čʿi hanjnvi) | չենք հանձնվի (čʿenkʿ hanjnvi) | չեք հանձնվի (čʿekʿ hanjnvi) | չեն հանձնվի (čʿen hanjnvi) | |
| past | չէի հանձնվի (čʿēi hanjnvi) | չէիր հանձնվի (čʿēir hanjnvi) | չէր հանձնվի (čʿēr hanjnvi) | չէինք հանձնվի (čʿēinkʿ hanjnvi) | չէիք հանձնվի (čʿēikʿ hanjnvi) | չէին հանձնվի (čʿēin hanjnvi) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | մի՛ հանձնվիր, մի՛ հանձնվի* (mí hanjnvir, mí hanjnvi*) | — | — | մի՛ հանձնվեք, մի՛ հանձնվեցեք** (mí hanjnvekʿ, mí hanjnvecʿekʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
declension of the nominalized infinitive, u-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular (singulare tantum) | ||||
|---|---|---|---|---|
| nominative | հանձնվել (hanjnvel) | |||
| dative | հանձնվելու (hanjnvelu) | |||
| ablative | հանձնվելուց (hanjnvelucʿ) | |||
| instrumental | հանձնվելով (hanjnvelov) | |||
| locative | հանձնվելում (hanjnvelum) | |||
| definite forms | ||||
| nominative | հանձնվելը/հանձնվելն (hanjnvelə/hanjnveln) | |||
| dative | հանձնվելուն (hanjnvelun) | |||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | հանձնվելս (hanjnvels) | |||
| dative | հանձնվելուս (hanjnvelus) | |||
| ablative | հանձնվելուցս (hanjnvelucʿs) | |||
| instrumental | հանձնվելովս (hanjnvelovs) | |||
| locative | հանձնվելումս (hanjnvelums) | |||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | հանձնվելդ (hanjnveld) | |||
| dative | հանձնվելուդ (hanjnvelud) | |||
| ablative | հանձնվելուցդ (hanjnvelucʿd) | |||
| instrumental | հանձնվելովդ (hanjnvelovd) | |||
| locative | հանձնվելումդ (hanjnvelumd) | |||
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.