սահմանվել
Armenian
Alternative forms
- սահմանւել (sahmanwel), սահմանուել (sahmanuel) — traditional orthography spelling
Pronunciation
- (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [sɑhmɑnˈvel]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [sɑhmɑnˈvel]
Audio (file)
Inflection
plain -el conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | սահմանվել (sahmanvel) | imperfective converb | սահմանվում (sahmanvum) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| passive | — | simultaneous converb | սահմանվելիս (sahmanvelis) | ||||
| causative | — | perfective converb | սահմանվել (sahmanvel) | ||||
| aorist stem | սահմանվ- (sahmanv-) | future converb I | սահմանվելու (sahmanvelu) | ||||
| resultative participle | սահմանված (sahmanvac) | future converb II | սահմանվելիք (sahmanvelikʿ) | ||||
| subject participle | սահմանվող (sahmanvoġ) | connegative converb | սահմանվի (sahmanvi) | ||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | սահմանվում եմ (sahmanvum em) | սահմանվում ես (sahmanvum es) | սահմանվում է (sahmanvum ē) | սահմանվում ենք (sahmanvum enkʿ) | սահմանվում եք (sahmanvum ekʿ) | սահմանվում են (sahmanvum en) | |
| past imperfective | սահմանվում էի (sahmanvum ēi) | սահմանվում էիր (sahmanvum ēir) | սահմանվում էր (sahmanvum ēr) | սահմանվում էինք (sahmanvum ēinkʿ) | սահմանվում էիք (sahmanvum ēikʿ) | սահմանվում էին (sahmanvum ēin) | |
| future | սահմանվելու եմ (sahmanvelu em) | սահմանվելու ես (sahmanvelu es) | սահմանվելու է (sahmanvelu ē) | սահմանվելու ենք (sahmanvelu enkʿ) | սահմանվելու եք (sahmanvelu ekʿ) | սահմանվելու են (sahmanvelu en) | |
| past future | սահմանվելու էի (sahmanvelu ēi) | սահմանվելու էիր (sahmanvelu ēir) | սահմանվելու էր (sahmanvelu ēr) | սահմանվելու էինք (sahmanvelu ēinkʿ) | սահմանվելու էիք (sahmanvelu ēikʿ) | սահմանվելու էին (sahmanvelu ēin) | |
| present perfect | սահմանվել եմ (sahmanvel em) | սահմանվել ես (sahmanvel es) | սահմանվել է (sahmanvel ē) | սահմանվել ենք (sahmanvel enkʿ) | սահմանվել եք (sahmanvel ekʿ) | սահմանվել են (sahmanvel en) | |
| pluperfect | սահմանվել էի (sahmanvel ēi) | սահմանվել էիր (sahmanvel ēir) | սահմանվել էր (sahmanvel ēr) | սահմանվել էինք (sahmanvel ēinkʿ) | սահմանվել էիք (sahmanvel ēikʿ) | սահմանվել էին (sahmanvel ēin) | |
| aorist (past perfective) | սահմանվեցի, սահմանվի* (sahmanvecʿi, sahmanvi*) | սահմանվեցիր, սահմանվիր* (sahmanvecʿir, sahmanvir*) | սահմանվեց (sahmanvecʿ) | սահմանվեցինք, սահմանվինք* (sahmanvecʿinkʿ, sahmanvinkʿ*) | սահմանվեցիք, սահմանվիք* (sahmanvecʿikʿ, sahmanvikʿ*) | սահմանվեցին, սահմանվին* (sahmanvecʿin, sahmanvin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | սահմանվեմ (sahmanvem) | սահմանվես (sahmanves) | սահմանվի (sahmanvi) | սահմանվենք (sahmanvenkʿ) | սահմանվեք (sahmanvekʿ) | սահմանվեն (sahmanven) | |
| past | սահմանվեի (sahmanvei) | սահմանվեիր (sahmanveir) | սահմանվեր (sahmanver) | սահմանվեինք (sahmanveinkʿ) | սահմանվեիք (sahmanveikʿ) | սահմանվեին (sahmanvein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | կսահմանվեմ (ksahmanvem) | կսահմանվես (ksahmanves) | կսահմանվի (ksahmanvi) | կսահմանվենք (ksahmanvenkʿ) | կսահմանվեք (ksahmanvekʿ) | կսահմանվեն (ksahmanven) | |
| past | կսահմանվեի (ksahmanvei) | կսահմանվեիր (ksahmanveir) | կսահմանվեր (ksahmanver) | կսահմանվեինք (ksahmanveinkʿ) | կսահմանվեիք (ksahmanveikʿ) | կսահմանվեին (ksahmanvein) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | սահմանվի՛ր, սահմանվի՛* (sahmanvír, sahmanví*) | — | — | սահմանվե՛ք, սահմանվեցե՛ք** (sahmanvékʿ, sahmanvecʿékʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
plain -el negative conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | չսահմանվել (čʿsahmanvel) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| resultative participle | չսահմանված (čʿsahmanvac) | ||||||
| subject participle | չսահմանվող (čʿsahmanvoġ) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չեմ սահմանվում (čʿem sahmanvum) | չես սահմանվում (čʿes sahmanvum) | չի սահմանվում (čʿi sahmanvum) | չենք սահմանվում (čʿenkʿ sahmanvum) | չեք սահմանվում (čʿekʿ sahmanvum) | չեն սահմանվում (čʿen sahmanvum) | |
| past imperfective | չէի սահմանվում (čʿēi sahmanvum) | չէիր սահմանվում (čʿēir sahmanvum) | չէր սահմանվում (čʿēr sahmanvum) | չէինք սահմանվում (čʿēinkʿ sahmanvum) | չէիք սահմանվում (čʿēikʿ sahmanvum) | չէին սահմանվում (čʿēin sahmanvum) | |
| future | չեմ սահմանվելու (čʿem sahmanvelu) | չես սահմանվելու (čʿes sahmanvelu) | չի սահմանվելու (čʿi sahmanvelu) | չենք սահմանվելու (čʿenkʿ sahmanvelu) | չեք սահմանվելու (čʿekʿ sahmanvelu) | չեն սահմանվելու (čʿen sahmanvelu) | |
| past future | չէի սահմանվելու (čʿēi sahmanvelu) | չէիր սահմանվելու (čʿēir sahmanvelu) | չէր սահմանվելու (čʿēr sahmanvelu) | չէինք սահմանվելու (čʿēinkʿ sahmanvelu) | չէիք սահմանվելու (čʿēikʿ sahmanvelu) | չէին սահմանվելու (čʿēin sahmanvelu) | |
| present perfect | չեմ սահմանվել (čʿem sahmanvel) | չես սահմանվել (čʿes sahmanvel) | չի սահմանվել (čʿi sahmanvel) | չենք սահմանվել (čʿenkʿ sahmanvel) | չեք սահմանվել (čʿekʿ sahmanvel) | չեն սահմանվել (čʿen sahmanvel) | |
| pluperfect | չէի սահմանվել (čʿēi sahmanvel) | չէիր սահմանվել (čʿēir sahmanvel) | չէր սահմանվել (čʿēr sahmanvel) | չէինք սահմանվել (čʿēinkʿ sahmanvel) | չէիք սահմանվել (čʿēikʿ sahmanvel) | չէին սահմանվել (čʿēin sahmanvel) | |
| aorist (past perfective) | չսահմանվեցի, չսահմանվի* (čʿsahmanvecʿi, čʿsahmanvi*) | չսահմանվեցիր, չսահմանվիր* (čʿsahmanvecʿir, čʿsahmanvir*) | չսահմանվեց (čʿsahmanvecʿ) | չսահմանվեցինք, չսահմանվինք* (čʿsahmanvecʿinkʿ, čʿsahmanvinkʿ*) | չսահմանվեցիք, չսահմանվիք* (čʿsahmanvecʿikʿ, čʿsahmanvikʿ*) | չսահմանվեցին, չսահմանվին* (čʿsahmanvecʿin, čʿsahmanvin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չսահմանվեմ (čʿsahmanvem) | չսահմանվես (čʿsahmanves) | չսահմանվի (čʿsahmanvi) | չսահմանվենք (čʿsahmanvenkʿ) | չսահմանվեք (čʿsahmanvekʿ) | չսահմանվեն (čʿsahmanven) | |
| past | չսահմանվեի (čʿsahmanvei) | չսահմանվեիր (čʿsahmanveir) | չսահմանվեր (čʿsahmanver) | չսահմանվեինք (čʿsahmanveinkʿ) | չսահմանվեիք (čʿsahmanveikʿ) | չսահմանվեին (čʿsahmanvein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | չեմ սահմանվի (čʿem sahmanvi) | չես սահմանվի (čʿes sahmanvi) | չի սահմանվի (čʿi sahmanvi) | չենք սահմանվի (čʿenkʿ sahmanvi) | չեք սահմանվի (čʿekʿ sahmanvi) | չեն սահմանվի (čʿen sahmanvi) | |
| past | չէի սահմանվի (čʿēi sahmanvi) | չէիր սահմանվի (čʿēir sahmanvi) | չէր սահմանվի (čʿēr sahmanvi) | չէինք սահմանվի (čʿēinkʿ sahmanvi) | չէիք սահմանվի (čʿēikʿ sahmanvi) | չէին սահմանվի (čʿēin sahmanvi) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | մի՛ սահմանվիր, մի՛ սահմանվի* (mí sahmanvir, mí sahmanvi*) | — | — | մի՛ սահմանվեք, մի՛ սահմանվեցեք** (mí sahmanvekʿ, mí sahmanvecʿekʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
declension of the nominalized infinitive, u-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular (singulare tantum) | ||||
|---|---|---|---|---|
| nominative | սահմանվել (sahmanvel) | |||
| dative | սահմանվելու (sahmanvelu) | |||
| ablative | սահմանվելուց (sahmanvelucʿ) | |||
| instrumental | սահմանվելով (sahmanvelov) | |||
| locative | սահմանվելում (sahmanvelum) | |||
| definite forms | ||||
| nominative | սահմանվելը/սահմանվելն (sahmanvelə/sahmanveln) | |||
| dative | սահմանվելուն (sahmanvelun) | |||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | սահմանվելս (sahmanvels) | |||
| dative | սահմանվելուս (sahmanvelus) | |||
| ablative | սահմանվելուցս (sahmanvelucʿs) | |||
| instrumental | սահմանվելովս (sahmanvelovs) | |||
| locative | սահմանվելումս (sahmanvelums) | |||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | սահմանվելդ (sahmanveld) | |||
| dative | սահմանվելուդ (sahmanvelud) | |||
| ablative | սահմանվելուցդ (sahmanvelucʿd) | |||
| instrumental | սահմանվելովդ (sahmanvelovd) | |||
| locative | սահմանվելումդ (sahmanvelumd) | |||
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.