շնորհավորել
Armenian
Etymology
From Old Armenian շնորհաւորեմ (šnorhaworem).
Pronunciation
- (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [ʃnɔɾɑvɔˈɾɛl]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [ʃnɔɾɑvɔˈɾɛl]
Inflection
plain -el conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | շնորհավորել (šnorhavorel) | imperfective converb | շնորհավորում (šnorhavorum) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| passive | շնորհավորվել (šnorhavorvel) | simultaneous converb | շնորհավորելիս (šnorhavorelis) | ||||
| causative | — | perfective converb | շնորհավորել (šnorhavorel) | ||||
| aorist stem | շնորհավոր- (šnorhavor-) | future converb I | շնորհավորելու (šnorhavorelu) | ||||
| resultative participle | շնորհավորած (šnorhavorac) | future converb II | շնորհավորելիք (šnorhavorelikʿ) | ||||
| subject participle | շնորհավորող (šnorhavoroġ) | connegative converb | շնորհավորի (šnorhavori) | ||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | շնորհավորում եմ (šnorhavorum em) | շնորհավորում ես (šnorhavorum es) | շնորհավորում է (šnorhavorum ē) | շնորհավորում ենք (šnorhavorum enkʿ) | շնորհավորում եք (šnorhavorum ekʿ) | շնորհավորում են (šnorhavorum en) | |
| past imperfective | շնորհավորում էի (šnorhavorum ēi) | շնորհավորում էիր (šnorhavorum ēir) | շնորհավորում էր (šnorhavorum ēr) | շնորհավորում էինք (šnorhavorum ēinkʿ) | շնորհավորում էիք (šnorhavorum ēikʿ) | շնորհավորում էին (šnorhavorum ēin) | |
| future | շնորհավորելու եմ (šnorhavorelu em) | շնորհավորելու ես (šnorhavorelu es) | շնորհավորելու է (šnorhavorelu ē) | շնորհավորելու ենք (šnorhavorelu enkʿ) | շնորհավորելու եք (šnorhavorelu ekʿ) | շնորհավորելու են (šnorhavorelu en) | |
| past future | շնորհավորելու էի (šnorhavorelu ēi) | շնորհավորելու էիր (šnorhavorelu ēir) | շնորհավորելու էր (šnorhavorelu ēr) | շնորհավորելու էինք (šnorhavorelu ēinkʿ) | շնորհավորելու էիք (šnorhavorelu ēikʿ) | շնորհավորելու էին (šnorhavorelu ēin) | |
| present perfect | շնորհավորել եմ (šnorhavorel em) | շնորհավորել ես (šnorhavorel es) | շնորհավորել է (šnorhavorel ē) | շնորհավորել ենք (šnorhavorel enkʿ) | շնորհավորել եք (šnorhavorel ekʿ) | շնորհավորել են (šnorhavorel en) | |
| pluperfect | շնորհավորել էի (šnorhavorel ēi) | շնորհավորել էիր (šnorhavorel ēir) | շնորհավորել էր (šnorhavorel ēr) | շնորհավորել էինք (šnorhavorel ēinkʿ) | շնորհավորել էիք (šnorhavorel ēikʿ) | շնորհավորել էին (šnorhavorel ēin) | |
| aorist (past perfective) | շնորհավորեցի, շնորհավորի* (šnorhavorecʿi, šnorhavori*) | շնորհավորեցիր, շնորհավորիր* (šnorhavorecʿir, šnorhavorir*) | շնորհավորեց (šnorhavorecʿ) | շնորհավորեցինք, շնորհավորինք* (šnorhavorecʿinkʿ, šnorhavorinkʿ*) | շնորհավորեցիք, շնորհավորիք* (šnorhavorecʿikʿ, šnorhavorikʿ*) | շնորհավորեցին, շնորհավորին* (šnorhavorecʿin, šnorhavorin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | շնորհավորեմ (šnorhavorem) | շնորհավորես (šnorhavores) | շնորհավորի (šnorhavori) | շնորհավորենք (šnorhavorenkʿ) | շնորհավորեք (šnorhavorekʿ) | շնորհավորեն (šnorhavoren) | |
| past | շնորհավորեի (šnorhavorei) | շնորհավորեիր (šnorhavoreir) | շնորհավորեր (šnorhavorer) | շնորհավորեինք (šnorhavoreinkʿ) | շնորհավորեիք (šnorhavoreikʿ) | շնորհավորեին (šnorhavorein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | կշնորհավորեմ (kšnorhavorem) | կշնորհավորես (kšnorhavores) | կշնորհավորի (kšnorhavori) | կշնորհավորենք (kšnorhavorenkʿ) | կշնորհավորեք (kšnorhavorekʿ) | կշնորհավորեն (kšnorhavoren) | |
| past | կշնորհավորեի (kšnorhavorei) | կշնորհավորեիր (kšnorhavoreir) | կշնորհավորեր (kšnorhavorer) | կշնորհավորեինք (kšnorhavoreinkʿ) | կշնորհավորեիք (kšnorhavoreikʿ) | կշնորհավորեին (kšnorhavorein) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | շնորհավորի՛ր, շնորհավորի՛* (šnorhavorír, šnorhavorí*) | — | — | շնորհավորե՛ք, շնորհավորեցե՛ք** (šnorhavorékʿ, šnorhavorecʿékʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
plain -el negative conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | չշնորհավորել (čʿšnorhavorel) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| resultative participle | չշնորհավորած (čʿšnorhavorac) | ||||||
| subject participle | չշնորհավորող (čʿšnorhavoroġ) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չեմ շնորհավորում (čʿem šnorhavorum) | չես շնորհավորում (čʿes šnorhavorum) | չի շնորհավորում (čʿi šnorhavorum) | չենք շնորհավորում (čʿenkʿ šnorhavorum) | չեք շնորհավորում (čʿekʿ šnorhavorum) | չեն շնորհավորում (čʿen šnorhavorum) | |
| past imperfective | չէի շնորհավորում (čʿēi šnorhavorum) | չէիր շնորհավորում (čʿēir šnorhavorum) | չէր շնորհավորում (čʿēr šnorhavorum) | չէինք շնորհավորում (čʿēinkʿ šnorhavorum) | չէիք շնորհավորում (čʿēikʿ šnorhavorum) | չէին շնորհավորում (čʿēin šnorhavorum) | |
| future | չեմ շնորհավորելու (čʿem šnorhavorelu) | չես շնորհավորելու (čʿes šnorhavorelu) | չի շնորհավորելու (čʿi šnorhavorelu) | չենք շնորհավորելու (čʿenkʿ šnorhavorelu) | չեք շնորհավորելու (čʿekʿ šnorhavorelu) | չեն շնորհավորելու (čʿen šnorhavorelu) | |
| past future | չէի շնորհավորելու (čʿēi šnorhavorelu) | չէիր շնորհավորելու (čʿēir šnorhavorelu) | չէր շնորհավորելու (čʿēr šnorhavorelu) | չէինք շնորհավորելու (čʿēinkʿ šnorhavorelu) | չէիք շնորհավորելու (čʿēikʿ šnorhavorelu) | չէին շնորհավորելու (čʿēin šnorhavorelu) | |
| present perfect | չեմ շնորհավորել (čʿem šnorhavorel) | չես շնորհավորել (čʿes šnorhavorel) | չի շնորհավորել (čʿi šnorhavorel) | չենք շնորհավորել (čʿenkʿ šnorhavorel) | չեք շնորհավորել (čʿekʿ šnorhavorel) | չեն շնորհավորել (čʿen šnorhavorel) | |
| pluperfect | չէի շնորհավորել (čʿēi šnorhavorel) | չէիր շնորհավորել (čʿēir šnorhavorel) | չէր շնորհավորել (čʿēr šnorhavorel) | չէինք շնորհավորել (čʿēinkʿ šnorhavorel) | չէիք շնորհավորել (čʿēikʿ šnorhavorel) | չէին շնորհավորել (čʿēin šnorhavorel) | |
| aorist (past perfective) | չշնորհավորեցի, չշնորհավորի* (čʿšnorhavorecʿi, čʿšnorhavori*) | չշնորհավորեցիր, չշնորհավորիր* (čʿšnorhavorecʿir, čʿšnorhavorir*) | չշնորհավորեց (čʿšnorhavorecʿ) | չշնորհավորեցինք, չշնորհավորինք* (čʿšnorhavorecʿinkʿ, čʿšnorhavorinkʿ*) | չշնորհավորեցիք, չշնորհավորիք* (čʿšnorhavorecʿikʿ, čʿšnorhavorikʿ*) | չշնորհավորեցին, չշնորհավորին* (čʿšnorhavorecʿin, čʿšnorhavorin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չշնորհավորեմ (čʿšnorhavorem) | չշնորհավորես (čʿšnorhavores) | չշնորհավորի (čʿšnorhavori) | չշնորհավորենք (čʿšnorhavorenkʿ) | չշնորհավորեք (čʿšnorhavorekʿ) | չշնորհավորեն (čʿšnorhavoren) | |
| past | չշնորհավորեի (čʿšnorhavorei) | չշնորհավորեիր (čʿšnorhavoreir) | չշնորհավորեր (čʿšnorhavorer) | չշնորհավորեինք (čʿšnorhavoreinkʿ) | չշնորհավորեիք (čʿšnorhavoreikʿ) | չշնորհավորեին (čʿšnorhavorein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | չեմ շնորհավորի (čʿem šnorhavori) | չես շնորհավորի (čʿes šnorhavori) | չի շնորհավորի (čʿi šnorhavori) | չենք շնորհավորի (čʿenkʿ šnorhavori) | չեք շնորհավորի (čʿekʿ šnorhavori) | չեն շնորհավորի (čʿen šnorhavori) | |
| past | չէի շնորհավորի (čʿēi šnorhavori) | չէիր շնորհավորի (čʿēir šnorhavori) | չէր շնորհավորի (čʿēr šnorhavori) | չէինք շնորհավորի (čʿēinkʿ šnorhavori) | չէիք շնորհավորի (čʿēikʿ šnorhavori) | չէին շնորհավորի (čʿēin šnorhavori) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | մի՛ շնորհավորիր, մի՛ շնորհավորի* (mí šnorhavorir, mí šnorhavori*) | — | — | մի՛ շնորհավորեք, մի՛ շնորհավորեցեք** (mí šnorhavorekʿ, mí šnorhavorecʿekʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
declension of the nominalized infinitive, u-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular (singulare tantum) | ||||
|---|---|---|---|---|
| nominative | շնորհավորել (šnorhavorel) | |||
| dative | շնորհավորելու (šnorhavorelu) | |||
| ablative | շնորհավորելուց (šnorhavorelucʿ) | |||
| instrumental | շնորհավորելով (šnorhavorelov) | |||
| locative | շնորհավորելում (šnorhavorelum) | |||
| definite forms | ||||
| nominative | շնորհավորելը/շնորհավորելն (šnorhavorelə/šnorhavoreln) | |||
| dative | շնորհավորելուն (šnorhavorelun) | |||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | շնորհավորելս (šnorhavorels) | |||
| dative | շնորհավորելուս (šnorhavorelus) | |||
| ablative | շնորհավորելուցս (šnorhavorelucʿs) | |||
| instrumental | շնորհավորելովս (šnorhavorelovs) | |||
| locative | շնորհավորելումս (šnorhavorelums) | |||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | շնորհավորելդ (šnorhavoreld) | |||
| dative | շնորհավորելուդ (šnorhavorelud) | |||
| ablative | շնորհավորելուցդ (šnorhavorelucʿd) | |||
| instrumental | շնորհավորելովդ (šnorhavorelovd) | |||
| locative | շնորհավորելումդ (šnorhavorelumd) | |||
Alternative forms
- շնորհաւորել (šnorhaworel) — traditional orthography spelling
Derived terms
- շնորհավորական (šnorhavorakan)
Related terms
- շնորհավոր (šnorhavor)
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.