إسكتلندي
Arabic
Pronunciation
- IPA(key): /ʔis.kut.lan.dijj/
Adjective
إِسْكُتْلَنْدِيّ • (ʾiskutlandiyy) (feminine إِسْكُتْلَنْدِيَّة (ʾiskutlandiyya), masculine plural إِسْكُتْلَنْدِيُّون (ʾiskutlandiyyūn), feminine plural إِسْكُتْلَنْدِيَّات (ʾiskutlandiyyāt))
- Alternative form of اِسْكُتْلَنْدِيّ (iskutlandiyy)
Declension
Declension of adjective إِسْكُتْلَنْدِيّ (ʾiskutlandiyy)
| Singular | Masculine | Feminine | ||
|---|---|---|---|---|
| basic singular triptote | singular triptote in ـَة (-a) | |||
| Indefinite | Definite | Indefinite | Definite | |
| Informal | إِسْكُتْلَنْدِي ʾiskutlandī |
الْإِسْكُتْلَنْدِي al-ʾiskutlandī |
إِسْكُتْلَنْدِيَّة ʾiskutlandiyya |
الْإِسْكُتْلَنْدِيَّة al-ʾiskutlandiyya |
| Nominative | إِسْكُتْلَنْدِيٌّ ʾiskutlandiyyun |
الْإِسْكُتْلَنْدِيُّ al-ʾiskutlandiyyu |
إِسْكُتْلَنْدِيَّةٌ ʾiskutlandiyyatun |
الْإِسْكُتْلَنْدِيَّةُ al-ʾiskutlandiyyatu |
| Accusative | إِسْكُتْلَنْدِيًّا ʾiskutlandiyyan |
الْإِسْكُتْلَنْدِيَّ al-ʾiskutlandiyya |
إِسْكُتْلَنْدِيَّةً ʾiskutlandiyyatan |
الْإِسْكُتْلَنْدِيَّةَ al-ʾiskutlandiyyata |
| Genitive | إِسْكُتْلَنْدِيٍّ ʾiskutlandiyyin |
الْإِسْكُتْلَنْدِيِّ al-ʾiskutlandiyyi |
إِسْكُتْلَنْدِيَّةٍ ʾiskutlandiyyatin |
الْإِسْكُتْلَنْدِيَّةِ al-ʾiskutlandiyyati |
| Dual | Masculine | Feminine | ||
| Indefinite | Definite | Indefinite | Definite | |
| Informal | إِسْكُتْلَنْدِيَّيْن ʾiskutlandiyyayn |
الْإِسْكُتْلَنْدِيَّيْن al-ʾiskutlandiyyayn |
إِسْكُتْلَنْدِيَّتَيْن ʾiskutlandiyyatayn |
الْإِسْكُتْلَنْدِيَّتَيْن al-ʾiskutlandiyyatayn |
| Nominative | إِسْكُتْلَنْدِيَّانِ ʾiskutlandiyyāni |
الْإِسْكُتْلَنْدِيَّانِ al-ʾiskutlandiyyāni |
إِسْكُتْلَنْدِيَّتَانِ ʾiskutlandiyyatāni |
الْإِسْكُتْلَنْدِيَّتَانِ al-ʾiskutlandiyyatāni |
| Accusative | إِسْكُتْلَنْدِيَّيْنِ ʾiskutlandiyyayni |
الْإِسْكُتْلَنْدِيَّيْنِ al-ʾiskutlandiyyayni |
إِسْكُتْلَنْدِيَّتَيْنِ ʾiskutlandiyyatayni |
الْإِسْكُتْلَنْدِيَّتَيْنِ al-ʾiskutlandiyyatayni |
| Genitive | إِسْكُتْلَنْدِيَّيْنِ ʾiskutlandiyyayni |
الْإِسْكُتْلَنْدِيَّيْنِ al-ʾiskutlandiyyayni |
إِسْكُتْلَنْدِيَّتَيْنِ ʾiskutlandiyyatayni |
الْإِسْكُتْلَنْدِيَّتَيْنِ al-ʾiskutlandiyyatayni |
| Plural | Masculine | Feminine | ||
| sound masculine plural | sound feminine plural | |||
| Indefinite | Definite | Indefinite | Definite | |
| Informal | إِسْكُتْلَنْدِيِّين ʾiskutlandiyyīn |
الْإِسْكُتْلَنْدِيِّين al-ʾiskutlandiyyīn |
إِسْكُتْلَنْدِيَّات ʾiskutlandiyyāt |
الْإِسْكُتْلَنْدِيَّات al-ʾiskutlandiyyāt |
| Nominative | إِسْكُتْلَنْدِيُّونَ ʾiskutlandiyyūna |
الْإِسْكُتْلَنْدِيُّونَ al-ʾiskutlandiyyūna |
إِسْكُتْلَنْدِيَّاتٌ ʾiskutlandiyyātun |
الْإِسْكُتْلَنْدِيَّاتُ al-ʾiskutlandiyyātu |
| Accusative | إِسْكُتْلَنْدِيِّينَ ʾiskutlandiyyīna |
الْإِسْكُتْلَنْدِيِّينَ al-ʾiskutlandiyyīna |
إِسْكُتْلَنْدِيَّاتٍ ʾiskutlandiyyātin |
الْإِسْكُتْلَنْدِيَّاتِ al-ʾiskutlandiyyāti |
| Genitive | إِسْكُتْلَنْدِيِّينَ ʾiskutlandiyyīna |
الْإِسْكُتْلَنْدِيِّينَ al-ʾiskutlandiyyīna |
إِسْكُتْلَنْدِيَّاتٍ ʾiskutlandiyyātin |
الْإِسْكُتْلَنْدِيَّاتِ al-ʾiskutlandiyyāti |
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.