հնացնել
Armenian
Alternative forms
- հինցնել (hincʿnel) – Western Armenian
Etymology
From Old Armenian հնացուցանեմ (hnacʿucʿanem).
Pronunciation
- (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [hənɑt͡sʰˈnɛl]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [hənɑt͡sʰəˈnɛl]
Inflection
causative conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | հնացնել (hnacʿnel) | imperfective converb | հնացնում (hnacʿnum) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| passive | հնացվել (hnacʿvel) | simultaneous converb | հնացնելիս (hnacʿnelis) | ||||
| causative | — | perfective converb | հնացրել (hnacʿrel) | ||||
| aorist stem | հնացր- (hnacʿr-) | future converb I | հնացնելու (hnacʿnelu) | ||||
| resultative participle | հնացրած (hnacʿrac) | future converb II | հնացնելիք (hnacʿnelikʿ) | ||||
| subject participle | հնացնող (hnacʿnoł) | connegative converb | հնացնի (hnacʿni) | ||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | հնացնում եմ (hnacʿnum em) | հնացնում ես (hnacʿnum es) | հնացնում է (hnacʿnum ē) | հնացնում ենք (hnacʿnum enkʿ) | հնացնում եք (hnacʿnum ekʿ) | հնացնում են (hnacʿnum en) | |
| past imperfective | հնացնում էի (hnacʿnum ēi) | հնացնում էիր (hnacʿnum ēir) | հնացնում էր (hnacʿnum ēr) | հնացնում էինք (hnacʿnum ēinkʿ) | հնացնում էիք (hnacʿnum ēikʿ) | հնացնում էին (hnacʿnum ēin) | |
| future | հնացնելու եմ (hnacʿnelu em) | հնացնելու ես (hnacʿnelu es) | հնացնելու է (hnacʿnelu ē) | հնացնելու ենք (hnacʿnelu enkʿ) | հնացնելու եք (hnacʿnelu ekʿ) | հնացնելու են (hnacʿnelu en) | |
| past future | հնացնելու էի (hnacʿnelu ēi) | հնացնելու էիր (hnacʿnelu ēir) | հնացնելու էր (hnacʿnelu ēr) | հնացնելու էինք (hnacʿnelu ēinkʿ) | հնացնելու էիք (hnacʿnelu ēikʿ) | հնացնելու էին (hnacʿnelu ēin) | |
| present perfect | հնացրել եմ (hnacʿrel em) | հնացրել ես (hnacʿrel es) | հնացրել է (hnacʿrel ē) | հնացրել ենք (hnacʿrel enkʿ) | հնացրել եք (hnacʿrel ekʿ) | հնացրել են (hnacʿrel en) | |
| pluperfect | հնացրել էի (hnacʿrel ēi) | հնացրել էիր (hnacʿrel ēir) | հնացրել էր (hnacʿrel ēr) | հնացրել էինք (hnacʿrel ēinkʿ) | հնացրել էիք (hnacʿrel ēikʿ) | հնացրել էին (hnacʿrel ēin) | |
| aorist (past perfective) | հնացրի, հնացրեցի* (hnacʿri, hnacʿrecʿi*) | հնացրիր, հնացրեցիր* (hnacʿrir, hnacʿrecʿir*) | հնացրեց (hnacʿrecʿ) | հնացրինք, հնացրեցինք* (hnacʿrinkʿ, hnacʿrecʿinkʿ*) | հնացրիք, հնացրեցիք* (hnacʿrikʿ, hnacʿrecʿikʿ*) | հնացրին, հնացրեցին* (hnacʿrin, hnacʿrecʿin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | հնացնեմ (hnacʿnem) | հնացնես (hnacʿnes) | հնացնի (hnacʿni) | հնացնենք (hnacʿnenkʿ) | հնացնեք (hnacʿnekʿ) | հնացնեն (hnacʿnen) | |
| past | հնացնեի (hnacʿnei) | հնացնեիր (hnacʿneir) | հնացներ (hnacʿner) | հնացնեինք (hnacʿneinkʿ) | հնացնեիք (hnacʿneikʿ) | հնացնեին (hnacʿnein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | կհնացնեմ (khnacʿnem) | կհնացնես (khnacʿnes) | կհնացնի (khnacʿni) | կհնացնենք (khnacʿnenkʿ) | կհնացնեք (khnacʿnekʿ) | կհնացնեն (khnacʿnen) | |
| past | կհնացնեի (khnacʿnei) | կհնացնեիր (khnacʿneir) | կհնացներ (khnacʿner) | կհնացնեինք (khnacʿneinkʿ) | կհնացնեիք (khnacʿneikʿ) | կհնացնեին (khnacʿnein) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | հնացրո՛ւ, հնացրա՛* (hnacʿrú, hnacʿrá*) | — | — | հնացրե՛ք (hnacʿrékʿ) | — | ||
| *colloquial | |||||||
causative negative conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | չհնացնել (čʿhnacʿnel) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| resultative participle | չհնացրած (čʿhnacʿrac) | ||||||
| subject participle | չհնացնող (čʿhnacʿnoł) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չեմ հնացնում (čʿem hnacʿnum) | չես հնացնում (čʿes hnacʿnum) | չի հնացնում (čʿi hnacʿnum) | չենք հնացնում (čʿenkʿ hnacʿnum) | չեք հնացնում (čʿekʿ hnacʿnum) | չեն հնացնում (čʿen hnacʿnum) | |
| past imperfective | չէի հնացնում (čʿēi hnacʿnum) | չէիր հնացնում (čʿēir hnacʿnum) | չէր հնացնում (čʿēr hnacʿnum) | չէինք հնացնում (čʿēinkʿ hnacʿnum) | չէիք հնացնում (čʿēikʿ hnacʿnum) | չէին հնացնում (čʿēin hnacʿnum) | |
| future | չեմ հնացնելու (čʿem hnacʿnelu) | չես հնացնելու (čʿes hnacʿnelu) | չի հնացնելու (čʿi hnacʿnelu) | չենք հնացնելու (čʿenkʿ hnacʿnelu) | չեք հնացնելու (čʿekʿ hnacʿnelu) | չեն հնացնելու (čʿen hnacʿnelu) | |
| past future | չէի հնացնելու (čʿēi hnacʿnelu) | չէիր հնացնելու (čʿēir hnacʿnelu) | չէր հնացնելու (čʿēr hnacʿnelu) | չէինք հնացնելու (čʿēinkʿ hnacʿnelu) | չէիք հնացնելու (čʿēikʿ hnacʿnelu) | չէին հնացնելու (čʿēin hnacʿnelu) | |
| present perfect | չեմ հնացրել (čʿem hnacʿrel) | չես հնացրել (čʿes hnacʿrel) | չի հնացրել (čʿi hnacʿrel) | չենք հնացրել (čʿenkʿ hnacʿrel) | չեք հնացրել (čʿekʿ hnacʿrel) | չեն հնացրել (čʿen hnacʿrel) | |
| pluperfect | չէի հնացրել (čʿēi hnacʿrel) | չէիր հնացրել (čʿēir hnacʿrel) | չէր հնացրել (čʿēr hnacʿrel) | չէինք հնացրել (čʿēinkʿ hnacʿrel) | չէիք հնացրել (čʿēikʿ hnacʿrel) | չէին հնացրել (čʿēin hnacʿrel) | |
| aorist (past perfective) | չհնացրի, չհնացրեցի* (čʿhnacʿri, čʿhnacʿrecʿi*) | չհնացրիր, չհնացրեցիր* (čʿhnacʿrir, čʿhnacʿrecʿir*) | չհնացրեց (čʿhnacʿrecʿ) | չհնացրինք, չհնացրեցինք* (čʿhnacʿrinkʿ, čʿhnacʿrecʿinkʿ*) | չհնացրիք, չհնացրեցիք* (čʿhnacʿrikʿ, čʿhnacʿrecʿikʿ*) | չհնացրին, չհնացրեցին* (čʿhnacʿrin, čʿhnacʿrecʿin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չհնացնեմ (čʿhnacʿnem) | չհնացնես (čʿhnacʿnes) | չհնացնի (čʿhnacʿni) | չհնացնենք (čʿhnacʿnenkʿ) | չհնացնեք (čʿhnacʿnekʿ) | չհնացնեն (čʿhnacʿnen) | |
| past | չհնացնեի (čʿhnacʿnei) | չհնացնեիր (čʿhnacʿneir) | չհնացներ (čʿhnacʿner) | չհնացնեինք (čʿhnacʿneinkʿ) | չհնացնեիք (čʿhnacʿneikʿ) | չհնացնեին (čʿhnacʿnein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | չեմ հնացնի (čʿem hnacʿni) | չես հնացնի (čʿes hnacʿni) | չի հնացնի (čʿi hnacʿni) | չենք հնացնի (čʿenkʿ hnacʿni) | չեք հնացնի (čʿekʿ hnacʿni) | չեն հնացնի (čʿen hnacʿni) | |
| past | չէի հնացնի (čʿēi hnacʿni) | չէիր հնացնի (čʿēir hnacʿni) | չէր հնացնի (čʿēr hnacʿni) | չէինք հնացնի (čʿēinkʿ hnacʿni) | չէիք հնացնի (čʿēikʿ hnacʿni) | չէին հնացնի (čʿēin hnacʿni) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | մի՛ հնացրու, մի՛ հնացրա* (mí hnacʿru, mí hnacʿra*) | — | — | մի՛ հնացրեք (mí hnacʿrekʿ) | — | ||
| *colloquial | |||||||
declension of the nominalized infinitive, u-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular (singulare tantum) | ||||
|---|---|---|---|---|
| nominative | հնացնել (hnacʿnel) | |||
| dative | հնացնելու (hnacʿnelu) | |||
| ablative | հնացնելուց (hnacʿnelucʿ) | |||
| instrumental | հնացնելով (hnacʿnelov) | |||
| locative | հնացնելում (hnacʿnelum) | |||
| definite forms | ||||
| nominative | հնացնելը/հնացնելն (hnacʿnelə/hnacʿneln) | |||
| dative | հնացնելուն (hnacʿnelun) | |||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | հնացնելս (hnacʿnels) | |||
| dative | հնացնելուս (hnacʿnelus) | |||
| ablative | հնացնելուցս (hnacʿnelucʿs) | |||
| instrumental | հնացնելովս (hnacʿnelovs) | |||
| locative | հնացնելումս (hnacʿnelums) | |||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | հնացնելդ (hnacʿneld) | |||
| dative | հնացնելուդ (hnacʿnelud) | |||
| ablative | հնացնելուցդ (hnacʿnelucʿd) | |||
| instrumental | հնացնելովդ (hnacʿnelovd) | |||
| locative | հնացնելումդ (hnacʿnelumd) | |||
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.