հետաձգել
Armenian
Alternative forms
- յետաձգել (yetajgel) — traditional orthography spelling
Pronunciation
- (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [hɛtɑd͡zəˈkʰɛl]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [hɛdɑt͡sʰəˈkʰɛl]
Inflection
plain -el conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | հետաձգել (hetajgel) | imperfective converb | հետաձգում (hetajgum) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| passive | հետաձգվել (hetajgvel) | simultaneous converb | հետաձգելիս (hetajgelis) | ||||
| causative | — | perfective converb | հետաձգել (hetajgel) | ||||
| aorist stem | հետաձգ- (hetajg-) | future converb I | հետաձգելու (hetajgelu) | ||||
| resultative participle | հետաձգած (hetajgac) | future converb II | հետաձգելիք (hetajgelikʿ) | ||||
| subject participle | հետաձգող (hetajgoġ) | connegative converb | հետաձգի (hetajgi) | ||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | հետաձգում եմ (hetajgum em) | հետաձգում ես (hetajgum es) | հետաձգում է (hetajgum ē) | հետաձգում ենք (hetajgum enkʿ) | հետաձգում եք (hetajgum ekʿ) | հետաձգում են (hetajgum en) | |
| past imperfective | հետաձգում էի (hetajgum ēi) | հետաձգում էիր (hetajgum ēir) | հետաձգում էր (hetajgum ēr) | հետաձգում էինք (hetajgum ēinkʿ) | հետաձգում էիք (hetajgum ēikʿ) | հետաձգում էին (hetajgum ēin) | |
| future | հետաձգելու եմ (hetajgelu em) | հետաձգելու ես (hetajgelu es) | հետաձգելու է (hetajgelu ē) | հետաձգելու ենք (hetajgelu enkʿ) | հետաձգելու եք (hetajgelu ekʿ) | հետաձգելու են (hetajgelu en) | |
| past future | հետաձգելու էի (hetajgelu ēi) | հետաձգելու էիր (hetajgelu ēir) | հետաձգելու էր (hetajgelu ēr) | հետաձգելու էինք (hetajgelu ēinkʿ) | հետաձգելու էիք (hetajgelu ēikʿ) | հետաձգելու էին (hetajgelu ēin) | |
| present perfect | հետաձգել եմ (hetajgel em) | հետաձգել ես (hetajgel es) | հետաձգել է (hetajgel ē) | հետաձգել ենք (hetajgel enkʿ) | հետաձգել եք (hetajgel ekʿ) | հետաձգել են (hetajgel en) | |
| pluperfect | հետաձգել էի (hetajgel ēi) | հետաձգել էիր (hetajgel ēir) | հետաձգել էր (hetajgel ēr) | հետաձգել էինք (hetajgel ēinkʿ) | հետաձգել էիք (hetajgel ēikʿ) | հետաձգել էին (hetajgel ēin) | |
| aorist (past perfective) | հետաձգեցի, հետաձգի* (hetajgecʿi, hetajgi*) | հետաձգեցիր, հետաձգիր* (hetajgecʿir, hetajgir*) | հետաձգեց (hetajgecʿ) | հետաձգեցինք, հետաձգինք* (hetajgecʿinkʿ, hetajginkʿ*) | հետաձգեցիք, հետաձգիք* (hetajgecʿikʿ, hetajgikʿ*) | հետաձգեցին, հետաձգին* (hetajgecʿin, hetajgin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | հետաձգեմ (hetajgem) | հետաձգես (hetajges) | հետաձգի (hetajgi) | հետաձգենք (hetajgenkʿ) | հետաձգեք (hetajgekʿ) | հետաձգեն (hetajgen) | |
| past | հետաձգեի (hetajgei) | հետաձգեիր (hetajgeir) | հետաձգեր (hetajger) | հետաձգեինք (hetajgeinkʿ) | հետաձգեիք (hetajgeikʿ) | հետաձգեին (hetajgein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | կհետաձգեմ (khetajgem) | կհետաձգես (khetajges) | կհետաձգի (khetajgi) | կհետաձգենք (khetajgenkʿ) | կհետաձգեք (khetajgekʿ) | կհետաձգեն (khetajgen) | |
| past | կհետաձգեի (khetajgei) | կհետաձգեիր (khetajgeir) | կհետաձգեր (khetajger) | կհետաձգեինք (khetajgeinkʿ) | կհետաձգեիք (khetajgeikʿ) | կհետաձգեին (khetajgein) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | հետաձգի՛ր, հետաձգի՛* (hetajgír, hetajgí*) | — | — | հետաձգե՛ք, հետաձգեցե՛ք** (hetajgékʿ, hetajgecʿékʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
plain -el negative conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | չհետաձգել (čʿhetajgel) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| resultative participle | չհետաձգած (čʿhetajgac) | ||||||
| subject participle | չհետաձգող (čʿhetajgoġ) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չեմ հետաձգում (čʿem hetajgum) | չես հետաձգում (čʿes hetajgum) | չի հետաձգում (čʿi hetajgum) | չենք հետաձգում (čʿenkʿ hetajgum) | չեք հետաձգում (čʿekʿ hetajgum) | չեն հետաձգում (čʿen hetajgum) | |
| past imperfective | չէի հետաձգում (čʿēi hetajgum) | չէիր հետաձգում (čʿēir hetajgum) | չէր հետաձգում (čʿēr hetajgum) | չէինք հետաձգում (čʿēinkʿ hetajgum) | չէիք հետաձգում (čʿēikʿ hetajgum) | չէին հետաձգում (čʿēin hetajgum) | |
| future | չեմ հետաձգելու (čʿem hetajgelu) | չես հետաձգելու (čʿes hetajgelu) | չի հետաձգելու (čʿi hetajgelu) | չենք հետաձգելու (čʿenkʿ hetajgelu) | չեք հետաձգելու (čʿekʿ hetajgelu) | չեն հետաձգելու (čʿen hetajgelu) | |
| past future | չէի հետաձգելու (čʿēi hetajgelu) | չէիր հետաձգելու (čʿēir hetajgelu) | չէր հետաձգելու (čʿēr hetajgelu) | չէինք հետաձգելու (čʿēinkʿ hetajgelu) | չէիք հետաձգելու (čʿēikʿ hetajgelu) | չէին հետաձգելու (čʿēin hetajgelu) | |
| present perfect | չեմ հետաձգել (čʿem hetajgel) | չես հետաձգել (čʿes hetajgel) | չի հետաձգել (čʿi hetajgel) | չենք հետաձգել (čʿenkʿ hetajgel) | չեք հետաձգել (čʿekʿ hetajgel) | չեն հետաձգել (čʿen hetajgel) | |
| pluperfect | չէի հետաձգել (čʿēi hetajgel) | չէիր հետաձգել (čʿēir hetajgel) | չէր հետաձգել (čʿēr hetajgel) | չէինք հետաձգել (čʿēinkʿ hetajgel) | չէիք հետաձգել (čʿēikʿ hetajgel) | չէին հետաձգել (čʿēin hetajgel) | |
| aorist (past perfective) | չհետաձգեցի, չհետաձգի* (čʿhetajgecʿi, čʿhetajgi*) | չհետաձգեցիր, չհետաձգիր* (čʿhetajgecʿir, čʿhetajgir*) | չհետաձգեց (čʿhetajgecʿ) | չհետաձգեցինք, չհետաձգինք* (čʿhetajgecʿinkʿ, čʿhetajginkʿ*) | չհետաձգեցիք, չհետաձգիք* (čʿhetajgecʿikʿ, čʿhetajgikʿ*) | չհետաձգեցին, չհետաձգին* (čʿhetajgecʿin, čʿhetajgin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չհետաձգեմ (čʿhetajgem) | չհետաձգես (čʿhetajges) | չհետաձգի (čʿhetajgi) | չհետաձգենք (čʿhetajgenkʿ) | չհետաձգեք (čʿhetajgekʿ) | չհետաձգեն (čʿhetajgen) | |
| past | չհետաձգեի (čʿhetajgei) | չհետաձգեիր (čʿhetajgeir) | չհետաձգեր (čʿhetajger) | չհետաձգեինք (čʿhetajgeinkʿ) | չհետաձգեիք (čʿhetajgeikʿ) | չհետաձգեին (čʿhetajgein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | չեմ հետաձգի (čʿem hetajgi) | չես հետաձգի (čʿes hetajgi) | չի հետաձգի (čʿi hetajgi) | չենք հետաձգի (čʿenkʿ hetajgi) | չեք հետաձգի (čʿekʿ hetajgi) | չեն հետաձգի (čʿen hetajgi) | |
| past | չէի հետաձգի (čʿēi hetajgi) | չէիր հետաձգի (čʿēir hetajgi) | չէր հետաձգի (čʿēr hetajgi) | չէինք հետաձգի (čʿēinkʿ hetajgi) | չէիք հետաձգի (čʿēikʿ hetajgi) | չէին հետաձգի (čʿēin hetajgi) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | մի՛ հետաձգիր, մի՛ հետաձգի* (mí hetajgir, mí hetajgi*) | — | — | մի՛ հետաձգեք, մի՛ հետաձգեցեք** (mí hetajgekʿ, mí hetajgecʿekʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
declension of the nominalized infinitive, u-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular (singulare tantum) | ||||
|---|---|---|---|---|
| nominative | հետաձգել (hetajgel) | |||
| dative | հետաձգելու (hetajgelu) | |||
| ablative | հետաձգելուց (hetajgelucʿ) | |||
| instrumental | հետաձգելով (hetajgelov) | |||
| locative | հետաձգելում (hetajgelum) | |||
| definite forms | ||||
| nominative | հետաձգելը/հետաձգելն (hetajgelə/hetajgeln) | |||
| dative | հետաձգելուն (hetajgelun) | |||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | հետաձգելս (hetajgels) | |||
| dative | հետաձգելուս (hetajgelus) | |||
| ablative | հետաձգելուցս (hetajgelucʿs) | |||
| instrumental | հետաձգելովս (hetajgelovs) | |||
| locative | հետաձգելումս (hetajgelums) | |||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | հետաձգելդ (hetajgeld) | |||
| dative | հետաձգելուդ (hetajgelud) | |||
| ablative | հետաձգելուցդ (hetajgelucʿd) | |||
| instrumental | հետաձգելովդ (hetajgelovd) | |||
| locative | հետաձգելումդ (hetajgelumd) | |||
Derived terms
- հետաձգում (hetajgum)
- հետաձգություն (hetajgutʿyun)
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.