մատնվել
Armenian
Alternative forms
- մատնուել (matnuel), մատնւել (matnwel) — traditional orthography spelling
Pronunciation
- (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [mɑtnəˈvel]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [mɑdnəˈvel]
Inflection
plain -el conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | մատնվել (matnvel) | imperfective converb | մատնվում (matnvum) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| passive | — | simultaneous converb | մատնվելիս (matnvelis) | ||||
| causative | — | perfective converb | մատնվել (matnvel) | ||||
| aorist stem | մատնվ- (matnv-) | future converb I | մատնվելու (matnvelu) | ||||
| resultative participle | մատնված (matnvac) | future converb II | մատնվելիք (matnvelikʿ) | ||||
| subject participle | մատնվող (matnvoġ) | connegative converb | մատնվի (matnvi) | ||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | մատնվում եմ (matnvum em) | մատնվում ես (matnvum es) | մատնվում է (matnvum ē) | մատնվում ենք (matnvum enkʿ) | մատնվում եք (matnvum ekʿ) | մատնվում են (matnvum en) | |
| past imperfective | մատնվում էի (matnvum ēi) | մատնվում էիր (matnvum ēir) | մատնվում էր (matnvum ēr) | մատնվում էինք (matnvum ēinkʿ) | մատնվում էիք (matnvum ēikʿ) | մատնվում էին (matnvum ēin) | |
| future | մատնվելու եմ (matnvelu em) | մատնվելու ես (matnvelu es) | մատնվելու է (matnvelu ē) | մատնվելու ենք (matnvelu enkʿ) | մատնվելու եք (matnvelu ekʿ) | մատնվելու են (matnvelu en) | |
| past future | մատնվելու էի (matnvelu ēi) | մատնվելու էիր (matnvelu ēir) | մատնվելու էր (matnvelu ēr) | մատնվելու էինք (matnvelu ēinkʿ) | մատնվելու էիք (matnvelu ēikʿ) | մատնվելու էին (matnvelu ēin) | |
| present perfect | մատնվել եմ (matnvel em) | մատնվել ես (matnvel es) | մատնվել է (matnvel ē) | մատնվել ենք (matnvel enkʿ) | մատնվել եք (matnvel ekʿ) | մատնվել են (matnvel en) | |
| pluperfect | մատնվել էի (matnvel ēi) | մատնվել էիր (matnvel ēir) | մատնվել էր (matnvel ēr) | մատնվել էինք (matnvel ēinkʿ) | մատնվել էիք (matnvel ēikʿ) | մատնվել էին (matnvel ēin) | |
| aorist (past perfective) | մատնվեցի, մատնվի* (matnvecʿi, matnvi*) | մատնվեցիր, մատնվիր* (matnvecʿir, matnvir*) | մատնվեց (matnvecʿ) | մատնվեցինք, մատնվինք* (matnvecʿinkʿ, matnvinkʿ*) | մատնվեցիք, մատնվիք* (matnvecʿikʿ, matnvikʿ*) | մատնվեցին, մատնվին* (matnvecʿin, matnvin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | մատնվեմ (matnvem) | մատնվես (matnves) | մատնվի (matnvi) | մատնվենք (matnvenkʿ) | մատնվեք (matnvekʿ) | մատնվեն (matnven) | |
| past | մատնվեի (matnvei) | մատնվեիր (matnveir) | մատնվեր (matnver) | մատնվեինք (matnveinkʿ) | մատնվեիք (matnveikʿ) | մատնվեին (matnvein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | կմատնվեմ (kmatnvem) | կմատնվես (kmatnves) | կմատնվի (kmatnvi) | կմատնվենք (kmatnvenkʿ) | կմատնվեք (kmatnvekʿ) | կմատնվեն (kmatnven) | |
| past | կմատնվեի (kmatnvei) | կմատնվեիր (kmatnveir) | կմատնվեր (kmatnver) | կմատնվեինք (kmatnveinkʿ) | կմատնվեիք (kmatnveikʿ) | կմատնվեին (kmatnvein) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | մատնվի՛ր, մատնվի՛* (matnvír, matnví*) | — | — | մատնվե՛ք, մատնվեցե՛ք** (matnvékʿ, matnvecʿékʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
plain -el negative conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | չմատնվել (čʿmatnvel) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| resultative participle | չմատնված (čʿmatnvac) | ||||||
| subject participle | չմատնվող (čʿmatnvoġ) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չեմ մատնվում (čʿem matnvum) | չես մատնվում (čʿes matnvum) | չի մատնվում (čʿi matnvum) | չենք մատնվում (čʿenkʿ matnvum) | չեք մատնվում (čʿekʿ matnvum) | չեն մատնվում (čʿen matnvum) | |
| past imperfective | չէի մատնվում (čʿēi matnvum) | չէիր մատնվում (čʿēir matnvum) | չէր մատնվում (čʿēr matnvum) | չէինք մատնվում (čʿēinkʿ matnvum) | չէիք մատնվում (čʿēikʿ matnvum) | չէին մատնվում (čʿēin matnvum) | |
| future | չեմ մատնվելու (čʿem matnvelu) | չես մատնվելու (čʿes matnvelu) | չի մատնվելու (čʿi matnvelu) | չենք մատնվելու (čʿenkʿ matnvelu) | չեք մատնվելու (čʿekʿ matnvelu) | չեն մատնվելու (čʿen matnvelu) | |
| past future | չէի մատնվելու (čʿēi matnvelu) | չէիր մատնվելու (čʿēir matnvelu) | չէր մատնվելու (čʿēr matnvelu) | չէինք մատնվելու (čʿēinkʿ matnvelu) | չէիք մատնվելու (čʿēikʿ matnvelu) | չէին մատնվելու (čʿēin matnvelu) | |
| present perfect | չեմ մատնվել (čʿem matnvel) | չես մատնվել (čʿes matnvel) | չի մատնվել (čʿi matnvel) | չենք մատնվել (čʿenkʿ matnvel) | չեք մատնվել (čʿekʿ matnvel) | չեն մատնվել (čʿen matnvel) | |
| pluperfect | չէի մատնվել (čʿēi matnvel) | չէիր մատնվել (čʿēir matnvel) | չէր մատնվել (čʿēr matnvel) | չէինք մատնվել (čʿēinkʿ matnvel) | չէիք մատնվել (čʿēikʿ matnvel) | չէին մատնվել (čʿēin matnvel) | |
| aorist (past perfective) | չմատնվեցի, չմատնվի* (čʿmatnvecʿi, čʿmatnvi*) | չմատնվեցիր, չմատնվիր* (čʿmatnvecʿir, čʿmatnvir*) | չմատնվեց (čʿmatnvecʿ) | չմատնվեցինք, չմատնվինք* (čʿmatnvecʿinkʿ, čʿmatnvinkʿ*) | չմատնվեցիք, չմատնվիք* (čʿmatnvecʿikʿ, čʿmatnvikʿ*) | չմատնվեցին, չմատնվին* (čʿmatnvecʿin, čʿmatnvin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չմատնվեմ (čʿmatnvem) | չմատնվես (čʿmatnves) | չմատնվի (čʿmatnvi) | չմատնվենք (čʿmatnvenkʿ) | չմատնվեք (čʿmatnvekʿ) | չմատնվեն (čʿmatnven) | |
| past | չմատնվեի (čʿmatnvei) | չմատնվեիր (čʿmatnveir) | չմատնվեր (čʿmatnver) | չմատնվեինք (čʿmatnveinkʿ) | չմատնվեիք (čʿmatnveikʿ) | չմատնվեին (čʿmatnvein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | չեմ մատնվի (čʿem matnvi) | չես մատնվի (čʿes matnvi) | չի մատնվի (čʿi matnvi) | չենք մատնվի (čʿenkʿ matnvi) | չեք մատնվի (čʿekʿ matnvi) | չեն մատնվի (čʿen matnvi) | |
| past | չէի մատնվի (čʿēi matnvi) | չէիր մատնվի (čʿēir matnvi) | չէր մատնվի (čʿēr matnvi) | չէինք մատնվի (čʿēinkʿ matnvi) | չէիք մատնվի (čʿēikʿ matnvi) | չէին մատնվի (čʿēin matnvi) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | մի՛ մատնվիր, մի՛ մատնվի* (mí matnvir, mí matnvi*) | — | — | մի՛ մատնվեք, մի՛ մատնվեցեք** (mí matnvekʿ, mí matnvecʿekʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
declension of the nominalized infinitive, u-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular (singulare tantum) | ||||
|---|---|---|---|---|
| nominative | մատնվել (matnvel) | |||
| dative | մատնվելու (matnvelu) | |||
| ablative | մատնվելուց (matnvelucʿ) | |||
| instrumental | մատնվելով (matnvelov) | |||
| locative | մատնվելում (matnvelum) | |||
| definite forms | ||||
| nominative | մատնվելը/մատնվելն (matnvelə/matnveln) | |||
| dative | մատնվելուն (matnvelun) | |||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | մատնվելս (matnvels) | |||
| dative | մատնվելուս (matnvelus) | |||
| ablative | մատնվելուցս (matnvelucʿs) | |||
| instrumental | մատնվելովս (matnvelovs) | |||
| locative | մատնվելումս (matnvelums) | |||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | մատնվելդ (matnveld) | |||
| dative | մատնվելուդ (matnvelud) | |||
| ablative | մատնվելուցդ (matnvelucʿd) | |||
| instrumental | մատնվելովդ (matnvelovd) | |||
| locative | մատնվելումդ (matnvelumd) | |||
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.