ուղարկել
Armenian
Etymology
From Old Armenian ուղարկեմ (ułarkem).
Pronunciation
- (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [uʁɑɾˈkɛl]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [uʁɑɾˈɡɛl]
Verb
ուղարկել • (uġarkel)
- to send, to dispatch, to transmit
- ավետիս ուղարկել ― avetis uġarkel ― to bring good tidings, to send good news
- բողոք ուղարկել ― boġokʿ uġarkel ― to send a complaint, to file a complaint
- գործի ուղարկել ― gorci uġarkel ― to send to work
- լուր ուղարկել ― lur uġarkel ― to send news, to keep someone informed
- խնդիր ուղարկել ― xndir uġarkel ― to petition
- (մեկին) կարմիր խնձոր ուղարկել ― (mekin) karmir xnjor uġarkel ― to invite (someone) to a wedding
- հեռագիր ուղարկել ― heṙagir uġarkel ― to send a telegram
- հետ ուղարկել ― het uġarkel ― to send back, to return
- պատուհաս ուղարկել ― patuhas uġarkel ― to scourge, to send as a scourge
- վերուստ ուղարկած պատիժ ― verust uġarkac patiž ― punishment or scourge sent from above
Inflection
plain -el conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | ուղարկել (uġarkel) | imperfective converb | ուղարկում (uġarkum) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| passive | ուղարկվել (uġarkvel) | simultaneous converb | ուղարկելիս (uġarkelis) | ||||
| causative | — | perfective converb | ուղարկել (uġarkel) | ||||
| aorist stem | ուղարկ- (uġark-) | future converb I | ուղարկելու (uġarkelu) | ||||
| resultative participle | ուղարկած (uġarkac) | future converb II | ուղարկելիք (uġarkelikʿ) | ||||
| subject participle | ուղարկող (uġarkoġ) | connegative converb | ուղարկի (uġarki) | ||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | ուղարկում եմ (uġarkum em) | ուղարկում ես (uġarkum es) | ուղարկում է (uġarkum ē) | ուղարկում ենք (uġarkum enkʿ) | ուղարկում եք (uġarkum ekʿ) | ուղարկում են (uġarkum en) | |
| past imperfective | ուղարկում էի (uġarkum ēi) | ուղարկում էիր (uġarkum ēir) | ուղարկում էր (uġarkum ēr) | ուղարկում էինք (uġarkum ēinkʿ) | ուղարկում էիք (uġarkum ēikʿ) | ուղարկում էին (uġarkum ēin) | |
| future | ուղարկելու եմ (uġarkelu em) | ուղարկելու ես (uġarkelu es) | ուղարկելու է (uġarkelu ē) | ուղարկելու ենք (uġarkelu enkʿ) | ուղարկելու եք (uġarkelu ekʿ) | ուղարկելու են (uġarkelu en) | |
| past future | ուղարկելու էի (uġarkelu ēi) | ուղարկելու էիր (uġarkelu ēir) | ուղարկելու էր (uġarkelu ēr) | ուղարկելու էինք (uġarkelu ēinkʿ) | ուղարկելու էիք (uġarkelu ēikʿ) | ուղարկելու էին (uġarkelu ēin) | |
| present perfect | ուղարկել եմ (uġarkel em) | ուղարկել ես (uġarkel es) | ուղարկել է (uġarkel ē) | ուղարկել ենք (uġarkel enkʿ) | ուղարկել եք (uġarkel ekʿ) | ուղարկել են (uġarkel en) | |
| pluperfect | ուղարկել էի (uġarkel ēi) | ուղարկել էիր (uġarkel ēir) | ուղարկել էր (uġarkel ēr) | ուղարկել էինք (uġarkel ēinkʿ) | ուղարկել էիք (uġarkel ēikʿ) | ուղարկել էին (uġarkel ēin) | |
| aorist (past perfective) | ուղարկեցի, ուղարկի* (uġarkecʿi, uġarki*) | ուղարկեցիր, ուղարկիր* (uġarkecʿir, uġarkir*) | ուղարկեց (uġarkecʿ) | ուղարկեցինք, ուղարկինք* (uġarkecʿinkʿ, uġarkinkʿ*) | ուղարկեցիք, ուղարկիք* (uġarkecʿikʿ, uġarkikʿ*) | ուղարկեցին, ուղարկին* (uġarkecʿin, uġarkin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | ուղարկեմ (uġarkem) | ուղարկես (uġarkes) | ուղարկի (uġarki) | ուղարկենք (uġarkenkʿ) | ուղարկեք (uġarkekʿ) | ուղարկեն (uġarken) | |
| past | ուղարկեի (uġarkei) | ուղարկեիր (uġarkeir) | ուղարկեր (uġarker) | ուղարկեինք (uġarkeinkʿ) | ուղարկեիք (uġarkeikʿ) | ուղարկեին (uġarkein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | կուղարկեմ (kuġarkem) | կուղարկես (kuġarkes) | կուղարկի (kuġarki) | կուղարկենք (kuġarkenkʿ) | կուղարկեք (kuġarkekʿ) | կուղարկեն (kuġarken) | |
| past | կուղարկեի (kuġarkei) | կուղարկեիր (kuġarkeir) | կուղարկեր (kuġarker) | կուղարկեինք (kuġarkeinkʿ) | կուղարկեիք (kuġarkeikʿ) | կուղարկեին (kuġarkein) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | ուղարկի՛ր, ուղարկի՛* (uġarkír, uġarkí*) | — | — | ուղարկե՛ք, ուղարկեցե՛ք** (uġarkékʿ, uġarkecʿékʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
plain -el negative conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | չուղարկել (čʿuġarkel) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| resultative participle | չուղարկած (čʿuġarkac) | ||||||
| subject participle | չուղարկող (čʿuġarkoġ) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չեմ ուղարկում (čʿem uġarkum) | չես ուղարկում (čʿes uġarkum) | չի ուղարկում (čʿi uġarkum) | չենք ուղարկում (čʿenkʿ uġarkum) | չեք ուղարկում (čʿekʿ uġarkum) | չեն ուղարկում (čʿen uġarkum) | |
| past imperfective | չէի ուղարկում (čʿēi uġarkum) | չէիր ուղարկում (čʿēir uġarkum) | չէր ուղարկում (čʿēr uġarkum) | չէինք ուղարկում (čʿēinkʿ uġarkum) | չէիք ուղարկում (čʿēikʿ uġarkum) | չէին ուղարկում (čʿēin uġarkum) | |
| future | չեմ ուղարկելու (čʿem uġarkelu) | չես ուղարկելու (čʿes uġarkelu) | չի ուղարկելու (čʿi uġarkelu) | չենք ուղարկելու (čʿenkʿ uġarkelu) | չեք ուղարկելու (čʿekʿ uġarkelu) | չեն ուղարկելու (čʿen uġarkelu) | |
| past future | չէի ուղարկելու (čʿēi uġarkelu) | չէիր ուղարկելու (čʿēir uġarkelu) | չէր ուղարկելու (čʿēr uġarkelu) | չէինք ուղարկելու (čʿēinkʿ uġarkelu) | չէիք ուղարկելու (čʿēikʿ uġarkelu) | չէին ուղարկելու (čʿēin uġarkelu) | |
| present perfect | չեմ ուղարկել (čʿem uġarkel) | չես ուղարկել (čʿes uġarkel) | չի ուղարկել (čʿi uġarkel) | չենք ուղարկել (čʿenkʿ uġarkel) | չեք ուղարկել (čʿekʿ uġarkel) | չեն ուղարկել (čʿen uġarkel) | |
| pluperfect | չէի ուղարկել (čʿēi uġarkel) | չէիր ուղարկել (čʿēir uġarkel) | չէր ուղարկել (čʿēr uġarkel) | չէինք ուղարկել (čʿēinkʿ uġarkel) | չէիք ուղարկել (čʿēikʿ uġarkel) | չէին ուղարկել (čʿēin uġarkel) | |
| aorist (past perfective) | չուղարկեցի, չուղարկի* (čʿuġarkecʿi, čʿuġarki*) | չուղարկեցիր, չուղարկիր* (čʿuġarkecʿir, čʿuġarkir*) | չուղարկեց (čʿuġarkecʿ) | չուղարկեցինք, չուղարկինք* (čʿuġarkecʿinkʿ, čʿuġarkinkʿ*) | չուղարկեցիք, չուղարկիք* (čʿuġarkecʿikʿ, čʿuġarkikʿ*) | չուղարկեցին, չուղարկին* (čʿuġarkecʿin, čʿuġarkin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չուղարկեմ (čʿuġarkem) | չուղարկես (čʿuġarkes) | չուղարկի (čʿuġarki) | չուղարկենք (čʿuġarkenkʿ) | չուղարկեք (čʿuġarkekʿ) | չուղարկեն (čʿuġarken) | |
| past | չուղարկեի (čʿuġarkei) | չուղարկեիր (čʿuġarkeir) | չուղարկեր (čʿuġarker) | չուղարկեինք (čʿuġarkeinkʿ) | չուղարկեիք (čʿuġarkeikʿ) | չուղարկեին (čʿuġarkein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | չեմ ուղարկի (čʿem uġarki) | չես ուղարկի (čʿes uġarki) | չի ուղարկի (čʿi uġarki) | չենք ուղարկի (čʿenkʿ uġarki) | չեք ուղարկի (čʿekʿ uġarki) | չեն ուղարկի (čʿen uġarki) | |
| past | չէի ուղարկի (čʿēi uġarki) | չէիր ուղարկի (čʿēir uġarki) | չէր ուղարկի (čʿēr uġarki) | չէինք ուղարկի (čʿēinkʿ uġarki) | չէիք ուղարկի (čʿēikʿ uġarki) | չէին ուղարկի (čʿēin uġarki) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | մի՛ ուղարկիր, մի՛ ուղարկի* (mí uġarkir, mí uġarki*) | — | — | մի՛ ուղարկեք, մի՛ ուղարկեցեք** (mí uġarkekʿ, mí uġarkecʿekʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
declension of the nominalized infinitive, u-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular (singulare tantum) | ||||
|---|---|---|---|---|
| nominative | ուղարկել (uġarkel) | |||
| dative | ուղարկելու (uġarkelu) | |||
| ablative | ուղարկելուց (uġarkelucʿ) | |||
| instrumental | ուղարկելով (uġarkelov) | |||
| locative | ուղարկելում (uġarkelum) | |||
| definite forms | ||||
| nominative | ուղարկելը/ուղարկելն (uġarkelə/uġarkeln) | |||
| dative | ուղարկելուն (uġarkelun) | |||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | ուղարկելս (uġarkels) | |||
| dative | ուղարկելուս (uġarkelus) | |||
| ablative | ուղարկելուցս (uġarkelucʿs) | |||
| instrumental | ուղարկելովս (uġarkelovs) | |||
| locative | ուղարկելումս (uġarkelums) | |||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | ուղարկելդ (uġarkeld) | |||
| dative | ուղարկելուդ (uġarkelud) | |||
| ablative | ուղարկելուցդ (uġarkelucʿd) | |||
| instrumental | ուղարկելովդ (uġarkelovd) | |||
| locative | ուղարկելումդ (uġarkelumd) | |||
Alternative forms
- ղրկել (ġrkel), աղարկել (aġarkel), ողարկել (oġarkel) — dialectal or Western Armenian
References
- Orengo, Alessandro (2019), “Il ԲԱՌ ԳԻՐԳ ՏԱԼԻԱՆԻ Un dizionario armeno-italiano del XVII secolo”, in U. Bläsing, J. Dum-Tragut, T.M. van Lint, editors, Armenian, Hittite, and Indo-European Studies: A Commemoration Volume for Jos J.S. Weitenberg (Hebrew University Armenian Studies; 15), Leuven: Peeters, page 237
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.