մտապահել
Armenian
Pronunciation
- (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [mətɑpɑˈhɛl]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [mədɑbɑˈhɛl]
- Hyphenation: մտա‧պա‧հել
Inflection
plain -el conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | մտապահել (mtapahel) | imperfective converb | մտապահում (mtapahum) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| passive | մտապահվել (mtapahvel) | simultaneous converb | մտապահելիս (mtapahelis) | ||||
| causative | — | perfective converb | մտապահել (mtapahel) | ||||
| aorist stem | մտապահ- (mtapah-) | future converb I | մտապահելու (mtapahelu) | ||||
| resultative participle | մտապահած (mtapahac) | future converb II | մտապահելիք (mtapahelikʿ) | ||||
| subject participle | մտապահող (mtapahoġ) | connegative converb | մտապահի (mtapahi) | ||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | մտապահում եմ (mtapahum em) | մտապահում ես (mtapahum es) | մտապահում է (mtapahum ē) | մտապահում ենք (mtapahum enkʿ) | մտապահում եք (mtapahum ekʿ) | մտապահում են (mtapahum en) | |
| past imperfective | մտապահում էի (mtapahum ēi) | մտապահում էիր (mtapahum ēir) | մտապահում էր (mtapahum ēr) | մտապահում էինք (mtapahum ēinkʿ) | մտապահում էիք (mtapahum ēikʿ) | մտապահում էին (mtapahum ēin) | |
| future | մտապահելու եմ (mtapahelu em) | մտապահելու ես (mtapahelu es) | մտապահելու է (mtapahelu ē) | մտապահելու ենք (mtapahelu enkʿ) | մտապահելու եք (mtapahelu ekʿ) | մտապահելու են (mtapahelu en) | |
| past future | մտապահելու էի (mtapahelu ēi) | մտապահելու էիր (mtapahelu ēir) | մտապահելու էր (mtapahelu ēr) | մտապահելու էինք (mtapahelu ēinkʿ) | մտապահելու էիք (mtapahelu ēikʿ) | մտապահելու էին (mtapahelu ēin) | |
| present perfect | մտապահել եմ (mtapahel em) | մտապահել ես (mtapahel es) | մտապահել է (mtapahel ē) | մտապահել ենք (mtapahel enkʿ) | մտապահել եք (mtapahel ekʿ) | մտապահել են (mtapahel en) | |
| pluperfect | մտապահել էի (mtapahel ēi) | մտապահել էիր (mtapahel ēir) | մտապահել էր (mtapahel ēr) | մտապահել էինք (mtapahel ēinkʿ) | մտապահել էիք (mtapahel ēikʿ) | մտապահել էին (mtapahel ēin) | |
| aorist (past perfective) | մտապահեցի, մտապահի* (mtapahecʿi, mtapahi*) | մտապահեցիր, մտապահիր* (mtapahecʿir, mtapahir*) | մտապահեց (mtapahecʿ) | մտապահեցինք, մտապահինք* (mtapahecʿinkʿ, mtapahinkʿ*) | մտապահեցիք, մտապահիք* (mtapahecʿikʿ, mtapahikʿ*) | մտապահեցին, մտապահին* (mtapahecʿin, mtapahin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | մտապահեմ (mtapahem) | մտապահես (mtapahes) | մտապահի (mtapahi) | մտապահենք (mtapahenkʿ) | մտապահեք (mtapahekʿ) | մտապահեն (mtapahen) | |
| past | մտապահեի (mtapahei) | մտապահեիր (mtapaheir) | մտապահեր (mtapaher) | մտապահեինք (mtapaheinkʿ) | մտապահեիք (mtapaheikʿ) | մտապահեին (mtapahein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | կմտապահեմ (kmtapahem) | կմտապահես (kmtapahes) | կմտապահի (kmtapahi) | կմտապահենք (kmtapahenkʿ) | կմտապահեք (kmtapahekʿ) | կմտապահեն (kmtapahen) | |
| past | կմտապահեի (kmtapahei) | կմտապահեիր (kmtapaheir) | կմտապահեր (kmtapaher) | կմտապահեինք (kmtapaheinkʿ) | կմտապահեիք (kmtapaheikʿ) | կմտապահեին (kmtapahein) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | մտապահի՛ր, մտապահի՛* (mtapahír, mtapahí*) | — | — | մտապահե՛ք, մտապահեցե՛ք** (mtapahékʿ, mtapahecʿékʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
plain -el negative conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | չմտապահել (čʿmtapahel) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| resultative participle | չմտապահած (čʿmtapahac) | ||||||
| subject participle | չմտապահող (čʿmtapahoġ) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չեմ մտապահում (čʿem mtapahum) | չես մտապահում (čʿes mtapahum) | չի մտապահում (čʿi mtapahum) | չենք մտապահում (čʿenkʿ mtapahum) | չեք մտապահում (čʿekʿ mtapahum) | չեն մտապահում (čʿen mtapahum) | |
| past imperfective | չէի մտապահում (čʿēi mtapahum) | չէիր մտապահում (čʿēir mtapahum) | չէր մտապահում (čʿēr mtapahum) | չէինք մտապահում (čʿēinkʿ mtapahum) | չէիք մտապահում (čʿēikʿ mtapahum) | չէին մտապահում (čʿēin mtapahum) | |
| future | չեմ մտապահելու (čʿem mtapahelu) | չես մտապահելու (čʿes mtapahelu) | չի մտապահելու (čʿi mtapahelu) | չենք մտապահելու (čʿenkʿ mtapahelu) | չեք մտապահելու (čʿekʿ mtapahelu) | չեն մտապահելու (čʿen mtapahelu) | |
| past future | չէի մտապահելու (čʿēi mtapahelu) | չէիր մտապահելու (čʿēir mtapahelu) | չէր մտապահելու (čʿēr mtapahelu) | չէինք մտապահելու (čʿēinkʿ mtapahelu) | չէիք մտապահելու (čʿēikʿ mtapahelu) | չէին մտապահելու (čʿēin mtapahelu) | |
| present perfect | չեմ մտապահել (čʿem mtapahel) | չես մտապահել (čʿes mtapahel) | չի մտապահել (čʿi mtapahel) | չենք մտապահել (čʿenkʿ mtapahel) | չեք մտապահել (čʿekʿ mtapahel) | չեն մտապահել (čʿen mtapahel) | |
| pluperfect | չէի մտապահել (čʿēi mtapahel) | չէիր մտապահել (čʿēir mtapahel) | չէր մտապահել (čʿēr mtapahel) | չէինք մտապահել (čʿēinkʿ mtapahel) | չէիք մտապահել (čʿēikʿ mtapahel) | չէին մտապահել (čʿēin mtapahel) | |
| aorist (past perfective) | չմտապահեցի, չմտապահի* (čʿmtapahecʿi, čʿmtapahi*) | չմտապահեցիր, չմտապահիր* (čʿmtapahecʿir, čʿmtapahir*) | չմտապահեց (čʿmtapahecʿ) | չմտապահեցինք, չմտապահինք* (čʿmtapahecʿinkʿ, čʿmtapahinkʿ*) | չմտապահեցիք, չմտապահիք* (čʿmtapahecʿikʿ, čʿmtapahikʿ*) | չմտապահեցին, չմտապահին* (čʿmtapahecʿin, čʿmtapahin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չմտապահեմ (čʿmtapahem) | չմտապահես (čʿmtapahes) | չմտապահի (čʿmtapahi) | չմտապահենք (čʿmtapahenkʿ) | չմտապահեք (čʿmtapahekʿ) | չմտապահեն (čʿmtapahen) | |
| past | չմտապահեի (čʿmtapahei) | չմտապահեիր (čʿmtapaheir) | չմտապահեր (čʿmtapaher) | չմտապահեինք (čʿmtapaheinkʿ) | չմտապահեիք (čʿmtapaheikʿ) | չմտապահեին (čʿmtapahein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | չեմ մտապահի (čʿem mtapahi) | չես մտապահի (čʿes mtapahi) | չի մտապահի (čʿi mtapahi) | չենք մտապահի (čʿenkʿ mtapahi) | չեք մտապահի (čʿekʿ mtapahi) | չեն մտապահի (čʿen mtapahi) | |
| past | չէի մտապահի (čʿēi mtapahi) | չէիր մտապահի (čʿēir mtapahi) | չէր մտապահի (čʿēr mtapahi) | չէինք մտապահի (čʿēinkʿ mtapahi) | չէիք մտապահի (čʿēikʿ mtapahi) | չէին մտապահի (čʿēin mtapahi) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | մի՛ մտապահիր, մի՛ մտապահի* (mí mtapahir, mí mtapahi*) | — | — | մի՛ մտապահեք, մի՛ մտապահեցեք** (mí mtapahekʿ, mí mtapahecʿekʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
declension of the nominalized infinitive, u-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular (singulare tantum) | ||||
|---|---|---|---|---|
| nominative | մտապահել (mtapahel) | |||
| dative | մտապահելու (mtapahelu) | |||
| ablative | մտապահելուց (mtapahelucʿ) | |||
| instrumental | մտապահելով (mtapahelov) | |||
| locative | մտապահելում (mtapahelum) | |||
| definite forms | ||||
| nominative | մտապահելը/մտապահելն (mtapahelə/mtapaheln) | |||
| dative | մտապահելուն (mtapahelun) | |||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | մտապահելս (mtapahels) | |||
| dative | մտապահելուս (mtapahelus) | |||
| ablative | մտապահելուցս (mtapahelucʿs) | |||
| instrumental | մտապահելովս (mtapahelovs) | |||
| locative | մտապահելումս (mtapahelums) | |||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | մտապահելդ (mtapaheld) | |||
| dative | մտապահելուդ (mtapahelud) | |||
| ablative | մտապահելուցդ (mtapahelucʿd) | |||
| instrumental | մտապահելովդ (mtapahelovd) | |||
| locative | մտապահելումդ (mtapahelumd) | |||
Further reading
- Aġayan, Ēduard (1976), “մտապահել”, in Ardi hayereni bacʿatrakan baṙaran [Explanatory Dictionary of Contemporary Armenian] (in Armenian), Yerevan: Hayastan
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.