հետաքրքրել
Armenian
Etymology
From հետաքրքիր (hetakʿrkʿir).
Pronunciation
- (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [hɛtɑkʰəkʰəˈɾɛl]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [hɛdɑkʰəkʰəˈɾɛl]
Inflection
plain -el conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | հետաքրքրել (hetakʿrkʿrel) | imperfective converb | հետաքրքրում (hetakʿrkʿrum) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| passive | հետաքրքրվել (hetakʿrkʿrvel) | simultaneous converb | հետաքրքրելիս (hetakʿrkʿrelis) | ||||
| causative | — | perfective converb | հետաքրքրել (hetakʿrkʿrel) | ||||
| aorist stem | հետաքրքր- (hetakʿrkʿr-) | future converb I | հետաքրքրելու (hetakʿrkʿrelu) | ||||
| resultative participle | հետաքրքրած (hetakʿrkʿrac) | future converb II | հետաքրքրելիք (hetakʿrkʿrelikʿ) | ||||
| subject participle | հետաքրքրող (hetakʿrkʿroġ) | connegative converb | հետաքրքրի (hetakʿrkʿri) | ||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | հետաքրքրում եմ (hetakʿrkʿrum em) | հետաքրքրում ես (hetakʿrkʿrum es) | հետաքրքրում է (hetakʿrkʿrum ē) | հետաքրքրում ենք (hetakʿrkʿrum enkʿ) | հետաքրքրում եք (hetakʿrkʿrum ekʿ) | հետաքրքրում են (hetakʿrkʿrum en) | |
| past imperfective | հետաքրքրում էի (hetakʿrkʿrum ēi) | հետաքրքրում էիր (hetakʿrkʿrum ēir) | հետաքրքրում էր (hetakʿrkʿrum ēr) | հետաքրքրում էինք (hetakʿrkʿrum ēinkʿ) | հետաքրքրում էիք (hetakʿrkʿrum ēikʿ) | հետաքրքրում էին (hetakʿrkʿrum ēin) | |
| future | հետաքրքրելու եմ (hetakʿrkʿrelu em) | հետաքրքրելու ես (hetakʿrkʿrelu es) | հետաքրքրելու է (hetakʿrkʿrelu ē) | հետաքրքրելու ենք (hetakʿrkʿrelu enkʿ) | հետաքրքրելու եք (hetakʿrkʿrelu ekʿ) | հետաքրքրելու են (hetakʿrkʿrelu en) | |
| past future | հետաքրքրելու էի (hetakʿrkʿrelu ēi) | հետաքրքրելու էիր (hetakʿrkʿrelu ēir) | հետաքրքրելու էր (hetakʿrkʿrelu ēr) | հետաքրքրելու էինք (hetakʿrkʿrelu ēinkʿ) | հետաքրքրելու էիք (hetakʿrkʿrelu ēikʿ) | հետաքրքրելու էին (hetakʿrkʿrelu ēin) | |
| present perfect | հետաքրքրել եմ (hetakʿrkʿrel em) | հետաքրքրել ես (hetakʿrkʿrel es) | հետաքրքրել է (hetakʿrkʿrel ē) | հետաքրքրել ենք (hetakʿrkʿrel enkʿ) | հետաքրքրել եք (hetakʿrkʿrel ekʿ) | հետաքրքրել են (hetakʿrkʿrel en) | |
| pluperfect | հետաքրքրել էի (hetakʿrkʿrel ēi) | հետաքրքրել էիր (hetakʿrkʿrel ēir) | հետաքրքրել էր (hetakʿrkʿrel ēr) | հետաքրքրել էինք (hetakʿrkʿrel ēinkʿ) | հետաքրքրել էիք (hetakʿrkʿrel ēikʿ) | հետաքրքրել էին (hetakʿrkʿrel ēin) | |
| aorist (past perfective) | հետաքրքրեցի, հետաքրքրի* (hetakʿrkʿrecʿi, hetakʿrkʿri*) | հետաքրքրեցիր, հետաքրքրիր* (hetakʿrkʿrecʿir, hetakʿrkʿrir*) | հետաքրքրեց (hetakʿrkʿrecʿ) | հետաքրքրեցինք, հետաքրքրինք* (hetakʿrkʿrecʿinkʿ, hetakʿrkʿrinkʿ*) | հետաքրքրեցիք, հետաքրքրիք* (hetakʿrkʿrecʿikʿ, hetakʿrkʿrikʿ*) | հետաքրքրեցին, հետաքրքրին* (hetakʿrkʿrecʿin, hetakʿrkʿrin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | հետաքրքրեմ (hetakʿrkʿrem) | հետաքրքրես (hetakʿrkʿres) | հետաքրքրի (hetakʿrkʿri) | հետաքրքրենք (hetakʿrkʿrenkʿ) | հետաքրքրեք (hetakʿrkʿrekʿ) | հետաքրքրեն (hetakʿrkʿren) | |
| past | հետաքրքրեի (hetakʿrkʿrei) | հետաքրքրեիր (hetakʿrkʿreir) | հետաքրքրեր (hetakʿrkʿrer) | հետաքրքրեինք (hetakʿrkʿreinkʿ) | հետաքրքրեիք (hetakʿrkʿreikʿ) | հետաքրքրեին (hetakʿrkʿrein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | կհետաքրքրեմ (khetakʿrkʿrem) | կհետաքրքրես (khetakʿrkʿres) | կհետաքրքրի (khetakʿrkʿri) | կհետաքրքրենք (khetakʿrkʿrenkʿ) | կհետաքրքրեք (khetakʿrkʿrekʿ) | կհետաքրքրեն (khetakʿrkʿren) | |
| past | կհետաքրքրեի (khetakʿrkʿrei) | կհետաքրքրեիր (khetakʿrkʿreir) | կհետաքրքրեր (khetakʿrkʿrer) | կհետաքրքրեինք (khetakʿrkʿreinkʿ) | կհետաքրքրեիք (khetakʿrkʿreikʿ) | կհետաքրքրեին (khetakʿrkʿrein) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | հետաքրքրի՛ր, հետաքրքրի՛* (hetakʿrkʿrír, hetakʿrkʿrí*) | — | — | հետաքրքրե՛ք, հետաքրքրեցե՛ք** (hetakʿrkʿrékʿ, hetakʿrkʿrecʿékʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
plain -el negative conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | չհետաքրքրել (čʿhetakʿrkʿrel) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| resultative participle | չհետաքրքրած (čʿhetakʿrkʿrac) | ||||||
| subject participle | չհետաքրքրող (čʿhetakʿrkʿroġ) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չեմ հետաքրքրում (čʿem hetakʿrkʿrum) | չես հետաքրքրում (čʿes hetakʿrkʿrum) | չի հետաքրքրում (čʿi hetakʿrkʿrum) | չենք հետաքրքրում (čʿenkʿ hetakʿrkʿrum) | չեք հետաքրքրում (čʿekʿ hetakʿrkʿrum) | չեն հետաքրքրում (čʿen hetakʿrkʿrum) | |
| past imperfective | չէի հետաքրքրում (čʿēi hetakʿrkʿrum) | չէիր հետաքրքրում (čʿēir hetakʿrkʿrum) | չէր հետաքրքրում (čʿēr hetakʿrkʿrum) | չէինք հետաքրքրում (čʿēinkʿ hetakʿrkʿrum) | չէիք հետաքրքրում (čʿēikʿ hetakʿrkʿrum) | չէին հետաքրքրում (čʿēin hetakʿrkʿrum) | |
| future | չեմ հետաքրքրելու (čʿem hetakʿrkʿrelu) | չես հետաքրքրելու (čʿes hetakʿrkʿrelu) | չի հետաքրքրելու (čʿi hetakʿrkʿrelu) | չենք հետաքրքրելու (čʿenkʿ hetakʿrkʿrelu) | չեք հետաքրքրելու (čʿekʿ hetakʿrkʿrelu) | չեն հետաքրքրելու (čʿen hetakʿrkʿrelu) | |
| past future | չէի հետաքրքրելու (čʿēi hetakʿrkʿrelu) | չէիր հետաքրքրելու (čʿēir hetakʿrkʿrelu) | չէր հետաքրքրելու (čʿēr hetakʿrkʿrelu) | չէինք հետաքրքրելու (čʿēinkʿ hetakʿrkʿrelu) | չէիք հետաքրքրելու (čʿēikʿ hetakʿrkʿrelu) | չէին հետաքրքրելու (čʿēin hetakʿrkʿrelu) | |
| present perfect | չեմ հետաքրքրել (čʿem hetakʿrkʿrel) | չես հետաքրքրել (čʿes hetakʿrkʿrel) | չի հետաքրքրել (čʿi hetakʿrkʿrel) | չենք հետաքրքրել (čʿenkʿ hetakʿrkʿrel) | չեք հետաքրքրել (čʿekʿ hetakʿrkʿrel) | չեն հետաքրքրել (čʿen hetakʿrkʿrel) | |
| pluperfect | չէի հետաքրքրել (čʿēi hetakʿrkʿrel) | չէիր հետաքրքրել (čʿēir hetakʿrkʿrel) | չէր հետաքրքրել (čʿēr hetakʿrkʿrel) | չէինք հետաքրքրել (čʿēinkʿ hetakʿrkʿrel) | չէիք հետաքրքրել (čʿēikʿ hetakʿrkʿrel) | չէին հետաքրքրել (čʿēin hetakʿrkʿrel) | |
| aorist (past perfective) | չհետաքրքրեցի, չհետաքրքրի* (čʿhetakʿrkʿrecʿi, čʿhetakʿrkʿri*) | չհետաքրքրեցիր, չհետաքրքրիր* (čʿhetakʿrkʿrecʿir, čʿhetakʿrkʿrir*) | չհետաքրքրեց (čʿhetakʿrkʿrecʿ) | չհետաքրքրեցինք, չհետաքրքրինք* (čʿhetakʿrkʿrecʿinkʿ, čʿhetakʿrkʿrinkʿ*) | չհետաքրքրեցիք, չհետաքրքրիք* (čʿhetakʿrkʿrecʿikʿ, čʿhetakʿrkʿrikʿ*) | չհետաքրքրեցին, չհետաքրքրին* (čʿhetakʿrkʿrecʿin, čʿhetakʿrkʿrin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չհետաքրքրեմ (čʿhetakʿrkʿrem) | չհետաքրքրես (čʿhetakʿrkʿres) | չհետաքրքրի (čʿhetakʿrkʿri) | չհետաքրքրենք (čʿhetakʿrkʿrenkʿ) | չհետաքրքրեք (čʿhetakʿrkʿrekʿ) | չհետաքրքրեն (čʿhetakʿrkʿren) | |
| past | չհետաքրքրեի (čʿhetakʿrkʿrei) | չհետաքրքրեիր (čʿhetakʿrkʿreir) | չհետաքրքրեր (čʿhetakʿrkʿrer) | չհետաքրքրեինք (čʿhetakʿrkʿreinkʿ) | չհետաքրքրեիք (čʿhetakʿrkʿreikʿ) | չհետաքրքրեին (čʿhetakʿrkʿrein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | չեմ հետաքրքրի (čʿem hetakʿrkʿri) | չես հետաքրքրի (čʿes hetakʿrkʿri) | չի հետաքրքրի (čʿi hetakʿrkʿri) | չենք հետաքրքրի (čʿenkʿ hetakʿrkʿri) | չեք հետաքրքրի (čʿekʿ hetakʿrkʿri) | չեն հետաքրքրի (čʿen hetakʿrkʿri) | |
| past | չէի հետաքրքրի (čʿēi hetakʿrkʿri) | չէիր հետաքրքրի (čʿēir hetakʿrkʿri) | չէր հետաքրքրի (čʿēr hetakʿrkʿri) | չէինք հետաքրքրի (čʿēinkʿ hetakʿrkʿri) | չէիք հետաքրքրի (čʿēikʿ hetakʿrkʿri) | չէին հետաքրքրի (čʿēin hetakʿrkʿri) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | մի՛ հետաքրքրիր, մի՛ հետաքրքրի* (mí hetakʿrkʿrir, mí hetakʿrkʿri*) | — | — | մի՛ հետաքրքրեք, մի՛ հետաքրքրեցեք** (mí hetakʿrkʿrekʿ, mí hetakʿrkʿrecʿekʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
declension of the nominalized infinitive, u-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular (singulare tantum) | ||||
|---|---|---|---|---|
| nominative | հետաքրքրել (hetakʿrkʿrel) | |||
| dative | հետաքրքրելու (hetakʿrkʿrelu) | |||
| ablative | հետաքրքրելուց (hetakʿrkʿrelucʿ) | |||
| instrumental | հետաքրքրելով (hetakʿrkʿrelov) | |||
| locative | հետաքրքրելում (hetakʿrkʿrelum) | |||
| definite forms | ||||
| nominative | հետաքրքրելը/հետաքրքրելն (hetakʿrkʿrelə/hetakʿrkʿreln) | |||
| dative | հետաքրքրելուն (hetakʿrkʿrelun) | |||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | հետաքրքրելս (hetakʿrkʿrels) | |||
| dative | հետաքրքրելուս (hetakʿrkʿrelus) | |||
| ablative | հետաքրքրելուցս (hetakʿrkʿrelucʿs) | |||
| instrumental | հետաքրքրելովս (hetakʿrkʿrelovs) | |||
| locative | հետաքրքրելումս (hetakʿrkʿrelums) | |||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | հետաքրքրելդ (hetakʿrkʿreld) | |||
| dative | հետաքրքրելուդ (hetakʿrkʿrelud) | |||
| ablative | հետաքրքրելուցդ (hetakʿrkʿrelucʿd) | |||
| instrumental | հետաքրքրելովդ (hetakʿrkʿrelovd) | |||
| locative | հետաքրքրելումդ (hetakʿrkʿrelumd) | |||
plain -el conjugation (Western Armenian)
| infinitive | հետաքրքրել (hetakʿrkʿrel) | evidential participle | հետաքրքրեր (hetakʿrkʿrer) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| passive | հետաքրքրուիլ (hetakʿrkʿruil) | future converb 1 | հետաքրքրելու (hetakʿrkʿrelu) | ||||
| causative | — | future converb 2 | հետաքրքրելիք (hetakʿrkʿrelikʿ) | ||||
| aorist stem | հետաքրքր- (hetakʿrkʿr-) | connegative converb (present) | հետաքրքրեր (hetakʿrkʿrer) | ||||
| resultative participle | հետաքրքրած (hetakʿrkʿrac) | connegative converb (past imperfect) | հետաքրքրեր (hetakʿrkʿrer) | ||||
| subject participle | հետաքրքրող (hetakʿrkʿroġ) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դուն | ան | մենք | դուք | անոնք | |
| present | կը հետաքրքրեմ (kə hetakʿrkʿrem) | կը հետաքրքրես (kə hetakʿrkʿres) | կը հետաքրքրէ (kə hetakʿrkʿrē) | կը հետաքրքրենք (kə hetakʿrkʿrenkʿ) | կը հետաքրքրէք (kə hetakʿrkʿrēkʿ) | կը հետաքրքրեն (kə hetakʿrkʿren) | |
| past imperfective | կը հետաքրքրէի (kə hetakʿrkʿrēi) | կը հետաքրքրէիր (kə hetakʿrkʿrēir) | կը հետաքրքրէր (kə hetakʿrkʿrēr) | կը հետաքրքրէինք (kə hetakʿrkʿrēinkʿ) | կը հետաքրքրէիք (kə hetakʿrkʿrēikʿ) | կը հետաքրքրէին (kə hetakʿrkʿrēin) | |
| future | պիտի հետաքրքրեմ (piti hetakʿrkʿrem) | պիտի հետաքրքրես (piti hetakʿrkʿres) | պիտի հետաքրքրէ (piti hetakʿrkʿrē) | պիտի հետաքրքրենք (piti hetakʿrkʿrenkʿ) | պիտի հետաքրքրէք (piti hetakʿrkʿrēkʿ) | պիտի հետաքրքրեն (piti hetakʿrkʿren) | |
| past future | պիտի հետաքրքրէի (piti hetakʿrkʿrēi) | պիտի հետաքրքրէիր (piti hetakʿrkʿrēir) | պիտի հետաքրքրէր (piti hetakʿrkʿrēr) | պիտի հետաքրքրէինք (piti hetakʿrkʿrēinkʿ) | պիտի հետաքրքրէիք (piti hetakʿrkʿrēikʿ) | պիտի հետաքրքրէին (piti hetakʿrkʿrēin) | |
| present perfect (non-evidential) | հետաքրքրած եմ (hetakʿrkʿrac em) | հետաքրքրած ես (hetakʿrkʿrac es) | հետաքրքրած է (hetakʿrkʿrac ē) | հետաքրքրած ենք (hetakʿrkʿrac enkʿ) | հետաքրքրած էք (hetakʿrkʿrac ēkʿ) | հետաքրքրած են (hetakʿrkʿrac en) | |
| pluperfect (non-evidential) | հետաքրքրած էի (hetakʿrkʿrac ēi) | հետաքրքրած էիր (hetakʿrkʿrac ēir) | հետաքրքրած էր (hetakʿrkʿrac ēr) | հետաքրքրած էինք (hetakʿrkʿrac ēinkʿ) | հետաքրքրած էիք (hetakʿrkʿrac ēikʿ) | հետաքրքրած էին (hetakʿrkʿrac ēin) | |
| present perfect (evidential) | հետաքրքրեր եմ (hetakʿrkʿrer em) | հետաքրքրեր ես (hetakʿrkʿrer es) | հետաքրքրեր է (hetakʿrkʿrer ē) | հետաքրքրեր ենք (hetakʿrkʿrer enkʿ) | հետաքրքրեր էք (hetakʿrkʿrer ēkʿ) | հետաքրքրեր են (hetakʿrkʿrer en) | |
| pluperfect (evidential) | հետաքրքրեր էի (hetakʿrkʿrer ēi) | հետաքրքրեր էիր (hetakʿrkʿrer ēir) | հետաքրքրեր էր (hetakʿrkʿrer ēr) | հետաքրքրեր էինք (hetakʿrkʿrer ēinkʿ) | հետաքրքրեր էիք (hetakʿrkʿrer ēikʿ) | հետաքրքրեր էին (hetakʿrkʿrer ēin) | |
| aorist (past perfective) | հետաքրքրեցի (hetakʿrkʿrecʿi) | հետաքրքրեցիր (hetakʿrkʿrecʿir) | հետաքրքրեց (hetakʿrkʿrecʿ) | հետաքրքրեցինք (hetakʿrkʿrecʿinkʿ) | հետաքրքրեցիք (hetakʿrkʿrecʿikʿ) | հետաքրքրեցին (hetakʿrkʿrecʿin) | |
| subjunctive | ես | դուն | ան | մենք | դուք | անոնք | |
| present | հետաքրքրեմ (hetakʿrkʿrem) | հետաքրքրես (hetakʿrkʿres) | հետաքրքրէ (hetakʿrkʿrē) | հետաքրքրենք (hetakʿrkʿrenkʿ) | հետաքրքրէք (hetakʿrkʿrēkʿ) | հետաքրքրեն (hetakʿrkʿren) | |
| past | հետաքրքրէի (hetakʿrkʿrēi) | հետաքրքրէիր (hetakʿrkʿrēir) | հետաքրքրէր (hetakʿrkʿrēr) | հետաքրքրէինք (hetakʿrkʿrēinkʿ) | հետաքրքրէիք (hetakʿrkʿrēikʿ) | հետաքրքրէին (hetakʿrkʿrēin) | |
| imperative | — | (դուն) | — | — | (դուք) | — | |
| — | հետաքրքրէ՛ (hetakʿrkʿrḗ) | — | — | հետաքրքրեցէ՛ք (hetakʿrkʿrecʿḗkʿ) | — | ||
| *colloquial | |||||||
plain -el negative conjugation (Western Armenian)
| infinitive | չհետաքրքրել (čʿhetakʿrkʿrel) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| resultative participle | չհետաքրքրած (čʿhetakʿrkʿrac) | ||||||
| subject participle | չհետաքրքրող (čʿhetakʿrkʿroġ) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դուն | ան | մենք | դուք | անոնք | |
| present | չեմ հետաքրքրեր (čʿem hetakʿrkʿrer) | չես հետաքրքրեր (čʿes hetakʿrkʿrer) | չի հետաքրքրեր (čʿi hetakʿrkʿrer) | չենք հետաքրքրեր (čʿenkʿ hetakʿrkʿrer) | չէք հետաքրքրեր (čʿēkʿ hetakʿrkʿrer) | չեն հետաքրքրեր (čʿen hetakʿrkʿrer) | |
| past imperfective | չէի հետաքրքրեր (čʿēi hetakʿrkʿrer) | չէիր հետաքրքրեր (čʿēir hetakʿrkʿrer) | չէր հետաքրքրեր (čʿēr hetakʿrkʿrer) | չէինք հետաքրքրեր (čʿēinkʿ hetakʿrkʿrer) | չէիք հետաքրքրեր (čʿēikʿ hetakʿrkʿrer) | չէին հետաքրքրեր (čʿēin hetakʿrkʿrer) | |
| future | պիտի չհետաքրքրեմ (piti čʿhetakʿrkʿrem) | պիտի չհետաքրքրես (piti čʿhetakʿrkʿres) | պիտի չհետաքրքրէ (piti čʿhetakʿrkʿrē) | պիտի չհետաքրքրենք (piti čʿhetakʿrkʿrenkʿ) | պիտի չհետաքրքրէք (piti čʿhetakʿrkʿrēkʿ) | պիտի չհետաքրքրեն (piti čʿhetakʿrkʿren) | |
| past future | պիտի չհետաքրքրէի (piti čʿhetakʿrkʿrēi) | պիտի չհետաքրքրէիր (piti čʿhetakʿrkʿrēir) | պիտի չհետաքրքրէր (piti čʿhetakʿrkʿrēr) | պիտի չհետաքրքրէինք (piti čʿhetakʿrkʿrēinkʿ) | պիտի չհետաքրքրէիք (piti čʿhetakʿrkʿrēikʿ) | պիտի չհետաքրքրէին (piti čʿhetakʿrkʿrēin) | |
| present perfect (non-evidential) | չեմ հետաքրքրած (čʿem hetakʿrkʿrac) | չես հետաքրքրած (čʿes hetakʿrkʿrac) | չէ հետաքրքրած (čʿē hetakʿrkʿrac) | չենք հետաքրքրած (čʿenkʿ hetakʿrkʿrac) | չէք հետաքրքրած (čʿēkʿ hetakʿrkʿrac) | չեն հետաքրքրած (čʿen hetakʿrkʿrac) | |
| pluperfect (non-evidential) | չէի հետաքրքրած (čʿēi hetakʿrkʿrac) | չէիր հետաքրքրած (čʿēir hetakʿrkʿrac) | չէր հետաքրքրած (čʿēr hetakʿrkʿrac) | չէինք հետաքրքրած (čʿēinkʿ hetakʿrkʿrac) | չէիք հետաքրքրած (čʿēikʿ hetakʿrkʿrac) | չէին հետաքրքրած (čʿēin hetakʿrkʿrac) | |
| present perfect (evidential) | չեմ հետաքրքրեր (čʿem hetakʿrkʿrer) | չես հետաքրքրեր (čʿes hetakʿrkʿrer) | չէ հետաքրքրեր (čʿē hetakʿrkʿrer) | չենք հետաքրքրեր (čʿenkʿ hetakʿrkʿrer) | չէք հետաքրքրեր (čʿēkʿ hetakʿrkʿrer) | չեն հետաքրքրեր (čʿen hetakʿrkʿrer) | |
| pluperfect (evidential) | չէի հետաքրքրեր (čʿēi hetakʿrkʿrer) | չէիր հետաքրքրեր (čʿēir hetakʿrkʿrer) | չէր հետաքրքրեր (čʿēr hetakʿrkʿrer) | չէինք հետաքրքրեր (čʿēinkʿ hetakʿrkʿrer) | չէիք հետաքրքրեր (čʿēikʿ hetakʿrkʿrer) | չէին հետաքրքրեր (čʿēin hetakʿrkʿrer) | |
| aorist (past perfective) | չհետաքրքրեցի (čʿhetakʿrkʿrecʿi) | չհետաքրքրեցիր (čʿhetakʿrkʿrecʿir) | չհետաքրքրեց (čʿhetakʿrkʿrecʿ) | չհետաքրքրեցինք (čʿhetakʿrkʿrecʿinkʿ) | չհետաքրքրեցիք (čʿhetakʿrkʿrecʿikʿ) | չհետաքրքրեցին (čʿhetakʿrkʿrecʿin) | |
| subjunctive | ես | դուն | ան | մենք | դուք | անոնք | |
| present | չհետաքրքրեմ (čʿhetakʿrkʿrem) | չհետաքրքրես (čʿhetakʿrkʿres) | չհետաքրքրէ (čʿhetakʿrkʿrē) | չհետաքրքրենք (čʿhetakʿrkʿrenkʿ) | չհետաքրքրէք (čʿhetakʿrkʿrēkʿ) | չհետաքրքրեն (čʿhetakʿrkʿren) | |
| past | չհետաքրքրէի (čʿhetakʿrkʿrēi) | չհետաքրքրէիր (čʿhetakʿrkʿrēir) | չհետաքրքրէր (čʿhetakʿrkʿrēr) | չհետաքրքրէինք (čʿhetakʿrkʿrēinkʿ) | չհետաքրքրէիք (čʿhetakʿrkʿrēikʿ) | չհետաքրքրէին (čʿhetakʿrkʿrēin) | |
| imperative | — | (դուն) | — | — | (դուք) | — | |
| — | մի՛ հետաքրքրեր (mí hetakʿrkʿrer) | — | — | մի՛ հետաքրքրէք (mí hetakʿrkʿrēkʿ) | — | ||
| *colloquial | |||||||
declension of the nominalized infinitive, u-type, inanimate (Western Armenian)
| singular (singulare tantum) | ||||
|---|---|---|---|---|
| nominative | հետաքրքրել (hetakʿrkʿrel) | |||
| dative | հետաքրքրելու (hetakʿrkʿrelu) | |||
| ablative | հետաքրքրելէ (hetakʿrkʿrelē) | |||
| instrumental | հետաքրքրելով (hetakʿrkʿrelov) | |||
| definite forms | ||||
| nominative | հետաքրքրելը/հետաքրքրելն (hetakʿrkʿrelə/hetakʿrkʿreln) | |||
| dative | հետաքրքրելուն (hetakʿrkʿrelun) | |||
| ablative | հետաքրքրելէն (hetakʿrkʿrelēn) | |||
| instrumental | հետաքրքրելովը/հետաքրքրելովն (hetakʿrkʿrelovə/hetakʿrkʿrelovn) | |||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | հետաքրքրելս (hetakʿrkʿrels) | |||
| dative | հետաքրքրելուս (hetakʿrkʿrelus) | |||
| ablative | հետաքրքրելէս (hetakʿrkʿrelēs) | |||
| instrumental | հետաքրքրելովս (hetakʿrkʿrelovs) | |||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | հետաքրքրելդ (hetakʿrkʿreld) | |||
| dative | հետաքրքրելուդ (hetakʿrkʿrelud) | |||
| ablative | հետաքրքրելէդ (hetakʿrkʿrelēd) | |||
| instrumental | հետաքրքրելովդ (hetakʿrkʿrelovd) | |||
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.