պակասեցնել
Armenian
Etymology
From Old Armenian պակասեցուցանեմ (pakasecʿucʿanem).
Pronunciation
Audio (file) - (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [pɑkɑsɛt͡sʰˈnɛl]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [bɑɡɑsɛt͡sʰəˈnɛl]
Verb
պակասեցնել • (pakasecʿnel)
Inflection
causative conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | պակասեցնել (pakasecʿnel) | imperfective converb | պակասեցնում (pakasecʿnum) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| passive | պակասեցվել (pakasecʿvel) | simultaneous converb | պակասեցնելիս (pakasecʿnelis) | ||||
| causative | — | perfective converb | պակասեցրել (pakasecʿrel) | ||||
| aorist stem | պակասեցր- (pakasecʿr-) | future converb I | պակասեցնելու (pakasecʿnelu) | ||||
| resultative participle | պակասեցրած (pakasecʿrac) | future converb II | պակասեցնելիք (pakasecʿnelikʿ) | ||||
| subject participle | պակասեցնող (pakasecʿnoġ) | connegative converb | պակասեցնի (pakasecʿni) | ||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | պակասեցնում եմ (pakasecʿnum em) | պակասեցնում ես (pakasecʿnum es) | պակասեցնում է (pakasecʿnum ē) | պակասեցնում ենք (pakasecʿnum enkʿ) | պակասեցնում եք (pakasecʿnum ekʿ) | պակասեցնում են (pakasecʿnum en) | |
| past imperfective | պակասեցնում էի (pakasecʿnum ēi) | պակասեցնում էիր (pakasecʿnum ēir) | պակասեցնում էր (pakasecʿnum ēr) | պակասեցնում էինք (pakasecʿnum ēinkʿ) | պակասեցնում էիք (pakasecʿnum ēikʿ) | պակասեցնում էին (pakasecʿnum ēin) | |
| future | պակասեցնելու եմ (pakasecʿnelu em) | պակասեցնելու ես (pakasecʿnelu es) | պակասեցնելու է (pakasecʿnelu ē) | պակասեցնելու ենք (pakasecʿnelu enkʿ) | պակասեցնելու եք (pakasecʿnelu ekʿ) | պակասեցնելու են (pakasecʿnelu en) | |
| past future | պակասեցնելու էի (pakasecʿnelu ēi) | պակասեցնելու էիր (pakasecʿnelu ēir) | պակասեցնելու էր (pakasecʿnelu ēr) | պակասեցնելու էինք (pakasecʿnelu ēinkʿ) | պակասեցնելու էիք (pakasecʿnelu ēikʿ) | պակասեցնելու էին (pakasecʿnelu ēin) | |
| present perfect | պակասեցրել եմ (pakasecʿrel em) | պակասեցրել ես (pakasecʿrel es) | պակասեցրել է (pakasecʿrel ē) | պակասեցրել ենք (pakasecʿrel enkʿ) | պակասեցրել եք (pakasecʿrel ekʿ) | պակասեցրել են (pakasecʿrel en) | |
| pluperfect | պակասեցրել էի (pakasecʿrel ēi) | պակասեցրել էիր (pakasecʿrel ēir) | պակասեցրել էր (pakasecʿrel ēr) | պակասեցրել էինք (pakasecʿrel ēinkʿ) | պակասեցրել էիք (pakasecʿrel ēikʿ) | պակասեցրել էին (pakasecʿrel ēin) | |
| aorist (past perfective) | պակասեցրի, պակասեցրեցի* (pakasecʿri, pakasecʿrecʿi*) | պակասեցրիր, պակասեցրեցիր* (pakasecʿrir, pakasecʿrecʿir*) | պակասեցրեց (pakasecʿrecʿ) | պակասեցրինք, պակասեցրեցինք* (pakasecʿrinkʿ, pakasecʿrecʿinkʿ*) | պակասեցրիք, պակասեցրեցիք* (pakasecʿrikʿ, pakasecʿrecʿikʿ*) | պակասեցրին, պակասեցրեցին* (pakasecʿrin, pakasecʿrecʿin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | պակասեցնեմ (pakasecʿnem) | պակասեցնես (pakasecʿnes) | պակասեցնի (pakasecʿni) | պակասեցնենք (pakasecʿnenkʿ) | պակասեցնեք (pakasecʿnekʿ) | պակասեցնեն (pakasecʿnen) | |
| past | պակասեցնեի (pakasecʿnei) | պակասեցնեիր (pakasecʿneir) | պակասեցներ (pakasecʿner) | պակասեցնեինք (pakasecʿneinkʿ) | պակասեցնեիք (pakasecʿneikʿ) | պակասեցնեին (pakasecʿnein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | կպակասեցնեմ (kpakasecʿnem) | կպակասեցնես (kpakasecʿnes) | կպակասեցնի (kpakasecʿni) | կպակասեցնենք (kpakasecʿnenkʿ) | կպակասեցնեք (kpakasecʿnekʿ) | կպակասեցնեն (kpakasecʿnen) | |
| past | կպակասեցնեի (kpakasecʿnei) | կպակասեցնեիր (kpakasecʿneir) | կպակասեցներ (kpakasecʿner) | կպակասեցնեինք (kpakasecʿneinkʿ) | կպակասեցնեիք (kpakasecʿneikʿ) | կպակասեցնեին (kpakasecʿnein) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | պակասեցրո՛ւ, պակասեցրա՛* (pakasecʿrú, pakasecʿrá*) | — | — | պակասեցրե՛ք (pakasecʿrékʿ) | — | ||
| *colloquial | |||||||
causative negative conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | չպակասեցնել (čʿpakasecʿnel) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| resultative participle | չպակասեցրած (čʿpakasecʿrac) | ||||||
| subject participle | չպակասեցնող (čʿpakasecʿnoġ) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չեմ պակասեցնում (čʿem pakasecʿnum) | չես պակասեցնում (čʿes pakasecʿnum) | չի պակասեցնում (čʿi pakasecʿnum) | չենք պակասեցնում (čʿenkʿ pakasecʿnum) | չեք պակասեցնում (čʿekʿ pakasecʿnum) | չեն պակասեցնում (čʿen pakasecʿnum) | |
| past imperfective | չէի պակասեցնում (čʿēi pakasecʿnum) | չէիր պակասեցնում (čʿēir pakasecʿnum) | չէր պակասեցնում (čʿēr pakasecʿnum) | չէինք պակասեցնում (čʿēinkʿ pakasecʿnum) | չէիք պակասեցնում (čʿēikʿ pakasecʿnum) | չէին պակասեցնում (čʿēin pakasecʿnum) | |
| future | չեմ պակասեցնելու (čʿem pakasecʿnelu) | չես պակասեցնելու (čʿes pakasecʿnelu) | չի պակասեցնելու (čʿi pakasecʿnelu) | չենք պակասեցնելու (čʿenkʿ pakasecʿnelu) | չեք պակասեցնելու (čʿekʿ pakasecʿnelu) | չեն պակասեցնելու (čʿen pakasecʿnelu) | |
| past future | չէի պակասեցնելու (čʿēi pakasecʿnelu) | չէիր պակասեցնելու (čʿēir pakasecʿnelu) | չէր պակասեցնելու (čʿēr pakasecʿnelu) | չէինք պակասեցնելու (čʿēinkʿ pakasecʿnelu) | չէիք պակասեցնելու (čʿēikʿ pakasecʿnelu) | չէին պակասեցնելու (čʿēin pakasecʿnelu) | |
| present perfect | չեմ պակասեցրել (čʿem pakasecʿrel) | չես պակասեցրել (čʿes pakasecʿrel) | չի պակասեցրել (čʿi pakasecʿrel) | չենք պակասեցրել (čʿenkʿ pakasecʿrel) | չեք պակասեցրել (čʿekʿ pakasecʿrel) | չեն պակասեցրել (čʿen pakasecʿrel) | |
| pluperfect | չէի պակասեցրել (čʿēi pakasecʿrel) | չէիր պակասեցրել (čʿēir pakasecʿrel) | չէր պակասեցրել (čʿēr pakasecʿrel) | չէինք պակասեցրել (čʿēinkʿ pakasecʿrel) | չէիք պակասեցրել (čʿēikʿ pakasecʿrel) | չէին պակասեցրել (čʿēin pakasecʿrel) | |
| aorist (past perfective) | չպակասեցրի, չպակասեցրեցի* (čʿpakasecʿri, čʿpakasecʿrecʿi*) | չպակասեցրիր, չպակասեցրեցիր* (čʿpakasecʿrir, čʿpakasecʿrecʿir*) | չպակասեցրեց (čʿpakasecʿrecʿ) | չպակասեցրինք, չպակասեցրեցինք* (čʿpakasecʿrinkʿ, čʿpakasecʿrecʿinkʿ*) | չպակասեցրիք, չպակասեցրեցիք* (čʿpakasecʿrikʿ, čʿpakasecʿrecʿikʿ*) | չպակասեցրին, չպակասեցրեցին* (čʿpakasecʿrin, čʿpakasecʿrecʿin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չպակասեցնեմ (čʿpakasecʿnem) | չպակասեցնես (čʿpakasecʿnes) | չպակասեցնի (čʿpakasecʿni) | չպակասեցնենք (čʿpakasecʿnenkʿ) | չպակասեցնեք (čʿpakasecʿnekʿ) | չպակասեցնեն (čʿpakasecʿnen) | |
| past | չպակասեցնեի (čʿpakasecʿnei) | չպակասեցնեիր (čʿpakasecʿneir) | չպակասեցներ (čʿpakasecʿner) | չպակասեցնեինք (čʿpakasecʿneinkʿ) | չպակասեցնեիք (čʿpakasecʿneikʿ) | չպակասեցնեին (čʿpakasecʿnein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | չեմ պակասեցնի (čʿem pakasecʿni) | չես պակասեցնի (čʿes pakasecʿni) | չի պակասեցնի (čʿi pakasecʿni) | չենք պակասեցնի (čʿenkʿ pakasecʿni) | չեք պակասեցնի (čʿekʿ pakasecʿni) | չեն պակասեցնի (čʿen pakasecʿni) | |
| past | չէի պակասեցնի (čʿēi pakasecʿni) | չէիր պակասեցնի (čʿēir pakasecʿni) | չէր պակասեցնի (čʿēr pakasecʿni) | չէինք պակասեցնի (čʿēinkʿ pakasecʿni) | չէիք պակասեցնի (čʿēikʿ pakasecʿni) | չէին պակասեցնի (čʿēin pakasecʿni) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | մի՛ պակասեցրու, մի՛ պակասեցրա* (mí pakasecʿru, mí pakasecʿra*) | — | — | մի՛ պակասեցրեք (mí pakasecʿrekʿ) | — | ||
| *colloquial | |||||||
declension of the nominalized infinitive, u-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular (singulare tantum) | ||||
|---|---|---|---|---|
| nominative | պակասեցնել (pakasecʿnel) | |||
| dative | պակասեցնելու (pakasecʿnelu) | |||
| ablative | պակասեցնելուց (pakasecʿnelucʿ) | |||
| instrumental | պակասեցնելով (pakasecʿnelov) | |||
| locative | պակասեցնելում (pakasecʿnelum) | |||
| definite forms | ||||
| nominative | պակասեցնելը/պակասեցնելն (pakasecʿnelə/pakasecʿneln) | |||
| dative | պակասեցնելուն (pakasecʿnelun) | |||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | պակասեցնելս (pakasecʿnels) | |||
| dative | պակասեցնելուս (pakasecʿnelus) | |||
| ablative | պակասեցնելուցս (pakasecʿnelucʿs) | |||
| instrumental | պակասեցնելովս (pakasecʿnelovs) | |||
| locative | պակասեցնելումս (pakasecʿnelums) | |||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | պակասեցնելդ (pakasecʿneld) | |||
| dative | պակասեցնելուդ (pakasecʿnelud) | |||
| ablative | պակասեցնելուցդ (pakasecʿnelucʿd) | |||
| instrumental | պակասեցնելովդ (pakasecʿnelovd) | |||
| locative | պակասեցնելումդ (pakasecʿnelumd) | |||
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.