ունենալ
Armenian
Etymology
From Old Armenian ունիմ (unim).
Pronunciation
- (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [unɛˈnɑl]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [unɛˈnɑl]
Audio (file)
Conjugation
suffixed -al conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | ունենալ (unenal) | imperfective converb | ունենում (unenum) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| passive | ունեցվել (unecʿvel) | simultaneous converb | ունենալիս (unenalis) | ||||
| causative | ունեցնել (unecʿnel) | perfective converb | ունեցել (unecʿel) | ||||
| aorist stem | ունեց- (unecʿ-) | future converb I | ունենալու (unenalu) | ||||
| resultative participle | ունեցած (unecʿac) | future converb II | ունենալիք (unenalikʿ) | ||||
| subject participle | ունեցող (unecʿoł) | connegative converb | ունենա (unena) | ||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | ունենում եմ (unenum em) | ունենում ես (unenum es) | ունենում է (unenum ē) | ունենում ենք (unenum enkʿ) | ունենում եք (unenum ekʿ) | ունենում են (unenum en) | |
| past imperfective | ունենում էի (unenum ēi) | ունենում էիր (unenum ēir) | ունենում էր (unenum ēr) | ունենում էինք (unenum ēinkʿ) | ունենում էիք (unenum ēikʿ) | ունենում էին (unenum ēin) | |
| future | ունենալու եմ (unenalu em) | ունենալու ես (unenalu es) | ունենալու է (unenalu ē) | ունենալու ենք (unenalu enkʿ) | ունենալու եք (unenalu ekʿ) | ունենալու են (unenalu en) | |
| past future | ունենալու էի (unenalu ēi) | ունենալու էիր (unenalu ēir) | ունենալու էր (unenalu ēr) | ունենալու էինք (unenalu ēinkʿ) | ունենալու էիք (unenalu ēikʿ) | ունենալու էին (unenalu ēin) | |
| present perfect | ունեցել եմ (unecʿel em) | ունեցել ես (unecʿel es) | ունեցել է (unecʿel ē) | ունեցել ենք (unecʿel enkʿ) | ունեցել եք (unecʿel ekʿ) | ունեցել են (unecʿel en) | |
| pluperfect | ունեցել էի (unecʿel ēi) | ունեցել էիր (unecʿel ēir) | ունեցել էր (unecʿel ēr) | ունեցել էինք (unecʿel ēinkʿ) | ունեցել էիք (unecʿel ēikʿ) | ունեցել էին (unecʿel ēin) | |
| aorist (past perfective) | ունեցա (unecʿa) | ունեցար (unecʿar) | ունեցավ (unecʿav) | ունեցանք (unecʿankʿ) | ունեցաք (unecʿakʿ) | ունեցան (unecʿan) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | ունենամ (unenam) | ունենաս (unenas) | ունենա (unena) | ունենանք (unenankʿ) | ունենաք (unenakʿ) | ունենան (unenan) | |
| past | ունենայի (unenayi) | ունենայիր (unenayir) | ունենար (unenar) | ունենայինք (unenayinkʿ) | ունենայիք (unenayikʿ) | ունենային (unenayin) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | կունենամ (kunenam) | կունենաս (kunenas) | կունենա (kunena) | կունենանք (kunenankʿ) | կունենաք (kunenakʿ) | կունենան (kunenan) | |
| past | կունենայի (kunenayi) | կունենայիր (kunenayir) | կունենար (kunenar) | կունենայինք (kunenayinkʿ) | կունենայիք (kunenayikʿ) | կունենային (kunenayin) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | ունեցի՛ր, ունեցի՛* (unecʿír, unecʿí*) | — | — | ունեցե՛ք (unecʿékʿ) | — | ||
| *colloquial | |||||||
suffixed -al negative conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | չունենալ (čʿunenal) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| resultative participle | չունեցած (čʿunecʿac) | ||||||
| subject participle | չունեցող (čʿunecʿoł) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չեմ ունենում (čʿem unenum) | չես ունենում (čʿes unenum) | չի ունենում (čʿi unenum) | չենք ունենում (čʿenkʿ unenum) | չեք ունենում (čʿekʿ unenum) | չեն ունենում (čʿen unenum) | |
| past imperfective | չէի ունենում (čʿēi unenum) | չէիր ունենում (čʿēir unenum) | չէր ունենում (čʿēr unenum) | չէինք ունենում (čʿēinkʿ unenum) | չէիք ունենում (čʿēikʿ unenum) | չէին ունենում (čʿēin unenum) | |
| future | չեմ ունենալու (čʿem unenalu) | չես ունենալու (čʿes unenalu) | չի ունենալու (čʿi unenalu) | չենք ունենալու (čʿenkʿ unenalu) | չեք ունենալու (čʿekʿ unenalu) | չեն ունենալու (čʿen unenalu) | |
| past future | չէի ունենալու (čʿēi unenalu) | չէիր ունենալու (čʿēir unenalu) | չէր ունենալու (čʿēr unenalu) | չէինք ունենալու (čʿēinkʿ unenalu) | չէիք ունենալու (čʿēikʿ unenalu) | չէին ունենալու (čʿēin unenalu) | |
| present perfect | չեմ ունեցել (čʿem unecʿel) | չես ունեցել (čʿes unecʿel) | չի ունեցել (čʿi unecʿel) | չենք ունեցել (čʿenkʿ unecʿel) | չեք ունեցել (čʿekʿ unecʿel) | չեն ունեցել (čʿen unecʿel) | |
| pluperfect | չէի ունեցել (čʿēi unecʿel) | չէիր ունեցել (čʿēir unecʿel) | չէր ունեցել (čʿēr unecʿel) | չէինք ունեցել (čʿēinkʿ unecʿel) | չէիք ունեցել (čʿēikʿ unecʿel) | չէին ունեցել (čʿēin unecʿel) | |
| aorist (past perfective) | չունեցա (čʿunecʿa) | չունեցար (čʿunecʿar) | չունեցավ (čʿunecʿav) | չունեցանք (čʿunecʿankʿ) | չունեցաք (čʿunecʿakʿ) | չունեցան (čʿunecʿan) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չունենամ (čʿunenam) | չունենաս (čʿunenas) | չունենա (čʿunena) | չունենանք (čʿunenankʿ) | չունենաք (čʿunenakʿ) | չունենան (čʿunenan) | |
| past | չունենայի (čʿunenayi) | չունենայիր (čʿunenayir) | չունենար (čʿunenar) | չունենայինք (čʿunenayinkʿ) | չունենայիք (čʿunenayikʿ) | չունենային (čʿunenayin) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | չեմ ունենա (čʿem unena) | չես ունենա (čʿes unena) | չի ունենա (čʿi unena) | չենք ունենա (čʿenkʿ unena) | չեք ունենա (čʿekʿ unena) | չեն ունենա (čʿen unena) | |
| past | չէի ունենա (čʿēi unena) | չէիր ունենա (čʿēir unena) | չէր ունենա (čʿēr unena) | չէինք ունենա (čʿēinkʿ unena) | չէիք ունենա (čʿēikʿ unena) | չէին ունենա (čʿēin unena) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | մի՛ ունեցիր, մի՛ ունեցի* (mí unecʿir, mí unecʿi*) | — | — | մի՛ ունեցեք (mí unecʿekʿ) | — | ||
| *colloquial | |||||||
declension of the nominalized infinitive, u-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular (singulare tantum) | ||||
|---|---|---|---|---|
| nominative | ունենալ (unenal) | |||
| dative | ունենալու (unenalu) | |||
| ablative | ունենալուց (unenalucʿ) | |||
| instrumental | ունենալով (unenalov) | |||
| locative | ունենալում (unenalum) | |||
| definite forms | ||||
| nominative | ունենալը/ունենալն (unenalə/unenaln) | |||
| dative | ունենալուն (unenalun) | |||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | ունենալս (unenals) | |||
| dative | ունենալուս (unenalus) | |||
| ablative | ունենալուցս (unenalucʿs) | |||
| instrumental | ունենալովս (unenalovs) | |||
| locative | ունենալումս (unenalums) | |||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | ունենալդ (unenald) | |||
| dative | ունենալուդ (unenalud) | |||
| ablative | ունենալուցդ (unenalucʿd) | |||
| instrumental | ունենալովդ (unenalovd) | |||
| locative | ունենալումդ (unenalumd) | |||
suffixed -al conjugation (Eastern Armenian, traditional orthography)
| infinitive | ունենալ (unenal) | imperfective converb | ունենում (unenum) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| passive | ունեցուել (unecʿuel) | simultaneous converb | ունենալիս (unenalis) | ||||
| causative | — | perfective converb | ունեցել (unecʿel) | ||||
| aorist stem | ունեց- (unecʿ-) | future converb I | ունենալու (unenalu) | ||||
| resultative participle | ունեցած (unecʿac) | future converb II | ունենալիք (unenalikʿ) | ||||
| subject participle | ունեցող (unecʿoł) | connegative converb | ունենայ (unenay) | ||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | ունենում եմ (unenum em) | ունենում ես (unenum es) | ունենում է (unenum ē) | ունենում ենք (unenum enkʿ) | ունենում էք (unenum ēkʿ) | ունենում են (unenum en) | |
| past imperfective | ունենում էի (unenum ēi) | ունենում էիր (unenum ēir) | ունենում էր (unenum ēr) | ունենում էինք (unenum ēinkʿ) | ունենում էիք (unenum ēikʿ) | ունենում էին (unenum ēin) | |
| future | ունենալու եմ (unenalu em) | ունենալու ես (unenalu es) | ունենալու է (unenalu ē) | ունենալու ենք (unenalu enkʿ) | ունենալու էք (unenalu ēkʿ) | ունենալու են (unenalu en) | |
| past future | ունենալու էի (unenalu ēi) | ունենալու էիր (unenalu ēir) | ունենալու էր (unenalu ēr) | ունենալու էինք (unenalu ēinkʿ) | ունենալու էիք (unenalu ēikʿ) | ունենալու էին (unenalu ēin) | |
| present perfect | ունեցել եմ (unecʿel em) | ունեցել ես (unecʿel es) | ունեցել է (unecʿel ē) | ունեցել ենք (unecʿel enkʿ) | ունեցել էք (unecʿel ēkʿ) | ունեցել են (unecʿel en) | |
| pluperfect | ունեցել էի (unecʿel ēi) | ունեցել էիր (unecʿel ēir) | ունեցել էր (unecʿel ēr) | ունեցել էինք (unecʿel ēinkʿ) | ունեցել էիք (unecʿel ēikʿ) | ունեցել էին (unecʿel ēin) | |
| aorist (past perfective) | ունեցայ (unecʿay) | ունեցար (unecʿar) | ունեցաւ (unecʿaw) | ունեցանք (unecʿankʿ) | ունեցաք (unecʿakʿ) | ունեցան (unecʿan) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | ունենամ (unenam) | ունենաս (unenas) | ունենայ (unenay) | ունենանք (unenankʿ) | ունենաք (unenakʿ) | ունենան (unenan) | |
| past | ունենայի (unenayi) | ունենայիր (unenayir) | ունենար (unenar) | ունենայինք (unenayinkʿ) | ունենայիք (unenayikʿ) | ունենային (unenayin) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | կունենամ (kunenam) | կունենաս (kunenas) | կունենայ (kunenay) | կունենանք (kunenankʿ) | կունենաք (kunenakʿ) | կունենան (kunenan) | |
| past | կունենայի (kunenayi) | կունենայիր (kunenayir) | կունենար (kunenar) | կունենայինք (kunenayinkʿ) | կունենայիք (kunenayikʿ) | կունենային (kunenayin) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | ունեցի՛ր, ունեցի՛* (unecʿír, unecʿí*) | — | — | ունեցէ՛ք (unecʿḗkʿ) | — | ||
| *colloquial | |||||||
suffixed -al negative conjugation (Eastern Armenian, traditional orthography)
| infinitive | չունենալ (čʿunenal) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| resultative participle | չունեցած (čʿunecʿac) | ||||||
| subject participle | չունեցող (čʿunecʿoł) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չեմ ունենում (čʿem unenum) | չես ունենում (čʿes unenum) | չի ունենում (čʿi unenum) | չենք ունենում (čʿenkʿ unenum) | չէք ունենում (čʿēkʿ unenum) | չեն ունենում (čʿen unenum) | |
| past imperfective | չէի ունենում (čʿēi unenum) | չէիր ունենում (čʿēir unenum) | չէր ունենում (čʿēr unenum) | չէինք ունենում (čʿēinkʿ unenum) | չէիք ունենում (čʿēikʿ unenum) | չէին ունենում (čʿēin unenum) | |
| future | չեմ ունենալու (čʿem unenalu) | չես ունենալու (čʿes unenalu) | չի ունենալու (čʿi unenalu) | չենք ունենալու (čʿenkʿ unenalu) | չէք ունենալու (čʿēkʿ unenalu) | չեն ունենալու (čʿen unenalu) | |
| past future | չէի ունենալու (čʿēi unenalu) | չէիր ունենալու (čʿēir unenalu) | չէր ունենալու (čʿēr unenalu) | չէինք ունենալու (čʿēinkʿ unenalu) | չէիք ունենալու (čʿēikʿ unenalu) | չէին ունենալու (čʿēin unenalu) | |
| present perfect | չեմ ունեցել (čʿem unecʿel) | չես ունեցել (čʿes unecʿel) | չի ունեցել (čʿi unecʿel) | չենք ունեցել (čʿenkʿ unecʿel) | չէք ունեցել (čʿēkʿ unecʿel) | չեն ունեցել (čʿen unecʿel) | |
| pluperfect | չէի ունեցել (čʿēi unecʿel) | չէիր ունեցել (čʿēir unecʿel) | չէր ունեցել (čʿēr unecʿel) | չէինք ունեցել (čʿēinkʿ unecʿel) | չէիք ունեցել (čʿēikʿ unecʿel) | չէին ունեցել (čʿēin unecʿel) | |
| aorist (past perfective) | չունեցայ (čʿunecʿay) | չունեցար (čʿunecʿar) | չունեցաւ (čʿunecʿaw) | չունեցանք (čʿunecʿankʿ) | չունեցաք (čʿunecʿakʿ) | չունեցան (čʿunecʿan) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չունենամ (čʿunenam) | չունենաս (čʿunenas) | չունենայ (čʿunenay) | չունենանք (čʿunenankʿ) | չունենաք (čʿunenakʿ) | չունենան (čʿunenan) | |
| past | չունենայի (čʿunenayi) | չունենայիր (čʿunenayir) | չունենար (čʿunenar) | չունենայինք (čʿunenayinkʿ) | չունենայիք (čʿunenayikʿ) | չունենային (čʿunenayin) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | չեմ ունենայ (čʿem unenay) | չես ունենայ (čʿes unenay) | չի ունենայ (čʿi unenay) | չենք ունենայ (čʿenkʿ unenay) | չէք ունենայ (čʿēkʿ unenay) | չեն ունենայ (čʿen unenay) | |
| past | չէի ունենայ (čʿēi unenay) | չէիր ունենայ (čʿēir unenay) | չէր ունենայ (čʿēr unenay) | չէինք ունենայ (čʿēinkʿ unenay) | չէիք ունենայ (čʿēikʿ unenay) | չէին ունենայ (čʿēin unenay) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | մի՛ ունեցիր, մի՛ ունեցի* (mí unecʿir, mí unecʿi*) | — | — | մի՛ ունեցէք (mí unecʿēkʿ) | — | ||
| *colloquial | |||||||
declension of the nominalized infinitive, u-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular (singulare tantum) | ||||
|---|---|---|---|---|
| nominative | ունենալ (unenal) | |||
| dative | ունենալու (unenalu) | |||
| ablative | ունենալուց (unenalucʿ) | |||
| instrumental | ունենալով (unenalov) | |||
| locative | ունենալում (unenalum) | |||
| definite forms | ||||
| nominative | ունենալը/ունենալն (unenalə/unenaln) | |||
| dative | ունենալուն (unenalun) | |||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | ունենալս (unenals) | |||
| dative | ունենալուս (unenalus) | |||
| ablative | ունենալուցս (unenalucʿs) | |||
| instrumental | ունենալովս (unenalovs) | |||
| locative | ունենալումս (unenalums) | |||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | ունենալդ (unenald) | |||
| dative | ունենալուդ (unenalud) | |||
| ablative | ունենալուցդ (unenalucʿd) | |||
| instrumental | ունենալովդ (unenalovd) | |||
| locative | ունենալումդ (unenalumd) | |||
suffixed -al conjugation (Western Armenian)
| infinitive | ունենալ (unenal) | evidential participle | ունեցեր (unecʿer) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| passive | ունեցուիլ (unecʿuil) | future converb 1 | ունենալու (unenalu) | ||||
| causative | — | future converb 2 | ունենալիք (unenalikʿ) | ||||
| aorist stem | ունեց- (unecʿ-) | connegative converb (present) | ունենար (unenar) | ||||
| resultative participle | ունեցած (unecʿac) | connegative converb (past imperfect) | ունենար (unenar) | ||||
| subject participle | ունեցող (unecʿoł) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դուն | ան | մենք | դուք | անոնք | |
| present | կ՚ունենամ (k’unenam) | կ՚ունենաս (k’unenas) | կ՚ունենայ (k’unenay) | կ՚ունենանք (k’unenankʿ) | կ՚ունենաք (k’unenakʿ) | կ՚ունենան (k’unenan) | |
| past imperfective | կ՚ունենայի (k’unenayi) | կ՚ունենայիր (k’unenayir) | կ՚ունենար (k’unenar) | կ՚ունենայինք (k’unenayinkʿ) | կ՚ունենայիք (k’unenayikʿ) | կ՚ունենային (k’unenayin) | |
| future | պիտի ունենամ (piti unenam) | պիտի ունենաս (piti unenas) | պիտի ունենայ (piti unenay) | պիտի ունենանք (piti unenankʿ) | պիտի ունենաք (piti unenakʿ) | պիտի ունենան (piti unenan) | |
| past future | պիտի ունենայի (piti unenayi) | պիտի ունենայիր (piti unenayir) | պիտի ունենար (piti unenar) | պիտի ունենայինք (piti unenayinkʿ) | պիտի ունենայիք (piti unenayikʿ) | պիտի ունենային (piti unenayin) | |
| present perfect (non-evidential) | ունեցած եմ (unecʿac em) | ունեցած ես (unecʿac es) | ունեցած է (unecʿac ē) | ունեցած ենք (unecʿac enkʿ) | ունեցած էք (unecʿac ēkʿ) | ունեցած են (unecʿac en) | |
| pluperfect (non-evidential) | ունեցած էի (unecʿac ēi) | ունեցած էիր (unecʿac ēir) | ունեցած էր (unecʿac ēr) | ունեցած էինք (unecʿac ēinkʿ) | ունեցած էիք (unecʿac ēikʿ) | ունեցած էին (unecʿac ēin) | |
| present perfect (evidential) | ունեցեր եմ (unecʿer em) | ունեցեր ես (unecʿer es) | ունեցեր է (unecʿer ē) | ունեցեր ենք (unecʿer enkʿ) | ունեցեր էք (unecʿer ēkʿ) | ունեցեր են (unecʿer en) | |
| pluperfect (evidential) | ունեցեր էի (unecʿer ēi) | ունեցեր էիր (unecʿer ēir) | ունեցեր էր (unecʿer ēr) | ունեցեր էինք (unecʿer ēinkʿ) | ունեցեր էիք (unecʿer ēikʿ) | ունեցեր էին (unecʿer ēin) | |
| aorist (past perfective) | ունեցայ (unecʿay) | ունեցար (unecʿar) | ունեցաւ (unecʿaw) | ունեցանք (unecʿankʿ) | ունեցաք (unecʿakʿ) | ունեցան (unecʿan) | |
| subjunctive | ես | դուն | ան | մենք | դուք | անոնք | |
| present | ունենամ (unenam) | ունենաս (unenas) | ունենայ (unenay) | ունենանք (unenankʿ) | ունենաք (unenakʿ) | ունենան (unenan) | |
| past | ունենայի (unenayi) | ունենայիր (unenayir) | ունենար (unenar) | ունենայինք (unenayinkʿ) | ունենայիք (unenayikʿ) | ունենային (unenayin) | |
| imperative | — | (դուն) | — | — | (դուք) | — | |
| — | ունեցի՛ր (unecʿír) | — | — | ունեցէ՛ք (unecʿḗkʿ) | — | ||
| *colloquial | |||||||
suffixed -al negative conjugation (Western Armenian)
| infinitive | չունենալ (čʿunenal) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| resultative participle | չունեցած (čʿunecʿac) | ||||||
| subject participle | չունեցող (čʿunecʿoł) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դուն | ան | մենք | դուք | անոնք | |
| present | չեմ ունենար (čʿem unenar) | չես ունենար (čʿes unenar) | չ՚ունենար (čʿ’unenar) | չենք ունենար (čʿenkʿ unenar) | չէք ունենար (čʿēkʿ unenar) | չեն ունենար (čʿen unenar) | |
| past imperfective | չէի ունենար (čʿēi unenar) | չէիր ունենար (čʿēir unenar) | չէր ունենար (čʿēr unenar) | չէինք ունենար (čʿēinkʿ unenar) | չէիք ունենար (čʿēikʿ unenar) | չէին ունենար (čʿēin unenar) | |
| future | պիտի չունենամ (piti čʿunenam) | պիտի չունենաս (piti čʿunenas) | պիտի չունենայ (piti čʿunenay) | պիտի չունենանք (piti čʿunenankʿ) | պիտի չունենաք (piti čʿunenakʿ) | պիտի չունենան (piti čʿunenan) | |
| past future | պիտի չունենայի (piti čʿunenayi) | պիտի չունենայիր (piti čʿunenayir) | պիտի չունենար (piti čʿunenar) | պիտի չունենայինք (piti čʿunenayinkʿ) | պիտի չունենայիք (piti čʿunenayikʿ) | պիտի չունենային (piti čʿunenayin) | |
| present perfect (non-evidential) | չեմ ունեցած (čʿem unecʿac) | չես ունեցած (čʿes unecʿac) | չէ ունեցած (čʿē unecʿac) | չենք ունեցած (čʿenkʿ unecʿac) | չէք ունեցած (čʿēkʿ unecʿac) | չեն ունեցած (čʿen unecʿac) | |
| pluperfect (non-evidential) | չէի ունեցած (čʿēi unecʿac) | չէիր ունեցած (čʿēir unecʿac) | չէր ունեցած (čʿēr unecʿac) | չէինք ունեցած (čʿēinkʿ unecʿac) | չէիք ունեցած (čʿēikʿ unecʿac) | չէին ունեցած (čʿēin unecʿac) | |
| present perfect (evidential) | չեմ ունեցեր (čʿem unecʿer) | չես ունեցեր (čʿes unecʿer) | չէ ունեցեր (čʿē unecʿer) | չենք ունեցեր (čʿenkʿ unecʿer) | չէք ունեցեր (čʿēkʿ unecʿer) | չեն ունեցեր (čʿen unecʿer) | |
| pluperfect (evidential) | չէի ունեցեր (čʿēi unecʿer) | չէիր ունեցեր (čʿēir unecʿer) | չէր ունեցեր (čʿēr unecʿer) | չէինք ունեցեր (čʿēinkʿ unecʿer) | չէիք ունեցեր (čʿēikʿ unecʿer) | չէին ունեցեր (čʿēin unecʿer) | |
| aorist (past perfective) | չունեցայ (čʿunecʿay) | չունեցար (čʿunecʿar) | չունեցաւ (čʿunecʿaw) | չունեցանք (čʿunecʿankʿ) | չունեցաք (čʿunecʿakʿ) | չունեցան (čʿunecʿan) | |
| subjunctive | ես | դուն | ան | մենք | դուք | անոնք | |
| present | չունենամ (čʿunenam) | չունենաս (čʿunenas) | չունենայ (čʿunenay) | չունենանք (čʿunenankʿ) | չունենաք (čʿunenakʿ) | չունենան (čʿunenan) | |
| past | չունենայի (čʿunenayi) | չունենայիր (čʿunenayir) | չունենար (čʿunenar) | չունենայինք (čʿunenayinkʿ) | չունենայիք (čʿunenayikʿ) | չունենային (čʿunenayin) | |
| imperative | — | (դուն) | — | — | (դուք) | — | |
| — | մի՛ ունենար (mí unenar) | — | — | մի՛ ունենաք (mí unenakʿ) | — | ||
| *colloquial | |||||||
declension of the nominalized infinitive, u-type, inanimate (Western Armenian)
| singular (singulare tantum) | ||||
|---|---|---|---|---|
| nominative | ունենալ (unenal) | |||
| dative | ունենալու (unenalu) | |||
| ablative | ունենալէ (unenalē) | |||
| instrumental | ունենալով (unenalov) | |||
| definite forms | ||||
| nominative | ունենալը/ունենալն (unenalə/unenaln) | |||
| dative | ունենալուն (unenalun) | |||
| ablative | ունենալէն (unenalēn) | |||
| instrumental | ունենալովը/ունենալովն (unenalovə/unenalovn) | |||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | ունենալս (unenals) | |||
| dative | ունենալուս (unenalus) | |||
| ablative | ունենալէս (unenalēs) | |||
| instrumental | ունենալովս (unenalovs) | |||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | ունենալդ (unenald) | |||
| dative | ունենալուդ (unenalud) | |||
| ablative | ունենալէդ (unenalēd) | |||
| instrumental | ունենալովդ (unenalovd) | |||
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.