պատասխանատվություն
Armenian
Alternative forms
- պատասխանատուութիւն (patasxanatuutʿiwn) — traditional orthography spelling
Etymology
Learned borrowing from Old Armenian պատասխանատուութիւն (patasxanatuutʿiwn).
Pronunciation
Audio (Eastern Armenian) (file) - (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [pɑtɑsχɑnɑtvuˈt͡sʰjun]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [bɑdɑsχɑnɑdvuˈtʰʏn]
Declension
n-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular | plural | |||
|---|---|---|---|---|
| nominative | պատասխանատվություն (patasxanatvutʿyun) | պատասխանատվություններ (patasxanatvutʿyunner) | ||
| dative | պատասխանատվության (patasxanatvutʿyan) | պատասխանատվությունների, պատասխանատվությանց** (patasxanatvutʿyunneri, patasxanatvutʿyancʿ**) | ||
| ablative | պատասխանատվությունից (patasxanatvutʿyunicʿ) | պատասխանատվություններից (patasxanatvutʿyunnericʿ) | ||
| instrumental | պատասխանատվությամբ, պատասխանատվությունով* (patasxanatvutʿyamb, patasxanatvutʿyunov*) | պատասխանատվություններով (patasxanatvutʿyunnerov) | ||
| locative | պատասխանատվությունում (patasxanatvutʿyunum) | պատասխանատվություններում (patasxanatvutʿyunnerum) | ||
| definite forms | ||||
| nominative | պատասխանատվությունը/պատասխանատվությունն (patasxanatvutʿyunə/patasxanatvutʿyunn) | պատասխանատվությունները/պատասխանատվություններն (patasxanatvutʿyunnerə/patasxanatvutʿyunnern) | ||
| dative | պատասխանատվությանը/պատասխանատվությանն (patasxanatvutʿyanə/patasxanatvutʿyann) | պատասխանատվություններին (patasxanatvutʿyunnerin) | ||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | պատասխանատվությունս (patasxanatvutʿyuns) | պատասխանատվություններս (patasxanatvutʿyunners) | ||
| dative | պատասխանատվությանս (patasxanatvutʿyans) | պատասխանատվություններիս, պատասխանատվությանցս** (patasxanatvutʿyunneris, patasxanatvutʿyancʿs**) | ||
| ablative | պատասխանատվությունիցս (patasxanatvutʿyunicʿs) | պատասխանատվություններիցս (patasxanatvutʿyunnericʿs) | ||
| instrumental | պատասխանատվությամբս, պատասխանատվությունովս* (patasxanatvutʿyambs, patasxanatvutʿyunovs*) | պատասխանատվություններովս (patasxanatvutʿyunnerovs) | ||
| locative | պատասխանատվությունումս (patasxanatvutʿyunums) | պատասխանատվություններումս (patasxanatvutʿyunnerums) | ||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | պատասխանատվությունդ (patasxanatvutʿyund) | պատասխանատվություններդ (patasxanatvutʿyunnerd) | ||
| dative | պատասխանատվությանդ (patasxanatvutʿyand) | պատասխանատվություններիդ, պատասխանատվությանցդ** (patasxanatvutʿyunnerid, patasxanatvutʿyancʿd**) | ||
| ablative | պատասխանատվությունիցդ (patasxanatvutʿyunicʿd) | պատասխանատվություններիցդ (patasxanatvutʿyunnericʿd) | ||
| instrumental | պատասխանատվությամբդ, պատասխանատվությունովդ* (patasxanatvutʿyambd, patasxanatvutʿyunovd*) | պատասխանատվություններովդ (patasxanatvutʿyunnerovd) | ||
| locative | պատասխանատվությունումդ (patasxanatvutʿyunumd) | պատասխանատվություններումդ (patasxanatvutʿyunnerumd) | ||
| *colloquial **dated | ||||
Related terms
- պատասխան (patasxan)
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.