օգտագործվել
Armenian
Pronunciation
- (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [okʰtɑɡoɾt͡sˈvel]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [okʰtɑkʰoɾd͡zˈvel]
Inflection
plain -el conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | օգտագործվել (ōgtagorcvel) | imperfective converb | օգտագործվում (ōgtagorcvum) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| passive | — | simultaneous converb | օգտագործվելիս (ōgtagorcvelis) | ||||
| causative | — | perfective converb | օգտագործվել (ōgtagorcvel) | ||||
| aorist stem | օգտագործվ- (ōgtagorcv-) | future converb I | օգտագործվելու (ōgtagorcvelu) | ||||
| resultative participle | օգտագործված (ōgtagorcvac) | future converb II | օգտագործվելիք (ōgtagorcvelikʿ) | ||||
| subject participle | օգտագործվող (ōgtagorcvoġ) | connegative converb | օգտագործվի (ōgtagorcvi) | ||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | օգտագործվում եմ (ōgtagorcvum em) | օգտագործվում ես (ōgtagorcvum es) | օգտագործվում է (ōgtagorcvum ē) | օգտագործվում ենք (ōgtagorcvum enkʿ) | օգտագործվում եք (ōgtagorcvum ekʿ) | օգտագործվում են (ōgtagorcvum en) | |
| past imperfective | օգտագործվում էի (ōgtagorcvum ēi) | օգտագործվում էիր (ōgtagorcvum ēir) | օգտագործվում էր (ōgtagorcvum ēr) | օգտագործվում էինք (ōgtagorcvum ēinkʿ) | օգտագործվում էիք (ōgtagorcvum ēikʿ) | օգտագործվում էին (ōgtagorcvum ēin) | |
| future | օգտագործվելու եմ (ōgtagorcvelu em) | օգտագործվելու ես (ōgtagorcvelu es) | օգտագործվելու է (ōgtagorcvelu ē) | օգտագործվելու ենք (ōgtagorcvelu enkʿ) | օգտագործվելու եք (ōgtagorcvelu ekʿ) | օգտագործվելու են (ōgtagorcvelu en) | |
| past future | օգտագործվելու էի (ōgtagorcvelu ēi) | օգտագործվելու էիր (ōgtagorcvelu ēir) | օգտագործվելու էր (ōgtagorcvelu ēr) | օգտագործվելու էինք (ōgtagorcvelu ēinkʿ) | օգտագործվելու էիք (ōgtagorcvelu ēikʿ) | օգտագործվելու էին (ōgtagorcvelu ēin) | |
| present perfect | օգտագործվել եմ (ōgtagorcvel em) | օգտագործվել ես (ōgtagorcvel es) | օգտագործվել է (ōgtagorcvel ē) | օգտագործվել ենք (ōgtagorcvel enkʿ) | օգտագործվել եք (ōgtagorcvel ekʿ) | օգտագործվել են (ōgtagorcvel en) | |
| pluperfect | օգտագործվել էի (ōgtagorcvel ēi) | օգտագործվել էիր (ōgtagorcvel ēir) | օգտագործվել էր (ōgtagorcvel ēr) | օգտագործվել էինք (ōgtagorcvel ēinkʿ) | օգտագործվել էիք (ōgtagorcvel ēikʿ) | օգտագործվել էին (ōgtagorcvel ēin) | |
| aorist (past perfective) | օգտագործվեցի, օգտագործվի* (ōgtagorcvecʿi, ōgtagorcvi*) | օգտագործվեցիր, օգտագործվիր* (ōgtagorcvecʿir, ōgtagorcvir*) | օգտագործվեց (ōgtagorcvecʿ) | օգտագործվեցինք, օգտագործվինք* (ōgtagorcvecʿinkʿ, ōgtagorcvinkʿ*) | օգտագործվեցիք, օգտագործվիք* (ōgtagorcvecʿikʿ, ōgtagorcvikʿ*) | օգտագործվեցին, օգտագործվին* (ōgtagorcvecʿin, ōgtagorcvin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | օգտագործվեմ (ōgtagorcvem) | օգտագործվես (ōgtagorcves) | օգտագործվի (ōgtagorcvi) | օգտագործվենք (ōgtagorcvenkʿ) | օգտագործվեք (ōgtagorcvekʿ) | օգտագործվեն (ōgtagorcven) | |
| past | օգտագործվեի (ōgtagorcvei) | օգտագործվեիր (ōgtagorcveir) | օգտագործվեր (ōgtagorcver) | օգտագործվեինք (ōgtagorcveinkʿ) | օգտագործվեիք (ōgtagorcveikʿ) | օգտագործվեին (ōgtagorcvein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | կօգտագործվեմ (kōgtagorcvem) | կօգտագործվես (kōgtagorcves) | կօգտագործվի (kōgtagorcvi) | կօգտագործվենք (kōgtagorcvenkʿ) | կօգտագործվեք (kōgtagorcvekʿ) | կօգտագործվեն (kōgtagorcven) | |
| past | կօգտագործվեի (kōgtagorcvei) | կօգտագործվեիր (kōgtagorcveir) | կօգտագործվեր (kōgtagorcver) | կօգտագործվեինք (kōgtagorcveinkʿ) | կօգտագործվեիք (kōgtagorcveikʿ) | կօգտագործվեին (kōgtagorcvein) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | օգտագործվի՛ր, օգտագործվի՛* (ōgtagorcvír, ōgtagorcví*) | — | — | օգտագործվե՛ք, օգտագործվեցե՛ք** (ōgtagorcvékʿ, ōgtagorcvecʿékʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
plain -el negative conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | չօգտագործվել (čʿōgtagorcvel) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| resultative participle | չօգտագործված (čʿōgtagorcvac) | ||||||
| subject participle | չօգտագործվող (čʿōgtagorcvoġ) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չեմ օգտագործվում (čʿem ōgtagorcvum) | չես օգտագործվում (čʿes ōgtagorcvum) | չի օգտագործվում (čʿi ōgtagorcvum) | չենք օգտագործվում (čʿenkʿ ōgtagorcvum) | չեք օգտագործվում (čʿekʿ ōgtagorcvum) | չեն օգտագործվում (čʿen ōgtagorcvum) | |
| past imperfective | չէի օգտագործվում (čʿēi ōgtagorcvum) | չէիր օգտագործվում (čʿēir ōgtagorcvum) | չէր օգտագործվում (čʿēr ōgtagorcvum) | չէինք օգտագործվում (čʿēinkʿ ōgtagorcvum) | չէիք օգտագործվում (čʿēikʿ ōgtagorcvum) | չէին օգտագործվում (čʿēin ōgtagorcvum) | |
| future | չեմ օգտագործվելու (čʿem ōgtagorcvelu) | չես օգտագործվելու (čʿes ōgtagorcvelu) | չի օգտագործվելու (čʿi ōgtagorcvelu) | չենք օգտագործվելու (čʿenkʿ ōgtagorcvelu) | չեք օգտագործվելու (čʿekʿ ōgtagorcvelu) | չեն օգտագործվելու (čʿen ōgtagorcvelu) | |
| past future | չէի օգտագործվելու (čʿēi ōgtagorcvelu) | չէիր օգտագործվելու (čʿēir ōgtagorcvelu) | չէր օգտագործվելու (čʿēr ōgtagorcvelu) | չէինք օգտագործվելու (čʿēinkʿ ōgtagorcvelu) | չէիք օգտագործվելու (čʿēikʿ ōgtagorcvelu) | չէին օգտագործվելու (čʿēin ōgtagorcvelu) | |
| present perfect | չեմ օգտագործվել (čʿem ōgtagorcvel) | չես օգտագործվել (čʿes ōgtagorcvel) | չի օգտագործվել (čʿi ōgtagorcvel) | չենք օգտագործվել (čʿenkʿ ōgtagorcvel) | չեք օգտագործվել (čʿekʿ ōgtagorcvel) | չեն օգտագործվել (čʿen ōgtagorcvel) | |
| pluperfect | չէի օգտագործվել (čʿēi ōgtagorcvel) | չէիր օգտագործվել (čʿēir ōgtagorcvel) | չէր օգտագործվել (čʿēr ōgtagorcvel) | չէինք օգտագործվել (čʿēinkʿ ōgtagorcvel) | չէիք օգտագործվել (čʿēikʿ ōgtagorcvel) | չէին օգտագործվել (čʿēin ōgtagorcvel) | |
| aorist (past perfective) | չօգտագործվեցի, չօգտագործվի* (čʿōgtagorcvecʿi, čʿōgtagorcvi*) | չօգտագործվեցիր, չօգտագործվիր* (čʿōgtagorcvecʿir, čʿōgtagorcvir*) | չօգտագործվեց (čʿōgtagorcvecʿ) | չօգտագործվեցինք, չօգտագործվինք* (čʿōgtagorcvecʿinkʿ, čʿōgtagorcvinkʿ*) | չօգտագործվեցիք, չօգտագործվիք* (čʿōgtagorcvecʿikʿ, čʿōgtagorcvikʿ*) | չօգտագործվեցին, չօգտագործվին* (čʿōgtagorcvecʿin, čʿōgtagorcvin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չօգտագործվեմ (čʿōgtagorcvem) | չօգտագործվես (čʿōgtagorcves) | չօգտագործվի (čʿōgtagorcvi) | չօգտագործվենք (čʿōgtagorcvenkʿ) | չօգտագործվեք (čʿōgtagorcvekʿ) | չօգտագործվեն (čʿōgtagorcven) | |
| past | չօգտագործվեի (čʿōgtagorcvei) | չօգտագործվեիր (čʿōgtagorcveir) | չօգտագործվեր (čʿōgtagorcver) | չօգտագործվեինք (čʿōgtagorcveinkʿ) | չօգտագործվեիք (čʿōgtagorcveikʿ) | չօգտագործվեին (čʿōgtagorcvein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | չեմ օգտագործվի (čʿem ōgtagorcvi) | չես օգտագործվի (čʿes ōgtagorcvi) | չի օգտագործվի (čʿi ōgtagorcvi) | չենք օգտագործվի (čʿenkʿ ōgtagorcvi) | չեք օգտագործվի (čʿekʿ ōgtagorcvi) | չեն օգտագործվի (čʿen ōgtagorcvi) | |
| past | չէի օգտագործվի (čʿēi ōgtagorcvi) | չէիր օգտագործվի (čʿēir ōgtagorcvi) | չէր օգտագործվի (čʿēr ōgtagorcvi) | չէինք օգտագործվի (čʿēinkʿ ōgtagorcvi) | չէիք օգտագործվի (čʿēikʿ ōgtagorcvi) | չէին օգտագործվի (čʿēin ōgtagorcvi) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | մի՛ օգտագործվիր, մի՛ օգտագործվի* (mí ōgtagorcvir, mí ōgtagorcvi*) | — | — | մի՛ օգտագործվեք, մի՛ օգտագործվեցեք** (mí ōgtagorcvekʿ, mí ōgtagorcvecʿekʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
declension of the nominalized infinitive, u-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular (singulare tantum) | ||||
|---|---|---|---|---|
| nominative | օգտագործվել (ōgtagorcvel) | |||
| dative | օգտագործվելու (ōgtagorcvelu) | |||
| ablative | օգտագործվելուց (ōgtagorcvelucʿ) | |||
| instrumental | օգտագործվելով (ōgtagorcvelov) | |||
| locative | օգտագործվելում (ōgtagorcvelum) | |||
| definite forms | ||||
| nominative | օգտագործվելը/օգտագործվելն (ōgtagorcvelə/ōgtagorcveln) | |||
| dative | օգտագործվելուն (ōgtagorcvelun) | |||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | օգտագործվելս (ōgtagorcvels) | |||
| dative | օգտագործվելուս (ōgtagorcvelus) | |||
| ablative | օգտագործվելուցս (ōgtagorcvelucʿs) | |||
| instrumental | օգտագործվելովս (ōgtagorcvelovs) | |||
| locative | օգտագործվելումս (ōgtagorcvelums) | |||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | օգտագործվելդ (ōgtagorcveld) | |||
| dative | օգտագործվելուդ (ōgtagorcvelud) | |||
| ablative | օգտագործվելուցդ (ōgtagorcvelucʿd) | |||
| instrumental | օգտագործվելովդ (ōgtagorcvelovd) | |||
| locative | օգտագործվելումդ (ōgtagorcvelumd) | |||
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.