պատկառելիություն
Armenian
Pronunciation
- (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [pɑtkɑrɛli(j)uˈt͡sʰjun]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [bɑdɡɑɾɛli(j)uˈtʰʏn]
Noun
պատկառելիություն • (patkaṙeliutʿyun) (traditional orthography spelling պատկառելիութիւն)
- (rare) venerability, respectability
Declension
n-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular | plural | |||
|---|---|---|---|---|
| nominative | պատկառելիություն (patkaṙeliutʿyun) | պատկառելիություններ (patkaṙeliutʿyunner) | ||
| dative | պատկառելիության (patkaṙeliutʿyan) | պատկառելիությունների, պատկառելիությանց** (patkaṙeliutʿyunneri, patkaṙeliutʿyancʿ**) | ||
| ablative | պատկառելիությունից (patkaṙeliutʿyunicʿ) | պատկառելիություններից (patkaṙeliutʿyunnericʿ) | ||
| instrumental | պատկառելիությամբ, պատկառելիությունով* (patkaṙeliutʿyamb, patkaṙeliutʿyunov*) | պատկառելիություններով (patkaṙeliutʿyunnerov) | ||
| locative | պատկառելիությունում (patkaṙeliutʿyunum) | պատկառելիություններում (patkaṙeliutʿyunnerum) | ||
| definite forms | ||||
| nominative | պատկառելիությունը/պատկառելիությունն (patkaṙeliutʿyunə/patkaṙeliutʿyunn) | պատկառելիությունները/պատկառելիություններն (patkaṙeliutʿyunnerə/patkaṙeliutʿyunnern) | ||
| dative | պատկառելիությանը/պատկառելիությանն (patkaṙeliutʿyanə/patkaṙeliutʿyann) | պատկառելիություններին (patkaṙeliutʿyunnerin) | ||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | պատկառելիությունս (patkaṙeliutʿyuns) | պատկառելիություններս (patkaṙeliutʿyunners) | ||
| dative | պատկառելիությանս (patkaṙeliutʿyans) | պատկառելիություններիս, պատկառելիությանցս** (patkaṙeliutʿyunneris, patkaṙeliutʿyancʿs**) | ||
| ablative | պատկառելիությունիցս (patkaṙeliutʿyunicʿs) | պատկառելիություններիցս (patkaṙeliutʿyunnericʿs) | ||
| instrumental | պատկառելիությամբս, պատկառելիությունովս* (patkaṙeliutʿyambs, patkaṙeliutʿyunovs*) | պատկառելիություններովս (patkaṙeliutʿyunnerovs) | ||
| locative | պատկառելիությունումս (patkaṙeliutʿyunums) | պատկառելիություններումս (patkaṙeliutʿyunnerums) | ||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | պատկառելիությունդ (patkaṙeliutʿyund) | պատկառելիություններդ (patkaṙeliutʿyunnerd) | ||
| dative | պատկառելիությանդ (patkaṙeliutʿyand) | պատկառելիություններիդ, պատկառելիությանցդ** (patkaṙeliutʿyunnerid, patkaṙeliutʿyancʿd**) | ||
| ablative | պատկառելիությունիցդ (patkaṙeliutʿyunicʿd) | պատկառելիություններիցդ (patkaṙeliutʿyunnericʿd) | ||
| instrumental | պատկառելիությամբդ, պատկառելիությունովդ* (patkaṙeliutʿyambd, patkaṙeliutʿyunovd*) | պատկառելիություններովդ (patkaṙeliutʿyunnerovd) | ||
| locative | պատկառելիությունումդ (patkaṙeliutʿyunumd) | պատկառելիություններումդ (patkaṙeliutʿyunnerumd) | ||
| *colloquial **dated | ||||
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.