փորձարկում
Armenian
Pronunciation
- (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [pʰɔɾt͡sʰɑɾˈkum]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [pʰɔɾt͡sʰɑɾˈɡum]
Noun
փորձարկում • (pʿorjarkum)
- test, experiment
- Synonym: փորձարկում (pʿorjarkum)
- միջուկային փորձարկում ― miǰukayin pʿorjarkum ― nuclear test
Declension
n-type/i-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular | plural | |||
|---|---|---|---|---|
| nominative | փորձարկում (pʿorjarkum) | փորձարկումներ (pʿorjarkumner) | ||
| dative | փորձարկման, փորձարկումի (pʿorjarkman, pʿorjarkumi) | փորձարկումների (pʿorjarkumneri) | ||
| ablative | փորձարկումից (pʿorjarkumicʿ) | փորձարկումներից (pʿorjarkumnericʿ) | ||
| instrumental | փորձարկմամբ, փորձարկումով (pʿorjarkmamb, pʿorjarkumov) | փորձարկումներով (pʿorjarkumnerov) | ||
| locative | փորձարկումում* (pʿorjarkumum*) | փորձարկումներում (pʿorjarkumnerum) | ||
| definite forms | ||||
| nominative | փորձարկումը/փորձարկումն (pʿorjarkumə/pʿorjarkumn) | փորձարկումները/փորձարկումներն (pʿorjarkumnerə/pʿorjarkumnern) | ||
| dative | փորձարկմանը/փորձարկմանն, փորձարկումին (pʿorjarkmanə/pʿorjarkmann, pʿorjarkumin) | փորձարկումներին (pʿorjarkumnerin) | ||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | փորձարկումս (pʿorjarkums) | փորձարկումներս (pʿorjarkumners) | ||
| dative | փորձարկմանս/փորձարկումիս (pʿorjarkmans/pʿorjarkumis) | փորձարկումներիս (pʿorjarkumneris) | ||
| ablative | փորձարկումիցս (pʿorjarkumicʿs) | փորձարկումներիցս (pʿorjarkumnericʿs) | ||
| instrumental | փորձարկումովս (pʿorjarkumovs) | փորձարկումներովս (pʿorjarkumnerovs) | ||
| locative | փորձարկումումս* (pʿorjarkumums*) | փորձարկումներումս (pʿorjarkumnerums) | ||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | փորձարկումդ (pʿorjarkumd) | փորձարկումներդ (pʿorjarkumnerd) | ||
| dative | փորձարկմանդ/փորձարկումիդ (pʿorjarkmand/pʿorjarkumid) | փորձարկումներիդ (pʿorjarkumnerid) | ||
| ablative | փորձարկումիցդ (pʿorjarkumicʿd) | փորձարկումներիցդ (pʿorjarkumnericʿd) | ||
| instrumental | փորձարկումովդ (pʿorjarkumovd) | փորձարկումներովդ (pʿorjarkumnerovd) | ||
| locative | փորձարկումումդ* (pʿorjarkumumd*) | փորձարկումներումդ (pʿorjarkumnerumd) | ||
| *the singular locative is seldom used | ||||
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.