միասնականացում
Armenian
Etymology
միասնականացնել (miasnakanacʿnel) + -ում (-um)
Pronunciation
- (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [mjɑsnɑkɑnɑˈt͡sʰum]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [mjɑsnɑɡɑnɑˈt͡sʰum]
Declension
n-type/i-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular | plural | |||
|---|---|---|---|---|
| nominative | միասնականացում (miasnakanacʿum) | միասնականացումներ (miasnakanacʿumner) | ||
| dative | միասնականացման, միասնականացումի (miasnakanacʿman, miasnakanacʿumi) | միասնականացումների (miasnakanacʿumneri) | ||
| ablative | միասնականացումից (miasnakanacʿumicʿ) | միասնականացումներից (miasnakanacʿumnericʿ) | ||
| instrumental | միասնականացմամբ, միասնականացումով (miasnakanacʿmamb, miasnakanacʿumov) | միասնականացումներով (miasnakanacʿumnerov) | ||
| locative | միասնականացումում* (miasnakanacʿumum*) | միասնականացումներում (miasnakanacʿumnerum) | ||
| definite forms | ||||
| nominative | միասնականացումը/միասնականացումն (miasnakanacʿumə/miasnakanacʿumn) | միասնականացումները/միասնականացումներն (miasnakanacʿumnerə/miasnakanacʿumnern) | ||
| dative | միասնականացմանը/միասնականացմանն, միասնականացումին (miasnakanacʿmanə/miasnakanacʿmann, miasnakanacʿumin) | միասնականացումներին (miasnakanacʿumnerin) | ||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | միասնականացումս (miasnakanacʿums) | միասնականացումներս (miasnakanacʿumners) | ||
| dative | միասնականացմանս/միասնականացումիս (miasnakanacʿmans/miasnakanacʿumis) | միասնականացումներիս (miasnakanacʿumneris) | ||
| ablative | միասնականացումիցս (miasnakanacʿumicʿs) | միասնականացումներիցս (miasnakanacʿumnericʿs) | ||
| instrumental | միասնականացումովս (miasnakanacʿumovs) | միասնականացումներովս (miasnakanacʿumnerovs) | ||
| locative | միասնականացումումս* (miasnakanacʿumums*) | միասնականացումներումս (miasnakanacʿumnerums) | ||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | միասնականացումդ (miasnakanacʿumd) | միասնականացումներդ (miasnakanacʿumnerd) | ||
| dative | միասնականացմանդ/միասնականացումիդ (miasnakanacʿmand/miasnakanacʿumid) | միասնականացումներիդ (miasnakanacʿumnerid) | ||
| ablative | միասնականացումիցդ (miasnakanacʿumicʿd) | միասնականացումներիցդ (miasnakanacʿumnericʿd) | ||
| instrumental | միասնականացումովդ (miasnakanacʿumovd) | միասնականացումներովդ (miasnakanacʿumnerovd) | ||
| locative | միասնականացումումդ* (miasnakanacʿumumd*) | միասնականացումներումդ (miasnakanacʿumnerumd) | ||
| *the singular locative is seldom used | ||||
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.