ստեղծել
Armenian
Etymology
From Old Armenian ստեղծանեմ (stełcanem).
Pronunciation
- (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [stɛχˈt͡sɛl]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [əstɛʁˈd͡zɛl]
Audio (Eastern Armenian) (file)
Inflection
plain -el conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | ստեղծել (steġcel) | imperfective converb | ստեղծում (steġcum) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| passive | ստեղծվել (steġcvel) | simultaneous converb | ստեղծելիս (steġcelis) | ||||
| causative | — | perfective converb | ստեղծել (steġcel) | ||||
| aorist stem | ստեղծ- (steġc-) | future converb I | ստեղծելու (steġcelu) | ||||
| resultative participle | ստեղծած (steġcac) | future converb II | ստեղծելիք (steġcelikʿ) | ||||
| subject participle | ստեղծող (steġcoġ) | connegative converb | ստեղծի (steġci) | ||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | ստեղծում եմ (steġcum em) | ստեղծում ես (steġcum es) | ստեղծում է (steġcum ē) | ստեղծում ենք (steġcum enkʿ) | ստեղծում եք (steġcum ekʿ) | ստեղծում են (steġcum en) | |
| past imperfective | ստեղծում էի (steġcum ēi) | ստեղծում էիր (steġcum ēir) | ստեղծում էր (steġcum ēr) | ստեղծում էինք (steġcum ēinkʿ) | ստեղծում էիք (steġcum ēikʿ) | ստեղծում էին (steġcum ēin) | |
| future | ստեղծելու եմ (steġcelu em) | ստեղծելու ես (steġcelu es) | ստեղծելու է (steġcelu ē) | ստեղծելու ենք (steġcelu enkʿ) | ստեղծելու եք (steġcelu ekʿ) | ստեղծելու են (steġcelu en) | |
| past future | ստեղծելու էի (steġcelu ēi) | ստեղծելու էիր (steġcelu ēir) | ստեղծելու էր (steġcelu ēr) | ստեղծելու էինք (steġcelu ēinkʿ) | ստեղծելու էիք (steġcelu ēikʿ) | ստեղծելու էին (steġcelu ēin) | |
| present perfect | ստեղծել եմ (steġcel em) | ստեղծել ես (steġcel es) | ստեղծել է (steġcel ē) | ստեղծել ենք (steġcel enkʿ) | ստեղծել եք (steġcel ekʿ) | ստեղծել են (steġcel en) | |
| pluperfect | ստեղծել էի (steġcel ēi) | ստեղծել էիր (steġcel ēir) | ստեղծել էր (steġcel ēr) | ստեղծել էինք (steġcel ēinkʿ) | ստեղծել էիք (steġcel ēikʿ) | ստեղծել էին (steġcel ēin) | |
| aorist (past perfective) | ստեղծեցի, ստեղծի* (steġcecʿi, steġci*) | ստեղծեցիր, ստեղծիր* (steġcecʿir, steġcir*) | ստեղծեց (steġcecʿ) | ստեղծեցինք, ստեղծինք* (steġcecʿinkʿ, steġcinkʿ*) | ստեղծեցիք, ստեղծիք* (steġcecʿikʿ, steġcikʿ*) | ստեղծեցին, ստեղծին* (steġcecʿin, steġcin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | ստեղծեմ (steġcem) | ստեղծես (steġces) | ստեղծի (steġci) | ստեղծենք (steġcenkʿ) | ստեղծեք (steġcekʿ) | ստեղծեն (steġcen) | |
| past | ստեղծեի (steġcei) | ստեղծեիր (steġceir) | ստեղծեր (steġcer) | ստեղծեինք (steġceinkʿ) | ստեղծեիք (steġceikʿ) | ստեղծեին (steġcein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | կստեղծեմ (ksteġcem) | կստեղծես (ksteġces) | կստեղծի (ksteġci) | կստեղծենք (ksteġcenkʿ) | կստեղծեք (ksteġcekʿ) | կստեղծեն (ksteġcen) | |
| past | կստեղծեի (ksteġcei) | կստեղծեիր (ksteġceir) | կստեղծեր (ksteġcer) | կստեղծեինք (ksteġceinkʿ) | կստեղծեիք (ksteġceikʿ) | կստեղծեին (ksteġcein) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | ստեղծի՛ր, ստեղծի՛* (steġcír, steġcí*) | — | — | ստեղծե՛ք, ստեղծեցե՛ք** (steġcékʿ, steġcecʿékʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
plain -el negative conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | չստեղծել (čʿsteġcel) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| resultative participle | չստեղծած (čʿsteġcac) | ||||||
| subject participle | չստեղծող (čʿsteġcoġ) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չեմ ստեղծում (čʿem steġcum) | չես ստեղծում (čʿes steġcum) | չի ստեղծում (čʿi steġcum) | չենք ստեղծում (čʿenkʿ steġcum) | չեք ստեղծում (čʿekʿ steġcum) | չեն ստեղծում (čʿen steġcum) | |
| past imperfective | չէի ստեղծում (čʿēi steġcum) | չէիր ստեղծում (čʿēir steġcum) | չէր ստեղծում (čʿēr steġcum) | չէինք ստեղծում (čʿēinkʿ steġcum) | չէիք ստեղծում (čʿēikʿ steġcum) | չէին ստեղծում (čʿēin steġcum) | |
| future | չեմ ստեղծելու (čʿem steġcelu) | չես ստեղծելու (čʿes steġcelu) | չի ստեղծելու (čʿi steġcelu) | չենք ստեղծելու (čʿenkʿ steġcelu) | չեք ստեղծելու (čʿekʿ steġcelu) | չեն ստեղծելու (čʿen steġcelu) | |
| past future | չէի ստեղծելու (čʿēi steġcelu) | չէիր ստեղծելու (čʿēir steġcelu) | չէր ստեղծելու (čʿēr steġcelu) | չէինք ստեղծելու (čʿēinkʿ steġcelu) | չէիք ստեղծելու (čʿēikʿ steġcelu) | չէին ստեղծելու (čʿēin steġcelu) | |
| present perfect | չեմ ստեղծել (čʿem steġcel) | չես ստեղծել (čʿes steġcel) | չի ստեղծել (čʿi steġcel) | չենք ստեղծել (čʿenkʿ steġcel) | չեք ստեղծել (čʿekʿ steġcel) | չեն ստեղծել (čʿen steġcel) | |
| pluperfect | չէի ստեղծել (čʿēi steġcel) | չէիր ստեղծել (čʿēir steġcel) | չէր ստեղծել (čʿēr steġcel) | չէինք ստեղծել (čʿēinkʿ steġcel) | չէիք ստեղծել (čʿēikʿ steġcel) | չէին ստեղծել (čʿēin steġcel) | |
| aorist (past perfective) | չստեղծեցի, չստեղծի* (čʿsteġcecʿi, čʿsteġci*) | չստեղծեցիր, չստեղծիր* (čʿsteġcecʿir, čʿsteġcir*) | չստեղծեց (čʿsteġcecʿ) | չստեղծեցինք, չստեղծինք* (čʿsteġcecʿinkʿ, čʿsteġcinkʿ*) | չստեղծեցիք, չստեղծիք* (čʿsteġcecʿikʿ, čʿsteġcikʿ*) | չստեղծեցին, չստեղծին* (čʿsteġcecʿin, čʿsteġcin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չստեղծեմ (čʿsteġcem) | չստեղծես (čʿsteġces) | չստեղծի (čʿsteġci) | չստեղծենք (čʿsteġcenkʿ) | չստեղծեք (čʿsteġcekʿ) | չստեղծեն (čʿsteġcen) | |
| past | չստեղծեի (čʿsteġcei) | չստեղծեիր (čʿsteġceir) | չստեղծեր (čʿsteġcer) | չստեղծեինք (čʿsteġceinkʿ) | չստեղծեիք (čʿsteġceikʿ) | չստեղծեին (čʿsteġcein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | չեմ ստեղծի (čʿem steġci) | չես ստեղծի (čʿes steġci) | չի ստեղծի (čʿi steġci) | չենք ստեղծի (čʿenkʿ steġci) | չեք ստեղծի (čʿekʿ steġci) | չեն ստեղծի (čʿen steġci) | |
| past | չէի ստեղծի (čʿēi steġci) | չէիր ստեղծի (čʿēir steġci) | չէր ստեղծի (čʿēr steġci) | չէինք ստեղծի (čʿēinkʿ steġci) | չէիք ստեղծի (čʿēikʿ steġci) | չէին ստեղծի (čʿēin steġci) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | մի՛ ստեղծիր, մի՛ ստեղծի* (mí steġcir, mí steġci*) | — | — | մի՛ ստեղծեք, մի՛ ստեղծեցեք** (mí steġcekʿ, mí steġcecʿekʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
declension of the nominalized infinitive, u-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular (singulare tantum) | ||||
|---|---|---|---|---|
| nominative | ստեղծել (steġcel) | |||
| dative | ստեղծելու (steġcelu) | |||
| ablative | ստեղծելուց (steġcelucʿ) | |||
| instrumental | ստեղծելով (steġcelov) | |||
| locative | ստեղծելում (steġcelum) | |||
| definite forms | ||||
| nominative | ստեղծելը/ստեղծելն (steġcelə/steġceln) | |||
| dative | ստեղծելուն (steġcelun) | |||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | ստեղծելս (steġcels) | |||
| dative | ստեղծելուս (steġcelus) | |||
| ablative | ստեղծելուցս (steġcelucʿs) | |||
| instrumental | ստեղծելովս (steġcelovs) | |||
| locative | ստեղծելումս (steġcelums) | |||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | ստեղծելդ (steġceld) | |||
| dative | ստեղծելուդ (steġcelud) | |||
| ablative | ստեղծելուցդ (steġcelucʿd) | |||
| instrumental | ստեղծելովդ (steġcelovd) | |||
| locative | ստեղծելումդ (steġcelumd) | |||
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.