սատկել
Armenian
Alternative forms
- սատկիլ (satkil) — Western Armenian
Etymology
From Old Armenian սատակիմ (satakim).
Pronunciation
- (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [sɑtˈkɛl]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [sɑdˈɡɛl]
Inflection
plain -el conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | սատկել (satkel) | imperfective converb | սատկում (satkum) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| passive | — | simultaneous converb | սատկելիս (satkelis) | ||||
| causative | սատկեցնել, սատկացնել*, սատկցնել* (satkecʿnel, satkacʿnel*, satkcʿnel*) | perfective converb | սատկել (satkel) | ||||
| aorist stem | սատկ- (satk-) | future converb I | սատկելու (satkelu) | ||||
| resultative participle | սատկած (satkac) | future converb II | սատկելիք (satkelikʿ) | ||||
| subject participle | սատկող (satkoġ) | connegative converb | սատկի (satki) | ||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | սատկում եմ (satkum em) | սատկում ես (satkum es) | սատկում է (satkum ē) | սատկում ենք (satkum enkʿ) | սատկում եք (satkum ekʿ) | սատկում են (satkum en) | |
| past imperfective | սատկում էի (satkum ēi) | սատկում էիր (satkum ēir) | սատկում էր (satkum ēr) | սատկում էինք (satkum ēinkʿ) | սատկում էիք (satkum ēikʿ) | սատկում էին (satkum ēin) | |
| future | սատկելու եմ (satkelu em) | սատկելու ես (satkelu es) | սատկելու է (satkelu ē) | սատկելու ենք (satkelu enkʿ) | սատկելու եք (satkelu ekʿ) | սատկելու են (satkelu en) | |
| past future | սատկելու էի (satkelu ēi) | սատկելու էիր (satkelu ēir) | սատկելու էր (satkelu ēr) | սատկելու էինք (satkelu ēinkʿ) | սատկելու էիք (satkelu ēikʿ) | սատկելու էին (satkelu ēin) | |
| present perfect | սատկել եմ (satkel em) | սատկել ես (satkel es) | սատկել է (satkel ē) | սատկել ենք (satkel enkʿ) | սատկել եք (satkel ekʿ) | սատկել են (satkel en) | |
| pluperfect | սատկել էի (satkel ēi) | սատկել էիր (satkel ēir) | սատկել էր (satkel ēr) | սատկել էինք (satkel ēinkʿ) | սատկել էիք (satkel ēikʿ) | սատկել էին (satkel ēin) | |
| aorist (past perfective) | սատկեցի, սատկի* (satkecʿi, satki*) | սատկեցիր, սատկիր* (satkecʿir, satkir*) | սատկեց (satkecʿ) | սատկեցինք, սատկինք* (satkecʿinkʿ, satkinkʿ*) | սատկեցիք, սատկիք* (satkecʿikʿ, satkikʿ*) | սատկեցին, սատկին* (satkecʿin, satkin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | սատկեմ (satkem) | սատկես (satkes) | սատկի (satki) | սատկենք (satkenkʿ) | սատկեք (satkekʿ) | սատկեն (satken) | |
| past | սատկեի (satkei) | սատկեիր (satkeir) | սատկեր (satker) | սատկեինք (satkeinkʿ) | սատկեիք (satkeikʿ) | սատկեին (satkein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | կսատկեմ (ksatkem) | կսատկես (ksatkes) | կսատկի (ksatki) | կսատկենք (ksatkenkʿ) | կսատկեք (ksatkekʿ) | կսատկեն (ksatken) | |
| past | կսատկեի (ksatkei) | կսատկեիր (ksatkeir) | կսատկեր (ksatker) | կսատկեինք (ksatkeinkʿ) | կսատկեիք (ksatkeikʿ) | կսատկեին (ksatkein) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | սատկի՛ր, սատկի՛* (satkír, satkí*) | — | — | սատկե՛ք, սատկեցե՛ք** (satkékʿ, satkecʿékʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
plain -el negative conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | չսատկել (čʿsatkel) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| resultative participle | չսատկած (čʿsatkac) | ||||||
| subject participle | չսատկող (čʿsatkoġ) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չեմ սատկում (čʿem satkum) | չես սատկում (čʿes satkum) | չի սատկում (čʿi satkum) | չենք սատկում (čʿenkʿ satkum) | չեք սատկում (čʿekʿ satkum) | չեն սատկում (čʿen satkum) | |
| past imperfective | չէի սատկում (čʿēi satkum) | չէիր սատկում (čʿēir satkum) | չէր սատկում (čʿēr satkum) | չէինք սատկում (čʿēinkʿ satkum) | չէիք սատկում (čʿēikʿ satkum) | չէին սատկում (čʿēin satkum) | |
| future | չեմ սատկելու (čʿem satkelu) | չես սատկելու (čʿes satkelu) | չի սատկելու (čʿi satkelu) | չենք սատկելու (čʿenkʿ satkelu) | չեք սատկելու (čʿekʿ satkelu) | չեն սատկելու (čʿen satkelu) | |
| past future | չէի սատկելու (čʿēi satkelu) | չէիր սատկելու (čʿēir satkelu) | չէր սատկելու (čʿēr satkelu) | չէինք սատկելու (čʿēinkʿ satkelu) | չէիք սատկելու (čʿēikʿ satkelu) | չէին սատկելու (čʿēin satkelu) | |
| present perfect | չեմ սատկել (čʿem satkel) | չես սատկել (čʿes satkel) | չի սատկել (čʿi satkel) | չենք սատկել (čʿenkʿ satkel) | չեք սատկել (čʿekʿ satkel) | չեն սատկել (čʿen satkel) | |
| pluperfect | չէի սատկել (čʿēi satkel) | չէիր սատկել (čʿēir satkel) | չէր սատկել (čʿēr satkel) | չէինք սատկել (čʿēinkʿ satkel) | չէիք սատկել (čʿēikʿ satkel) | չէին սատկել (čʿēin satkel) | |
| aorist (past perfective) | չսատկեցի, չսատկի* (čʿsatkecʿi, čʿsatki*) | չսատկեցիր, չսատկիր* (čʿsatkecʿir, čʿsatkir*) | չսատկեց (čʿsatkecʿ) | չսատկեցինք, չսատկինք* (čʿsatkecʿinkʿ, čʿsatkinkʿ*) | չսատկեցիք, չսատկիք* (čʿsatkecʿikʿ, čʿsatkikʿ*) | չսատկեցին, չսատկին* (čʿsatkecʿin, čʿsatkin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չսատկեմ (čʿsatkem) | չսատկես (čʿsatkes) | չսատկի (čʿsatki) | չսատկենք (čʿsatkenkʿ) | չսատկեք (čʿsatkekʿ) | չսատկեն (čʿsatken) | |
| past | չսատկեի (čʿsatkei) | չսատկեիր (čʿsatkeir) | չսատկեր (čʿsatker) | չսատկեինք (čʿsatkeinkʿ) | չսատկեիք (čʿsatkeikʿ) | չսատկեին (čʿsatkein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | չեմ սատկի (čʿem satki) | չես սատկի (čʿes satki) | չի սատկի (čʿi satki) | չենք սատկի (čʿenkʿ satki) | չեք սատկի (čʿekʿ satki) | չեն սատկի (čʿen satki) | |
| past | չէի սատկի (čʿēi satki) | չէիր սատկի (čʿēir satki) | չէր սատկի (čʿēr satki) | չէինք սատկի (čʿēinkʿ satki) | չէիք սատկի (čʿēikʿ satki) | չէին սատկի (čʿēin satki) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | մի՛ սատկիր, մի՛ սատկի* (mí satkir, mí satki*) | — | — | մի՛ սատկեք, մի՛ սատկեցեք** (mí satkekʿ, mí satkecʿekʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
declension of the nominalized infinitive, u-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular (singulare tantum) | ||||
|---|---|---|---|---|
| nominative | սատկել (satkel) | |||
| dative | սատկելու (satkelu) | |||
| ablative | սատկելուց (satkelucʿ) | |||
| instrumental | սատկելով (satkelov) | |||
| locative | սատկելում (satkelum) | |||
| definite forms | ||||
| nominative | սատկելը/սատկելն (satkelə/satkeln) | |||
| dative | սատկելուն (satkelun) | |||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | սատկելս (satkels) | |||
| dative | սատկելուս (satkelus) | |||
| ablative | սատկելուցս (satkelucʿs) | |||
| instrumental | սատկելովս (satkelovs) | |||
| locative | սատկելումս (satkelums) | |||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | սատկելդ (satkeld) | |||
| dative | սատկելուդ (satkelud) | |||
| ablative | սատկելուցդ (satkelucʿd) | |||
| instrumental | սատկելովդ (satkelovd) | |||
| locative | սատկելումդ (satkelumd) | |||
Synonyms
- մեռնել (meṙnel)
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.