մեկնաբանել
Armenian
Pronunciation
- (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [mɛknɑbɑˈnɛl]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [mɛɡnɑpʰɑˈnɛl]
Verb
մեկնաբանել • (meknabanel) (transitive)
- to explain, to interpret, to comment (upon)
- Չեմ ցանկանում մեկնաբանել նրա խոսքերը։ ― Čʿem cʿankanum meknabanel nra xoskʿerə. ― I don't want to comment on his words.
- 1867 – 1933, Nar-Dos :
- Դեռ կան մարդին, որոնք կրոնական գաղափարները մեկնաբանում են իբրև իրականություն։
- Deṙ kan mardin, oronkʿ kronakan gałapʿarnerə meknabanum en ibrew irakanutʿyun.
- There are still people who interpret religious ideas as reality.
- Դեռ կան մարդին, որոնք կրոնական գաղափարները մեկնաբանում են իբրև իրականություն։
Inflection
plain -el conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | մեկնաբանել (meknabanel) | imperfective converb | մեկնաբանում (meknabanum) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| passive | մեկնաբանվել (meknabanvel) | simultaneous converb | մեկնաբանելիս (meknabanelis) | ||||
| causative | — | perfective converb | մեկնաբանել (meknabanel) | ||||
| aorist stem | մեկնաբան- (meknaban-) | future converb I | մեկնաբանելու (meknabanelu) | ||||
| resultative participle | մեկնաբանած (meknabanac) | future converb II | մեկնաբանելիք (meknabanelikʿ) | ||||
| subject participle | մեկնաբանող (meknabanoł) | connegative converb | մեկնաբանի (meknabani) | ||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | մեկնաբանում եմ (meknabanum em) | մեկնաբանում ես (meknabanum es) | մեկնաբանում է (meknabanum ē) | մեկնաբանում ենք (meknabanum enkʿ) | մեկնաբանում եք (meknabanum ekʿ) | մեկնաբանում են (meknabanum en) | |
| past imperfective | մեկնաբանում էի (meknabanum ēi) | մեկնաբանում էիր (meknabanum ēir) | մեկնաբանում էր (meknabanum ēr) | մեկնաբանում էինք (meknabanum ēinkʿ) | մեկնաբանում էիք (meknabanum ēikʿ) | մեկնաբանում էին (meknabanum ēin) | |
| future | մեկնաբանելու եմ (meknabanelu em) | մեկնաբանելու ես (meknabanelu es) | մեկնաբանելու է (meknabanelu ē) | մեկնաբանելու ենք (meknabanelu enkʿ) | մեկնաբանելու եք (meknabanelu ekʿ) | մեկնաբանելու են (meknabanelu en) | |
| past future | մեկնաբանելու էի (meknabanelu ēi) | մեկնաբանելու էիր (meknabanelu ēir) | մեկնաբանելու էր (meknabanelu ēr) | մեկնաբանելու էինք (meknabanelu ēinkʿ) | մեկնաբանելու էիք (meknabanelu ēikʿ) | մեկնաբանելու էին (meknabanelu ēin) | |
| present perfect | մեկնաբանել եմ (meknabanel em) | մեկնաբանել ես (meknabanel es) | մեկնաբանել է (meknabanel ē) | մեկնաբանել ենք (meknabanel enkʿ) | մեկնաբանել եք (meknabanel ekʿ) | մեկնաբանել են (meknabanel en) | |
| pluperfect | մեկնաբանել էի (meknabanel ēi) | մեկնաբանել էիր (meknabanel ēir) | մեկնաբանել էր (meknabanel ēr) | մեկնաբանել էինք (meknabanel ēinkʿ) | մեկնաբանել էիք (meknabanel ēikʿ) | մեկնաբանել էին (meknabanel ēin) | |
| aorist (past perfective) | մեկնաբանեցի, մեկնաբանի* (meknabanecʿi, meknabani*) | մեկնաբանեցիր, մեկնաբանիր* (meknabanecʿir, meknabanir*) | մեկնաբանեց (meknabanecʿ) | մեկնաբանեցինք, մեկնաբանինք* (meknabanecʿinkʿ, meknabaninkʿ*) | մեկնաբանեցիք, մեկնաբանիք* (meknabanecʿikʿ, meknabanikʿ*) | մեկնաբանեցին, մեկնաբանին* (meknabanecʿin, meknabanin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | մեկնաբանեմ (meknabanem) | մեկնաբանես (meknabanes) | մեկնաբանի (meknabani) | մեկնաբանենք (meknabanenkʿ) | մեկնաբանեք (meknabanekʿ) | մեկնաբանեն (meknabanen) | |
| past | մեկնաբանեի (meknabanei) | մեկնաբանեիր (meknabaneir) | մեկնաբաներ (meknabaner) | մեկնաբանեինք (meknabaneinkʿ) | մեկնաբանեիք (meknabaneikʿ) | մեկնաբանեին (meknabanein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | կմեկնաբանեմ (kmeknabanem) | կմեկնաբանես (kmeknabanes) | կմեկնաբանի (kmeknabani) | կմեկնաբանենք (kmeknabanenkʿ) | կմեկնաբանեք (kmeknabanekʿ) | կմեկնաբանեն (kmeknabanen) | |
| past | կմեկնաբանեի (kmeknabanei) | կմեկնաբանեիր (kmeknabaneir) | կմեկնաբաներ (kmeknabaner) | կմեկնաբանեինք (kmeknabaneinkʿ) | կմեկնաբանեիք (kmeknabaneikʿ) | կմեկնաբանեին (kmeknabanein) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | մեկնաբանի՛ր, մեկնաբանի՛* (meknabanír, meknabaní*) | — | — | մեկնաբանե՛ք, մեկնաբանեցե՛ք** (meknabanékʿ, meknabanecʿékʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
plain -el negative conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | չմեկնաբանել (čʿmeknabanel) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| resultative participle | չմեկնաբանած (čʿmeknabanac) | ||||||
| subject participle | չմեկնաբանող (čʿmeknabanoł) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չեմ մեկնաբանում (čʿem meknabanum) | չես մեկնաբանում (čʿes meknabanum) | չի մեկնաբանում (čʿi meknabanum) | չենք մեկնաբանում (čʿenkʿ meknabanum) | չեք մեկնաբանում (čʿekʿ meknabanum) | չեն մեկնաբանում (čʿen meknabanum) | |
| past imperfective | չէի մեկնաբանում (čʿēi meknabanum) | չէիր մեկնաբանում (čʿēir meknabanum) | չէր մեկնաբանում (čʿēr meknabanum) | չէինք մեկնաբանում (čʿēinkʿ meknabanum) | չէիք մեկնաբանում (čʿēikʿ meknabanum) | չէին մեկնաբանում (čʿēin meknabanum) | |
| future | չեմ մեկնաբանելու (čʿem meknabanelu) | չես մեկնաբանելու (čʿes meknabanelu) | չի մեկնաբանելու (čʿi meknabanelu) | չենք մեկնաբանելու (čʿenkʿ meknabanelu) | չեք մեկնաբանելու (čʿekʿ meknabanelu) | չեն մեկնաբանելու (čʿen meknabanelu) | |
| past future | չէի մեկնաբանելու (čʿēi meknabanelu) | չէիր մեկնաբանելու (čʿēir meknabanelu) | չէր մեկնաբանելու (čʿēr meknabanelu) | չէինք մեկնաբանելու (čʿēinkʿ meknabanelu) | չէիք մեկնաբանելու (čʿēikʿ meknabanelu) | չէին մեկնաբանելու (čʿēin meknabanelu) | |
| present perfect | չեմ մեկնաբանել (čʿem meknabanel) | չես մեկնաբանել (čʿes meknabanel) | չի մեկնաբանել (čʿi meknabanel) | չենք մեկնաբանել (čʿenkʿ meknabanel) | չեք մեկնաբանել (čʿekʿ meknabanel) | չեն մեկնաբանել (čʿen meknabanel) | |
| pluperfect | չէի մեկնաբանել (čʿēi meknabanel) | չէիր մեկնաբանել (čʿēir meknabanel) | չէր մեկնաբանել (čʿēr meknabanel) | չէինք մեկնաբանել (čʿēinkʿ meknabanel) | չէիք մեկնաբանել (čʿēikʿ meknabanel) | չէին մեկնաբանել (čʿēin meknabanel) | |
| aorist (past perfective) | չմեկնաբանեցի, չմեկնաբանի* (čʿmeknabanecʿi, čʿmeknabani*) | չմեկնաբանեցիր, չմեկնաբանիր* (čʿmeknabanecʿir, čʿmeknabanir*) | չմեկնաբանեց (čʿmeknabanecʿ) | չմեկնաբանեցինք, չմեկնաբանինք* (čʿmeknabanecʿinkʿ, čʿmeknabaninkʿ*) | չմեկնաբանեցիք, չմեկնաբանիք* (čʿmeknabanecʿikʿ, čʿmeknabanikʿ*) | չմեկնաբանեցին, չմեկնաբանին* (čʿmeknabanecʿin, čʿmeknabanin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չմեկնաբանեմ (čʿmeknabanem) | չմեկնաբանես (čʿmeknabanes) | չմեկնաբանի (čʿmeknabani) | չմեկնաբանենք (čʿmeknabanenkʿ) | չմեկնաբանեք (čʿmeknabanekʿ) | չմեկնաբանեն (čʿmeknabanen) | |
| past | չմեկնաբանեի (čʿmeknabanei) | չմեկնաբանեիր (čʿmeknabaneir) | չմեկնաբաներ (čʿmeknabaner) | չմեկնաբանեինք (čʿmeknabaneinkʿ) | չմեկնաբանեիք (čʿmeknabaneikʿ) | չմեկնաբանեին (čʿmeknabanein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | չեմ մեկնաբանի (čʿem meknabani) | չես մեկնաբանի (čʿes meknabani) | չի մեկնաբանի (čʿi meknabani) | չենք մեկնաբանի (čʿenkʿ meknabani) | չեք մեկնաբանի (čʿekʿ meknabani) | չեն մեկնաբանի (čʿen meknabani) | |
| past | չէի մեկնաբանի (čʿēi meknabani) | չէիր մեկնաբանի (čʿēir meknabani) | չէր մեկնաբանի (čʿēr meknabani) | չէինք մեկնաբանի (čʿēinkʿ meknabani) | չէիք մեկնաբանի (čʿēikʿ meknabani) | չէին մեկնաբանի (čʿēin meknabani) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | մի՛ մեկնաբանիր, մի՛ մեկնաբանի* (mí meknabanir, mí meknabani*) | — | — | մի՛ մեկնաբանեք, մի՛ մեկնաբանեցեք** (mí meknabanekʿ, mí meknabanecʿekʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
declension of the nominalized infinitive, u-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular (singulare tantum) | ||||
|---|---|---|---|---|
| nominative | մեկնաբանել (meknabanel) | |||
| dative | մեկնաբանելու (meknabanelu) | |||
| ablative | մեկնաբանելուց (meknabanelucʿ) | |||
| instrumental | մեկնաբանելով (meknabanelov) | |||
| locative | մեկնաբանելում (meknabanelum) | |||
| definite forms | ||||
| nominative | մեկնաբանելը/մեկնաբանելն (meknabanelə/meknabaneln) | |||
| dative | մեկնաբանելուն (meknabanelun) | |||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | մեկնաբանելս (meknabanels) | |||
| dative | մեկնաբանելուս (meknabanelus) | |||
| ablative | մեկնաբանելուցս (meknabanelucʿs) | |||
| instrumental | մեկնաբանելովս (meknabanelovs) | |||
| locative | մեկնաբանելումս (meknabanelums) | |||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | մեկնաբանելդ (meknabaneld) | |||
| dative | մեկնաբանելուդ (meknabanelud) | |||
| ablative | մեկնաբանելուցդ (meknabanelucʿd) | |||
| instrumental | մեկնաբանելովդ (meknabanelovd) | |||
| locative | մեկնաբանելումդ (meknabanelumd) | |||
Derived terms
- մեկնաբան (meknaban)
- մեկնաբանություն (meknabanutʿyun)
- մեկնաբանում (meknabanum)
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.