ուղեղների լվացում
Armenian
Alternative forms
- ուղեղի լվացում (uġeġi lvacʿum)
Etymology
Calque of Russian промыва́ние мозго́в (promyvánije mozgóv).
Pronunciation
- (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [uʁɛʁnɛˈɾi ləvɑˈt͡sʰum]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [uʁɛʁnɛˈɾi ləvɑˈt͡sʰum]
Declension
n-type/i-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular | plural | |||
|---|---|---|---|---|
| nominative | ուղեղների լվացում (uġeġneri lvacʿum) | ուղեղների լվացումներ (uġeġneri lvacʿumner) | ||
| dative | ուղեղների լվացման, ուղեղների լվացումի (uġeġneri lvacʿman, uġeġneri lvacʿumi) | ուղեղների լվացումների (uġeġneri lvacʿumneri) | ||
| ablative | ուղեղների լվացումից (uġeġneri lvacʿumicʿ) | ուղեղների լվացումներից (uġeġneri lvacʿumnericʿ) | ||
| instrumental | ուղեղների լվացմամբ, ուղեղների լվացումով (uġeġneri lvacʿmamb, uġeġneri lvacʿumov) | ուղեղների լվացումներով (uġeġneri lvacʿumnerov) | ||
| locative | ուղեղների լվացումում* (uġeġneri lvacʿumum*) | ուղեղների լվացումներում (uġeġneri lvacʿumnerum) | ||
| definite forms | ||||
| nominative | ուղեղների լվացումը/ուղեղների լվացումն (uġeġneri lvacʿumə/uġeġneri lvacʿumn) | ուղեղների լվացումները/ուղեղների լվացումներն (uġeġneri lvacʿumnerə/uġeġneri lvacʿumnern) | ||
| dative | ուղեղների լվացմանը/ուղեղների լվացմանն, ուղեղների լվացումին (uġeġneri lvacʿmanə/uġeġneri lvacʿmann, uġeġneri lvacʿumin) | ուղեղների լվացումներին (uġeġneri lvacʿumnerin) | ||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | ուղեղների լվացումս (uġeġneri lvacʿums) | ուղեղների լվացումներս (uġeġneri lvacʿumners) | ||
| dative | ուղեղների լվացմանս/ուղեղների լվացումիս (uġeġneri lvacʿmans/uġeġneri lvacʿumis) | ուղեղների լվացումներիս (uġeġneri lvacʿumneris) | ||
| ablative | ուղեղների լվացումիցս (uġeġneri lvacʿumicʿs) | ուղեղների լվացումներիցս (uġeġneri lvacʿumnericʿs) | ||
| instrumental | ուղեղների լվացումովս (uġeġneri lvacʿumovs) | ուղեղների լվացումներովս (uġeġneri lvacʿumnerovs) | ||
| locative | ուղեղների լվացումումս* (uġeġneri lvacʿumums*) | ուղեղների լվացումներումս (uġeġneri lvacʿumnerums) | ||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | ուղեղների լվացումդ (uġeġneri lvacʿumd) | ուղեղների լվացումներդ (uġeġneri lvacʿumnerd) | ||
| dative | ուղեղների լվացմանդ/ուղեղների լվացումիդ (uġeġneri lvacʿmand/uġeġneri lvacʿumid) | ուղեղների լվացումներիդ (uġeġneri lvacʿumnerid) | ||
| ablative | ուղեղների լվացումիցդ (uġeġneri lvacʿumicʿd) | ուղեղների լվացումներիցդ (uġeġneri lvacʿumnericʿd) | ||
| instrumental | ուղեղների լվացումովդ (uġeġneri lvacʿumovd) | ուղեղների լվացումներովդ (uġeġneri lvacʿumnerovd) | ||
| locative | ուղեղների լվացումումդ* (uġeġneri lvacʿumumd*) | ուղեղների լվացումներումդ (uġeġneri lvacʿumnerumd) | ||
| *the singular locative is seldom used | ||||
Further reading
- Bediryan, Petros (2011), “ուղեղների լվացում”, in Hayeren darjvackʿneri əndarjak bacʿatrakan baṙaran [Comprehensive explanatory dictionary of Armenian idioms] (in Armenian), Yerevan: University Press
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.