մեղադրվել
Armenian
Pronunciation
- (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [meʁɑdəɾˈvel]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [meʁɑtʰəɾˈvel]
Verb
մեղադրվել • (meġadrvel) (traditional orthography spelling մեղադրուել or մեղադրւել)
- mediopassive of մեղադրել (meġadrel)
Inflection
plain -el conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | մեղադրվել (meġadrvel) | imperfective converb | մեղադրվում (meġadrvum) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| passive | — | simultaneous converb | մեղադրվելիս (meġadrvelis) | ||||
| causative | — | perfective converb | մեղադրվել (meġadrvel) | ||||
| aorist stem | մեղադրվ- (meġadrv-) | future converb I | մեղադրվելու (meġadrvelu) | ||||
| resultative participle | մեղադրված (meġadrvac) | future converb II | մեղադրվելիք (meġadrvelikʿ) | ||||
| subject participle | մեղադրվող (meġadrvoġ) | connegative converb | մեղադրվի (meġadrvi) | ||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | մեղադրվում եմ (meġadrvum em) | մեղադրվում ես (meġadrvum es) | մեղադրվում է (meġadrvum ē) | մեղադրվում ենք (meġadrvum enkʿ) | մեղադրվում եք (meġadrvum ekʿ) | մեղադրվում են (meġadrvum en) | |
| past imperfective | մեղադրվում էի (meġadrvum ēi) | մեղադրվում էիր (meġadrvum ēir) | մեղադրվում էր (meġadrvum ēr) | մեղադրվում էինք (meġadrvum ēinkʿ) | մեղադրվում էիք (meġadrvum ēikʿ) | մեղադրվում էին (meġadrvum ēin) | |
| future | մեղադրվելու եմ (meġadrvelu em) | մեղադրվելու ես (meġadrvelu es) | մեղադրվելու է (meġadrvelu ē) | մեղադրվելու ենք (meġadrvelu enkʿ) | մեղադրվելու եք (meġadrvelu ekʿ) | մեղադրվելու են (meġadrvelu en) | |
| past future | մեղադրվելու էի (meġadrvelu ēi) | մեղադրվելու էիր (meġadrvelu ēir) | մեղադրվելու էր (meġadrvelu ēr) | մեղադրվելու էինք (meġadrvelu ēinkʿ) | մեղադրվելու էիք (meġadrvelu ēikʿ) | մեղադրվելու էին (meġadrvelu ēin) | |
| present perfect | մեղադրվել եմ (meġadrvel em) | մեղադրվել ես (meġadrvel es) | մեղադրվել է (meġadrvel ē) | մեղադրվել ենք (meġadrvel enkʿ) | մեղադրվել եք (meġadrvel ekʿ) | մեղադրվել են (meġadrvel en) | |
| pluperfect | մեղադրվել էի (meġadrvel ēi) | մեղադրվել էիր (meġadrvel ēir) | մեղադրվել էր (meġadrvel ēr) | մեղադրվել էինք (meġadrvel ēinkʿ) | մեղադրվել էիք (meġadrvel ēikʿ) | մեղադրվել էին (meġadrvel ēin) | |
| aorist (past perfective) | մեղադրվեցի, մեղադրվի* (meġadrvecʿi, meġadrvi*) | մեղադրվեցիր, մեղադրվիր* (meġadrvecʿir, meġadrvir*) | մեղադրվեց (meġadrvecʿ) | մեղադրվեցինք, մեղադրվինք* (meġadrvecʿinkʿ, meġadrvinkʿ*) | մեղադրվեցիք, մեղադրվիք* (meġadrvecʿikʿ, meġadrvikʿ*) | մեղադրվեցին, մեղադրվին* (meġadrvecʿin, meġadrvin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | մեղադրվեմ (meġadrvem) | մեղադրվես (meġadrves) | մեղադրվի (meġadrvi) | մեղադրվենք (meġadrvenkʿ) | մեղադրվեք (meġadrvekʿ) | մեղադրվեն (meġadrven) | |
| past | մեղադրվեի (meġadrvei) | մեղադրվեիր (meġadrveir) | մեղադրվեր (meġadrver) | մեղադրվեինք (meġadrveinkʿ) | մեղադրվեիք (meġadrveikʿ) | մեղադրվեին (meġadrvein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | կմեղադրվեմ (kmeġadrvem) | կմեղադրվես (kmeġadrves) | կմեղադրվի (kmeġadrvi) | կմեղադրվենք (kmeġadrvenkʿ) | կմեղադրվեք (kmeġadrvekʿ) | կմեղադրվեն (kmeġadrven) | |
| past | կմեղադրվեի (kmeġadrvei) | կմեղադրվեիր (kmeġadrveir) | կմեղադրվեր (kmeġadrver) | կմեղադրվեինք (kmeġadrveinkʿ) | կմեղադրվեիք (kmeġadrveikʿ) | կմեղադրվեին (kmeġadrvein) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | մեղադրվի՛ր, մեղադրվի՛* (meġadrvír, meġadrví*) | — | — | մեղադրվե՛ք, մեղադրվեցե՛ք** (meġadrvékʿ, meġadrvecʿékʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
plain -el negative conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | չմեղադրվել (čʿmeġadrvel) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| resultative participle | չմեղադրված (čʿmeġadrvac) | ||||||
| subject participle | չմեղադրվող (čʿmeġadrvoġ) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չեմ մեղադրվում (čʿem meġadrvum) | չես մեղադրվում (čʿes meġadrvum) | չի մեղադրվում (čʿi meġadrvum) | չենք մեղադրվում (čʿenkʿ meġadrvum) | չեք մեղադրվում (čʿekʿ meġadrvum) | չեն մեղադրվում (čʿen meġadrvum) | |
| past imperfective | չէի մեղադրվում (čʿēi meġadrvum) | չէիր մեղադրվում (čʿēir meġadrvum) | չէր մեղադրվում (čʿēr meġadrvum) | չէինք մեղադրվում (čʿēinkʿ meġadrvum) | չէիք մեղադրվում (čʿēikʿ meġadrvum) | չէին մեղադրվում (čʿēin meġadrvum) | |
| future | չեմ մեղադրվելու (čʿem meġadrvelu) | չես մեղադրվելու (čʿes meġadrvelu) | չի մեղադրվելու (čʿi meġadrvelu) | չենք մեղադրվելու (čʿenkʿ meġadrvelu) | չեք մեղադրվելու (čʿekʿ meġadrvelu) | չեն մեղադրվելու (čʿen meġadrvelu) | |
| past future | չէի մեղադրվելու (čʿēi meġadrvelu) | չէիր մեղադրվելու (čʿēir meġadrvelu) | չէր մեղադրվելու (čʿēr meġadrvelu) | չէինք մեղադրվելու (čʿēinkʿ meġadrvelu) | չէիք մեղադրվելու (čʿēikʿ meġadrvelu) | չէին մեղադրվելու (čʿēin meġadrvelu) | |
| present perfect | չեմ մեղադրվել (čʿem meġadrvel) | չես մեղադրվել (čʿes meġadrvel) | չի մեղադրվել (čʿi meġadrvel) | չենք մեղադրվել (čʿenkʿ meġadrvel) | չեք մեղադրվել (čʿekʿ meġadrvel) | չեն մեղադրվել (čʿen meġadrvel) | |
| pluperfect | չէի մեղադրվել (čʿēi meġadrvel) | չէիր մեղադրվել (čʿēir meġadrvel) | չէր մեղադրվել (čʿēr meġadrvel) | չէինք մեղադրվել (čʿēinkʿ meġadrvel) | չէիք մեղադրվել (čʿēikʿ meġadrvel) | չէին մեղադրվել (čʿēin meġadrvel) | |
| aorist (past perfective) | չմեղադրվեցի, չմեղադրվի* (čʿmeġadrvecʿi, čʿmeġadrvi*) | չմեղադրվեցիր, չմեղադրվիր* (čʿmeġadrvecʿir, čʿmeġadrvir*) | չմեղադրվեց (čʿmeġadrvecʿ) | չմեղադրվեցինք, չմեղադրվինք* (čʿmeġadrvecʿinkʿ, čʿmeġadrvinkʿ*) | չմեղադրվեցիք, չմեղադրվիք* (čʿmeġadrvecʿikʿ, čʿmeġadrvikʿ*) | չմեղադրվեցին, չմեղադրվին* (čʿmeġadrvecʿin, čʿmeġadrvin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չմեղադրվեմ (čʿmeġadrvem) | չմեղադրվես (čʿmeġadrves) | չմեղադրվի (čʿmeġadrvi) | չմեղադրվենք (čʿmeġadrvenkʿ) | չմեղադրվեք (čʿmeġadrvekʿ) | չմեղադրվեն (čʿmeġadrven) | |
| past | չմեղադրվեի (čʿmeġadrvei) | չմեղադրվեիր (čʿmeġadrveir) | չմեղադրվեր (čʿmeġadrver) | չմեղադրվեինք (čʿmeġadrveinkʿ) | չմեղադրվեիք (čʿmeġadrveikʿ) | չմեղադրվեին (čʿmeġadrvein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | չեմ մեղադրվի (čʿem meġadrvi) | չես մեղադրվի (čʿes meġadrvi) | չի մեղադրվի (čʿi meġadrvi) | չենք մեղադրվի (čʿenkʿ meġadrvi) | չեք մեղադրվի (čʿekʿ meġadrvi) | չեն մեղադրվի (čʿen meġadrvi) | |
| past | չէի մեղադրվի (čʿēi meġadrvi) | չէիր մեղադրվի (čʿēir meġadrvi) | չէր մեղադրվի (čʿēr meġadrvi) | չէինք մեղադրվի (čʿēinkʿ meġadrvi) | չէիք մեղադրվի (čʿēikʿ meġadrvi) | չէին մեղադրվի (čʿēin meġadrvi) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | մի՛ մեղադրվիր, մի՛ մեղադրվի* (mí meġadrvir, mí meġadrvi*) | — | — | մի՛ մեղադրվեք, մի՛ մեղադրվեցեք** (mí meġadrvekʿ, mí meġadrvecʿekʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
declension of the nominalized infinitive, u-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular (singulare tantum) | ||||
|---|---|---|---|---|
| nominative | մեղադրվել (meġadrvel) | |||
| dative | մեղադրվելու (meġadrvelu) | |||
| ablative | մեղադրվելուց (meġadrvelucʿ) | |||
| instrumental | մեղադրվելով (meġadrvelov) | |||
| locative | մեղադրվելում (meġadrvelum) | |||
| definite forms | ||||
| nominative | մեղադրվելը/մեղադրվելն (meġadrvelə/meġadrveln) | |||
| dative | մեղադրվելուն (meġadrvelun) | |||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | մեղադրվելս (meġadrvels) | |||
| dative | մեղադրվելուս (meġadrvelus) | |||
| ablative | մեղադրվելուցս (meġadrvelucʿs) | |||
| instrumental | մեղադրվելովս (meġadrvelovs) | |||
| locative | մեղադրվելումս (meġadrvelums) | |||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | մեղադրվելդ (meġadrveld) | |||
| dative | մեղադրվելուդ (meġadrvelud) | |||
| ablative | մեղադրվելուցդ (meġadrvelucʿd) | |||
| instrumental | մեղադրվելովդ (meġadrvelovd) | |||
| locative | մեղադրվելումդ (meġadrvelumd) | |||
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.