չեղարկել
Armenian
Etymology
չեղյալ (čʿeġyal) + արկանել (arkanel)
Pronunciation
- (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [t͡ʃʰɛʁɑɾˈkɛl]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [t͡ʃʰɛʁɑɾˈɡɛl]
Verb
չեղարկել • (čʿeġarkel)
- (neologism) to cancel
- Synonyms: չեղյալ համարել (čʿeġyal hamarel), չեղյալ հայտարարել (čʿeġyal haytararel)
Inflection
plain -el conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | չեղարկել (čʿeġarkel) | imperfective converb | չեղարկում (čʿeġarkum) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| passive | չեղարկվել (čʿeġarkvel) | simultaneous converb | չեղարկելիս (čʿeġarkelis) | ||||
| causative | — | perfective converb | չեղարկել (čʿeġarkel) | ||||
| aorist stem | չեղարկ- (čʿeġark-) | future converb I | չեղարկելու (čʿeġarkelu) | ||||
| resultative participle | չեղարկած (čʿeġarkac) | future converb II | չեղարկելիք (čʿeġarkelikʿ) | ||||
| subject participle | չեղարկող (čʿeġarkoġ) | connegative converb | չեղարկի (čʿeġarki) | ||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չեղարկում եմ (čʿeġarkum em) | չեղարկում ես (čʿeġarkum es) | չեղարկում է (čʿeġarkum ē) | չեղարկում ենք (čʿeġarkum enkʿ) | չեղարկում եք (čʿeġarkum ekʿ) | չեղարկում են (čʿeġarkum en) | |
| past imperfective | չեղարկում էի (čʿeġarkum ēi) | չեղարկում էիր (čʿeġarkum ēir) | չեղարկում էր (čʿeġarkum ēr) | չեղարկում էինք (čʿeġarkum ēinkʿ) | չեղարկում էիք (čʿeġarkum ēikʿ) | չեղարկում էին (čʿeġarkum ēin) | |
| future | չեղարկելու եմ (čʿeġarkelu em) | չեղարկելու ես (čʿeġarkelu es) | չեղարկելու է (čʿeġarkelu ē) | չեղարկելու ենք (čʿeġarkelu enkʿ) | չեղարկելու եք (čʿeġarkelu ekʿ) | չեղարկելու են (čʿeġarkelu en) | |
| past future | չեղարկելու էի (čʿeġarkelu ēi) | չեղարկելու էիր (čʿeġarkelu ēir) | չեղարկելու էր (čʿeġarkelu ēr) | չեղարկելու էինք (čʿeġarkelu ēinkʿ) | չեղարկելու էիք (čʿeġarkelu ēikʿ) | չեղարկելու էին (čʿeġarkelu ēin) | |
| present perfect | չեղարկել եմ (čʿeġarkel em) | չեղարկել ես (čʿeġarkel es) | չեղարկել է (čʿeġarkel ē) | չեղարկել ենք (čʿeġarkel enkʿ) | չեղարկել եք (čʿeġarkel ekʿ) | չեղարկել են (čʿeġarkel en) | |
| pluperfect | չեղարկել էի (čʿeġarkel ēi) | չեղարկել էիր (čʿeġarkel ēir) | չեղարկել էր (čʿeġarkel ēr) | չեղարկել էինք (čʿeġarkel ēinkʿ) | չեղարկել էիք (čʿeġarkel ēikʿ) | չեղարկել էին (čʿeġarkel ēin) | |
| aorist (past perfective) | չեղարկեցի, չեղարկի* (čʿeġarkecʿi, čʿeġarki*) | չեղարկեցիր, չեղարկիր* (čʿeġarkecʿir, čʿeġarkir*) | չեղարկեց (čʿeġarkecʿ) | չեղարկեցինք, չեղարկինք* (čʿeġarkecʿinkʿ, čʿeġarkinkʿ*) | չեղարկեցիք, չեղարկիք* (čʿeġarkecʿikʿ, čʿeġarkikʿ*) | չեղարկեցին, չեղարկին* (čʿeġarkecʿin, čʿeġarkin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չեղարկեմ (čʿeġarkem) | չեղարկես (čʿeġarkes) | չեղարկի (čʿeġarki) | չեղարկենք (čʿeġarkenkʿ) | չեղարկեք (čʿeġarkekʿ) | չեղարկեն (čʿeġarken) | |
| past | չեղարկեի (čʿeġarkei) | չեղարկեիր (čʿeġarkeir) | չեղարկեր (čʿeġarker) | չեղարկեինք (čʿeġarkeinkʿ) | չեղարկեիք (čʿeġarkeikʿ) | չեղարկեին (čʿeġarkein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | կչեղարկեմ (kčʿeġarkem) | կչեղարկես (kčʿeġarkes) | կչեղարկի (kčʿeġarki) | կչեղարկենք (kčʿeġarkenkʿ) | կչեղարկեք (kčʿeġarkekʿ) | կչեղարկեն (kčʿeġarken) | |
| past | կչեղարկեի (kčʿeġarkei) | կչեղարկեիր (kčʿeġarkeir) | կչեղարկեր (kčʿeġarker) | կչեղարկեինք (kčʿeġarkeinkʿ) | կչեղարկեիք (kčʿeġarkeikʿ) | կչեղարկեին (kčʿeġarkein) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | չեղարկի՛ր, չեղարկի՛* (čʿeġarkír, čʿeġarkí*) | — | — | չեղարկե՛ք, չեղարկեցե՛ք** (čʿeġarkékʿ, čʿeġarkecʿékʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
plain -el negative conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | չչեղարկել (čʿčʿeġarkel) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| resultative participle | չչեղարկած (čʿčʿeġarkac) | ||||||
| subject participle | չչեղարկող (čʿčʿeġarkoġ) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չեմ չեղարկում (čʿem čʿeġarkum) | չես չեղարկում (čʿes čʿeġarkum) | չի չեղարկում (čʿi čʿeġarkum) | չենք չեղարկում (čʿenkʿ čʿeġarkum) | չեք չեղարկում (čʿekʿ čʿeġarkum) | չեն չեղարկում (čʿen čʿeġarkum) | |
| past imperfective | չէի չեղարկում (čʿēi čʿeġarkum) | չէիր չեղարկում (čʿēir čʿeġarkum) | չէր չեղարկում (čʿēr čʿeġarkum) | չէինք չեղարկում (čʿēinkʿ čʿeġarkum) | չէիք չեղարկում (čʿēikʿ čʿeġarkum) | չէին չեղարկում (čʿēin čʿeġarkum) | |
| future | չեմ չեղարկելու (čʿem čʿeġarkelu) | չես չեղարկելու (čʿes čʿeġarkelu) | չի չեղարկելու (čʿi čʿeġarkelu) | չենք չեղարկելու (čʿenkʿ čʿeġarkelu) | չեք չեղարկելու (čʿekʿ čʿeġarkelu) | չեն չեղարկելու (čʿen čʿeġarkelu) | |
| past future | չէի չեղարկելու (čʿēi čʿeġarkelu) | չէիր չեղարկելու (čʿēir čʿeġarkelu) | չէր չեղարկելու (čʿēr čʿeġarkelu) | չէինք չեղարկելու (čʿēinkʿ čʿeġarkelu) | չէիք չեղարկելու (čʿēikʿ čʿeġarkelu) | չէին չեղարկելու (čʿēin čʿeġarkelu) | |
| present perfect | չեմ չեղարկել (čʿem čʿeġarkel) | չես չեղարկել (čʿes čʿeġarkel) | չի չեղարկել (čʿi čʿeġarkel) | չենք չեղարկել (čʿenkʿ čʿeġarkel) | չեք չեղարկել (čʿekʿ čʿeġarkel) | չեն չեղարկել (čʿen čʿeġarkel) | |
| pluperfect | չէի չեղարկել (čʿēi čʿeġarkel) | չէիր չեղարկել (čʿēir čʿeġarkel) | չէր չեղարկել (čʿēr čʿeġarkel) | չէինք չեղարկել (čʿēinkʿ čʿeġarkel) | չէիք չեղարկել (čʿēikʿ čʿeġarkel) | չէին չեղարկել (čʿēin čʿeġarkel) | |
| aorist (past perfective) | չչեղարկեցի, չչեղարկի* (čʿčʿeġarkecʿi, čʿčʿeġarki*) | չչեղարկեցիր, չչեղարկիր* (čʿčʿeġarkecʿir, čʿčʿeġarkir*) | չչեղարկեց (čʿčʿeġarkecʿ) | չչեղարկեցինք, չչեղարկինք* (čʿčʿeġarkecʿinkʿ, čʿčʿeġarkinkʿ*) | չչեղարկեցիք, չչեղարկիք* (čʿčʿeġarkecʿikʿ, čʿčʿeġarkikʿ*) | չչեղարկեցին, չչեղարկին* (čʿčʿeġarkecʿin, čʿčʿeġarkin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չչեղարկեմ (čʿčʿeġarkem) | չչեղարկես (čʿčʿeġarkes) | չչեղարկի (čʿčʿeġarki) | չչեղարկենք (čʿčʿeġarkenkʿ) | չչեղարկեք (čʿčʿeġarkekʿ) | չչեղարկեն (čʿčʿeġarken) | |
| past | չչեղարկեի (čʿčʿeġarkei) | չչեղարկեիր (čʿčʿeġarkeir) | չչեղարկեր (čʿčʿeġarker) | չչեղարկեինք (čʿčʿeġarkeinkʿ) | չչեղարկեիք (čʿčʿeġarkeikʿ) | չչեղարկեին (čʿčʿeġarkein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | չեմ չեղարկի (čʿem čʿeġarki) | չես չեղարկի (čʿes čʿeġarki) | չի չեղարկի (čʿi čʿeġarki) | չենք չեղարկի (čʿenkʿ čʿeġarki) | չեք չեղարկի (čʿekʿ čʿeġarki) | չեն չեղարկի (čʿen čʿeġarki) | |
| past | չէի չեղարկի (čʿēi čʿeġarki) | չէիր չեղարկի (čʿēir čʿeġarki) | չէր չեղարկի (čʿēr čʿeġarki) | չէինք չեղարկի (čʿēinkʿ čʿeġarki) | չէիք չեղարկի (čʿēikʿ čʿeġarki) | չէին չեղարկի (čʿēin čʿeġarki) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | մի՛ չեղարկիր, մի՛ չեղարկի* (mí čʿeġarkir, mí čʿeġarki*) | — | — | մի՛ չեղարկեք, մի՛ չեղարկեցեք** (mí čʿeġarkekʿ, mí čʿeġarkecʿekʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
declension of the nominalized infinitive, u-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular (singulare tantum) | ||||
|---|---|---|---|---|
| nominative | չեղարկել (čʿeġarkel) | |||
| dative | չեղարկելու (čʿeġarkelu) | |||
| ablative | չեղարկելուց (čʿeġarkelucʿ) | |||
| instrumental | չեղարկելով (čʿeġarkelov) | |||
| locative | չեղարկելում (čʿeġarkelum) | |||
| definite forms | ||||
| nominative | չեղարկելը/չեղարկելն (čʿeġarkelə/čʿeġarkeln) | |||
| dative | չեղարկելուն (čʿeġarkelun) | |||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | չեղարկելս (čʿeġarkels) | |||
| dative | չեղարկելուս (čʿeġarkelus) | |||
| ablative | չեղարկելուցս (čʿeġarkelucʿs) | |||
| instrumental | չեղարկելովս (čʿeġarkelovs) | |||
| locative | չեղարկելումս (čʿeġarkelums) | |||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | չեղարկելդ (čʿeġarkeld) | |||
| dative | չեղարկելուդ (čʿeġarkelud) | |||
| ablative | չեղարկելուցդ (čʿeġarkelucʿd) | |||
| instrumental | չեղարկելովդ (čʿeġarkelovd) | |||
| locative | չեղարկելումդ (čʿeġarkelumd) | |||
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.