մաքսանենգություն
Armenian
Alternative forms
- մաքսանենգութիւն (makʿsanengutʿiwn) — traditional orthography spelling
Etymology
From մաքսանենգ (makʿsaneng) + -ություն (-utʿyun).
Pronunciation
- (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [mɑkʰsɑnɛŋɡuˈt͡sʰjun]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [mɑkʰsɑnɛŋkʰuˈtʰʏn]
Declension
n-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular | plural | |||
|---|---|---|---|---|
| nominative | մաքսանենգություն (makʿsanengutʿyun) | մաքսանենգություններ (makʿsanengutʿyunner) | ||
| dative | մաքսանենգության (makʿsanengutʿyan) | մաքսանենգությունների, մաքսանենգությանց** (makʿsanengutʿyunneri, makʿsanengutʿyancʿ**) | ||
| ablative | մաքսանենգությունից (makʿsanengutʿyunicʿ) | մաքսանենգություններից (makʿsanengutʿyunnericʿ) | ||
| instrumental | մաքսանենգությամբ, մաքսանենգությունով* (makʿsanengutʿyamb, makʿsanengutʿyunov*) | մաքսանենգություններով (makʿsanengutʿyunnerov) | ||
| locative | մաքսանենգությունում (makʿsanengutʿyunum) | մաքսանենգություններում (makʿsanengutʿyunnerum) | ||
| definite forms | ||||
| nominative | մաքսանենգությունը/մաքսանենգությունն (makʿsanengutʿyunə/makʿsanengutʿyunn) | մաքսանենգությունները/մաքսանենգություններն (makʿsanengutʿyunnerə/makʿsanengutʿyunnern) | ||
| dative | մաքսանենգությանը/մաքսանենգությանն (makʿsanengutʿyanə/makʿsanengutʿyann) | մաքսանենգություններին (makʿsanengutʿyunnerin) | ||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | մաքսանենգությունս (makʿsanengutʿyuns) | մաքսանենգություններս (makʿsanengutʿyunners) | ||
| dative | մաքսանենգությանս (makʿsanengutʿyans) | մաքսանենգություններիս, մաքսանենգությանցս** (makʿsanengutʿyunneris, makʿsanengutʿyancʿs**) | ||
| ablative | մաքսանենգությունիցս (makʿsanengutʿyunicʿs) | մաքսանենգություններիցս (makʿsanengutʿyunnericʿs) | ||
| instrumental | մաքսանենգությամբս, մաքսանենգությունովս* (makʿsanengutʿyambs, makʿsanengutʿyunovs*) | մաքսանենգություններովս (makʿsanengutʿyunnerovs) | ||
| locative | մաքսանենգությունումս (makʿsanengutʿyunums) | մաքսանենգություններումս (makʿsanengutʿyunnerums) | ||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | մաքսանենգությունդ (makʿsanengutʿyund) | մաքսանենգություններդ (makʿsanengutʿyunnerd) | ||
| dative | մաքսանենգությանդ (makʿsanengutʿyand) | մաքսանենգություններիդ, մաքսանենգությանցդ** (makʿsanengutʿyunnerid, makʿsanengutʿyancʿd**) | ||
| ablative | մաքսանենգությունիցդ (makʿsanengutʿyunicʿd) | մաքսանենգություններիցդ (makʿsanengutʿyunnericʿd) | ||
| instrumental | մաքսանենգությամբդ, մաքսանենգությունովդ* (makʿsanengutʿyambd, makʿsanengutʿyunovd*) | մաքսանենգություններովդ (makʿsanengutʿyunnerovd) | ||
| locative | մաքսանենգությունումդ (makʿsanengutʿyunumd) | մաքսանենգություններումդ (makʿsanengutʿyunnerumd) | ||
| *colloquial **dated | ||||
Further reading
- Aġayan, Ēduard (1976), “մաքսանենգություն”, in Ardi hayereni bacʿatrakan baṙaran [Explanatory Dictionary of Contemporary Armenian] (in Armenian), Yerevan: Hayastan
- Malxaseancʿ, Stepʿan (1944–1945), “մաքսանենգութիւն”, in Hayerēn bacʿatrakan baṙaran [Armenian Explanatory Dictionary] (in Armenian), Yerevan: State Publishing House
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.