հեգնել
Armenian
Etymology
From Old Armenian հեգնեմ (hegnem).
Pronunciation
- (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [hɛɡˈnɛl]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [hɛkʰˈnɛl]
Inflection
plain -el conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | հեգնել (hegnel) | imperfective converb | հեգնում (hegnum) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| passive | հեգնվել (hegnvel) | simultaneous converb | հեգնելիս (hegnelis) | ||||
| causative | — | perfective converb | հեգնել (hegnel) | ||||
| aorist stem | հեգն- (hegn-) | future converb I | հեգնելու (hegnelu) | ||||
| resultative participle | հեգնած (hegnac) | future converb II | հեգնելիք (hegnelikʿ) | ||||
| subject participle | հեգնող (hegnoł) | connegative converb | հեգնի (hegni) | ||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | հեգնում եմ (hegnum em) | հեգնում ես (hegnum es) | հեգնում է (hegnum ē) | հեգնում ենք (hegnum enkʿ) | հեգնում եք (hegnum ekʿ) | հեգնում են (hegnum en) | |
| past imperfective | հեգնում էի (hegnum ēi) | հեգնում էիր (hegnum ēir) | հեգնում էր (hegnum ēr) | հեգնում էինք (hegnum ēinkʿ) | հեգնում էիք (hegnum ēikʿ) | հեգնում էին (hegnum ēin) | |
| future | հեգնելու եմ (hegnelu em) | հեգնելու ես (hegnelu es) | հեգնելու է (hegnelu ē) | հեգնելու ենք (hegnelu enkʿ) | հեգնելու եք (hegnelu ekʿ) | հեգնելու են (hegnelu en) | |
| past future | հեգնելու էի (hegnelu ēi) | հեգնելու էիր (hegnelu ēir) | հեգնելու էր (hegnelu ēr) | հեգնելու էինք (hegnelu ēinkʿ) | հեգնելու էիք (hegnelu ēikʿ) | հեգնելու էին (hegnelu ēin) | |
| present perfect | հեգնել եմ (hegnel em) | հեգնել ես (hegnel es) | հեգնել է (hegnel ē) | հեգնել ենք (hegnel enkʿ) | հեգնել եք (hegnel ekʿ) | հեգնել են (hegnel en) | |
| pluperfect | հեգնել էի (hegnel ēi) | հեգնել էիր (hegnel ēir) | հեգնել էր (hegnel ēr) | հեգնել էինք (hegnel ēinkʿ) | հեգնել էիք (hegnel ēikʿ) | հեգնել էին (hegnel ēin) | |
| aorist (past perfective) | հեգնեցի, հեգնի* (hegnecʿi, hegni*) | հեգնեցիր, հեգնիր* (hegnecʿir, hegnir*) | հեգնեց (hegnecʿ) | հեգնեցինք, հեգնինք* (hegnecʿinkʿ, hegninkʿ*) | հեգնեցիք, հեգնիք* (hegnecʿikʿ, hegnikʿ*) | հեգնեցին, հեգնին* (hegnecʿin, hegnin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | հեգնեմ (hegnem) | հեգնես (hegnes) | հեգնի (hegni) | հեգնենք (hegnenkʿ) | հեգնեք (hegnekʿ) | հեգնեն (hegnen) | |
| past | հեգնեի (hegnei) | հեգնեիր (hegneir) | հեգներ (hegner) | հեգնեինք (hegneinkʿ) | հեգնեիք (hegneikʿ) | հեգնեին (hegnein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | կհեգնեմ (khegnem) | կհեգնես (khegnes) | կհեգնի (khegni) | կհեգնենք (khegnenkʿ) | կհեգնեք (khegnekʿ) | կհեգնեն (khegnen) | |
| past | կհեգնեի (khegnei) | կհեգնեիր (khegneir) | կհեգներ (khegner) | կհեգնեինք (khegneinkʿ) | կհեգնեիք (khegneikʿ) | կհեգնեին (khegnein) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | հեգնի՛ր, հեգնի՛* (hegnír, hegní*) | — | — | հեգնե՛ք, հեգնեցե՛ք** (hegnékʿ, hegnecʿékʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
plain -el negative conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | չհեգնել (čʿhegnel) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| resultative participle | չհեգնած (čʿhegnac) | ||||||
| subject participle | չհեգնող (čʿhegnoł) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չեմ հեգնում (čʿem hegnum) | չես հեգնում (čʿes hegnum) | չի հեգնում (čʿi hegnum) | չենք հեգնում (čʿenkʿ hegnum) | չեք հեգնում (čʿekʿ hegnum) | չեն հեգնում (čʿen hegnum) | |
| past imperfective | չէի հեգնում (čʿēi hegnum) | չէիր հեգնում (čʿēir hegnum) | չէր հեգնում (čʿēr hegnum) | չէինք հեգնում (čʿēinkʿ hegnum) | չէիք հեգնում (čʿēikʿ hegnum) | չէին հեգնում (čʿēin hegnum) | |
| future | չեմ հեգնելու (čʿem hegnelu) | չես հեգնելու (čʿes hegnelu) | չի հեգնելու (čʿi hegnelu) | չենք հեգնելու (čʿenkʿ hegnelu) | չեք հեգնելու (čʿekʿ hegnelu) | չեն հեգնելու (čʿen hegnelu) | |
| past future | չէի հեգնելու (čʿēi hegnelu) | չէիր հեգնելու (čʿēir hegnelu) | չէր հեգնելու (čʿēr hegnelu) | չէինք հեգնելու (čʿēinkʿ hegnelu) | չէիք հեգնելու (čʿēikʿ hegnelu) | չէին հեգնելու (čʿēin hegnelu) | |
| present perfect | չեմ հեգնել (čʿem hegnel) | չես հեգնել (čʿes hegnel) | չի հեգնել (čʿi hegnel) | չենք հեգնել (čʿenkʿ hegnel) | չեք հեգնել (čʿekʿ hegnel) | չեն հեգնել (čʿen hegnel) | |
| pluperfect | չէի հեգնել (čʿēi hegnel) | չէիր հեգնել (čʿēir hegnel) | չէր հեգնել (čʿēr hegnel) | չէինք հեգնել (čʿēinkʿ hegnel) | չէիք հեգնել (čʿēikʿ hegnel) | չէին հեգնել (čʿēin hegnel) | |
| aorist (past perfective) | չհեգնեցի, չհեգնի* (čʿhegnecʿi, čʿhegni*) | չհեգնեցիր, չհեգնիր* (čʿhegnecʿir, čʿhegnir*) | չհեգնեց (čʿhegnecʿ) | չհեգնեցինք, չհեգնինք* (čʿhegnecʿinkʿ, čʿhegninkʿ*) | չհեգնեցիք, չհեգնիք* (čʿhegnecʿikʿ, čʿhegnikʿ*) | չհեգնեցին, չհեգնին* (čʿhegnecʿin, čʿhegnin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չհեգնեմ (čʿhegnem) | չհեգնես (čʿhegnes) | չհեգնի (čʿhegni) | չհեգնենք (čʿhegnenkʿ) | չհեգնեք (čʿhegnekʿ) | չհեգնեն (čʿhegnen) | |
| past | չհեգնեի (čʿhegnei) | չհեգնեիր (čʿhegneir) | չհեգներ (čʿhegner) | չհեգնեինք (čʿhegneinkʿ) | չհեգնեիք (čʿhegneikʿ) | չհեգնեին (čʿhegnein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | չեմ հեգնի (čʿem hegni) | չես հեգնի (čʿes hegni) | չի հեգնի (čʿi hegni) | չենք հեգնի (čʿenkʿ hegni) | չեք հեգնի (čʿekʿ hegni) | չեն հեգնի (čʿen hegni) | |
| past | չէի հեգնի (čʿēi hegni) | չէիր հեգնի (čʿēir hegni) | չէր հեգնի (čʿēr hegni) | չէինք հեգնի (čʿēinkʿ hegni) | չէիք հեգնի (čʿēikʿ hegni) | չէին հեգնի (čʿēin hegni) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | մի՛ հեգնիր, մի՛ հեգնի* (mí hegnir, mí hegni*) | — | — | մի՛ հեգնեք, մի՛ հեգնեցեք** (mí hegnekʿ, mí hegnecʿekʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
declension of the nominalized infinitive, u-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular (singulare tantum) | ||||
|---|---|---|---|---|
| nominative | հեգնել (hegnel) | |||
| dative | հեգնելու (hegnelu) | |||
| ablative | հեգնելուց (hegnelucʿ) | |||
| instrumental | հեգնելով (hegnelov) | |||
| locative | հեգնելում (hegnelum) | |||
| definite forms | ||||
| nominative | հեգնելը/հեգնելն (hegnelə/hegneln) | |||
| dative | հեգնելուն (hegnelun) | |||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | հեգնելս (hegnels) | |||
| dative | հեգնելուս (hegnelus) | |||
| ablative | հեգնելուցս (hegnelucʿs) | |||
| instrumental | հեգնելովս (hegnelovs) | |||
| locative | հեգնելումս (hegnelums) | |||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | հեգնելդ (hegneld) | |||
| dative | հեգնելուդ (hegnelud) | |||
| ablative | հեգնելուցդ (hegnelucʿd) | |||
| instrumental | հեգնելովդ (hegnelovd) | |||
| locative | հեգնելումդ (hegnelumd) | |||
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.