ներդաշնակացում
Armenian
Etymology
ներդաշնակացնել (nerdašnakacʿnel) + -ում (-um)
Pronunciation
- (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [nɛɾdɑʃnɑkɑˈt͡sʰum]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [nɛɾtʰɑʃnɑɡɑˈt͡sʰum]
Declension
n-type/i-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular | plural | |||
|---|---|---|---|---|
| nominative | ներդաշնակացում (nerdašnakacʿum) | ներդաշնակացումներ (nerdašnakacʿumner) | ||
| dative | ներդաշնակեցման, ներդաշնակացումի (nerdašnakecʿman, nerdašnakacʿumi) | ներդաշնակացումների (nerdašnakacʿumneri) | ||
| ablative | ներդաշնակացումից (nerdašnakacʿumicʿ) | ներդաշնակացումներից (nerdašnakacʿumnericʿ) | ||
| instrumental | ներդաշնակեցմամբ, ներդաշնակացումով (nerdašnakecʿmamb, nerdašnakacʿumov) | ներդաշնակացումներով (nerdašnakacʿumnerov) | ||
| locative | ներդաշնակացումում* (nerdašnakacʿumum*) | ներդաշնակացումներում (nerdašnakacʿumnerum) | ||
| definite forms | ||||
| nominative | ներդաշնակացումը/ներդաշնակացումն (nerdašnakacʿumə/nerdašnakacʿumn) | ներդաշնակացումները/ներդաշնակացումներն (nerdašnakacʿumnerə/nerdašnakacʿumnern) | ||
| dative | ներդաշնակեցմանը/ներդաշնակեցմանն, ներդաշնակացումին (nerdašnakecʿmanə/nerdašnakecʿmann, nerdašnakacʿumin) | ներդաշնակացումներին (nerdašnakacʿumnerin) | ||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | ներդաշնակացումս (nerdašnakacʿums) | ներդաշնակացումներս (nerdašnakacʿumners) | ||
| dative | ներդաշնակեցմանս/ներդաշնակացումիս (nerdašnakecʿmans/nerdašnakacʿumis) | ներդաշնակացումներիս (nerdašnakacʿumneris) | ||
| ablative | ներդաշնակացումիցս (nerdašnakacʿumicʿs) | ներդաշնակացումներիցս (nerdašnakacʿumnericʿs) | ||
| instrumental | ներդաշնակացումովս (nerdašnakacʿumovs) | ներդաշնակացումներովս (nerdašnakacʿumnerovs) | ||
| locative | ներդաշնակացումումս* (nerdašnakacʿumums*) | ներդաշնակացումներումս (nerdašnakacʿumnerums) | ||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | ներդաշնակացումդ (nerdašnakacʿumd) | ներդաշնակացումներդ (nerdašnakacʿumnerd) | ||
| dative | ներդաշնակեցմանդ/ներդաշնակացումիդ (nerdašnakecʿmand/nerdašnakacʿumid) | ներդաշնակացումներիդ (nerdašnakacʿumnerid) | ||
| ablative | ներդաշնակացումիցդ (nerdašnakacʿumicʿd) | ներդաշնակացումներիցդ (nerdašnakacʿumnericʿd) | ||
| instrumental | ներդաշնակացումովդ (nerdašnakacʿumovd) | ներդաշնակացումներովդ (nerdašnakacʿumnerovd) | ||
| locative | ներդաշնակացումումդ* (nerdašnakacʿumumd*) | ներդաշնակացումներումդ (nerdašnakacʿumnerumd) | ||
| *the singular locative is seldom used | ||||
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.