վարկաբեկել
Armenian
Pronunciation
- (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [vɑɾkɑbɛˈkɛl]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [vɑɾɡɑpʰɛˈɡɛl]
Inflection
plain -el conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | վարկաբեկել (varkabekel) | imperfective converb | վարկաբեկում (varkabekum) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| passive | վարկաբեկվել (varkabekvel) | simultaneous converb | վարկաբեկելիս (varkabekelis) | ||||
| causative | — | perfective converb | վարկաբեկել (varkabekel) | ||||
| aorist stem | վարկաբեկ- (varkabek-) | future converb I | վարկաբեկելու (varkabekelu) | ||||
| resultative participle | վարկաբեկած (varkabekac) | future converb II | վարկաբեկելիք (varkabekelikʿ) | ||||
| subject participle | վարկաբեկող (varkabekoġ) | connegative converb | վարկաբեկի (varkabeki) | ||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | վարկաբեկում եմ (varkabekum em) | վարկաբեկում ես (varkabekum es) | վարկաբեկում է (varkabekum ē) | վարկաբեկում ենք (varkabekum enkʿ) | վարկաբեկում եք (varkabekum ekʿ) | վարկաբեկում են (varkabekum en) | |
| past imperfective | վարկաբեկում էի (varkabekum ēi) | վարկաբեկում էիր (varkabekum ēir) | վարկաբեկում էր (varkabekum ēr) | վարկաբեկում էինք (varkabekum ēinkʿ) | վարկաբեկում էիք (varkabekum ēikʿ) | վարկաբեկում էին (varkabekum ēin) | |
| future | վարկաբեկելու եմ (varkabekelu em) | վարկաբեկելու ես (varkabekelu es) | վարկաբեկելու է (varkabekelu ē) | վարկաբեկելու ենք (varkabekelu enkʿ) | վարկաբեկելու եք (varkabekelu ekʿ) | վարկաբեկելու են (varkabekelu en) | |
| past future | վարկաբեկելու էի (varkabekelu ēi) | վարկաբեկելու էիր (varkabekelu ēir) | վարկաբեկելու էր (varkabekelu ēr) | վարկաբեկելու էինք (varkabekelu ēinkʿ) | վարկաբեկելու էիք (varkabekelu ēikʿ) | վարկաբեկելու էին (varkabekelu ēin) | |
| present perfect | վարկաբեկել եմ (varkabekel em) | վարկաբեկել ես (varkabekel es) | վարկաբեկել է (varkabekel ē) | վարկաբեկել ենք (varkabekel enkʿ) | վարկաբեկել եք (varkabekel ekʿ) | վարկաբեկել են (varkabekel en) | |
| pluperfect | վարկաբեկել էի (varkabekel ēi) | վարկաբեկել էիր (varkabekel ēir) | վարկաբեկել էր (varkabekel ēr) | վարկաբեկել էինք (varkabekel ēinkʿ) | վարկաբեկել էիք (varkabekel ēikʿ) | վարկաբեկել էին (varkabekel ēin) | |
| aorist (past perfective) | վարկաբեկեցի, վարկաբեկի* (varkabekecʿi, varkabeki*) | վարկաբեկեցիր, վարկաբեկիր* (varkabekecʿir, varkabekir*) | վարկաբեկեց (varkabekecʿ) | վարկաբեկեցինք, վարկաբեկինք* (varkabekecʿinkʿ, varkabekinkʿ*) | վարկաբեկեցիք, վարկաբեկիք* (varkabekecʿikʿ, varkabekikʿ*) | վարկաբեկեցին, վարկաբեկին* (varkabekecʿin, varkabekin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | վարկաբեկեմ (varkabekem) | վարկաբեկես (varkabekes) | վարկաբեկի (varkabeki) | վարկաբեկենք (varkabekenkʿ) | վարկաբեկեք (varkabekekʿ) | վարկաբեկեն (varkabeken) | |
| past | վարկաբեկեի (varkabekei) | վարկաբեկեիր (varkabekeir) | վարկաբեկեր (varkabeker) | վարկաբեկեինք (varkabekeinkʿ) | վարկաբեկեիք (varkabekeikʿ) | վարկաբեկեին (varkabekein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | կվարկաբեկեմ (kvarkabekem) | կվարկաբեկես (kvarkabekes) | կվարկաբեկի (kvarkabeki) | կվարկաբեկենք (kvarkabekenkʿ) | կվարկաբեկեք (kvarkabekekʿ) | կվարկաբեկեն (kvarkabeken) | |
| past | կվարկաբեկեի (kvarkabekei) | կվարկաբեկեիր (kvarkabekeir) | կվարկաբեկեր (kvarkabeker) | կվարկաբեկեինք (kvarkabekeinkʿ) | կվարկաբեկեիք (kvarkabekeikʿ) | կվարկաբեկեին (kvarkabekein) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | վարկաբեկի՛ր, վարկաբեկի՛* (varkabekír, varkabekí*) | — | — | վարկաբեկե՛ք, վարկաբեկեցե՛ք** (varkabekékʿ, varkabekecʿékʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
plain -el negative conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | չվարկաբեկել (čʿvarkabekel) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| resultative participle | չվարկաբեկած (čʿvarkabekac) | ||||||
| subject participle | չվարկաբեկող (čʿvarkabekoġ) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չեմ վարկաբեկում (čʿem varkabekum) | չես վարկաբեկում (čʿes varkabekum) | չի վարկաբեկում (čʿi varkabekum) | չենք վարկաբեկում (čʿenkʿ varkabekum) | չեք վարկաբեկում (čʿekʿ varkabekum) | չեն վարկաբեկում (čʿen varkabekum) | |
| past imperfective | չէի վարկաբեկում (čʿēi varkabekum) | չէիր վարկաբեկում (čʿēir varkabekum) | չէր վարկաբեկում (čʿēr varkabekum) | չէինք վարկաբեկում (čʿēinkʿ varkabekum) | չէիք վարկաբեկում (čʿēikʿ varkabekum) | չէին վարկաբեկում (čʿēin varkabekum) | |
| future | չեմ վարկաբեկելու (čʿem varkabekelu) | չես վարկաբեկելու (čʿes varkabekelu) | չի վարկաբեկելու (čʿi varkabekelu) | չենք վարկաբեկելու (čʿenkʿ varkabekelu) | չեք վարկաբեկելու (čʿekʿ varkabekelu) | չեն վարկաբեկելու (čʿen varkabekelu) | |
| past future | չէի վարկաբեկելու (čʿēi varkabekelu) | չէիր վարկաբեկելու (čʿēir varkabekelu) | չէր վարկաբեկելու (čʿēr varkabekelu) | չէինք վարկաբեկելու (čʿēinkʿ varkabekelu) | չէիք վարկաբեկելու (čʿēikʿ varkabekelu) | չէին վարկաբեկելու (čʿēin varkabekelu) | |
| present perfect | չեմ վարկաբեկել (čʿem varkabekel) | չես վարկաբեկել (čʿes varkabekel) | չի վարկաբեկել (čʿi varkabekel) | չենք վարկաբեկել (čʿenkʿ varkabekel) | չեք վարկաբեկել (čʿekʿ varkabekel) | չեն վարկաբեկել (čʿen varkabekel) | |
| pluperfect | չէի վարկաբեկել (čʿēi varkabekel) | չէիր վարկաբեկել (čʿēir varkabekel) | չէր վարկաբեկել (čʿēr varkabekel) | չէինք վարկաբեկել (čʿēinkʿ varkabekel) | չէիք վարկաբեկել (čʿēikʿ varkabekel) | չէին վարկաբեկել (čʿēin varkabekel) | |
| aorist (past perfective) | չվարկաբեկեցի, չվարկաբեկի* (čʿvarkabekecʿi, čʿvarkabeki*) | չվարկաբեկեցիր, չվարկաբեկիր* (čʿvarkabekecʿir, čʿvarkabekir*) | չվարկաբեկեց (čʿvarkabekecʿ) | չվարկաբեկեցինք, չվարկաբեկինք* (čʿvarkabekecʿinkʿ, čʿvarkabekinkʿ*) | չվարկաբեկեցիք, չվարկաբեկիք* (čʿvarkabekecʿikʿ, čʿvarkabekikʿ*) | չվարկաբեկեցին, չվարկաբեկին* (čʿvarkabekecʿin, čʿvarkabekin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չվարկաբեկեմ (čʿvarkabekem) | չվարկաբեկես (čʿvarkabekes) | չվարկաբեկի (čʿvarkabeki) | չվարկաբեկենք (čʿvarkabekenkʿ) | չվարկաբեկեք (čʿvarkabekekʿ) | չվարկաբեկեն (čʿvarkabeken) | |
| past | չվարկաբեկեի (čʿvarkabekei) | չվարկաբեկեիր (čʿvarkabekeir) | չվարկաբեկեր (čʿvarkabeker) | չվարկաբեկեինք (čʿvarkabekeinkʿ) | չվարկաբեկեիք (čʿvarkabekeikʿ) | չվարկաբեկեին (čʿvarkabekein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | չեմ վարկաբեկի (čʿem varkabeki) | չես վարկաբեկի (čʿes varkabeki) | չի վարկաբեկի (čʿi varkabeki) | չենք վարկաբեկի (čʿenkʿ varkabeki) | չեք վարկաբեկի (čʿekʿ varkabeki) | չեն վարկաբեկի (čʿen varkabeki) | |
| past | չէի վարկաբեկի (čʿēi varkabeki) | չէիր վարկաբեկի (čʿēir varkabeki) | չէր վարկաբեկի (čʿēr varkabeki) | չէինք վարկաբեկի (čʿēinkʿ varkabeki) | չէիք վարկաբեկի (čʿēikʿ varkabeki) | չէին վարկաբեկի (čʿēin varkabeki) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | մի՛ վարկաբեկիր, մի՛ վարկաբեկի* (mí varkabekir, mí varkabeki*) | — | — | մի՛ վարկաբեկեք, մի՛ վարկաբեկեցեք** (mí varkabekekʿ, mí varkabekecʿekʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
declension of the nominalized infinitive, u-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular (singulare tantum) | ||||
|---|---|---|---|---|
| nominative | վարկաբեկել (varkabekel) | |||
| dative | վարկաբեկելու (varkabekelu) | |||
| ablative | վարկաբեկելուց (varkabekelucʿ) | |||
| instrumental | վարկաբեկելով (varkabekelov) | |||
| locative | վարկաբեկելում (varkabekelum) | |||
| definite forms | ||||
| nominative | վարկաբեկելը/վարկաբեկելն (varkabekelə/varkabekeln) | |||
| dative | վարկաբեկելուն (varkabekelun) | |||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | վարկաբեկելս (varkabekels) | |||
| dative | վարկաբեկելուս (varkabekelus) | |||
| ablative | վարկաբեկելուցս (varkabekelucʿs) | |||
| instrumental | վարկաբեկելովս (varkabekelovs) | |||
| locative | վարկաբեկելումս (varkabekelums) | |||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | վարկաբեկելդ (varkabekeld) | |||
| dative | վարկաբեկելուդ (varkabekelud) | |||
| ablative | վարկաբեկելուցդ (varkabekelucʿd) | |||
| instrumental | վարկաբեկելովդ (varkabekelovd) | |||
| locative | վարկաբեկելումդ (varkabekelumd) | |||
Derived terms
- վարկաբեկ (varkabek)
- վարկաբեկիչ (varkabekičʿ)
- վարկաբեկություն (varkabekutʿyun)
- վարկաբեկում (varkabekum)
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.